Kino domowe - budżet płynny ;-)

MariuszKed

New member
Witam

Proszę o pomoc w doborze komponentów do kina domowego :)

Metraż: około 35m2 (salon połączony z kuchnią, praktycznie bez ściany, ogólnie wychodzi z tego prostokąt, podłoga z płytek, na ścianach niewiele, mebli mało, podwieszany sufit). Telewizor na dłuższej ścianie.

Budżet: płynny... Za TV Sony 49X85 byłem skłonny dać 5tyś, więc i na kino mogę dać porównywalnie tyle ew. może i więcej, jeżeli uważacie, że przyrost wrażeń jest wart tego. Aczkolwiek zestawy powyżej 10tyś na pewno odpadają. Jakby udało się złożyć coś do 7k to byłoby super i do przełknięcia dla mnie.

Chcę mieć na czym słuchać muzyki (80%) i oglądać filmy w 5.1 (20%). Pytanie, czy jest sens zostawiać mój aktualny zestaw stereo jak jest i dokupić po prostu kompletne kino domowe, czy złożyć jeden sprzęt do obu rzeczy? Jak myślicie? Jakby dało się jeden, to byłoby lepiej, bo inaczej robi się graciarnia w pokoju...

Aktualnie mam zestaw Pianocrafta E810 + DAC Beresforda GFmod, bo lubię słuchać lepszej muzyki, niż z karty dźwiękowej, ale też melomanem nie jestem.
Czy myślicie, że jest sens reużyć np. kolumny z Pianocrafta jako kolumny tylne?

Co do brzmienia... co ja tu moge napisać? Ciężko mi opisać dźwięk. Jak polecicie mi zestawy, to po prostu pójdę do salonu, odsłucham i wybiorę co mi najbardziej podpasuje. Wiadomo - przy słuchaniu muzyki, żeby to było w stanie odtworzyć wszystkie częstotliwości a przy oglądaniu filmów fajnie czuć ciary na plecach i przy np. wybuchu żeby subwoofer był w stanie dmuchnąć :)

Subwoofer najlepiej jakby miał wylot do przodu. Nie chcę takiego z wylotem do dołu, bo sąsiedzi z dołu bardziej będą się denerwoać niż teraz...

Nie znoszę koloru brązowego, więc proszę poleccie w innym kolorze ok? ;-)

Przez moment moją uwagę przyciągnął zestaw Bose CINEMATE 520, ale potem ktoś mnie uświadamiał, że za taką cenę (7tyś), można kupić znacznie lepszy sprzęt oparty na zwykłych kolumnach i ampli.

W Bose fajny bajer to to, że na etapie kalibracji dostosowuje się on do akustyki pomieszczenia. Czy współczesne ampli mają takie rzeczy?

TV mam 4k więc da się go oglądać z dość bliska i obraz jest nadal super. Do tego też TV jest na dłuższej ścianie więc odległość fronty-słuchacz będzie maks kilka m. Czy w takiej sytuacji nie lepiej wziąć monitory na przód, żeby możliwie blisko od kolumn dźwięk już był jak trzeba "wymieszany"? Bo coś kojarzę, że od kolumn podłogowych trzeba usadowić się odpowiednio daleko, żeby było ok.

Z góry dziękuję za pomoc!:)

Pozdrawiam
Mariusz K.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Przy takim pomieszczeniu:
JBL Studio 280 5.1.

Do tego amplitunery tak by się zmieścić w założonym budżecie, oczywiście z kalibracją o której piszesz:
Denon AVR-X2100
Harman AVR171
Onkyo TX-NR636
 

woytaski

New member
Bez reklam
Jeśli pasuje Ci brzmienie Twojego zestawu, to ja bym zostawił.
Żeby stereo naprawdę dobrze brzmiało w KD, to przy tym metrażu za boga nie zamkniesz się założonym budżecie ;)
 

MariuszKed

New member
Dziękuję za odpowiedzi!

Jeśli pasuje Ci brzmienie Twojego zestawu, to ja bym zostawił.
Żeby stereo naprawdę dobrze brzmiało w KD, to przy tym metrażu za boga nie zamkniesz się założonym budżecie ;)

Czy to znaczy, że wydając do 7tyś na kino domowe dostanę zestaw, który przy słuchaniu muzyki w stereo będzie brzmiał gorzej niż mój aktualny Pianocraft E810 + DAC Beresforda z GFModem?
 

Geronimo zx

New member
Dziękuję za odpowiedzi!
Czy to znaczy, że wydając do 7tyś na kino domowe dostanę zestaw, który przy słuchaniu muzyki w stereo będzie brzmiał gorzej niż mój aktualny Pianocraft E810 + DAC Beresforda z GFModem?

To znaczy że prawie każdy lub co druga osoba kupiła kino domowe w podobnych kosztach i po pewnym czasie okazywało się rozczarowanie,niedosyt.Dźwięk w stereo był mało zadowalający itp itd kombinując dalej dokupowaliśmy wzmacniacze (następne koszty) lub stwierdzaliśmy że tak naprawdę mało oglądamy filmów.Co skłaniało nas do sprzedaży obecnego sprzętu i poczynanie dalszych inwestycji na rzecz lepszego samego stereo.
Masz spory salon,z tego co napisałeś aukustyka nie domaga (gołe sciany,mało mebli,podłoga-płytki)
Aukustyka jest bardzo ważna i nie można jej lekceważyć :smile:
Na początek spróbowałbym zbudować zestaw składających się tylko z dwóch frontów,bo może się okazać że to Ci w zupełności wystarczy.A Jeżeli nie to zawsze możesz rozbudować do 5.0-5.1
 
Do góry