Karta dzwiękowa do Media Center

Maaaaaarek

New member
Hej wszystkim!

Myśle właśnie o zmajstrowaniu sobie jakiegos media center na bazie mojego obecnego kompa, ktory i tak stoi w salonie :)

Docelowo chce zeby byl baza do filmow HD, podlaczony do rzutnika i amplitunera w systemie 5.0. Sprzet będzie średniej klasy (HK AVR255 i dali Concept 6) i szukam karty dzwiękowej na tym samym poziomie. Ale nie chciałbym też żeby stała się ona wąskim gardłem całego zestawu.

I teraz pytanie do was jakie polecacie karty dzwiękowe do takiego sprzetu? Obecnie mam jakies SB Audigy SE OEM sprzed 5 lat, a zalezy mi na jak najczystszym dzwieku z jak najmniejszym poziomem szumów (czy może połączenie optyczne w zupełności wystarczy, żeby pozbyc sie wszelkich szumó na wyjściu?). Docelowo bede chcial podlaczyc go z ampli za pomoca kabla optycznego. Zastanawiałem się nad:
1. czymś z rodziny X-Fi (Gamer, Audio?)
2. czymś z Asusów Xonar
3. jest co jeszcze cieakwego?

Ograniczenia to brak w kompie slotu PCI-express (jest tylko kilka PCI), oraz budżet. Max 500 PLN a najchętniej wydałbym na taką kartę koło 300PLN.

Ja niestety w temacie dzwieku zatrzymalem sie sie kiedy na topie były Soud Blastery Live a królowały Audigy... ;)

Na koniec dodatkowe pytanie, czy oprocz samej karty dzwiekowej jeszcze jakies inne elementy PC maja wplyw na poziom słyszalnych szumów?

Z góry dzięki za wszystkie rady i sugestie.
 

Maaaaaarek

New member
Witam ponownie,

widze, że nikt nie ma ochoty podzielic sie swoimi przemysleniami w tej kwestii, w takim razie może zadam inne pytanie:

Z jakich kart dzwiękowych średniej klasy korzystacie w swoich Media center i jakie podstawowe wady w nich zaobserwowaliście, które po jakims czasie obcowania ze danym sprzętem możecie zakwalifikowac jako uciążliwe ;)
 

Gohan111

Member
Ze swojej strony od razu daruj sobie wszystkie karty typu Creative X-fi, Audigy ,Asus Xonar DS etc. Najlepszym wyborem będzie tutaj karta która wspiera sprzętowe DD i DTS jak na przykład karty firmy AUZEN - X-plosion Cinema , koszt około 450 zł na allegro :

LINK

Świetna karta sam ją miałem przez jakiś rok czasu w moim pececie - przesiadłem się na nią z Audigy 2 ZS i nawet nie ma co ich porównywać . sprzedawca chyba linkuje nawet test tej karty .

Jedyna alternatywą dla niej będą najnowsze karty ASUSA np. ASUS XONAR ESSENCE STX - również posiada dekodery DD etc. koszt 650zł lub karty asusa z wyjściami i wejściami HDMI obsługującymi już najnowsze DTS HD master audio czy DD true HD ale kosztują około 1000zł i ciężko kupić je w polsce .

LINK

Niestety nie są to tanie zabawki jednak , mówię to w oparciu na własnym doświadczeniu - warto dopłacić .

to tak ogólnie , troszeczkę się rozpisałem .

pozdrawiam!!!
 

matias2004

New member
Jezeli bedziesz korzystał z połączenia cyfrowego (np.optyk) , to nie ma znaczenia jaka karta , kazda jedna bedzie wysyłac taki sam bitstream dd lub dts do ampli , i dekodery w kartach sa niepotrzebne.Jednak trzeba sprawdzic przd kupnem karte czy wysyła dzwiek w postaci czystej nie ingerujac w niego , czy drivery sa bitperfect.Nie kazda karta to potrafi i wtedy jakosć dzieku bedzie zdegradowana i nie posluchasz np.wavów czy flaców w dts.W sumie to kazdy realtek na plycie bedzie wysyłał to samo optykiem co drogie karty.
Natomiast przy podłaczeniu analogowym to juz trzeba zainwestowac w karte z dobrymi dac`ami , np.asus xonar lub auzen , lub kupic osobny dac .
Do dzwieku nowego formatu hd , trzeba karte z wyjsciem hdmi jak przedmowca napisał np.asus.
 

Raccoon

New member
Ja czekam na dostępność w Polsce http://www.auzentech.com/site/products/x-fi_hometheater_hd.php X-Fi hometheater HD. Będzie niestety droższa niż 500 (pewnie około 1000 PLN), ale będzie idealna jeżeli ktoś chce mieć:
  • Blu-ray support via Cyberlink’s latest PowerDVD application (available separately)
  • Support for PCM 8 channel, 24-bit/192kHz
  • 24p True Cinema Output
  • Blu-ray Audio with no downsampling
  • High bit-rate audio, such as Dolby® TrueHD, DTS-HD Master Audio bitstream
  • Dolby® Digital Live for Windows® and Vista
  • DTS™ Neo:pC & DTS™ Interactive for Windows® Vista
  • EAX® Advanced HD 5.0
Ma wejście i wyjście HDMI, podpinamy kartę graficzną i jednym kabelkiem podłączamy do amplitunera. Idealna do filmów i do grania na projektorze z dźwiękiem 5.1
 

Maaaaaarek

New member
Dzięki za dyskusje.

Prawde mówiąc bardziej przychylam się do propozycji matias2004, w założeniu to własnie ampli będzie zajmował się dekodowaniem dzwięku z media center. Ja po prostu chciałbym znaleśc karte, która wypuści mi sygnał z kompa do ampli bez żadnej ingerencji, strat w jakości oraz szumów. Więc zakładając, że dekodery na karcie są mi niepotrzebne a co za tym idzie, karta nie musi miec żadnego dac'a bo nie będzie do niej podpiętych żadnych głośników, to jaka karta byłaby najlepsza do tego celu?

Matias2004 napisałeś, że ważne zeby karta taka miała drivery bitperfect. Mógłbyś podac jakies przykłady takich kart? Czy są to jakies inne drivery niż standardowo udostępniane przez producentów?

Czy dobrze rozumiem ze po SPDIF nie da rady iśc nieskompresowany sygnał W Dolby TrueHD albo innym formacie HD i da sie je transportowac jedynie za pomoca HDMI? Co prawda nie mam wiele materiału z dzwiękiem HD i raczej bedzie to opcja rozwoju, ale co w momencie gdy ścieżka audio w matriale będzie tylko w HD a karta nie bedzie miala kodekow? Czy to znaczy ze usłysze cisze majac połączenie z ampli po SPDIF? Nie ma innej opcji zeby chociaz podstawowe 5.1 jakos wyciagnac i przekazac do ampli?
 

Maaaaaarek

New member
Dzięki za dyskusje.

Prawde mówiąc bardziej przychylam się do propozycji matias2004, w założeniu to własnie ampli będzie zajmował się dekodowaniem dzwięku z media center. Ja po prostu chciałbym znaleśc karte, która wypuści mi sygnał z kompa do ampli bez żadnej ingerencji, strat w jakości oraz szumów. Więc zakładając, że dekodery na karcie są mi niepotrzebne a co za tym idzie, karta nie musi miec żadnego dac'a bo nie będzie do niej podpiętych żadnych głośników, to jaka karta byłaby najlepsza do tego celu?

Matias2004 napisałeś, że ważne zeby karta taka miała drivery bitperfect. Mógłbyś podac jakies przykłady takich kart? Czy są to jakies inne drivery niż standardowo udostępniane przez producentów?

Czy dobrze rozumiem ze po SPDIF nie da rady iśc nieskompresowany sygnał W Dolby TrueHD albo innym formacie HD i da sie je transportowac jedynie za pomoca HDMI? Co prawda nie mam wiele materiału z dzwiękiem HD i raczej bedzie to opcja rozwoju, ale co w momencie gdy ścieżka audio w matriale będzie tylko w HD a karta nie bedzie miala kodekow? Czy to znaczy ze usłysze cisze majac połączenie z ampli po SPDIF? Nie ma innej opcji zeby chociaz podstawowe 5.1 jakos wyciagnac i przekazac do ampli?
 

BoDeX

New member
Dżwięk HD to jakby 2 elementy - rdzeń i dane dodatkowe .
Rdzeń poleci po SpDiF , ale do danych dodatkowych musi być HDMi .

Drogie rozwiązania jakoś sobie z tym radzą, ale jeszcze w cenie
playera BD, więc skórka za wyprawkę .....

poczekaj na premierę Win7 i nowe rozwiązania audio HD , a póki co
wystarczy Ci dowolne rozwiązanie (bez DAC-a) z wyj. SPDIF
Z kompa lepiej wyjść światłowodem - galwaniczne odizolowanie.
 

matias2004

New member
Ja używam speedlinka na chipie cmedia.
Korzystam z tych driverów http://code.google.com/p/cmediadrivers/.
Z tego co pamietam realtek 889 na plycie glownej gigabyta tez wysyłał to co potrzeba ale trzeba było kombinacji z mediaportalem i asio4all , i raz działało raz nie (głownie chodziło mi o wavy w dtsie).
Jeżeli nie ma potrzeby wyjsc analogowych to karta za 50 zl bedzie ok (cmedia) , jezeli musza byc analogi i hdmi to karta za 1000 zl asusa lub auzentecha.
Osobiście nie polecam żadnego rozwiazania , asus ma problemy z dziekiem hd (mial z tego co pamietam,nie wiem czy juz poprawili)- dziala tylko z jednym programem , a auzen nie jest sprzedawany jeszcze.
Za ta kase co ta karta kosztuje wolalbym kupic jakis player hd co obsluguje dzwiek hd i sie nie zawiesza jak pc z byle powodu (lub ma obsługiwać) , np popcorn , exteramer . playonhd.
 

paniol

New member
Asus HDAV1.3 Deluxe z softem TotalMedia Theatre - pomijając DD i DTS (zwykłe) - wypuszcza z kompa również DolbyTrueHD, DTS HD Master Audio... Oczywiście po HDMI.

Jedyna wada to cena.
 

BlackC

New member
Wydaje mi się że najlepiej jest mieć kartę graficzną ATI od serii HD2400 w górę z HDMI . Posiadają zintegrowany układ dźwiękowy i obsługują do 5.1 kanałów .
Takie 2 w 1 i po kłopocie .
 
Ostatnia edycja:

Maaaaaarek

New member
Widze, ze jedyna opcja będzie przyczaic sie z obecnym sprzetem i poczekac az troche masowy sprzet nadgodni wszystkie standardy.

Wiec narazie zadowole sie po prostu SPDIF z karty dzwiekowej, tylko sprawdze jak sobie radzi moje obecne audigy z przesylaniem dzwieku bez strat.

A czy mozecie powiedziec czym w dzwieku HD jest rdzen a czym dane dodatkowe? Bo zakładam ze w HD mozna osiagnac dzwiek 7.1 ale skoro docelowo planuje zestaw 5.0 wiec i tak nie bede w stanie wykorzystac teraz dodatkowych inforamcji o pozostalych glosnikach.

Druga intrygujaca mnie kwestia, to czy dziek HD oprocz ilosci obslugiwanych glosnikow ma jeszcze jakies dodatki np w postaci dzwieku lepszej jakosci od standardowego DD, lub inne "fajerwerki"? Bedzie w stanie je wychwycic przecietne ucho? ;)
 

BoDeX

New member
"dźwięk HD" to strumień danych, który może dochodzić do 24 Mb/s (teoria)
i składa się jakby z 2 strumieni - core + dane uzupełniające.
Core (rdzeń) to 1.5 Mb/s i w nim zawiarty jest zwykły DTS (kompresja stratna) i to poleci przez SpDiF, pozostałe dane to "uzupełnienie", czyli

ścieżka dźwiękowa zapisana w formacie bezstratnym - tak jak w studio.
 

Maaaaaarek

New member
Widze ze to temat rzeka.

A zapytam jeszcze o jedna sprawe. Czy w takim razie jest jakas mozliwosc przesłania bezstratnego sygnału w foramcie 5.0 (lub 5.1) z PC do Ampli po czymkolwiek oprócz HDMI?
Czy ktorys z obecnych standardów kodowania sciezki dziwekowej NIE HD, zapewnia bezstratny sygnał audio?

I dla potwierdzenia, dobrze rozumiem, ze jezeli sygnal w materiale zapisany jest w np Dolby TrueHD, to moja stara karta dzwiekoaw obslugujaca jedynie DD bedzie w stanie wyciagnac z orginalnej sciezki rdzeń i przesłac go do ampli?

Czy sciezka dziewkowa zapisana w core jest ta sama sciezka co w "uzupelnieniu" tylko w postaci stratnej, ale mimo to w 5.1? Rozumiem ze w takim przypadku przy dzwieku 7.1 pozostale 2 kanaly tez sa czescia "uzupelnienia" niedostepna w corze?
 

Maaaaaarek

New member
BlackC napisał:
Wydaje mi się że najlepiej jest mieć kartę graficzną ATI od serii HD2400 w górę z HDMI . Posiadają zintegrowany układ dźwiękowy i obsługują do 5.1 kanałów .
Takie 2 w 1 i po kłopocie .

Zaczynam sie poważnie zastanawiac nad powyzsza propozycja. Generlanie z tego co patrzylem za 300pln mozna dostac ATI HD 4650, ktora nie dosc ze jest nieporownywalnie mocniejsa grafika niz mam obecnie na pokladzie, dekoduje sprzetowo material HD i co najwazniejsza przesyla dzwiek pod HDMI. Kolejna fajna zaleta, ze karta ta wyszla na AGP a moj sprzed nie obsluguje PCI-ex i narazie nie zamierzam sie przesiadac :)

Wiec chyba zwyciezca konkursu na karte dzwiekowa bedzie karta graficzna.

Z gory dzieki wszystkim za pomoc. Liznalem troche tematu dzwieku cyfrowego.. Przyda sie jak zaczne skladac wszystko do kupy :)
 

matias2004

New member
Z ati sa same problemy jesli chodzi o filmy hd , mala kompatybilnosc i co zatym idzie brak wspomagania sprzetowego hd.U mnie mkv nie przyspiesza na ati4350 , procesor sie przez to grzeje i czasem klatkuje/spowalnia.
Jezeli uda sie cos sprzetowo przyspieszyc to wystepuje tearing , i nie jest to tylko moj problem lecz znany odolnie.
Dzwiek hd to tylko lpcm , bo beatstreamu nie obsluguje.
Do hd to bym polecał nvidie (cuda).Jezeli chcesz dzwiek lpcm po hdmi , to plyte glowna z nvidia na pokladzie .
 
Do góry