Jaki projektor FHD lub HDR

taszek

New member
Witam,

Planuje zakup swojego 1 projektora i czytając dział i orientując się co nieco w świecie projektorów chciałem się was zapytać o to co by najlepiej waszym zdaniem pasowało do moich warunków.

Pokój mniej więcej wygląda tak.

i.imgur. com/5NTtia1.jpg

Odległość projektora może wynosić do 3.5 m od ekranu. Ekran w tym wypadku byłby około ~100 cali chyba, że nie ma sensu tak dużego z tak bliskiej odległości wynoszącej ponad 3m. Bo nie wiem czy będę w stanie ogarnąć go całego.

Myślałem nad takim ekranem chyba, że są jakieś lepsze w znośnej cenie.
allegro. pl/lux-ekran-projekcyjny-manualny-reczny-200x113-16-9-i2960313133.html.
Pewnie MattGrey z gain 0.8 chociaż to może zależeć też od projektora samego.

Jaki by tutaj pasował projektor w okolicach ~4 tyś. Nie koniecznie musi to być 3D chociaż patrząc po cenach i modelach chyba tylko taki ma sens. Czy taki projektor będzie dobry do filmów w 2D. W pokoju są rolety ale wiadomo coś tam będzie prześwitywać. Czy może jednak w tych warunkach będzie lepszy jakiś 720p short throw ala Optoma GT750.

Czy są jeszcze jakieś warte zainteresowania poza tymi na zdjęciu

i.imgur. com/5Y9EwDB.jpg
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Muszę przyznać, że HDR w temacie skojarzyłem początkowo z...fotografią - chodzi zapewne o HD Ready.
Pisałem już parę razy, że obecnie nie opłaca się już ładować się w zakup nowego rzutnika HD Ready 720p, chyba że nie możemy wydać więcej niż 2000 zł - BenQ W700 mógłby być niezły na początek.
Przewaga projektorów Full HD jest bezdyskusyjna: dużo większy wybór, generalnie lepsza jakość i ostrość, dużo większa spójność obrazu - brak widocznej struktury pikseli, właściwe wykorzystanie filmów na Blu-ray 1080/24p i programów nadawanych w 1080i, wyświetlanie zdjęć, internet, gry itd.

Do 4000 zł najciekawszy wydaje się BenQ W1070, naprawdę udany projektor 1080p i do tego 3D. Miał małe problemy "wieku dziecięcego" z oprogramowaniem, ale zostało to już naprawione. Ze względu na dość szerokokątny obiektyw, dobrze nadaje się do instalacji w niewielkich pokojach - w dużych pomieszczeniach instalacja na tylnej ścianie/suficie nie będzie jednak możliwa.
Alternatywnie można rozważyć Optomę HD300X albo z obozu LCD Epsona TW5910 za 4600 zł. Rezygnując z 3D mamy "klasyka" LCD Epsona TW3200 - jedyny z wymienionych ma Lens Shift o sporym zakresie w obu płaszczyznach.

Niestety nie udało mi się otworzyć obrazków. W każdym bądź razie ekran 100" przy odległości oglądania 3.5 m jak najbardziej do przyjęcia. Odpowiednio z 90" będzie to min. 3-3.2 m. Oczywiście siadać nieco dalej też nikt nie zabrania, ale raczej nie powinniśmy przekraczać odległości 4 m przy obrazie 100", bo zaczniemy tracić szczegóły.

W pokoju nie powinno nic "prześwitywać". Światło natychmiast rozjaśni czerń i zmasakruje kontrast obrazu do wartości...50-100:1. Tego nie da się skompensować podkręceniem jasności, nie tędy droga. W ten sposób można obejrzeć mecz od czasu do czasu, ale nie należy oczekiwać dobrej czerni i głębi obrazu w czasie oglądania mrocznego thrillera.

Pozdrawiam.
 
Do góry