Jakie kino - wygl

AndySroda

New member
Witajcie!


To mój pierwszy post i od razu pytanie i prośba o pomoc w wyborze kina. No to kilka konkretów:


Pokój ma 24m2 (6x4m). Telewizor (50") i kanapa na środkach długich ścian. Od kanapy do telewizora jakieś 3-3,5 m odległości.


Układ mebli i drzwi jest taki że nie ma i nigdy nie będzie miejsca na sub'a, więc ten koszt odpada. Nie wiem, czy warto dopłacać do kolumn które schodzą niżej bo osobiście zupełnie na ten aspekt nie zwracam uwagi, a w kinie bas mnie raczej męczy niż sprawia wrażenie dobrych efektów.


Do wydania mam 3 tys zł. Wiem, że to mało, ale przez najbliższych kilka lat nie uzbieram więcej. I do wyboru mam albo kupic plastikowy zestaw all-in-one albo przy waszej pomocy spróbować coś poskładać. Wstępnie liczyłem tak: odtwarzacz 500, głośniki 1000 i ampli 1000. Pozostaje 500 które mogę dołożyć do lepszego ampli lub głośników, ale nie do obu :-(


I na koniec najważniejsze. Kolumny muszą mieć obudowę która wygląda jak drewno. W dodatku kolor drewna to musi być ciepły brąz (np. orzech) . I po trzecie kolumny nie mogą mieć ostrych krawędzi. Wiem, że dla wielu z Was stawianie wyglądu przed jakością dźwięku brzmi jak profanacja, ale w moim przypadku to warunek konieczny by żona wpuściła KD do salonu.


Byłem w MM, Saturnie, AgdEuroRtv i paru mniejszy sklepach i znalazłem tylko jeden zestaw kolumn który zaakceptowała moja żona: Taga TAV-406.


Wstępnie do tego dobrałem odtwarzacz i ampli Pioneer (ampli VSX-529) - musza być tego samego producenta by fronty do siebie pasowały - pamiętacie, estetyka ważniejsza do dźwięku :-(


I teraz pytanie czy w tej cenie i przy tych ograniczeniach estetycznych da się znaleźć coś lepszego? Czy może jednak dać sobie spokój i kupić zestaw all-in-one za pół ceny?


Ps. Zestawu będziemy też używać do słuchania spokojnej muzyki z okoli tzw. krainy łagodności i poezji śpiewanej ale taką muzykę to chyba każdy zestaw pociągnie bo ani specjalnych basów ani dynamiki tu nie trzeba.




Ps. Coś mi wcięło tytuł, a teraz nie mogę go wyedytować.
Było: Wygląd ważniejszy od brzmienia. Jeśli jakiś admin może to zrobić to serdecznie proszę i z góry dziękuję.
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Tak się składa, że mój znajomy ma taki zestaw Tagi z pioneerem. Kupił go na podobnej zasadzie, nie zależało mu na subie i jakiejś szczególnej jakości w stereo i kinie.

Po podłączeniu w mieszkaniu w pokoju 20m2 gra to całkiem nieźle.

Jeżeli żona zgadza się na ten zestaw to bierz go w ciemno, nie kupuj plastikowego shitu all-in-one
 

AndySroda

New member
Zamiast Tagi 406 kup 606 i do tego w/w Pioneerka i będzie ok ;)


Niestety 606 mają ostre krawędzie :)
Następny model który ma zaokrąglone krawędzie to TAV-806. Ale cena jest już sporo wyższa. W budżecie zmieściłbym tylko fronty i ewentualnie centralny (jak gdzieś dorwę).


Takie rozwiązanie też biorę pod uwagę. Bo jest jeszcze jeden aspekt o którym nie wspomniałem w pierwszym poście - nie mam jak pociągnąć kabli do satelitów, więc musiałyby stać tam gdzie fronty tyle że skierowane bardziej na boki.


Niestety moje dotychczasowe doświadczenie obejmuje tylko stereo i nie mam pojęcia czy lepiej się sprawdzi solidne stereo czy trochę słabszy zestaw 5.0 z satelitami z przodu.


Na pełne 5.0 z satelitami z tyłu obecnie nie mam szans.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Jak nie masz możliwości podłączyć satelitów to lepiej pomyśl o zestawie stereo, ewentualnie jeżeli w przyszłości coś ma się zmienić to kup Amplituner pioneera i zamiast zestawu 5.0 dołóż do niego jakieś lepsze kolumny.
 

AndySroda

New member
Jak nie masz możliwości podłączyć satelitów to lepiej pomyśl o zestawie stereo, ewentualnie jeżeli w przyszłości coś ma się zmienić to kup Amplituner pioneera i zamiast zestawu 5.0 dołóż do niego jakieś lepsze kolumny.


Też nad tym myślałem ale obawiam się (może niesłusznie o dialogi w filmach).


Po kolei: Źródło ma dźwięk 5.1 i wyjście HDMI, dalej jest amplituner który bierze 5.1 i teraz jeśli do niego podepnę tylko dwa głośniki to czy on mi dialogi i efekty jakoś na nie zmiksuje czy stracę te trzy ścieżki?


Sorry jeśli to naiwne pytanie ale do tej pory nie miałem do czynienia z ampli. Jedyne zo znalazłem w instrukcji to że jest opcja czy basy mają iść na sub'a czy na fronty. Ale nie wiem co z dialogami i efektami. Na efektach bardzo mi nie zależy ale na dialogach już tak.


No i drugie pytanie czy jeśli dialogi zostaną zmiksowane to czy jest możliwość regulacji głośności tylko tego kanału czy razem z frontami?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
W ampli ustawisz Stereo i dźwięk będzie szedł tylko przez 2 kolumny. Jeżeli coś jest w 5.1 czy 7.1 możesz to bez problemu oglądać w 2.0. Każdy ampli ma opcję downmixu do stereo.

Na pytanie odnośnie regulacji głośności samych dialogów to już cięższa sprawa. Na pewno da się to zrobić z poziomu klite codec pack, ale tylko gdybyś film oglądał z PC. Nie wiem czy amplitunery, a nawet konkretnie pioneery mają opcję regulacji głośności np dialogów przy downmixie do stereo.
 
Ostatnia edycja:

AndySroda

New member
W ampli ustawisz Stereo i dźwięk będzie szedł tylko przez 2 kolumny. Jeżeli coś jest w 5.1 czy 7.1 możesz to bez problemu oglądać w 2.0. Każdy ampli ma opcję downmixu do stereo.

Na pytanie odnośnie regulacji głośności samych dialogów to już cięższa sprawa. Na pewno da się to zrobić z poziomu klite codec pack, ale tylko gdybyś film oglądał z PC. Nie wiem czy amplitunery, a nawet konkretnie pioneery mają opcję regulacji głośności np dialogów przy downmixie do stereo.


Dzięki za wyjaśnienie. Pozostaje mi tylko jedna wątpliwość. Czy lepszą ogólną jakość dźwięku w filmach otrzymam przy miksie do 2.0 czy przy 5 głośnikach ale z satelitami ustawionymi na frontach (względnie obok frontów). Bo jeśli wyjdzie na to samo to z uwagi na muzykę wybrałbym lepsze dwie kolumny zamiast gorszych 5.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak, tylko chodzi o glosnik centralny do dialogow.
Sam mam ampli i faktycznie (oczywisci sprawa gustu) w filmach bardziej mi sie podoba uklad 2 fronty + glosnik centralny, czyli juz nie stereo.

Jezeli juz mowa o muzyce to bezwzglednie stereo.

Choc powiem ci szczerze ze wzglad na zone i ogolny lad w salonie, nie mmam gdzie zamontowac glosnika centralnego i ostatnio ogladam filmy na stereo jakos sie da.
Ale osobiscie mi sie podoba rozwiazanie 2 fronty, centralny i sub. Satelit nie mam zbytnio jak rozstawiac (jak juz cos lepszego puszczam to na krzeslach je ukladam) xd
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Chyba lepiej będzie w stereo. Ja osobiście w takiej sytuacji kupiłbym Ampli i kolumny 2.0, a później rozbudowa do 5.1.
 

lll

New member
Również byłbym za stereo.
Podłączonym do amplitunera.
Po co upychać satelity na siłę i niezgodnie ze sztuką.
Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł sobie pozwolić na zakup nieco lepszych kolumn.
No i nie przeszkadza to ewentualnemu rozszerzeniu zestawu w przyszłości, choćby o subwoofer czy głośnik centralny.
 

AndySroda

New member
zobacz Jamo s426 sa zaokraglone, w rtv 5.1 za 1250pln


Suba nie mam gdzie postawić, ale widzę też zestawy 5.0.


Rzeczywiście wygląd ok, nie wiem, jak z kolorem (to wenge a nie orzech) musi to żona na żywo zobaczyć. Ale widzę że cenowo to ta sama półka co Taga TAV 406. Jedne i drugie za jakieś 800-900 zł. Czy jedne są jakoś lepsze od drugich czy może lepiej pasują do jakiegoś gatunku muzyki?


Ktoś robi w ogóle testy porównawcze takich tanich zestawów? W sieci nic nie widzę. Zwykle taki zestaw to pierwszy zestaw (tak jak w moim przypadku) więc kupujący jest zadowolony bo wcześniej nie miał nic albo plastikowe piszczałki podłączone do PC.
 

AndySroda

New member
kupiłeś już coś?

spróbuj jeszcze jakiś ampli Yamaha, one mają funkcję Virtual Front dla wszystkich 5 głośników ustawionych z przodu.

np Yamaha V479 + Taga 606

KINO DOMOWE YAMAHA RX-V 479 + TAGA 606 v3 _RATY 0% (6080527300) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

i jeszcze starczy na jakiś Bluray

sam jestem na etapie kupowania i dopóki nie zwiekszył mi sie budżet celowałem z taki wlasnie zestaw


Nie kupiłem :-(
Przyszłą wiosna i okazało się, że klima nie działa i tysiak zamiast na sprzęt poszedł do mechanika.


Potwierdza się stara zasada - jak masz coś kupować to kupuj od razu bo nigdy nie kupisz. Przecież jakbym wtedy kupił nawet najtańszy zestaw za 1,5 - 2 tysiące to dziś już bym był szczęśliwym widzem (bo cokolwiek gra lepiej niż głośniczek z TV).


A teraz gdy posłuchałem, zestawów za 3-3,5 tysiąca. To jakoś szkoda mi wydawać kasę na te tańsze i czekam licząc że dozbieram. W międzyczasie pojawił się też pomysł konstrukcji DIY. Jak pisałem z konstrukcji sklepowych wybór mam ograniczony ze względu na gust żony. Robiąc samemu (a narzędzia i zdolności manualne posiadam) mógłbym zrobić obudowy jej odpowiadające a do środka wpakować lepsze przetworniki. Dodatkowo mógłbym w pierwszej kolejności zrobić to czego w tej chwili potrzebuję czyli stereo + centralny.


No tak sobie żyję w niepewności. No bo jeśli się zabiorę za DIY to nie ma sensu kupować ampli teraz skoro zanim posklejam obudowy i je oforniruję to minie miesiąc lub dwa, a ceny nowości ciągle spadają.


A co do Twojej propozycji to Yamachy słuchałem i mnie podobała się bardziej od pionka, ale ja mam niewprawne ucho. Słyszałem opinie że na dłuższą metę Yamaha nie nadaje się do spokojnej muzyki bo ma zbyt "sterylny/metaliczny" dźwięk. Mnie to ciężko ocenić bo nie mam porównania.


Myślę że skończy się jak ze wszystkim - żona pokaże palcem na jakiś ampli i powie że ten jest ładny a inne brzydkie i nie widzi ich w salonie i decyzja zapadnie niezależnie od odsłuchów :)
 

abdul0412

New member
Bez reklam
A teraz gdy posłuchałem, zestawów za 3-3,5 tysiąca. To jakoś szkoda mi wydawać kasę na te tańsze i czekam licząc że dozbieram. W międzyczasie pojawił się też pomysł konstrukcji DIY. Jak pisałem z konstrukcji sklepowych wybór mam ograniczony ze względu na gust żony. Robiąc samemu (a narzędzia i zdolności manualne posiadam) mógłbym zrobić obudowy jej odpowiadające a do środka wpakować lepsze przetworniki. Dodatkowo mógłbym w pierwszej kolejności zrobić to czego w tej chwili potrzebuję czyli stereo + centralny.


No tak sobie żyję w niepewności. No bo jeśli się zabiorę za DIY to nie ma sensu kupować ampli teraz skoro zanim posklejam obudowy i je oforniruję to minie miesiąc lub dwa, a ceny nowości ciągle spadają.

Myślę że skończy się jak ze wszystkim - żona pokaże palcem na jakiś ampli i powie że ten jest ładny a inne brzydkie i nie widzi ich w salonie i decyzja zapadnie niezależnie od odsłuchów :)

Dyi to nie taka latwa sprawa.. sa sety do kupienia i to dosc ciekawe.
Jednak aby dobrac caly sprzet nie jest tak latwo , tzn zalezy na czym ci zalezy , wydaje mi sie ze to Ty powinienes dac poprostu pewien wybor zonie tzn zaciesnic jej mozliwosc do takich jakie ci odpowiadaja wtedy pozbedziesz sie klopotow na starcie. No i fakt elektronika spada bo wchodza nowinki takze nie musisz sie spieszyc - pamietaj sa tez raty:)
 
Do góry