Kef 5.1 r100 vs r300 + subwoofer

Halaster

New member
Cześć!

Jestem tu nowy więc chciałbym się grzecznie przywitać i od razu przejść do rzeczy:

Planuje zakup kina domowego, słyszałem u znajomego kolumny kef r100 (stereo) i bardzo mi się spodobały, w związku z czym chciałbym oprzeć zestaw o te właśnie kolumny.

Mam jednak w związku z tym kilka wątpliwości:
1. Czy odczuję dużą różnicę zamieniając frontowe r100 na r300? Pokój ma 24 metry, ale tv będzie raczej na krótszej ścianie. Amplituner już mam - denon avr 3313. Moim zdaniem już r100 grają świetnie i mają sporo basu, ale nie porównywałem ich z r300. Oprócz kina miałyby grać w stereo głównie jazz, ale też trochę elektroniki, rocka etc,
2. Jaki do tego dobrać subwoofer - na dedykowany serii R mnie nie stać, nie bardzo chciałbym kupować suba z więcej niż 2 tysiące złotych, szczególnie że mieszkam w kamienicy i poszaleć z basem nie poszaleje.
3. Czy jest sens kupować kolumny klasy r100 jako surroundy? Kosztują jednak ponad 1500 za sztukę - może do efektów wystarczą np. dali zensor 1?
4. Jakie podstawki?

Z góry dzięki za pomoc!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
na 24 metry bralbym zdecydowanie podłogówki, i to R700., a jako surround lepiej brac z jednej serii, czyli r100 jak najbardziej się sprawdzą. r100 na fronty zdecydowanie za małe.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na fronty daj R300. Tylko pamiętaj, że jeszcze powinieneś doliczyć standy. Ja słuchałem R300 w pomieszczeniu około 20m2 i było ok. Wiadomo, że kolumny podłogowe zagrają potężniej, ale R300 też dają rade. Jak będzie brakowało basu w stereo wspomożesz subem - choć ja nie jestem zwolennikiem suba w stereo. Na subie nie oszczędzaj. Kupujesz super kolumny i przydałby się dobry sub. Jeśli na ten z kompletu Cię nie stać to zwróć uwagę na Rela T7 lub T9.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
OK, może po prostu zaiwestuj w tansze, ale podłogowki? Kefy R to zacne kolumny, ale mi byłoby szkoda wydac kase na cokolwiek, jeśli niemiało by to być zrobione od początku do końca dobrze. R100 znikną jako fronty. W malym pokoiku, ok. 10 m może tak.
Pawel tez ma jakaś alternatywę ,ale prawda jest taka, ze jeśli decydujesz się nawet na R300 do 24 m to i tak będziesz musial dokupić mocną elektronikę by Rki zagrały. Drogie elementy pociągają za sobą kolejne drogie zakupy, nie ma zmiłuj ;)
Również jak Pawel nie jestem zwolennikiem suba w stereo.
WIem, że Rki swietnie grają i mogą się podobac, ale to tak jak z drogim samochodem, wymga drogich części zamiennych, dużo pali itd.

Może inaczej. Ile możesz przeznaczyć kasy i konkretnie na co, czyli kolumny (2.0, 5.0, 5.1) elektronika (amplituner kina, wzmak stereo, odtwarzacz Blue Ray, odtwarzacz CD?)
 

Halaster

New member
Na zestaw av (tv, amplituner, kolumny, odtwarzacz, kable, standy) nie chcialbym przeznaczac wiecej niz 20 tysiecy. Amplituner juz mam (wspomniany denon 3313), tv chce kupic Panasonic 50st60, reszta przede mna.

Ten pokoj naprawde nie jest duzy - to podluzny prostokat 6 na 4 metry gdzie tv jest na jednyn koncu z sofa i fotelami, a z drugiej stol z krzesłami, wiec przestrzen wewnatrz 5.1 to pewnie jakies 15 metrow.
 

steeze

steeze
Pomagam
VIP
A moim zdaniem na stosunkowo niedużych powierzchniach (do 20-25m kw) często lepiej zainwestować w lepsze podstawki niż słabsze podłogówki (szczególnie jeśli siedzi się dość blisko kolumn). Jak widać, co ktoś to opinia;) Jeśli poszukujesz przestrzeni, muzykalności, detali i kontroli, to wg mnie system Kef R będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, a R300 na frontach wg mnie spiszą się lepiej niż dobrze. Można także rozważyć zestaw złożony z samych kolumienek LS50. Z tego co wiem taki system (zasilany elektroniką Arcam'a i okablowany przewodami Chord) jest zamontowany w showroomie Fendera w Londynie. Jeśli chodzi o stereo, to w przyszłości warto doposażyć system w dobry wzmacniacz stereo, który może sensownie współgrać z kinem (np Hegel H70) i adekwatne źródło. No i oczywiście, jak wyżej wspomniał kolega, właściwy sub... tyle że ja do tego systemu bym poszedł bardziej w R218.
 
Ostatnia edycja:

Halaster

New member
Hmm tylko najtaniej znalazłem zestaw r100x2+r300x2+r200 w białym kolorze za 10 patoli - a do tego jeszcze trzeba jakiś subwoofer dorzucić i oczywiście standy - robi się naprawdę ciasno..
 

Halaster

New member
Nie rozumiem?

Chodzi mi o to, że biorąc pod uwagę założony budżet, taki zestaw zjada mi na starcie połowę :). Dlatego też zastanawiam się, czy nie można ew. zastosować jakichś tańszych surroundów w miejsce r100. Szczególnie biorąc pod uwagę konieczność zakupienia standów - macie do polecenia jakieś tanie i porządne?
 

Halaster

New member
Hmm no to niedobrze! W takim razie pozostaje ograniczenia wydatkow gdzie indziej (co wydaje sie juz bardzo trudne) albo wybor calkiem innego zestawu.. No nic na razie zaczynam remont wiec mam jeszcze troche czasu ;)
 

Halaster

New member
No dobra więc zrobiłem w końcu trochę inaczej niż mi radziliście - postanowiłem, że nie będę rezygnować z r300 i r200 z przodu, a jednak zaoszczędze na surroundach.

W tym celu kupiłem za 1000 PLN cztery satelitki kef HTS 2001.2.
Dzięki temu, będę mógł spokojnie kupić 2 x r300, r200c i jakis nienajgorszy subwoofer.

Taka decyzja rodzi jednak dodatkowe pytania:
1. Jak zagospodarować dwie nadliczbowe satelitki? Niestety sofa w salonie stoi prawie pod ścianą, więc z tyłu już ich nie ustawię. Myślałem o wykorzystaniu ich jako front height/front widem ale nie wiem czy różnica jest na tyle odczuwalna aby bawić sie w doprowadzanie kabli, czy lepiej zostać przy 5.1, a pozostale glosniki wykorzystac np. w kuchni jako zone 2?
2. Czy biorąc pod uwagę zaoszczędzone środki, nie zainwestować w r500?
3. Jaki wybrać subwoofer? Byłby wykorzystywany tylko i wyłącznie do kina i dobrze by było gdyby był biały ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
2. Czy biorąc pod uwagę zaoszczędzone środki, nie zainwestować w r500?
Nie rozumiem działań, ale wiem tylko, że zdecydowanie chociaż tu idziesz w dobrą stronę ;) Mimo, e R500 maja dwa mniejsze przetworniki nisko-sredniotonowe niż jeden w R300, to ich łaczna powierzchnia jest większa.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry