Kalibracja VT50 konieczna?

g1zmo

New member
Witam wszystkich
Co będzie lepsze :
Skalibrowany ST60
czy może :
GT50 lub VT50 ?????
Czy GT50, VT50 trzeba kalibrować?
 

Dżyngis-chan

New member
Podstawową kalibracje obrazu miałeś dokonaną w fabryce.
Ustawienia obrazu ustawiasz indywidualnie do preferencji i materiału wideo.
 

mufex

New member
Jeżeli tv ma być uniwersalny: filmy z bluray, podłączony dekoder (nc+, polsat), pc-hdmi to żadna kalibracja nic wam nie da i wiem to po sobie. Zapłaciłem za kalibrację 400zł i co z tego jak po tyg poprzestawiałem wszystko po swojemu. TV miałem kalibrowany na różnych planszach i na końcu na filmie bluray. I co z tego. Na filmie z bluray efekt kalibracji był zauważalny, natomiast po zakupie nc+ i podłączeniu dekodera efekt znikł. Jedne kanały np. bbc knowledge HD, discovery wyglądają super a na innych (pakiet cyfra+) tragedia - kolory nie takie, brak kontrastu. Poustawiałem wszystko ręcznie pod swoje potrzeby i teraz mam lepiej niż po tej całej kalibracji. Oglądasz tylko bluray - kalibracja -TAK, oglądasz z jakiejś platformy cyfrowej - NIE. Albo płać za kalibrację każdego źródła (kanału) z osobna. Mnie na to nie stać i nie polecam nikomu kalibracji, jeżeli będzie w 80% oglądał na TV kanały z dekodera.
 
Ostatnia edycja:

kkdrg

New member
Bez reklam
Każdy telewizor nowej generacji wymaga kalibracji.
Pytanie tylko co komu po tej kalibracji jak co któryś program jest nadawany w innej jakości. W dużym stopniu zgadzam się z przedmówcą.
Ja swoje plazmy ustawiłem na oko sam - jakość obrazu jest super. Z LCD też da się wytrzymać.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Niestety to prawda. Kalibracja ma sens tylko gdy sygnal bedzie spelnial normy do ktorych kalibrujemy tv, a te normy dzis spelnia tylko bluray i dvd.

Sent from my GT-I9003 using Tapatalk 2
 

m.grewert

Member
Jeżeli tv ma być uniwersalny: filmy z bluray, podłączony dekoder (nc+, polsat), pc-hdmi to żadna kalibracja nic wam nie da i wiem to po sobie. Zapłaciłem za kalibrację 400zł i co z tego jak po tyg poprzestawiałem wszystko po swojemu. TV miałem kalibrowany na różnych planszach i na końcu na filmie bluray. I co z tego. Na filmie z bluray efekt kalibracji był zauważalny, natomiast po zakupie nc+ i podłączeniu dekodera efekt znikł.

Co to znaczy że efekt znikł? Zresetowały Ci sie ustawienia?


Pytanie tylko co komu po tej kalibracji jak co któryś program jest nadawany w innej jakości. W dużym stopniu zgadzam się z przedmówcą.

Nue jestem jakimś super ekspertem, ale co ma jakość programu do kalibracji? Kalibracja dotyczy poprawnego odwzorowania obrazu, a jeśli jest słaba jakość programu to pozostanie ona słaba bez względu na ustawienia. Złymi ustawieniami można tylko pogłębić problem.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Jeżeli tv ma być uniwersalny: filmy z bluray, podłączony dekoder (nc+, polsat), pc-hdmi to żadna kalibracja nic wam nie da i wiem to po sobie. Zapłaciłem za kalibrację 400zł i co z tego jak po tyg poprzestawiałem wszystko po swojemu. TV miałem kalibrowany na różnych planszach i na końcu na filmie bluray. I co z tego. Na filmie z bluray efekt kalibracji był zauważalny, natomiast po zakupie nc+ i podłączeniu dekodera efekt znikł. Jedne kanały np. bbc knowledge HD, discovery wyglądają super a na innych (pakiet cyfra+) tragedia - kolory nie takie, brak kontrastu. Poustawiałem wszystko ręcznie pod swoje potrzeby i teraz mam lepiej niż po tej całej kalibracji. Oglądasz tylko bluray - kalibracja -TAK, oglądasz z jakiejś platformy cyfrowej - NIE. Albo płać za kalibrację każdego źródła (kanału) z osobna. Mnie na to nie stać i nie polecam nikomu kalibracji, jeżeli będzie w 80% oglądał na TV kanały z dekodera.
Ano tak,albo po kalibracji przez konkretnego technika z konkretnym sprzętem mówimy wow ,albo eeee.Jeśli eeeeee tzn że lubimy przejaskrawiony obraz typu DYNAMICZNY w którym kolory,kontrast,cienie,czerń,biel są tak wstrętne że nic dodać dużo ująć.Nie wiem kto i czym ci to robił,ale spier....lił robotę.Nie ma takiej opcji żeby na DISCOVERY,było git a na Animal Planet hu....wo.Wina jest nie tv dobrze skalibrowanego-tylko danego programu i materiału jaki jest nadawany.Dany program może nadawać w wysokim bitrate ale materiał nadawany może być złej jakości i już jest lipa,i oczywiście może być wina poprostu słabego bitrate ogólnie danego programu,np AXNHD.Ale dobrze skalibrowany tv nie ma nic wspólnego z nadawaniem hu.....wego materiału.Bo czy to jest BR,czy NC+,czy CP to dobrze skalibrowany tv wyświetla obraz tak jak go widzi reżyser,a nadawanie naszych platform to już inna bajka,ale większość przyrodniczych i sportowych przynajmniej przez TURBODEKODER na nc+ jest do przyjęcia w HD.Jak masz raport z kalibracji to ustaw wartości z powrotem a na drugim trybie te swoje,zapodaj dobry materiał i porównaj ,gwarantuję ci że swoimi ustawieniami pogorszyłeś wszystko,patrz na twarze,niebo,cienie,szczegóły w czarnym tle itd a jak nie widzisz różnicy i twoje wzrokowe ustawienia są twoim zdaniem lepsze tzn że obraz masz przekłamany
 

maniekn274

New member
Bez reklam
he he a poza tym nie ma czegoś takiego jak kalibracja każdego kanału z osobna,nawet nie mam pojęcia jak ty sobie to wyobrażasz ,ani technicznie,ani praktycznie-no może wirtualnie ,bo napisałeś że nie stać cię na to.Reklama wygląda inaczej,film wygląda inaczej,program ze studia wygląda inaczej ,ale wszystko jest bliższe oryginału po kalibracji niż przed ,-czyli ustawieniami fabrycznymi.
 

Veto

New member
oj oj oj co tu się dziej

Ja napiszę wyraźnie -nie da się ustawić nawet do blu ray na tv
Można powalczyć z ustawieniami pod jeden typ filmów lub dosłownie pod jeden film-niestety taka jest prawda.
Są różne kompresje filmów -przecież blu ray to nie film oryginał!!
Satki nadaj np birate od 5-do 14 max w pl(tak było ostatnio)
jak jest słaby sygnał to trzeba go podkręcić ,ale nie trzeba -tylko stwierdzić że jest źle:-(

400 paki za "kalibrację", co tam było robione ...?
 
Co to znaczy że efekt znikł? Zresetowały Ci sie ustawienia?

Nue jestem jakimś super ekspertem, ale co ma jakość programu do kalibracji? Kalibracja dotyczy poprawnego odwzorowania obrazu, a jeśli jest słaba jakość programu to pozostanie ona słaba bez względu na ustawienia. Złymi ustawieniami można tylko pogłębić problem.

No tylko że każde źródło może dawać sygnał o innych parametrach - choćby poziom czerni poże być różny z BR, dekodera i z kompa... niby technika cyfrowa a jednak :)
 

Kadajo

New member
Bez reklam
A co oznacza "poprawne odwzorowanie obrazu" według Ciebie?

Dla SD
Rec. 601 - Wikipedia, the free encyclopedia
Dla HD
Rec. 709 - Wikipedia, the free encyclopedia
Dla UHD
Rec. 2020 - Wikipedia, the free encyclopedia

Oczywiście nie wszyscy trzymają się tych standardów, nawet na płytach DVD czy BD, ale z reguły i tak skalibrowany ekran wyświetli lepszy obraz, jesli sam TV jest dobry. Np. przy niskim kontraście statycznym może się okazać ze po kalibracji obraz wygląda na wyprany, pozbawiony "głębi" i mało atrakcyjny.
 

m.grewert

Member
oj oj oj co tu się dziej

Ja napiszę wyraźnie -nie da się ustawić nawet do blu ray na tv
Można powalczyć z ustawieniami pod jeden typ filmów lub dosłownie pod jeden film-niestety taka jest prawda.
Są różne kompresje filmów -przecież blu ray to nie film oryginał!!
Satki nadaj np birate od 5-do 14 max w pl(tak było ostatnio)
jak jest słaby sygnał to trzeba go podkręcić ,ale nie trzeba -tylko stwierdzić że jest źle:-(

400 paki za "kalibrację", co tam było robione ...?

Nie rozumiem Twojego posta. Przecież kompresja obrazu nie zmienia kolorów w filmie tylko rozdzielczość (psuje krawędzie, dodaje "kwadraciki"). To że film wygląda jak wygląda po kalibracji to kwestia autora, który mu nadał taki a nie inny wygląd. Nie można przecież oczekiwać, że każda wizja reżysera będzie nam się podobać, no ale to równie dobrze możemy iść do galerii sztuki i przemalowywac wszystkie obrazy, które nam sie nie spodobają. Ma to sens? Nie ma... Po kalibracji zazwyczaj wszystkie najistotniejsze elementy (czytaj widoczność detali, kolory skóry) są niezwykle naturalne i to się liczy! :)
 

Veto

New member
Autora filmu to może zostawmy w spokoju-ponieważ po latach wznawiane są niektóre filmy i poprawiane .

"kompresja nie zmienia kolorów" no tak ja zapisuję tiffy w prohotorgb(90%) i żeby kowalski widział poprawnie -bo niestety ma taki sprzęt :) w internecie muszę dać srgb(35%)
Człowieku" niezwykle naturalne kolory skóry " zapytam się na czym dostrzegasz tę skalę kolorów ,cieni przejść tonalnych po kalibracji?

Zdradź mi ten telewizor zapłacę 500zł jak to zobaczę!!!

"To że film wygląda jak wygląda po kalibracji to kwestia autora, który mu nadał taki a nie inny wygląd"

Brawo-czyli film Samsara kręcony kamerą analogową 70mm na blu ray jest identyczny jak z kliszy, ponieważ tak chciał reżyser?
Tak mam to rozumieć ?

W galerii sztuki -jak co -to ja mogę zobaczyć oryginał -paletę barw niespotykaną w żadnym tv ,i nic nie muszę kalibrować ale może wzrok skalibruję przed wejście do galerii na colorcheckerze- dobrze myślę?

Nie chce mi się odpowiadać na amatorskie zaczepki -koniec

Podkreślę TV full hd 27" ma ok 70dpi , a im więcej tym ...? :)
 

maderos

Member
Bez reklam
OK, czyli wg Ciebie, "kalibrator" to oszust, robiący fiku-miku żeby tylko kaskę wyciągnąć od gawiedźi? No, no...
 

kkdrg

New member
Bez reklam
OK, czyli wg Ciebie, "kalibrator" to oszust, robiący fiku-miku żeby tylko kaskę wyciągnąć od gawiedźi? No, no...

W dużym stopniu tak jest :). Szkoda że nie odpowiedziałeś na moje pytanie, bo to klucz do sprawy.
Uśrednianie obrazu (bo tylko o czymś takim możemy rozmawiać w przypadku TV, a nie o żadnej kalibracji) można sobie zrobić samemu - mnie to zajęło 20 minut - i jestem bardzo zadowolony. Później były jeszcze poprawki po jakimś czasie :). Mnie ma się obraz z TV podobać a nie coś wiernie oddawać. Wierny to ma być monitor do obróbki zdjęć żebym wiedział co spierniczyłem :).

@Kadajo - to o czym piszesz to kwestia ustawień, a nie żadnej kalibracji. Co to znaczy "lepszy", "wyprany", "mało atrakcyjny" obraz - z jednej strony pokazujesz wykresy przestrzeni barwnej, a z drugiej posługujesz się przymiotnikami. Gdyby sprawa była tylko w wyświetlaniu idealnie przestrzeni barwnej to jaki problem? Fiksujemy raz w fabryce i cześć. Po co jakieś ustawienia w TV :)?
 
Ostatnia edycja:

mariusz67

Member
Bez reklam
W dużym stopniu tak jest :). Szkoda że nie odpowiedziałeś na moje pytanie, bo to klucz do sprawy.
Uśrednianie obrazu (bo tylko o czymś takim możemy rozmawiać w przypadku TV, a nie o żadnej kalibracji) można sobie zrobić samemu - mnie to zajęło 20 minut - i jestem bardzo zadowolony. Później były jeszcze poprawki po jakimś czasie :). Mnie ma się obraz z TV podobać a nie coś wiernie oddawać. Wierny to ma być monitor do obróbki zdjęć żebym wiedział co spierniczyłem :).
Co to jest usrednienie obrazu bo pierwszy raz o takiej technice slysze i o takiej fachowosci
 

kkdrg

New member
Bez reklam
Co to jest usrednienie obrazu bo pierwszy raz o takiej technice slysze i o takiej fachowosci
Możliwe że pierwszy raz słyszysz to taki mój skrót myślowy dotyczący regulacji obrazu w TV żeby się podobał i można było czerpać przyjemność z jego użytkowania. Niema tu żadnej "techniki" ani "fachowości" tak jak i w kalibracji TV ;).
 

maderos

Member
Bez reklam
To Twoje zdanie i należy je uszanować...Ale, żeby napisać, że w kalibracji nie ma fachowości to już jest śmiałe twierdzenie. No chyba, że obaj pojmujemy termin "kalibracja" inaczej...
 
Do góry