jakie pomieszczenie lepsze do 7,1...? i....

troll202

New member
witam wszystkich :bober: , mam pytanie odnosnie pomieszczenia ktore wedlog Was bedzie lepsze do zainstalowania w nim amplitunera wraz z glosnikami ( roth oli 40, zestaw 7.1), rzutnika na suficie i ekranu na scianie.
*pierwsze pomieszczenia ma wymiar385cm/540cm, na bocznej scianie okno, w rogu wejscie
*drugie 290cm/620cm na bocznej scianie i na tylnej okno, w rogu wejscie\
mam zamiar w jednym z tych pomieszczen zainstalowac to co wymienilem wyzej, chcial bym zeby mozna tam obejrzec dobry film, posluchac muzyki, zagrac na konsoli no i moze doprowadzic sygnal od N lub polsatu (czy czegos tam...) i obejrzec film rowniez z tego...
Pytanie drugie to tez jakie kable gdzie doprowadzic. na scianie z ekranem, tuz pod nim bedzie mala szafka z ampli, konsola, mozliwoscia podlaczenia laptopa... a na suficie projektor. normalny tv bedzie w pokoju obok. jakie kable doprowadzic do amplitunera a jakie do rzutnika. gdzie doprowadzic sygnal z N czy polsatu... prosze o podpowiedzi jak to najlepiej zrobic. na wszystkie pytania odpowiem bo moze cos byc niejasnego albo napisalem nie jak powinienem:)
 

troll202

New member
oto rzut pokoi.... dzięki z gory
 

Attachments

  • pokoj 1.jpg
    pokoj 1.jpg
    7,9 KB · Wyś: 70

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli jedno pomieszczenie ma niecałe 18mkw, a drugie prawie 21mkw. W jednym i drugim teoretycznie możesz zainstalować system 7.1. Osobiście bym wolał w większym, bo wtedy jak to mówią kolumny mają czym odetchnąć a i bas ma się gdzie rozejść. Ważniejszą sprawą jest jednak możliwość poprawnego rozstawienia w danym pomieszczeniu. Tu masz poglądowy rysunek jak to powinno wyglądać Poprawne rozstawienie zestawu kina domowego względem słuchacza.. Musisz zobaczyć żeby nie było sporej ilości przeszklonych powierzchni czy otwartych przejść do innych pomieszczeń, bo wtedy nie wiadomo jak się dźwięk rozejdzie. Ważne też żeby pomieszczenie nie było puste, z gołymi panelami itd., bo wtedy będą odbicia i dźwięk podobny do tego w kościele. Będziesz jakoś to pomieszczenie specjalnie wygłuszał?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Trochę małe te pomieszczenia na 7.1.
Paradoksalnie to pierwsze mniejsze będzie lepsze, bo paki tylne będą miały trochę więcej miejsca.
U mnie 7.1 jest w 30mkw. Tył ma chyba szerokość 4.2 jak pamiętam. I gdyby było jeszcze szerzej to byłoby lepiej.
 

troll202

New member
Mam jeszcze wiekszy salon ale jest trochę w kształcie litery L wiec nie bardzo pasuje Tam cokolwiek zrobić... Na podłogę planuje dać wykładzinę na ścianach jakieś panele akustyczne... Czyli mniejszy lepszy.....? Hmm. Ps na suficie płyty gips, mogę włożyć tam wate tylko czy to coś pomoże?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Spokojnie starczy na 7.1, ważne żeby nie przedobrzyć z kolumnami. Ja będą za duże, to będą tam się kisić. U mnie te dwa dodatkowe kanały są "zaraz" za miejscem odsłuchu, kalibracja zrobiła swoje (a paradoksalnie, nie każdy ampli robi ją tak samo!). Nie zawsze są warunki na referencyjne rozstawienie do systemu 7.1, ale nie oznacza to, że w mniej przyjaznym pomieszczeniu nie będzie lepiej. Składa się na to wiele czynników.

Zrobiłem Ci tu prostą wizualizacje (bazując na pierwszym pomieszczeniu) z zachowaniem proporcji ścian na bazie podanych wymiarów i w oparciu na Twój "szkic", chyba będziesz musiał ogarnąć drzwi wejściowe przy planowaniu:

image.jpg
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
wpisz proporcje pomieszczenia + polozenie frontów w jakis "room calculator" i zobacz gdzie bedzie lepszy bas (mniej peaków i dipów).
to jest pozniej trudno naprawic jak sie zle zacznie.
masz cos takiego np w REW ale tez w wielu innych narzedziach.
 

troll202

New member
Wow:) dzięki, to już jest duża pomoc. Narazie nie mam czasu ale może w niedziele pokabinuje coś i w razie czego zapytam jest jeszcze raz. Kolumny juz mam. Jak juz napisałem jest to zestaw firmy Roth Oli wiec tego juz nie zmienię. Fajny program do wizualizacji...
 
Do góry