Który TV LED Samsung (tegoroczny ES czy zeszłoroczny D)

walosek

New member
Witam,

Bije się z myślami jaki TV kupić czy zeszłorocznego D7000 (który ma taką samą matrycę jak D8000) - a różnią się ramką (design) i podświetleniem logo (bak/lub wystąpienie)

Czy może kupić tegorocznego ale z serii 6 (szóstej) tzw. ES? i tu pytanie czy ES6800 (który mimo, że ma micro dimming to odnotowuje na forach straszny clouding) czy model ES 6710 o którym prawie nigdzie nic nie ma. Ten ostatni widziałem w sklepie ale w klepie to wszystkie ładnie chodzą. A mankamenty najlepiej widoczne w domu w nocy po ciemku.

Te nowe ES mają matowe matryce więc plus bo nie odbija się obraz jak w lustrze. Ale co z podświetleniem matrycy, jej równomiernością, cloudingiem itd?

Bo pewnie jeśli chodzi o odtwarzanie napisów, plikó mkv, avi itd to tegoriczne ES tez chyba to potrafią).


Co sądzicie, który wziąć TV?

Oglądam Tv głównie w nocy (filmy)
 

Cyanide

New member
Witam
Posiadam es6100, ogólnie jestem zadowolony jeśli chcesz ew. mogę zdjęcia matrycy i ew. małego cloudingu zrobić. Napisy czyta bez problemu ale po DLNA jeszcze nie czyta mi do mkv napisów - kwestia pewnie programu do DLNA.
 

walosek

New member
HEjka, dzieki za odpowiedź. JAkbyś mógł wieczorem po ciemku, ustawić tryb FILM (bo ja przewaznie na takim oglądam filmy - a wiadomo że na otymalnych i jasniejszych clouding bedzie wiekszy), i wrzuc film na pendriva, zapauzuj by byłą czarna matryca bez napisów, i z kilku metrów mozesz pstryknąć fotki :) i udostepnic lub dac na maila michalkowalski3@gmail.com

Z góry dziękuję.

P.s. A jak puszczasz film w MKV, i ma zewnętrzne napisy to da się wybrać je, a jak ma wbudowane kilka napisów w plik to też się da?

Płynność obrazu dobra?

Jak wg ciebie clouding duży? jak ustawisz na tryb obrazu film, a zapuszczony filmek ma czarne pasy to czerń ładna, czarna czy rozjaśneinia od krawędzi są?
 

Cyanide

New member
Po kolei :)
Ja nie używam trybu "Film" gdyż jest za ciepły dla mnie. Sam za pomocą paru różnych plansz i nie tylko, skalibrowałem sobie obraz (pod HDMI jak i USB).
Pewnie "prawdziwa" kalibracja dała by jeszcze więcej ale i tak jest dobrze więc mogę Ci pokazać ile idzie zdziałać odrobiną samozaparcia :) i porównać to z trybem "Film".

Muszę poszukać .mkv z wgranymi kilkoma językami bo nie sprawdzałem tego jeszcze.
W przypadku pliku tekstowego zew. czyta bez problemu jednak z USB. Po DLNA .mkv mi nie czyta (natomiast .avi tak). Może to kwestia programu - używam TvMobili, banalny i czytelny.

Płynność obrazu dobra. Zawsze krytycznie podchodziłem do LCD/LED gdyż wcześniej miałem CRT 100Hz i obraz na nim był genialny, ale ten samsung daje rade jak najbardziej. Lubię dużo sportu oglądać i tutaj przy tenisie jak, i piłce nożnej jest dobrze po dopasowaniu sobie Motion Plus.

Clouding jest zależny od ustawień jasności itp. Przy dobrym ustawieniu jest praktycznie nie zauważalny podczas normalnego oglądania. W dodatku samsung ma coś takiego iż przy całym czarnym ekranie, lub gdy jest cały czarny i są tylko napisy to sam zmniejsza podświetlenie co sprawia że nie widać wtedy Cloudingu. Na początku jest to dziwne, ale po czasie się do tego przekonałem i stwierdzam że to dobry myk :) Tak samo dobrze to wszystko wygląda przy filmie w formacie kinowym czyli 21:9 - czarne pasy nie świecą.

Postaram się jak najwierniejsze dziś zrobić fotki, lustrzanką przy dobrym ustawieniu powinno się udać i może coś wywnioskujesz z tego.

--
Jedna rzecz mnie boli, wifi które nie wykrywa mi routera i muszę z kabelka korzystać. Puki co nie wiem co jest tego przyczyną, ale innym działa z tego co czytałem więc może kwestia mojej sieci?
Rozważałem Toshibę 838 jak i Sharpa LE730, jednak obraz w samsungu nie był moim zdaniem gorszy a do tego dobre 3d jak i 2d->3d, tvn player, tvp vod, iplex i dużo dużo innych multimediów, 2 pary okularów w zestawie (jakbym do Toshiby dokupił adapter wifi i dwie pary okularów wyszło by drożej niż Samsung).
 

walosek

New member
Dzięki śliczne za informacje. NA pewno się przydadzą. Czekam na fotki :)

Czyli nie ma chyba sensu walić kasy w D7000 skoro można kupić coś z tegorocznej serii ES 6 za tysiaka mniej :)
 

Cyanide

New member
Tutaj Ci nie doradzę bo ogólnie fanem samsungów nie jestem, nie miałem styczności z innymi samsungami czy też porównania.
















Tak zrobione na szybko na ustawieniach moich + ostatnie 3 na FILM.
Niestety kolory nie wyszły tak dobrze jak w rzeczywistości, balans bieli ciężko ustawić na szybko - muszę kiedyś dłużej się pobawić z dopasowaniem by lepiej odzwierciedlił kolory z lcd.

Aparat też trochę oszukuje, bo nawet na większym naświetleniu rogi nie chcą mocno świecić na zdjęciu. W rzeczywistości w niektórych przypadkach było lekko widać na czarnych pasach clouding, ale to pewnie też dlatego iż jak wspomniałem - ustawienia były z kalibracji w dzień. Muszę drugi profil dla ciemnego pomieszczenia jeszcze przygotować.
 
Ostatnia edycja:

walosek

New member
Praktycznie Cloudingu nie widać :) a ten model chyba nie ma micro dimmingu, to pewnie ES6800 bedzie jeszcze lepszy, wiec nie ma sendu chyba dawać 800zł wiecej za d7000
 

Cyanide

New member
Tak jak pisałem, widać go minimalnie jeśli już w ogóle widać - na zdjęciach go uchwycić tak łatwo nie jest, musiałbym z dłuższym czasem naświetlania spróbować.
 

walosek

New member
oczysc miejsce na skrzynce bo nie moge do Ciebie skrobac :)

wpisz w googlach (w zakładce grafika) tv samsung es6800 clouding. Zobaczysz jakie ludzie fotki robia. przez to taka panika. a wychodzi ze wystarczy poustawiac i jest ok tak jak u Ciebie. a zdjecia na googlach sa pewnie robione na max podswietlonej matrycy
 

Cyanide

New member
no jeśli ktoś tak rozjaśnia matrycę iż na zdjęciu jest ona szara/niebieska - to nie dziw że widać podświetlenie.

Ale przy oglądaniu po ciemku tło ma być czarne i jak się takie ustawi (albo mocno zbliżone) to chmurki są widoczne ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, a patrzenie pod kątem pogłębia efekt niestety - ale ja raczej tak nie oglądam.

Zresztą i tak , takie oglądanie to męczarnia - dlatego ja planuję podświetlenie za TV zrobić sobie - wtedy lepiej się ogląda a cloudingu też się bać nie trzeba.

--

Oczyszczona :) wybaczcie
 
Ostatnia edycja:

farba

New member
oczysc miejsce na skrzynce bo nie moge do Ciebie skrobac :)

wpisz w googlach (w zakładce grafika) tv samsung es6800 clouding. Zobaczysz jakie ludzie fotki robia. przez to taka panika. a wychodzi ze wystarczy poustawiac i jest ok tak jak u Ciebie. a zdjecia na googlach sa pewnie robione na max podswietlonej matrycy
To wszystko nie jest takie proste. Ustawienia niby niwelujące clouding polegają na znacznym zjechaniu wartością podświetlania i jasności matrycy, co widać na załączonych zdjęciach. Wielu osobom coś takiego nie pasuje, bo lubią jasny, jaskrawy obraz. Zatem pisanie, że wystarczy ustawić i po problemie, kompletnie mija się z prawdą. Poza tym, kolega który wkleił zdjęcia, wcześniej wspominał o samoczynnym ściemnieniu, tzn że ma włączone dynamiczne podświetlenie albo głębię czerni. Ów automat powoduje, że np czarny garnitur przypomina jednolitą, czarną płachtę. Zapomnij o widoku garniturwowych klapek itp, czyli zero naturalnego obrazu. Po prostu czerń wygląda smoła; nie ma mowy o odcieniach czerni.
 
Ostatnia edycja:

Cyanide

New member
To wszystko nie jest takie proste. Ustawienia niby niwelujące clouding polegają na znacznym zjechaniu wartością podświetlania i jasności matrycy, co widać na załączonych zdjęciach. Wielu osobom coś takiego nie pasuje, bo lubią jasny, jaskrawy obraz. Zatem pisanie, że wystarczy ustawić i po problemie, kompletnie mija się z prawdą. Poza tym, kolega który wkleił zdjęcia, wcześniej wspominał o samoczynnym ściemnieniu, tzn że ma włączone dynamiczne podświetlenie albo głębię czerni. Ów automat powoduje, że np czarny garnitur wygląda jak jednolita, czarna płachta. Zapomnij o widoku garniturwowych klapek itp, czyli zero naturalnego obrazu. Po prostu czerń wygląda smoła; nie ma mowy o odcieniach czerni.

No właśnie kolego nie doczytałeś. To automatyczne ściemnianie to "coś" co samsung stosuje i nie idzie tego w menu wyłączyć, nie myl tego z poziomem czerni/cieni ani z automatycznym kontrastem czy podświetleniem. Polega to na tym iż jeśli obraz jest czarny lub czarny z napisami - jest ciemniejszy (i dzięki temu mocno niweluje clouding).

Lecz nie działa to w scenach gdy na ekranie mamy wyświetloną jakąś większą treść więc w przypadku już jakiejś postaci w marynarce (nawet na ciemnym tle) - to nie sciemnia nic i ew. wtedy można clouding zauważyć.

Opcji typu "tonacja czerni" "dynamiczny kontrast" "dynamiczne oświetlenie" nie używam (sporadycznie toncja czerni na minimalnym ustawieniu by cienie nie były szare), gdyż nie lubię tak jak wspomniałeś gdy ostać wygląda jak czarna plama.

Pozdrawiam :)

ps.
Np. tvn turbo lubi przesadzać z kontrastem i kolorem przy niektórych swoich programach np. automaniak. Co denerwuję gdy mamy wszystko ładnie ustawione a tu takie cukierki. Trzeba być świadomym iż tak akurat to ma wyglądać według ich pomysłu.
 
Ostatnia edycja:

farba

New member
@farba to który TV 46" będzie miał ładną czerń, i był multimedialny (mkv, txt itd) ?
Szczerze? Trzeba iść na kompromis, bo technologia LCD ma wady z którymi pozostanie najprawdopodobniej do jej końca, tzn upowszechnienia OLEDów. Jeśli zależy ci na multimedialności, to nic lepszego jak Samsung nie wyrwiesz. Niektóre Samsungi mają mniejszy clouding, bo siedzą w nich matryce(MVA) od innych producentów. Żeby nie było tak różowo, te z mniejszym cloudingiem cierpią na gorsze kąty widzenia. Przeczytaj, wprawdzie inny model, ale z porównaniem dwóch, różnych matryc i cloudingu.

D5700-clouding-pva-mva.jpg


Link: Samsung UE40D5520


Nie wiem jakie matryce siedzą w różnych modelach ES? W moim jest Samsung, a co za tym idzie jest clouding :)
 
Ostatnia edycja:

Cyanide

New member
Dokładnie. Trzeba iść na kompromis ew. wydać 3x więcej...
I nie ma co czekać na oledy bo to (moim zdaniem) szybko wprowadzone nie będzie, puki ludzie kupują lcd/led jak świeże bułeczki.
 

_Jarek_

New member
Cyanide,

Czy mógłbyś proszę podać swoje ustawienia, łącznie z opcjami obrazu i zaawansowanymi? Z góry dzięki.
 
Do góry