kalibracja isf

michal cryer

New member
Koledzy mam pytanie
Przeglądałem trochę forum pod kątem kalibracji ale bardziej chodzi mi o profesjonalnę isf.
Teraz pytania
Oglądam często sport przy wpadającym świetle dziennym.
Filmy raczej wieczorem przy ciemnościach.
Jak sie ma kalibracja do tego jeśli chcę mieć fajne ustawienia pod sport w dzień to rozumiem że te same ustawienia w nocy będą do bani?
Tak samo z filmem jeśli będe chciał oglądasć w dzień to te ustawienia z nocy będą do bani??
Czyli powinno być kilka wariantów przy kalibracji ? Czy to oznacza że gość od kalibracji powinien przyjechać kilka razy. Np w słoneczny dzień, pochmurny, wieczorem itd..
Sory za może banalne pytania ale jestem świeżo upieczonym właścicielem projektora Epsona tw 5000 a widzę że ma dedykowane sloty pod różne ustawienia ISF.
No i czy naprawdę warto wydawać kasę???
 

dread

New member
Bez reklam
Zgaduję, że oglądając w dzień korzystasz z trybu Dynamic czy jak on tam się zwie w TW5000...
Więc wątpię czy kalibracja tego trybu do D65 jest w ogóle możliwa (głównie mi chodzi o kolor zielony), na pewno można się wstrzelić w okolice D65, ale wtedy musisz się liczyć ze sporą stratą w jasności tego trybu po kalibracji. Innymi słowy może się okazać, że po kalibracji w dzień na ekranie niewiele zobaczysz, bo jasność np. spadnie poniżej ~1000 lumenów.

Co do oglądania w ciemności to Epsony przy ustawieniach fabrycznych są generalnie nieźle skalibrowane w trybie kinowym (w moim TW2000 jest to HD), ale mimo wszystko warto się szarpnąć na kalibrację. Tyle, że profesjonalna kalibracja imo ma sens tylko wtedy gdy zostanie zrobiona dla każdego źródła, tj odtwarzacz blu-ray, tuner sat, konsola czy co tam jeszcze masz - ustawienia dla jednego źródła nie będą pasowały do reszty urządzeń...
Poza tym kalibrację powinno się dokonywać minimum po ~200 wyświeconych godzinach i jeśli dążysz do ideału to powinna być co jakiś czas powtarzana.
 

michal cryer

New member
Dzięki za odpowiedź.Tak w dzień oglądam w trybie dynamic. Czyli raz skalibrowany projektor trzeba co jakiś czas odświeżać czyli studzienka bez dna. Aż takim napalonym videofilem nie jestem czyli chyba sobie daruję bo koszt to około 1000 zł jeśli się nie mylę. Plus dodatkowe za źródła a w sumie mam ich 3.
 
Do góry