Kino domowe 5.1 vs Soundbary 7.1.2/5.1.4

SlawekWe

New member
Czy jest sens kupowanie tradycyjnego zestawu kina domowego (czyli AVR + zestaw głośników), mogąc uzyskać podobny efekt za pomocą soundbara ???

Pytanie może lekko naiwne, ale sam stanąłem przed takim wyborem.
Podczas remontu salonu przygotowałem okablowanie pod przednie i tylne głośniki (oraz dodatkowo pod subwoofer). Zakładałem, że kupię AVR z zestawem głośników 5.1 w cenie 10.000.

Ale teraz jest alternatywa - soundbary, nawet z efektem Dolby Atmos.
Yamaha YSP-5600 (z opcjonalnym subem) - jedna belka z 46 głośnikami wg zapewnień producenta wypełni pokój dźwiękiem niczym system 7.1.2
Samsung HW-K950 - belka, tylne głośniki oraz sub zapewnią doznania 5.1.4

Nie są to tanie rozwiązania, ale mieszczą się w budżecie. Samsung ma tylko 2 HDMI IN, 1 HDMI OUT. Yamaha 4 wejścia HDMI.

Czy naprawdę te belki tak dobrze grają ?
Czy lepiej jednak pójść droga tradycyjną i sprawić sobie wymarzony zestaw AVR z set'em głośników ?
 

collider

New member
Bez reklam
Zadna belka nie zrobi tego co fizyczne glosniki dlatego niektorzy producenci belek wyszli na przeciw takim oczekiwaniom i stworzyli soundbary z odczepianymi lub dodatkowymi modulami surround. Pierwszy przyklad z brzegu to Philips Fidelio B5.
 
Nie ma porównania bata do avr. Soundbar możesz sobie powiesić w sypialni. Jesteś w trakcie remontu i tu masz szerokie pole do popisu. System Atmos od razu bym robił 5.1.4 lub 7.1.4 dysponujesz kwotą 10tyś, dostaniesz pożądny avr plus set kolumn. Np. Denon z Dali Zensor7 lub Heco Music Style ( tanie i dobre kolumny i duży wybór ) lub Onkyo z Klipsch. Nie baw się w sundbara bo nie otrzymasz efektu ani w stereo ani w filmach.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

collider

New member
Bez reklam
W sypialni to sie spi ;). Soundbar jak najbardziej moze byc substytutem KD. Oczywiscie nie zastapi, ale pozwoli cieszyc sie z ogladania filmow czy sluchania muzyki. Film to nie tylko efekty surround.
 
Jeśli ktoś nie ma miejsca, nie ma wymagań co do dźwięku i ma mały budżet to jak najbardziej soundbar, ale...ale jeśli chcemy cieszyć się efektami w KD to niestety ale "bat" nie dam nam tego co system zbudowany nawet na kolumnach 5.1, nie wspomnę już o Atmos 5.1.4
Posiadam soundbar w sypialni i niestety niby ma DTS ale efekt mniej niż słaby i traktuje to jako substytut do głośników w TV jako system 2.1.
Nie mam zielonego pojęcia jak soundbar może dać efekt przestrzenny 5.1 a już nie wspomnę o 5.1.4.
Nie ma co się zastanawiać 10tys=avr+5.1.4 set ;) później można dołożyć do wzmacniacza i po prze "pre out/main in" cieszyć się KD jak i stereo. A tu kolega ma możliwości, jedynie pada pytanie jaki AVR i jakie KOLUMNY ;)


Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

collider

New member
Bez reklam
Soundbar jak pisalem wczesniej to substytut KD i stereo a moze juz nowa kategoria sprzetu. To taki odpowiednik SUVow w samochodach i tabletow w informatyce. Gdy nie masz miejsca, gdy nie jestes audiofilem, gdy nie lubisz tej calej zabawy z ustawianiem, kablami itd. To jest sprzet dla ciebie. Dobry soundbar da ci i fajne wrazenia w kinie a i potrafi zagrac dobrze muze. Szczegolnie te o ktorych wspomnialem moga nabawic kompleksow nie jednego posiadacza pelno wymiarowego audio.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Za 10 tysięcy dobrą propozycją będzie Bose np. lifestyle, albo acoustimass + jakiś niezły amplituner, satelity zajmują niedużo miejsca, a (mimo, że jeszcze nie posiadam) za każdym razem jak słucham to kopara opada.... jak takie gówienko może tak zagrać :)
 

SlawekWe

New member
Przyznaję się, że wątek miał być lekko prowokacyjny.

Lekko - bo dotychczasowe pozycjonowanie soundbarów jako tanich, plastikowych namiastek KD dla Januszów dźwięku przestaje mieć uzasadnienie.

Obecnie bary są tak zaawansowane, że potrafią wywołać opad szczęki u ludzi z dużym doświadczeniem w zakresie KD.
Ale czy ilość kanałów (5.1.2 czy 7.1.4) zapewnią taką rozdzielczość, szczegółowość i dynamikę dźwięku jak pełnoprawne zestawy ?
Nie wiem - i stąd ten wątek.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i rzeczowe argumenty w dyskusji.
A kwestia mojego planu na tradycyjny zestaw AVR + ser głośników to temat na osobny wątek (już niebawem).
 
Przyznaję się, że wątek miał być lekko prowokacyjny.

Lekko - bo dotychczasowe pozycjonowanie soundbarów jako tanich, plastikowych namiastek KD dla Januszów dźwięku przestaje mieć uzasadnienie.

Obecnie bary są tak zaawansowane, że potrafią wywołać opad szczęki u ludzi z dużym doświadczeniem w zakresie KD.
Ale czy ilość kanałów (5.1.2 czy 7.1.4) zapewnią taką rozdzielczość, szczegółowość i dynamikę dźwięku jak pełnoprawne zestawy ?
Nie wiem - i stąd ten wątek.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i rzeczowe argumenty w dyskusji.
A kwestia mojego planu na tradycyjny zestaw AVR + ser głośników to temat na osobny wątek (już niebawem).
Było paru ludzi z forum na AS w tym roku, mówili iż widzieli "bat" niby Atmos i super grał do czasu gdy się okazało iż były dodatkowe głośniki podłączone i ukryte za plecami słuchaczy. Sounbary są w sklepach i można test zrobić.
Ja wiem że do mojego pokoju 35m2 to słaba opcja, kiedyś miałem na test jbl i słabo wypadł, avr+7.1 zagrało że był efekt woow, dźwięk faktycznie otaczał mnie a nie odbija się od ścian.
To jest moja opinia, jeśli ma się możliwość i chęci to tylko KD.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry