jamo s506, ustawienie od sciany

Rafal87xc

New member
Witam,

mam taki problem gdyż szukam zestawu glosników 5.0 i zastanawiam się nad jamo s506 HCS3, tylko jest taki problem że one są dość głębokie i mają bass reflex z tyłu. Teraz pytanie, czy ok 10-13cm od ściany do tylnej ścianki kolumny wystarczy? po bokach kolumny mają sporo luzu jeśli to istotne.
zastanawiałem się jeszcze nad zestawem stx kd-200n z bass reflexem z przodu i nie wiem co wybrac. Czy te jamo nie bedą sie dusić jak bass reflex bedzie miał wylot blisko sciany?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lepiej by było odsunąć tak z 20-25cm, ale myślę że nie będzie źle jak odsuniesz mniej. Sporo zależy od akustyki pomieszczenia. Jaki metraż? Z przednim bass reflexem masz jeszcze Quadral Quintas 5000.
 

MarcinGD

New member
Witam,

mam taki problem gdyż szukam zestawu glosników 5.0 i zastanawiam się nad jamo s506 HCS3, tylko jest taki problem że one są dość głębokie i mają bass reflex z tyłu. Teraz pytanie, czy ok 10-13cm od ściany do tylnej ścianki kolumny wystarczy? po bokach kolumny mają sporo luzu jeśli to istotne.
zastanawiałem się jeszcze nad zestawem stx kd-200n z bass reflexem z przodu i nie wiem co wybrac. Czy te jamo nie bedą sie dusić jak bass reflex bedzie miał wylot blisko sciany?

Przy takiej odleglosci jak masz duzo pradu z wzmacniacza to bedzie dudnic, mialem podobny problem z odlegloscia od sciany. Masz dwa wyjscia, zatkac BR gabka, ja w monitorach audio mialem dodane w komplecie. Drugi sposob to przekosic glosniki w miejsce odsluchu. Ile stopni to juz wyczujesz jak przestanie dudnic. U mnie druga opcja wyszla najlepiej.
 

Rafal87xc

New member
metraż 17,7m2 z tym że sufit dosc nisko bo 2,5m jesli to ma znaczenie. quadrale troche jednak za drogie. te stx'y mnie kuszą, na super jakosc nie stawiam, ma grać w kinie i mocno w muzyce (techno, trance, house itp) bedzie wspomagane subem, jak juz mówiłem na audiofilskiej jakości mi nie zalezy, lubie słuchać głośno i z duzym basem którym to ma zająć się m-audio sub10 lub sub12. ale lubie tez w kinie glosno jak cos fajnego sie dzieje ;) a ze przesiąde sie z komputerowych geniusów SW-HF 5.1 5005 to chyba nie mam za duzych wymagan co do dzwieku.


a z przekosem kolumn to problemu by nie było, i tak chyba prawidłowe ustawienie kolumn do 5.1 mówi o ustawieniu ich pod jakims kątem.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie bardzo rozumiem co ma wspólnego "duży prąd ze wzmacniacza" z efektem dudnienia ?
Obawiam się ,że na taki metraż te kolumny są po prostu za duże ,będą bardzo duże problemy z opanowaniem basu ,ale jeżeli lubisz wykop i czad to rzeczywiście te kolumny się nadają .Jeżeli gustujesz w takich klimatach to dobrą propozycją są JBL E80, które w przypadku basu i dynamiki potrafią jeszcze więcej
Jeżeli jest trochę miejsca możesz się pobawić ustawieniem kolumn i poszukać optymalnego rozmieszczenia ,nieraz ciekawe efekty daje bardzo mocne dogięcie kolumn do środka,tak aby ich osie się przecinały .Dudnieniu sprzyja duża ilość płaskich (gołych ) powierzchni odbijających dźwięk
 

Rafal87xc

New member
sprzetu jeszcze brak, jakiś używany amplituner denona, yamahy, pioneera, ale raczej taki co na tabliczce poboru mocy z sieci ma minimum 300wat ;)
 

HILUX

New member
efektu dudnienia zbytnio nie przewidzisz na oko bolka - akustyka to temat rzeka
mogą dudnić każde nawet te 10.000 - kupisz to będziesz słyszał jak jest optymalnie.
18m2 tak na prawdę nic nie daje - pokój 3x6 inaczej brzmi niż 4x4,5 - wysokość też swoje robi. Umeblowanie , Miejsce z którego słuchasz = po prostu wszystko.
przy twoich preferencjach bym się absolutnie tym nie martwił.
 

Rafal87xc

New member
czyli uścislając, tylni bass reflex w odległosci te 10-13cm nie bedzie zbytnio "zatkany przez sciane" ? ewentualne niepokojące dzwięki wynikały by tylko z akustyki pomieszczenia tak? czyli jeśli pokój był by dobry akustycznie to te kolumny w odległosci 10-13cm od sciany grały by okej tak? bo mi chodzi tylko o to czy ściana nei zatka zbytnio tego otworu, może mi sie uda te kolumny gdzieś posłuchac i sprawdzić takie ustawienie od sciany, tak by było najlepiej sięprzekonac.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dudnienie występuje w przypadku nakładania się na siebie fal dźwiękowych ,w których długość fali jest zbliżona do wymiarów pokoju ,dudnienie może być spowodowane nie tylko złą akustyką pokoju ale także błędami w projektowaniu kolumn - po prostu źle dostrojono bas reflex do wymiarów obudowy .Zdarza się nawet często, że nowe kolumny mają lekko dudniący dźwięk

Nawet jeżeli byłby poprawny pod względem akustycznym pokój to kolumny dosunięte do ściany nie będą grać dobrze gdyż ,zbytnie dosuniecie ich do ściany zaburzy stereofonię .W przypadku problemów z basem można wytłumić tylną ścianę np.gąbką ,nie musi być cała ściana tylko fragment za którym stoją kolumny ,przeważnie wytłumia się tylną ścianę ,ale np.francuski Focal zaleca aby wytłumić przeciwległą ścianę na której stoją kolumny ,najlepiej metodą prób i błędów zobaczyć gdzie będzie najlepszy efekt .Dobrze jak na podłodze leży jakiś dywan albo wykładzina

Wreszcie można zastosować pułapkę basową tzw .bas-trap ,ma to postać pudełka wykonanego z drewna , płyty wiórowej ,którego wnętrze jest silnie wytłumione (można użyć gąbki albo kłębów waty ) .Tutaj niestety trzeba trochę matematyki ,chodzi o to aby tak dostroić bas-trap aby "łapał "określoną częstotliwość która jest źródłem dudnienia
 
Do góry