kino w salonie 5x5

decybel

New member
Witam, w sumie to nie wiedzialem do ktorego dzialu sie wpiac bo w sumie moj problem porusza chyba wszystkie mozliwe wymienione w temacie. Moze zaczne od "akustyki". Chcialbym w koncu zaczac kompletowac KD w salonie. Jak juz mozna sie domyslec skoro salon to nie bedzie latwo :) i jeszcze do tego ksztalty i minimalizm :) Na poczatek rzut

drive.google.com/uc?export=view&id=0BzwRmrYBFd9CWEh4UUd0dHE4VHM

Salon w "kwadracie" 5x5 metrów, otwarty z 2 stron (przedpokoj, kuchnia). Na "jedyną" sciane w salonie jest rzucany obraz z projektora umieszczonego pod sufitem z drugiej strony (zielony prostokat). Rozstawienie mebli (kanapa, fotel, planowana niska szafka RTV) zaznaczone na brązowo. Barek mam na mysli lade (wysoka na okolo 1.1m) w planach dwa krzesla barowe . Obok wyjscia tarasowego na scianie wisi kaloryfer. Na scianie za naroznikiem szafki. Czesc szara to obnizony sufit o okolo 40 cm. Czarne elementy to planowane naglosnienie czyli 2 fronty + cenralny lezacy na szfce RTV + tyly powieszone na scianie (doprowadzone kable na wysokosci okolo 2m od podlogi. Wyjscie tarasowe bedzie zasłaniac materialowa roleta rzymska. Wszystkiego z mebli jeszcze nie ma ale generalnie taki plan działania.

Co bym chcial i do czego:
Generalnie to szukam KD 5.0 (ewentualnie kiedys moze sub ale tylko jesli bedzie potrzeba). Nigdy nie mialem dobrego sprzetu audio/KD i ma to byc pierwszy i dlugo wyczekiwany. Zaczalem miec watpliwosci i sie zastanawiac czy jest sens. Nie jestem pewien czy "drogie" sprzety w ogole tu zagraja jako tako. Mozna kupic zestaw glosnikow za 1k i mozna kupic zestaw za 20k i wiecej, ale ile w zastanych warunkach jest sens kasy pakowac. Z gory mowie ze nie uda mi sie na stale jakis ekranow akustycznych do sufitu/scian przytwierdzic - po prostu nie przejdzie - bo to salon, a nie pomieszczenie odsluchowe ;/.

Dodatko nie tyle na kinie ale tez zalezy mi na muzie (chociaz w kinie tez ma dzialac). Generalnie lubie koncerty, a teraz jest taki wybor koncertow w HD, ze az chce sie ogladac i sluchac (zwlaszcza jak nie ma kiedy isc na real koncert). male stare pierdziawki z komputera jeszcze stoja i jakos dziwnie sie nie sprawdzaja :p. Muza to generalnie Rock taki jak QOTSA, NiN czy poczciwy grunge, ale nie wzgardze tez dobra elektronika jak Chemicalsi, Prodigy czy Daft Punk. A no jakies spokojniejsze Radioheady czy Bjork czy AltJ tez sie znajdą.

Mysle ze na frontach 50% czasu bedzie leciala muza, potem pewnie tak 20% to jakies koncerty i reszta to filmy wieczorami.

Czasem lubie glośno sobie puscic jakis "napierdziel" ale wolalbym zeby przy niskim poziomie glosnosci bylo wszstko pieknie slychac :) (marzenia)

Sprzet:
Nie bede precyzowal teraz co i jak, kwot itp. aczkolwiek propozycje w tym temacie bardzo, bardzo mile widziane (na chwile obecna w ogole nie chytam sie w tych wszystkich sprzetach - ktore firmy/modele mniej wiecej nadawaly do moich preferencji muzycznych). Wiem, ze i tak pewnie mi nie starczy kasy i czy powiem, ze mam 2 tysiace czy 10 to i tak bedzie mało :D Bardziej na poczatek zalezy mi na opinii czy to w ogole ma sens kupowac bo i tak wiecej jak od pierdziawek nic nie osiagne. Na ile powinienem nazbierac kasy, zeby to jakos brzmialo czy lepiej dac se siana i kupic zestaw do tysiala.

Szukam zloty srodek do tego co sie da wyciagnac z pomieszczenia dla nie audiofila ale lubiacego muze za rozsadne pieniadze (filmy oczywiscie tez musza chodzic :D).

Dzieki,
dB
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sens zawsze jest, ale okreslenie Twojego budzetu to kluczowa sprawa.
Co do salonu, to malo kto tutaj ma dedykowany pokoj do kina/muzyki, wiec tym sie nie przejmuj.
 

decybel

New member
no to wstepnie, a nawet bardzo wstepnie myslalem o zestwie Jamo s608 (5.0) + jakis ampli do 2k. Czyli w sumie kolo 4k.

Przy czym boje sie, ze ten czy nawet lepszy sprzet nie bedzie dobrze gral przez to ze salon jest otwarty praktycznie z dwoch stron (lewa i pół tyłu co mozna zobaczyc na rzucie).

Dzieki,
dB

EDIT: przy czym nie sluchalem tych Jamo zeby nie bylo :)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hmm, gabarytowo się nadadzą, ale już z tym by ładnie grało przy cichym słuchaniu będzie ciężko. Takie rzeczy to raczej ze wzmakiem stereo. Ciche i dobre granie zawsze jest bolączką tanich budżetowych systemów.
Poza tym Jamo to kolumny które "średnio" nadaja się do muzyki, do kina jeszcze ujdą.
Zaproponowalbym Ci np. zestawy droższe, ale znacznie lepsze, Dali Concept 6, Dali Zensor 7, Kef C7, Klipsc F20, RF62, Monitor Audio MR6, albo zastanów się na "starą dobrą nowością" czyli Melodika BL40.

Co do miejsca odsłuchowego, to pamiętaj, ze dobrą pozycję będziesz miał tylko z prawej strony narożnika oraz na fotelu. Cala lewa strona będzie miała przesunięty "balans".
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Większe i dobre kolumny jak KEF C7, Q700 jak najbardziej wskazane. Wychodzi też nowa seria Studio 280 i poradzi sobie z tym pomieszczeniem.
 

bonzz

New member
Przypatruje się dyskusji bo również od kilku tyg. Poszukuję odpowiedniego zestawu dla siebie w podobnej cenie i słucham podobnej niż. Blackninja te q 700 trochę poza zasięgiem cenowo, ponad 2k za sztukę. C7 mnie też polecałeś i poważnie się nad nimi zastanawiam, muszę tylko gdzieś odsłuchać w okolicach kraków-katowice.
 

bonzz

New member
no fakt. Powiedzcie co to jest ta 2-drożna kolumna surround bipolarna w tym dziwnym kształcie? Czy to coś w stylu subwoofera?
Jak mielibyście wybierać to Melodika czy KEF C7? Znacie orientacyjne ceny Melodiki i czy wogóle można porównywać te dwie serie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kef c wg mnie bardziej delikatne, BL cieplejsze, ale dużego porównania nie mam. Zapytaj Krzyska1980.

Nie, to nie sub, to właśnie tylna lub boczna naścienna kolumna efektowa (surround), takie maleństwo, pasmo od 80Hz ;)

Dostałem cennik na Audio Show. Z tym, z jest to cennik detaliczny więc zapewne u BN będzie taniej:

BL10 2szt. 695 zł brutto,
BL20 2szt. 945 zł brutto,
BLS20 2szt. 945 zł brutto,
BLC20 1szt. 845 zł brutto,
BL40 2szt. 2395 zł brutto,

niestety nie ma w cenniku BL30,

Wychodzi ok. 4 tys, za 5.0, więc chyba poszło w górę?
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ceny są zbliżone do tych po podwyżkach na Roth Oli. Ja jeszcze się załapałem na cenę z przed podwyżki. Dałem trochę ponad 3K z przesyłką.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ceny wyjściowe przez producenta a ceny wynegocjowane przez salony to dwie różne rzeczy. Na forum niejednokrotnie spotkaliśmy się z przypadkiem że cena wyjściowa była 50% niższa od tej producenta. Zależy jaki salon, jak negocjuje, jakie upusty i jaka sprzedaż. Ja osobiście nie zawiodłem się na Blackninja. Zresztą jak chłopak pisał, lepiej więcej sprzedać za niższą cenę niż mniej za wygórowaną kwotę. To się chwali, a i sklep na to samo wyjdzie, jak nie lepiej?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek, Ty chyba dałes coś ponizej 3k, na frontach Oli 30, tak?
Moze chcesz wymienić surround na BLS? Kiedyś pisałes, ze już efektowe uczyły się latać.
 

decybel

New member
ooo dzieki za zainteresowanie temtem, mam ostatnio maly zapierdziel i glosniki czasem schodza na dalszy plan chociaz zielone swiatlo juz mam ;)

Jak tu ktos wspominal ze po lewej stronie bedzie balans inny i tylko na fotelu i prawej sronie naroznika bedzie ok to jestem swiadomy. własciwie te dwa miejsca wystarczą ;) (chyba ze akurat bede skakal a nie siedzial:)).

Generalnie wlasnie jesli chodzi o balans - z powodu braku lewej sciany na pierdziawkach wydaje mi sie, ze lewy glosnik gra delikatnie ciszej.
Zastanawiam sie czy sobie kiedys w innym pokoju nie wstawic dobrego stereo - co prawda pokoj tez nie bedzie dedykowany muzyce ale ma niby lepsze warunki. (Ale to tez nie jestem przekonany bo przenoszenie sie do innego okoju zeby sluchac muzy ?? eeee ?? nie wiem :) tu projektor, koncercik, jakis film :) piwko - wypas jak tylko bedzie dzwiek)

Druga sprawa troche sie boje o echo, nie wiem czy to jest wina glosnikow czy pomieszczenia, ale przy "wiekszej" glosnosci dzwiek sie po prostu traci. Echo wydaje mi sie ze nie jest jakies duze na chwile obecna i mam nadzieje ze jak roleta zawisnie to jeszcze sie zmniejszy no ale nie ma sie co oszukiwac - jest :/.

No ale z tego co zrozumialem to nie bedzie chyba az tak tragicznie ? Generalnie polecacie drozsze zestawy z tego co widze. Musze cos poczytac o nich, moze jeszcze ktos poradzi. Boje sie, ze doloze kase do "lepszych" kolumn, a to i tak nie zagra lepiej niz tansze z powodu pomieszczenia.

Dzieki dB
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek, Ty chyba dałes coś ponizej 3k, na frontach Oli 30, tak?
Moze chcesz wymienić surround na BLS? Kiedyś pisałes, ze już efektowe uczyły się latać.

Ja kolumny kupowałem w innym salonie ( trochę się naciąłem, bo pewnie mogłem mieć taniej). Owszem surround szybował, ale nie odbiło się to ani na wyglądzie ani na odtwarzaniu dźwięku, więc dalej gości w moim zestawie:)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
decybel, jasne, ze tragedii nie będzie. Co do polecanych zestawów, nie czytaj, tylko najlepiej wybierz sie na wycieczke do sklepu i wybadaj na własne ucho i oko. Nic Ci po specyfikacjach.
 
Do góry