Kino domowe + TV + Blue ray, problem.

pietryk

New member
Witam Panowie otóż opiszę moją zagadkę i chciałbym abyście mi pomogli :)

Posiadam obecnie:
-TV Sharp LE705
-Blue Ray Samsund BD-P 1600 (czyta mi z usb mkv)

Chciałbym zakupić proste kino. mam nie za duży pokój toteż nie chce dużych kolumn w drewnie ani też dużego ampli. Chce dość tanie kino z przyzwoitym dźwiękiem. Postanowiłem, że będzie to kino Samsung z racji posiadania Blue Raya tej firmy. Jak wiadomo takie amli w tych kinach są biedne w wyjścia i tutaj pojawia się problem...Kina tej "klasy" mają standardowo takie gniazda:

wyjścia: HDMI out, Komponent, SCART i wyjscie kompozytowe
wejścia: Optyczne i AV

Problemem są wejścia. Otóż ja chciałbym to podłączyć w ten sposób:

1) kino podłączam do TV przez HDMI OUT
2) do kina podłączam Blue Raya przez Optyczne wejście. Optyka z Blue bezpośrednio do optyki AMpli w kinie. Kino nie ma Blue raya, a ja mam zewnętrzny blue ray który odtwarza mi przez USB pliki w formacie MKV z dźwiękiem 5.1, wszystko spoko bo optyka przesyła 5.1 ale..
3) dla obrazu 1920 x 1080 muszę bluraya podłaczyć do tv za pomocą HDMI które to przesyła zarówno obraz jak i dźwięk.
4) telewizja i tak nadaje w Stereo więc tv do AMpli podłączam "czinczami" przez AV in.

I teraz pytanie: czy jest MOŻLIWE, żebym blu raya tak podpiął, że będzie dawał dźwięk z odtwarzanego filmu prze optykę bezpośrednio do ampli kina a sam obraz do tv pójdzie przez HDMI?

Czy wtedy dźwięk automatycznie przejdzie na optyczne wyjście a nie będzie szedł przez HDMi do tv? Czy będą działać równolegle? Czy też te gniazda oba się wzajemnie wykluczają?

Podsumowując chce mieć 5.1 w prostym kinie które nie ma HDMI IN ma tylko Optyczne IN i nie ma blue raya, toteż chce żeby te 5.1 leciało z zewnętrznego Blu raya, a z TV który i tak będzie zawsze 2.0 dźwięk poleci przez AV IN.

Czy to możliwe???
 

krisder

New member
Bez reklam
Podstawowe pytanie - ile masz zamiar zapłacić za kino? W tej konfiguracji, którą przedstawiłeś w grę wchodzi tylko plastikowy zestaw. Samsung nie posiada (przynajmniej ja nie spotkałem) w ofercie typowych amplitunerów a jedynie zestawy z wbudowanym dvd lub bd. Posiadasz już odtwarzacz bd i logicznym jest zakup ampli + zestaw kolumn. Unikniesz kombinacji z podłączeniem i wykorzystasz możliwość odtwarzania dźwięku w hd. Podłączając bd innym kablem niż hdmi uzyskasz tylko dźwięk w zwykłym DD i DTS (wiem, można jeszcze przez analogowe 7.1 ale nie w tej klasie sprzętu). Jeżeli nie masz zbyt dużych wymagań co do jakości dźwięku to kup najtańszy ampli i zestaw głośników a i tak zabrzmi lepiej od jakiegoś kina Samsunga.
 

pietryk

New member
Ale czy takie połączenie jak napisałem wchodzi w grę?? z tego co kolega powiedział powyżej to przez kable Optyczny nie ma dźwięku 5.1, tylko przez HDMI?
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Przez hdmi idzie dodatkowo dzwięk 7.1,optyczny daje zarówno 5.1 i Dts,ale i tak nie polecam ampli tej firmy,od razu naszykuj się na inny.
 
Ostatnia edycja:

krisder

New member
Bez reklam
Kablem optycznym prześlesz dźwięk 5.1 ale na płytach bd masz dźwięk w nowych formatach Dolby True HD i DTS HD Master Audio. Przy Twoim założeniu konfiguracji kina od razu ograniczasz się do starych formatów dźwięku, które potrafią odtworzyć najmniej zaawansowane odtwarzacze dvd, a Ty posiadasz blu-raya i warto wykorzystać jego możliwości. Kupując "normalny" amplituner (niższe modele nie są takie wielkie) możesz do niego podłączyć niewielkie monitorki i tym samym nie zagracisz sobie pokoju, a jakość dźwięku i tak będzie o niebo lepsza od plastikowego kina.
 

pietryk

New member
Dzięki Panowie ale cały czas omijacie sedno sprawy:

Chciałbym uzyskać merytoryczną odpowiedź na pytanie czy mogę Bluraya podłączyć do kina optyką i JEDNOCZEŚNIE przez HDMI do telewizora? czy wówczas dźwięk będzie szedł przez:

1) optykę
2) optykę i HDMI
3) tylko HDMI

W sensie czy te dwa wejścia nie wykluczają się wzajemnie jeśli chodzi o przesyłanie dźwięku ( czy mogę mieć oba połączone?).

Co do Waszych odpowiedzi to nie potrzebuje 7.1 nie będę tego nigdy wykorzystywał przy tak małym pokoju. Dwa że wszelkie wynalazki typu True HD DTS HD też mnie nie bardzo interesują, bo nie nalezę do audiofili no i przede wszystkim nie stać mnie na filmy Blue Ray, ja chce odtwarzać w systemie 5.1 pliki mkv i dvix które to najczęściej są kodowane przez AC3 czyli dolby digital bądź DTS, które to kina tego typu jakiego potrzebuję obsługują.
 

krisder

New member
Bez reklam
Jeżeli jesteś ostatecznie zdecydowany na zakup takiego właśnie kina, to musisz zwrócić uwagę na to czy oprócz wyjścia hdmi posiada także wejście cyfrowe (optyk lub coaxal). Wówczas podłączasz kino i bd kablem hdmi do tv i dodatkowo cyfrowo bd do kina. W tym wypadku masz z bluraya obraz hd i dźwięk dd i dts przez kino.
 

pietryk

New member
Jeżeli jesteś ostatecznie zdecydowany na zakup takiego właśnie kina, to musisz zwrócić uwagę na to czy oprócz wyjścia hdmi posiada także wejście cyfrowe (optyk lub coaxal). Wówczas podłączasz kino i bd kablem hdmi do tv i dodatkowo cyfrowo bd do kina. W tym wypadku masz z bluraya obraz hd i dźwięk dd i dts przez kino.

No tak oczywiście tak jak pisałem wcześniej mam w KINIE wejście Optyczne IN a w BLue ray Optyczne Out. znaczy się że tak mogę połączyć a obraz będe mial przez hdmi w tv nie?
 

pietryk

New member
Dobra sam sprawdziłem i można tak zrobić. Powie mi ktoś jeszcze jakiej firmy najlepiej wypadają takie proste kina w palstiku? Sony? czy jakieś inne firmy? można podać jakieś konkretne modele.
 
Do góry