Kolumny 5.0 + ampli- tylko kino i koncerty; budżet 5000 zł

Polaryzator

New member
Witam, proszę Was o pomoc w wyborze zestawu głosników 5.0 + ampli do kina domowego w łącznej kwocie ok. 5000 zł.

Zestaw ten ma służyć tylko do kina i koncertów z bluray.

- pokój na poddaszu ze skosami z trzech stron – po podłodze będzie jakieś 28 m2
- odległość TV od słuchacza 4 m
- słucham muzyki: Dire Straits, Simply Red, Celine Dion, Tears for Fears, Depeche Mode, Michalel Jackson i muzyki gitarowej
- źródłem BR jest Playstation 3
- nie zależy mi koniecznie na tym, aby ampli miał koniecznie dodatki typu: Wi-fi, BT, radio internetowe
- zestaw kolumn w ciemnym kolorze i raczej nie planuję w przyszłości dokupywać subwofera
- kolumny główne będą stały ok. 1 m odsunięte od ściany; a tylne chcę powiesić

Dzięki z góry za podpowiedzi i sugestie.

Nie chciałem na początku mojego wątku nic sugerować ( ani konkretnego ampli ani kolumn), ale widzę, że nikt nie chce się wypowiedzieć w temacie -> no to sam sobie zaproponuję :)

Ostatnio słuchałem kolumn TAGA Platinum SLIM F-90/C-90/S-90 + ampli Yamaha 475 (przypadkowo dobrana) i uważam, że grały słusznie.
Komplet 5.0 tych kolumn kosztuje w granicach 3000 zł i teraz muszę posłuchać jakichś konkurentów porównując z powyższymi.

moje typy do odsłuchu:
- TAGA Platinum SLIM F-90/C-90/S-90
- TAGA zestaw 5.0 oparty na frontach F-100
- JBL ES -pack 5.0 ( z frontami ES 80, ES20, ES25C)
- JBL loft 5.0

Ampli celowo nie chcę wymieniać, bo pomyślałem skoro nie zależy mi na nowym modelu, to najpierw skupię się na zestawie kolumn, a do nich dobiorę dopiero ampli – jakiś model sprzed roku lub dwóch znajdzie się jeszcze w necie.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Liczę na uwagi doświadczonych.

Proszę o opinie w/w zestawów ( lub ewentualnie inne dodatkowe ) oraz z jakim ampli najlepiej by zagrały (kino i koncerty Bluray - wyżej napisałem jakiej muzy słucham)?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli słuchałeś Tagę i Ci się podobała to możesz ją brać. Tylko do nich mocniejszy amplituner niż Yamaha 475. W dobrej cenie można kupić teraz Yamahę 773 i 820, Marantza 5007, Onkyo 717, Harman avr370. Ciekawą propozycją jest też Nad T748. Odsłuchaj jeszcze Melodikę BL40, JBL Studio 270/280, Klipsch F20/RF62, Dali Zensor 7.
 

mario123

New member
Jeżeli jesteś zainteresowany to odstąpię poniższy zestaw. Wszystko kupione w poniedziałek, z polskiej dystrybucji, paragon, karty gwarancyjne. Trochę się pospieszyłem, bo jednak pójdę o półkę wyżej i dołożę 2-3 tys. Interesuje mnie cena 5250 pln.

1. Onkyo TX-NR626
2. Klipsch ICON KF28/KC25/KB15
 

Polaryzator

New member
Jeśli słuchałeś Tagę i Ci się podobała to możesz ją brać. QUOTE]

A jak sądzisz, który zestaw TAGi zagra lepiej w kinie ?

- TAGA Platinum SLIM F-90/C-90/S-90
czy
- TAGA zestaw 5.0 oparty na frontach F-100


A jeśli chodzi o JBL, to który z zestawów do kina najfajniej zagra ?

- JBL ES -pack 5.0 ( z frontami ES 80, ES20, ES25C)
- JBL loft 5.0
- JBL studio 190+130+120c

Powyższe pięć zestawów może się różnić trochę cenowo- ale pomińmy to.

Jeżeli jesteś zainteresowany to odstąpię poniższy zestaw. Wszystko kupione w poniedziałek, z polskiej dystrybucji, paragon, karty gwarancyjne. Trochę się pospieszyłem, bo jednak pójdę o półkę wyżej i dołożę 2-3 tys. Interesuje mnie cena 5250 pln.

1. Onkyo TX-NR626
2. Klipsch ICON KF28/KC25/KB15

Nie słuchałem jeszcze ani onkyo 626 , ani tego klipscha - nie wiem jak to zagra w kinie.
Ale będę miał na uwadze i jeżeli będą w salonie to też posłucham i ewentualnie się odezwę na priva.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli słuchałeś Tagę i Ci się podobała to możesz ją brać. QUOTE]

A jak sądzisz, który zestaw TAGi zagra lepiej w kinie ?

- TAGA Platinum SLIM F-90/C-90/S-90
czy
- TAGA zestaw 5.0 oparty na frontach F-100


A jeśli chodzi o JBL, to który z zestawów do kina najfajniej zagra ?

- JBL ES -pack 5.0 ( z frontami ES 80, ES20, ES25C)
- JBL loft 5.0
- JBL studio 190+130+120c

Powyższe pięć zestawów może się różnić trochę cenowo- ale pomińmy to.

Tagi nie słyszałem, ale ja bym wolał F-100. W F-90 dali więcej mniejszych przetworników i mnie to jakoś nie przekonuje. Ale tak jak wspominałem nie odsłuchiwałem ich. Z JBL-a ja bym wybrał zdecydowanie serię Studio. Kolumny są muzykalniejsze i bardziej uniwersalne od serii ES . Lofty to już niższa półka.
 

ksszyszka

New member
Jeżeli jesteś zainteresowany to odstąpię poniższy zestaw. Wszystko kupione w poniedziałek, z polskiej dystrybucji, paragon, karty gwarancyjne. Trochę się pospieszyłem, bo jednak pójdę o półkę wyżej i dołożę 2-3 tys. Interesuje mnie cena 5250 pln.

1. Onkyo TX-NR626
2. Klipsch ICON KF28/KC25/KB15
Witam.
Pozwólcie, że się włączę do wątku. Aktywnie szukam zestawu w cenie do 6 tys. Lekko się napaliłem na: amplituner Denon AVR-X2000 oraz CANTON GLE 496 426 456. Ponieważ, jestem początkującym użytkownikiem HDforum i co by tu ukrywać amatorem w tej dziedzinie proszę o radę, czy zestaw który proponujesz można porównać do wybranego przeze mnie zestawu? Z tego co szybko sprawdziłem w necie to parametrami (moc wyjściowa) ten model onkyo jest trochę słabszy
 

mario123

New member
Powiem szczerze, że ja też niestety nie jestem ekspertem, ale myślę, że to ta sama półka, więc raczej chodzi o indywidualne wrażenia.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ksszyszka

New member
Czyli, zestaw ma niecały tydzień? W przypadku gdybym się zdecydował musielibyśmy się trochę potargować:) Trzeba by pomyśleć również o kosztach transportu. Może następne wpisy przeniesiemy na maila?
 

mario123

New member
Nie ma już z czego targować i niestety jestem już wstępnie umówiony z jednym chętnym na jutro.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
A jak sądzisz, który zestaw TAGi zagra lepiej w kinie ?

- TAGA Platinum SLIM F-90/C-90/S-90
czy
- TAGA zestaw 5.0 oparty na frontach F-100
Platinum F-100 to gabarytowo większe skrzynki i BR z przodu - co może mieć wpływ gdy nie możesz odsunąć od tylnej ściany. Ogólnie jak masz przestrzeń na kolumny, to ja bym brał F-100, zwłaszcza że do 28m2 u Ciebie. U blackninja możesz dostać dobre ceny.
 

Polaryzator

New member
No właśnie zauważyłem, że Taga F-100 sa większe i nawet bardziej mi się podobają z tymi łukami po bokach. Postaram się ich posłuchać i porównać z slimami F-90.

A może słuchałeś również któregoś z w/w zestawów JBLa ? Bo bardzo mnie ciekawi jak wypadną w porównaniu do taga paltinum ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
No wreszcie ktoś napisał że mu się te łuki i kształty Platinum podobają :) Bo ostatnio parę razy się zdarzyło że ktoś słuchał, podobało się bardzo, ale albo tej osobie wizualnie nie podeszły albo żona nie zaakceptowała ;)

JBL'e słyszałem. ES chyba 80tki - słabiutko dla mnie, ale na ich budżet ok. Lofty - zaskakujące jeśli widzimy na żywo ich gabaryty do tego jak grają. Choć na dłuższy czas mnie by zmęczyły. Ale ja czego innego szukałem.

Daj znać jak posłuchasz Platinusów :)
 

Polaryzator

New member
No właśnie te łukowate boki mi się podobają w F-100, a na zdjęciach Platinusy SE Special Edition wyglądają zajeb.... No ale cena niestety ca. dwa razy większa.

Na pewno będę starał się posłuchać różnicy między F-90 slim, a F-100. Cena obu zestawów 5.0 jest podobna, więc zdecyduje ucho. :)
W wątku pytałem, bo myślałem, że słuchał już ktoś ich obu w celu porównania.

A co do JBL to bardzo jestem ciekaw jak zagrają w kinie JBL studio 180+130+120c.
Gdzieś wcześniej przeczytałem że Blackninja ma ( lub miał studio 180) - dlatego mnie one szczególnie ciekawią i jak wypadną z w/w TAGA .
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Do 28m2 to już musisz patrzeć JBLe w nowych zarąbustych modelach, wykończenie i dzwięk rewelacja.

np. Studio 280 + 225c + 220.
 

Polaryzator

New member
Do 28m2 to już musisz patrzeć JBLe w nowych zarąbustych modelach, wykończenie i dzwięk rewelacja.

np. Studio 280 + 225c + 220.

No ta lini JBLa podoba mi się jak najbardziej. Ale zestaw 5.0 wyniesie sporo ponad budżet.

Nawet jakbym poszukał ampli starszego modelu ( bo ma być tylko do kina; nie zależy mi na bluetooth, radio internet i itp.) to pewnie gdzieś w kwocie 1500 zł bym znalazł w miarę silnego mocowo ( na razie nie wiem jeszcze jakie to modele wchodziły by w rachubę, ale np. Onkyo to chyba byłby 609, 616; do tego jakiś starszy Denon, Yamaha).
Wtedy na zestaw kolumn 5.0 pozostaje mi ca. 3500 zł.

Apropos - jaki konkretnie ampli ( mile widziane starsze modele ;) ) zagra fajnie w kinie z tymi kolumnami ?
 

Polaryzator

New member
Witam,

po wielu godzinach spędzonych na forum oraz dyskusjach z kolegami zmieniłem trochę swoje pierwotne zainteresowania co do konkretnych produktów, co zaskutkowało podwyższeniem budgetu). Dzisiaj jestem po odsłuchach i napiszę kilka słów czego udało mi się posłuchać i moje wnioski -> może się komuś przyda.

Prawda jest taka, że mało kto chce w studiach/sklepach podłączyć komplet kolumn 5.0 – twierdząc, że wystarczy posłuchać głównych standów i na tej podstawie dokonać wyboru, a pozostałe głośniki w kinie zagrają podobnie. A skoro wybierzemy konkretny model głównych kolumn i będzie się podobać dźwięk w stereo – to tym bardziej w kinie 5.0.

Słuchałem poniższego sprzętu ( płyty Dire Straits) :
- Dali Zensor 7
- JBL Studio 280
- Denon x2000
- Yamaha 773

Moje osobiste wrażenia są takie:
Jako pierwsze podłączono JBL studio 280 (bo praktycznie myślałem, że te wygrają) z Yamahą. Dźwięk jakoś nie zachwycił mnie od razu – chociaż z każdą minutą było/wydawało się lepiej. Jakoś brakowało mi dynamiki i szerokości sceny. Sprzedawca mówił, że kolumny są nowe i jeszcze wcale nie grane i to jest powodem. Poprosiłem więc o podłączenie Denona – myśląc cały czas, że wygrają JBL . Owszem było trochę lepiej, scena muzyczna uzyskała cieplejszą tonację niż było z Yamahą, ale brakowało mi szczegółowości poszczególnych instrumentów i jakoś tak dziwnie „równo” wszystko grało chociaż poprawnie. Dopiero jak przygłosiłem to JBLe pokazały pazur i przywaliły bardzo mocno – grały rasowo i czysto. Jednak ja tak głośno nie słucham.

No i przyszedł czas, aby podłączyć do Denona głośniki Zensor 7. No, i jak poszła muza, to aż mi się gęba uśmiechnęła – to jest to, czego szukałem !!! Jakby ktoś odczepił i zrzucił na podłogę grube zasłony, które zasłaniały kolumny, powstała piękna dynamika, szeroka scena i wreszcie szczegółowość w odzwierciedleniu wszystkich instrumentów. Może dla kogoś innego brzmieć za ostro, ale takie brzmienie mi się właśnie podoba. Dodatkowo miałem wrażenie, że cały środek sceny jest wysunięty nieco do przodu i dlatego słychać tak wyraźnie śpiew Knopflera i dźwięk gitary. Po prostu super jak dla mnie .

Co do JBL – z pewnością są to też fajne kolumny, ale nie dawały mi takiej radości z słuchania każdego utworu. Poza tym Denon2000 fajnie „rozkazywał” grać Zensorom nawet umiarkowanie cicho, a JBL fajnie zaczynały grać dopiero po przygłoszeniu.
Na koniec grała Yamaha z Zensorami, ale nie przebiła pary Denon-Dali.

Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że sprzęty zagrały tak fajnie – jak dla mnie – ale sumarycznie niestety przekraczają mój budżet. Tak to jest, że często powtarza się zasada, że startuje się z jakimś określonym budżetem, a po odsłuchach trzeba dołożyć, aby zadowolić swoje ucho J.

Wniosek końcowy powtarzany już wcześniej wielokrotnie: kupujcie zawsze „na ucho”, a nie „na oko” ! J

PS.
Chciałem jeszcze posłuchać onkyo 626 razem z Zensor 7 – ale nie miałem możliwości; ciekawe jak było by z dynamiką i szczegółowością instrumentów; no i ma wifi na pokładzie – nie trzeba dodatkowych gratów w postaci zewnętrznego wifi dongla.
Również korci mnie aby koniecznie posłuchać gdzieś również sony 1040 – bo mam sentyment do tej marki od wielu lat.
 

Polaryzator

New member
Chyba jakiś prorok z Ciebie czy co ? ;)
Właśnie dzisiaj byłem posłuchać TAGA Platinum slim F-90 no i muszę powiedzieć, że grają dość dobrze i równo w całym zakresie, ale jednak dźwięk Zensorów lepiej mi pasuje.
TAGI mieli tylko te slimy, a chciałem jeszcze posłuchać F-100 Platinum - ale nie było :-( . Wg. mnie ładniejsze są od slimów.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry