Kolumny a wielkość pokoju

mordziak

New member
Przeglądając forum niejednokrotnie spotkałem się z opiniami na temat zalecanej mocy kolumn w odniesieniu do wielkości pokoju. Uwagi typu "U mnie na 12 m2 Heco Vita 500 gra dobrze, ale Ty na 24 m2 będziesz potrzebował Victa 700" itp. są dość częste.

Ponieważ wg moich najnowszych pomysłów będę miał pokój o powierzchni 27m2 + eurokuchnia 8m2 i hall 5m2 (razem jakieś 40m2),
zrobiłem mały przegląd kolumn frontowych do KD w celu porównania ich parametrów (w tym ich moc i cena) między zestawami i wewnątrz tej samej linii jednego producenta. Po uwagę wziąłem raczej niskobudżetowe modele, mające dwie wersje frontówek, a różniące się jedynie ilością głośników nisko-średniotonowych (2 lub 3): Magnat Monitor 880 i 1000, Heco Victa 500 i 700 oraz Quadral Quintas 500 i 700.
Okazuje się, że różnice są w tych wszystkich modelach takie same:
  • wzrost wysokości o 10 cm - czyli o ok. 10%
  • zmiana zwrotnic z 2,5 na 3-drożne
  • spadek dolnej częstotliwości o 1-2 Hz
  • wzrost mocy:
    • Magnat Monitor 880/1000:
      • RMS z 150 do 170 W, czyli o 0,54 dB
      • szczytowa z 300 do 360 W, czyli o 0,79 dB
    • Heco Victa 500/700:
      • RMS z 140 do 160 W, czyli o 0,58 dB
      • szczytowa z 260 do 280 W, czyli o 0,67 dB
    • Quadral Quintas AS2255/AS3355:
      • RMS z 120 do 150 W, czyli o 0,97 dB
      • szczytowa z 240 do 275, czyli o 0,59 dB

    • W przypadku całych zestawów 5.0 różnice są oczywiście jeszcze mniejsze (RMS):
    - Magnat: 0,30 dB
    - Heco: 0,35 dB
    - Quadral: 0,54 dB
Z tego widać, że różnice w mocy są właściwie żadne. Z pewnością jest jakiś zysk na basach, na ogólnym brzmieniu, ale czy taki relatywnie mały wzrost mocy, a więc i ciśnienia akustycznego, rekompensuje zwiększenie kubatury pomieszczenia o 100%? Szczerze wątpię.

W przypadku subwooferów jest już sporo lepiej, np. Jamo Sub 200 i 300, to różnica 1,76 dB - to już można zauważyć... ale 0,3... :???:

Reasumując, "mocniejsze" kolumny z tej samej linii z trzema głośnikami zamiast z dwoma na nic się zdadzą, jeśli sporo powiększymy swój pokój - różnica to tylko nieco inne brzmienie i cena o pareset złotych większa. Jeśli gdzieś jest błąd w moim rozumowaniu, chętnie się dowiem, bo muszę nagłośnić 40m2 i chciałbym zrobić to poprawnie.
 
Ostatnia edycja:

mordziak

New member
Maksymalnie 1500 zł, nie wykluczam w przyszłości suba.
Chociaż mi bardziej chodziło o samą ideę dodawanie dodatkowego głośnika do kolumny - który raczej doda basów niż mocy, a do basów przecież lepiej nada się porządny sub. Ale widzę, że temat nikogo za bardzo nie zainteresował...
 

Xisiek

New member
mordziak napisał:
Z tego widać, że różnice w mocy są właściwie żadne. Z pewnością jest jakiś zysk na basach, na ogólnym brzmieniu, ale czy taki relatywnie mały wzrost mocy, a więc i ciśnienia akustycznego, rekompensuje zwiększenie kubatury pomieszczenia o 100%? :

A od kiedy to moc glosnika decyduje o tym jak duze pomieszczenie moze on naglosnic? :hmm:
PS. Praktycznie wszytkie podane przez Ciebie kolumny sa za male do 40m2.
 

mordziak

New member
Xisiek napisał:
A od kiedy to moc glosnika decyduje o tym jak duze pomieszczenie moze on naglosnic? :hmm:
PS. Praktycznie wszytkie podane przez Ciebie kolumny sa za male do 40m2.\
Skoro moc nie decyduje, to użyję półwatowego i zaoszczędzę kupę kasy :p A jakie kolumny nie będą wg Ciebie dla mnie za małe?
 

Xisiek

New member
Do tak duzego pokoju/przestrzeni potrzebny jest kawal kolumny najlepiej z 20 cm przetwornkiem odpowiadajacym za bas plus duza obudowa.
Z tego tez wzgledu warto zainteresowac sie Celestionami F38 (znakomicie grajace glosniki zwlaszcza w kontekscie niewysokiej ceny).
PS. Propozycjia kikiego tez jest ciekawa, choc niewatpliwie brzmienie JAMO to nieco nizsza klasa nie Celestion.
 
Ostatnia edycja:

mordziak

New member
Para Celestionów F38 kosztuje ponad 2000 zł, a ja przecież piszę, że na 5.0 mam 1500.
Czyli kryterium wyboru kolumn dla dużego pokoju miałby być "kawał kolumny" i duża średnica głośnika niskotonowego? Liczyłem na nieco bardziej profesjonalną poradę, tak to każdy może napisać :p

Pewnie skończy się na S 606, tak jak u sporej grupy forumowiczów. Zresztą nikt raczej na nie nie narzekał, a w odsłuchu całkiem mi się podobają. Szkoda tylko, że ostatnio podrożały.
 
Do góry