Kolumny frontalne - prośba o poradę

sandie

New member
Witam,

Właśnie idzie do mnie amplituner Onkyo TX-NR717. Ma on za zadanie nagłośnić pokój dzienny o ~rozmiarze 4,5m x 5,5m. Na tyle pokoju są już zamontowane 2 dwudrożne głośniki sufitowe JBL HTi 6 (zobaczymy jak się sprawdzą). Pozostaje mi wybrać "przód".

Będąc muzycznym laikiem i "przeciętniakiem" stawiam na jakość nie na rozmiar kolumn ;-)
Czy ktoś z ekspertów forumowych byłby mi w stanie doradzić jakie kolumny wybrać na przód? Niestety miejsce na wysokość jest ograniczone - 82cm max. Czy pozostaje mi tylko wybór kolumn podstawkowych?

Budżet na parę głośników: do 4000 PLN (do 2000 PLN za głośnik).

Subwoofera czy głośnika centralnego na razie nie będę montować (zobaczę czy brzmienie zestawu 4 głośnikowego mi wystarczy).

50% kino / 50% muzyka (poważna, klasyczna, lata 60-70-80-90, muzyka elektroniczna (jmj)).

Bardzo ważne: kolumny muszą stać możliwie blisko przy ścianie

Dzięki za poradę!

Pozdrawiam
Paweł

PS. Zapomniałem dodać: BLOK MIESZKALNY nie domek. Sąsiadów nie zamierzam zamęczać zbyt głośnym brzmieniem.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Właściwie w jakim celu zamontowałeś głośniki sufitowe ? takie głośniki w zasadzie stosuje się w obiektach komercyjnych (sklepy ,bary ,restauracje...)

Odnośnie kolumn frontowych , dlaczego ich wysokość ma wynosić 85cm ? ,kolumnami podstawkowymi trudno będzie nagłośnić takie pomieszczenie - chociaż jest to możliwe ,ale trzeba będzie jakieś podstawki a to pociągnie cenę, więc lepszym wyborem będą jednak podłogówki
 

sandie

New member
Cześć,

Właściwie w jakim celu zamontowałeś głośniki sufitowe ? takie głośniki w zasadzie stosuje się w obiektach komercyjnych (sklepy ,bary ,restauracje...)
E tam w komercyjnych. Stosuje się je także jeśli nie ma jak ustawić / powiesić tyłu. Ten pokój ma jeszcze przylegającą półotwartą kuchnię, więc m2 jest więcej.
Zresztą całe (docelowe) nagłośnienie jest małżeński kompromis ;-) Tak jak napisałem audiofilem nie jestem. Zależy mi na dobrym, niezbyt głośnym brzmieniu (w końcu to blok).

Odnośnie kolumn frontowych , dlaczego ich wysokość ma wynosić 85cm ? ,kolumnami podstawkowymi trudno będzie nagłośnić takie pomieszczenie - chociaż jest to możliwe ,ale trzeba będzie jakieś podstawki a to pociągnie cenę, więc lepszym wyborem będą jednak podłogówki
Nie 85cm a 82cm. Niestety cm robią istotną różnice. Ściana i okolice telewizora są zabudowane wg. projektu dekoratorsko-architektonicznego. Wyszło to całkiem nieźle, tylko na kolumny zostało mało miejsca na wysokość :-( Żeby wcisnąć coś wyższego trzeba poważnych przeróbek meblarsko-stolarskich. Okazuje się, że projektowe 82cm wzięte były nie wiadomo skąd (bo kolumn ~80 cm nie uświadczysz).

Jakieś propozycje do tego amplitunera?

Pozdrawiam
Paweł
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Faktycznie podłogówek 82cm jest ciężko znaleźć, 85cm już by były. Podstawkowe ok, ale w wypadku podwieszenia na uchwytach, bo na standach nawet robionych na zamówienie max. wysokość 82cm by po prostu wyglądała śmiesznie. Jakby kolumnę na pieńku postawił:) W tym wypadku została Ci tylko opcja podwieszenia podstawkowych, chyba że chłopaki wynajda jakieś 82cm podłogówki, ale wątpię.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie 85cm a 82cm. Niestety cm robią istotną różnice. Ściana i okolice telewizora są zabudowane wg. projektu dekoratorsko-architektonicznego. Wyszło to całkiem nieźle, tylko na kolumny zostało mało miejsca na wysokość :-( Żeby wcisnąć coś wyższego trzeba poważnych przeróbek meblarsko-stolarskich. Okazuje się, że projektowe 82cm wzięte były nie wiadomo skąd (bo kolumn ~80 cm nie uświadczysz)
Jak ja to kocham :) Uwielbiam designerow-audiosceptyków
 

WiTT

New member
Bez reklam
Lepiej, designerów-audioignorantów :D

A w temacie, to chyba krzysiek1980 najtrafniej ocenił końcowy efekt, czyli podstawkowce na pieńkach na zamówienie. Wysokość ich będzie kiepska, ale chyba i tak wygenerują lepszy dźwięk niż na siłę szukane 82cm podłogowce, zwłaszcza że wciśnięte w zabudowę. A tak przynajmniej masz swobodę wyboru wśród podstawkowych kolumn.

A skoro już tak masz wszystko pod projekt, to zapewne masz/macie ;) oczekiwania co do wyglądu tych kolumn. Napisz coś więcej.
 

mkki

New member
Witam. Nie chcę zaśmiecać, więc pytam się w tym temacie.
Mam pytanie. Kiedyś gdzieś w telewizji widziałem program odnośnie jednego głośnika, który wytwarzał przestrzenny dźwięk (taki inteligentny głośnik, który sam siebie słuchał i wytwarzał odpowiednie dźwięki do kubatury pomieszczenia). Nie mogę tego znaleźć w internecie. Czy ktoś może mnie naprowadzić na taki głośnik?
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witam.Miałem kiedyś kolumny Tannoy Profile 636,podłogowe na wysokość siedemdziesiąt kilka centymetrów.Także,może coś z używanych poszukaj.
 
Do góry