Kilka pytań o projekcję 3D w technologii polaryzacyjnej

grzesmlodzia

New member
Ostatnio zainteresował mnie ten temat i trochę poszperałem na necie ale nadal nie znalazłem kilku odpowiedzi. Powołam się na ten post:
Kod:
 Czy mozliwa jest projekcja 3D w domu ??

Są to pytania czysto teoretycznie - nie zamierzam na razie nic robić w swoim domu.
1. Jak jest z polaryzacją liniową? Bo piszę tam:
Kod:
 W tym celu przed obiektywem projektorów przytwierdza się odpowiednie filtry polaryzacyjne (liniowe lub kołowe, w przypadku liniowych ustawione jeden względem drugiego w prostopadłej polaryzacji...
Ale jeśli chodzi o tą prostopadłą pozycję to projektory mają być tak ustawione, czy filtry polaryzacyjne (że trzeba przekręcić wokół własnej osi o 90 stopni)?
Ciekawi mnie jeszcze dlaczego okulary 3D polaryzacji liniowej mają albo kont polaryzacji (dobrze mówię?) 0/90 stopni oraz 45/135 stopni?

2. Czy filtry polaryzacyjne się czymś różnią od szkiełek w okularach polaryzacyjnych 3D? Bo na pierwszy rzut może się wydawać że spełniają to samo zadanie i mogą się tylko jakością różnić...

3. Są jakieś urządzenia które rozdzielają obraz 3D na obraz na pierwszy projektor i drugi? Jak tak to jak się one nazywają i gdzie można je kupić (jeszcze by się przydało kilka funkcji jak konwersja z 2D do 3D)

Mam nadzieję że zaspokoicie moją ciekawość :)
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Właśnie tez zacząłem przyglądać się temu tematowi. Narazie tylko "nieśmiało" czytam ale coś mi mówi, ze 3D w technologii pasywnej (RealD 3D najpewniej) to właśnie to.
Nie doczytalem jeszcze o gotowych projektorach w tej technice (nie interesuje mnie aktywne, mrugajace 3D) ale doczytalem ze są nakladki/filtry polaryzacyjne do założenia na projektor.
Narazie wiem tyle... czytam dalej... i trzymam kciuki za temat :)
 

redlum

New member
Bez reklam
Tak sie domyslam ze do tego trzeba jeszcze miec specjalny ekran.

Ps. Do rozdzielenia obrazu na dwa projektory najprosciej uzyc odpowiedniego programu w kompie.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Tak sie domyslam ze do tego trzeba jeszcze miec specjalny ekran.

...

Ekran musi być srebrny, aby światło wysyłane z projektora pod oboma kątami (lewa i prawa polaryzacja) było dokładnie tak odbijane od jego powierzni. Zwykłe ekrany i zwykła farba nie wchodzą w rachubę, bo odbijają światło pod dość przypadkowymi kątami, co nie ma znaczenia w 2D ale uniemożliwia prawidłową polaryzację 3D.
Te ekrany są już do kupienia w rozsądnych cenach.... zostaje kwestia projektora... i tu jeszcze się zbyt dobrze nie orientuję :( Wiem, że są drogie projektory polaryzacyjne 3D... ale ciekawi mnie co w temacie przystawek polaryzacyjnych (też takie coś jest)????
 

redlum

New member
Bez reklam
Tak się zastanawiam czy to nie jest przypadkiem tak samo jak w TV polaryzacyjnych - że parzyste linie idą na jedno oko - a nieparzyste na drugie. W takim wypadku - to trzeba tylko odpowiednio skompilować obraz i puścić zwykłym projektorem na odpowiedni ekran.
 

kold11

New member
Witam
Też ostatnio zainteresowałem się Projektorami 3D w pasywnej technologii.
Niestety technologia dopiero raczkuje, a jest wg dużo lepsza i tańsza (przy dużej skali produkcji) niż aktywna.
Jest już fajny projektor pasywny LG, ale cena jest zabójcza (kilkadziesiąt tyś.):
LG CF3D Projektory multimedialne Sprzęt komputerowy

Ciekawe i narazie najtańsze (ale nie tanie) rozwiązanie jakie znalazłem:
http://www.3dexperience.co.uk/RotatorScreens.html
http://displaydaily.com/2011/04/06/3d-experience-offers-inexpensive-polarization-rotator/
http://www.techradar.com/reviews/au...ories/3d-experience-polarotator-968940/review

Jak ktoś znajdzie coś ciekawego to pisać.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Tak się zastanawiam czy to nie jest przypadkiem tak samo jak w TV polaryzacyjnych - że parzyste linie idą na jedno oko - a nieparzyste na drugie.

Nie. 3D z projektorów pracuje na zasadzie takiej, jak 3D w telewizorach aktywnych. Obraz jest wyświetlany naprzemiennie dla jednego i drugiego oka.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Nie. 3D z projektorów pracuje na zasadzie takiej, jak 3D w telewizorach aktywnych. Obraz jest wyświetlany naprzemiennie dla jednego i drugiego oka.

NIE! 3D z projektorów aktywnych faktycznie tak samo jak z tv 3d aktywnych.
Projektory z 3D pasywnym rzucają obraz dla każdego oka oddzielnie pod innym kątem, który musi być rzucany na srebrny ekran (aby nie zmienić polaryzacji). Do oglądania potrzebne są wtedy tanie pasywne okularki.
Kolega redlum jest tu faktycznie najbliżej prawdy.
 

JackS.

New member
Bez reklam
NIE! 3D z projektorów aktywnych faktycznie tak samo jak z tv 3d aktywnych.
Projektory z 3D pasywnym rzucają obraz dla każdego oka oddzielnie pod innym kątem, który musi być rzucany na srebrny ekran (aby nie zmienić polaryzacji). Do oglądania potrzebne są wtedy tanie pasywne okularki.
Kolega redlum jest tu faktycznie najbliżej prawdy.

Większość systemów projekcji 3D w których używa się okularów polaryzacyjnych opiera się na tym, że na ekranie wyświetlane są naprzemiennie klatki dla oka prawego i lewego. Naprzemiennie wyświetlane klatki mają inną polaryzację. W związku z tym każde oko widzi tylko klatki przeznaczone dla niego - polaryzator w okularach nie przepuszcza obrazu spolaryzowanego przeciwnie.

Tak naprawdę jest to dokładnie taka sama metoda uzyskania efektu 3D, jak w telewizorach aktywnych, tylko przy użyciu znacznie tańszych okularów.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Większość systemów projekcji 3D w których używa się okularów polaryzacyjnych opiera się na tym, że na ekranie wyświetlane są naprzemiennie klatki dla oka prawego i lewego. Naprzemiennie wyświetlane klatki mają inną polaryzację. W związku z tym każde oko widzi tylko klatki przeznaczone dla niego - polaryzator w okularach nie przepuszcza obrazu spolaryzowanego przeciwnie.

Tak naprawdę jest to dokładnie taka sama metoda uzyskania efektu 3D, jak w telewizorach aktywnych, tylko przy użyciu znacznie tańszych okularów.

Fakt. Jedyne co trzeba dodać, to że ekran musi być srebrny, a właściwie pokryty powłoką precyzyjnie odbijającą światło, aby nie zmienić polaryzacji.
Czytałem gdzieś kiedyś, że istnieją polaryzatory do kupienia i założenia na dowolny projektor...
Pozdrawiam w Nowym Roku.
 

bogiman

New member
A ja czytałem, że potrzebny jest komp z grafiką z dwoma wyjściami na monitor/projektor. Program stereoscopic chyba coś takiego obsługuje. Do tego podłączone dwa projektory ustawione jeden na drugim. Przypuszczam, że obrazy z obu należy skalibrować aby przy normalnym materiale z kompa idealnie nachodziły na siebie. Potrzebny jest też specjalny srebny ekran lub folia (cinema coś tam - nie pamiętam nazwy producenta ale firma ogólnie zajmuje się reklamą a koszt takiej folii relatywnie niewielki) naklejona na zwykły ekran. I jedyne pytanie, które mnie nurtuje to czy komp odpowiada za polaryzacje czy należy kupić filtry polaryzacyjne do każdego projektora?
 

AnTurek

New member
A czy do oglądnięcia filmu emitowanego w technologi pasywnej z polaryzacją LINIOWĄ będą pasowały okulary z polaryzacją KOŁOWĄ i na odwrót?

Andre
 
Do góry