Kable analogowe (chinch) vs. coaxial vs. optyk

Chattab

New member
Witam,

Pytanie jak w temacie: jakimi kablami podłączyć dvd do amplitunera, żeby dźwięk był jak najlepszej jakości? Jakie są wady i zalety połączenia analogowego i cyfrowego? Amplituner Marantz SR4002, DVD Marantz DV4001, kolumny Yamaha NS-555. Zależy mi na ciepłym, naturalnym brzmieniu z dużą ilością miękkiego, sprężystego (nie dudniącego) basu.

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź (kable muszę kupić jeszcze w tym tygodniu).
 

KKuba

New member
Bez reklam
Coaxial czy optyk nie ma znaczenia o ile jest krótki odcinek (do 2m). Analogowy czy cyfrowy to zależy co lepiej brzmi wzmacniacz czy DVD. Jak wzmacniacz to cyfrowy, jak DVD to analogowy (mało prawdopodobne). Weź dowolny kabel cyfrowy i analogowy (byle w miarę przywzoity, a tani np. Prolinka serii Exclusive) i zobacz jak Ci gra na jednym i drugim podłączeniu. Jak lepiej na cyfrowym to zostawiasz tego Prolinka i koniec tematu. Jak na analogowym... To się zaczynają schody... :)
 

zagi

New member
a czy są straty na koaxialu?

Witajcie
Chcę podłaczyć dvd z amplitunerem. Wystarczył by mi bakel 40 cm ale krótszego niż metrowy nie dostałem. Czy ktoś mi może powiedzieć czy koaxial jest kablem na którym są jakieś straty dzwięku? Proszę o pomoc.
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
hehe :) na KAŻDYM kablu są jakieś straty :) nie ma kabli bezstratnych.. w dodatku największe straty są zawsze na połączeniach tych kabli z urządzeniami.. a żeby cię dobić dopiszę jeszcze, że zanim sygnał znajdzie się na końcówce wyjściowej twojego urządzenia, przechodzi jeszcze przez klikanaście lub kilkadziesiąt połączeń wewnątrz urządzenia... :twisted:

a teraz żebyś ochłonął: na szczęście urządzenia mają korekcję błędów, które mogą wystąpić na tych kablach i łączach.. :) więc spokojnie, na 1-metrowym przewodzie nawet średnio-słabej jakości twoje straty zostaną naprawione przez ukłądy korekcji i tych strat najzwyczajniej nie usłyszysz..
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czy to zanczy, że nie opłaca sie puszczać dźwięku z DVD po HDMI? Jest w ogóle taka mozliwość, czy HDMI jest zarezerwowane tylko do Blueraya, a w przypadku DVD mozna HDMI przesłać tylko obraz? Kupuje za kilka dni ampli, a teraz ma zagwozdkę jak to najlepiej połączyć.
Dziękuję za odpowiedź.
 

piteron

Active member
Bez reklam
ja może włożę kij w mrowisko
ale moim zdaniem ,żeby uzyskać takie brzmienie jak napisane jest w pierwszym poście to należy własnie podłączyć analogiem,cyfra jest analityczna i przekazuje dużą dawkę "agresji " w dźwięku,jednak przy tego typu sprzęcie Ampli+DVD,nie ma za dużych różnic w dźwięku między różnymi typami kabli,a liczy się bardziej techniczne podejście do tematu,ja u siebie mam podłaczone jakimś tam Coaxialem do kina(DD,DTS) i analogiem Klotza w celu własnie uspokojenia dźwięku,różnicę słyszę,choć nie jest to jakaś tam przepaść
sprawa ma się zupełnie inaczej gdyby podłączyć dobrego playera CD nawet do ampli,tutaj wiem jedno,analog bije cyfrę na głowę
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
piteron napisał:
... gdyby podłączyć dobrego playera CD nawet do ampli,tutaj wiem jedno,analog bije cyfrę na głowę


Trochę to banialuki ...

Wszystko zależy od tego, gdzie są umiejscowione LEPSZE przetworniki
D/A , jeśli w playerku , to oczywiście że po analogach będzie lepiej.

Ale jeśli podłączysz do SUPER dekodera cyfrowo, to nawet biedny player potrafi zagrać ... to przecież oczywista oczywistość :)


Pzdr.
 
Do góry