Kino domowe 2.1

Milos

New member
Witam

Ponieważ nie posiadam w swoim pokoju zbyt dużo miejsca, a na dodatek metraż też nie jest powalający bo ok 15 m2, uznałem że zakup kina w systemie 5.1 nie ma na tą chwile racji bytu. Niestety jestem laikiem w tych tematach i jest to moje pierwsze kino a więc potrzebuje waszej pomocy i porady. Poszukuje kolumn wraz z subem, do 3 tys., amplituner już mam to harman kardon avr 260. Zestaw w przyszłości będę chciał rozbudować do 5.1 ale już do salonu ok 27 m2 :) Pozdrawiam
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zerknij na kolumny Monitor Audio MR6, Roth Oli RA4, Melodika BL40, Indiana Line Tesi 560, Taga Harmony Platinum F-80.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na 15mkw da się spokojnie ustawić system 5.1. Ja też mam taki metraz i wszystko daje radę. Ale jak zamierzasz przejście na 27mkw, to już warto rozważyć przyszłosciowy zakup pod ten wiekszy salon. Ja na Twoim miejscu bym sie skupił na samych lepszych frontach, a z czasem dozbierał na suba. Dobry subwoofer to też wydatek ok 2k i więcej, więc na kolumny by niewiele zostało.
 

Milos

New member
Niestety pokój mam w kształcie prostokąta i tak zagracony że mało co się mieści. Co do kolumn to sam rozważałem Indiana Line Tesi, JBL Studio 190 oraz Klipsch RF-42 a na początek jakiś zwykły używany sub. Obawiam się że jednak muszę szukać kolumn które maja bass reflex z przody bo kolumny mogą odsunąć od ściany maks na 15 cm :(.
 

Milos

New member
Dzięki

Z zaproponowanych kolumn najbardziej odpowiadają mi Indiana Line Tesi 560 i Taga Harmony. A co powiecie o JBL 190 razem z moim avr 260 ??
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
JBL bardzo dobrze się zgrywa z Harmanem, to zresztą ta sama stajnia. Musisz sobie odsłuchać i sam ocenisz co dla Ciebie gra lepiej.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
JBL dobrze się zgrywa z Harmanem. Jeśli szukasz kolumn do mocnej i dynamicznej muzyki to JBL się sprawdzi. Mają mocny bas i wyraźne dość ostre wysokie tony. W 15m2 na pewno będą się dusiły, może być problem z opanowaniem basu. Jak zmienisz lokal na 27m2 to rozwiną skrzydła. Tesi 560 to zupełnie inne kolumny. Do spokojniejszego, subtelniejszego grania. Są to mało popularne u nas kolumny, ale opinie i recenzje czytałem dobre. W 15m2 będzie je łatwiej zaadaptować.
 

phil7008

New member
Bez reklam
a ja sie naraze forumowi ;) jak masz troche pojecia do majsterkowania to nie lepiej zrobic cos diy? na necie jest bardzo duzo projektow i masz wybor nie placisz za marke i marze za ta cene zrobisz sam lepszy zestaw jakosciowo niz kupiony w sklepie
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
jak ktos umie posluzyc sie wkretarka ,frezarka gornowrzecionowa czy papierkiem sciernym to nie problem
Zawsze wspieram takie inicjatywy, ale tu nie wystarczy tylko to. Konieczne są jeszcze pomiary i doswiadczenie. Nie sztuka przykrecic glosnik do desczeki, a deseczki poskrecac i sklejac ze soboą. Wszystko mam wplyw na brzmienie.
 

phil7008

New member
Bez reklam
Krzysiek przecierz mowie o gotowych projektach ktore sa juz pomierzone i zwrotki dobrane, w Diy masz ta mozliwosc ze robisz wyglad taki jak chcesz i stosunek cena-jakosc na wyzszym poziomie niz konstrukcje "marketowe". Pawel czyli ma "łupic" i "cykac"? w sumie autor nic nie napisal o preferencjach muzycznych.
 
Ostatnia edycja:

Milos

New member
Co do diy to oprócz manualnych zdolności to trzeba jeszcze mieć czas, wiem że ktoś powie to tylko wymówka, ale niestety u mnie go brak, a nad takim projektem trzeba posiedzieć i 5 min nie wystarczy.
Co do preferencji to zestaw ma służyć 50% filmy i 50% muzyka! co do muzyki to słucham praktycznie wszystkiego :)
 

mors111

Active member
Bez reklam
a ja sie naraze forumowi ;) jak masz troche pojecia do majsterkowania to nie lepiej zrobic cos diy? na necie jest bardzo duzo projektow i masz wybor nie placisz za marke i marze za ta cene zrobisz sam lepszy zestaw jakosciowo niz kupiony w sklepie

bardzo się z tym zgodzę

złożyłem już kilkanaście zestawów kiedyś na bazie Tonsila , obecnie Visatona o można mieć bardzo dobre kolumny za 1/2 ceny sklepowej , jednak w dzisiejszych coraz mniej jest to opłacalne , bo kolumny 2-drożne z solidną obudową kosztowały by 1,2-1,5kzł za 2szt. a w tej cen ie można coś już "firmowego" zakupić

złożenie już 3-drożnego zestawu to koszt bliski 3kzł ( bardzo dobrego zestawu , w sklepie kosztujący 6-8kzł ) ,a jak już pisałem można zakupić nowe w zbliżonej cenie
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pawel czyli ma "łupic" i "cykac"? w sumie autor nic nie napisal o preferencjach muzycznych.

Nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie? O których kolumnach piszesz? Autor nic nie napisał o preferencjach dlatego napisałem, że Jbl-e to zupełnie inne kolumny niż Indiany. Najlepiej wybrać się na odsłuch i wybrać coś pod siebie. Wracając to zrobienia własnych kolumn to wiesz nie jest to takie proste. Kupując kolumny "sklepowe" idziesz słuchasz i kupujesz. Robiąc samemu nie masz pewności, że efekt końcowy cię zadowoli. Potem trzeba wprowadzać modyfikację lub robić od nowa kolumnę. Piszę tylko w teorii bo nigdy sam nie próbowałem. Jeśli jest inaczej to mnie popraw. Nic nie mam przeciwko własnym konstrukcjom, trzeba tylko to dokładnie przemyśleć, żeby w połowie nie okazało się, że to nas przerosło.
 

Milos

New member
Phil dzięki za podpowiedź ale na ten moment to niestety z braku czasu to mnie przerasta, kiedyś dla samego sprawdzenia siebie spróbuję, na ten mczas muszę wybrać gotowca. A co powiecie na jbl es 80 czy lepiej es 90?? A może klipsch F20 lub F30?

Ostateczna decyzja zapadła, wybór to Dali Zensor 7. Dziękuje za pomoc i rady forumowiczów. Temat do zamknięcia.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry