jaki komputer do kamery full hd

oolf

New member
witam serdecznie

przeglądnąłem wiele tematów, jednak nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
planuję zakup kamery full hd, najprawdopodobniej z dyskiem twardym. sprzęt będzie używany typowo amatorsko, tj imprezy i wyjazdy rodzinne.

moje pytanie dotyczy komputera jaki jest wymagany do przechwytywania obrazu z takiej kamery. naczytałem się o 20-rdzeniowych procesorach i potrójnych dyskach twardych, połączonych w macierze 4-stopnia ;)

czy w moim przypadku jest to również minimum? edycje planuję ograniczyć do możliwości podkładania dźwięku, przesuwania scen, dodawania napisów i delikatnych animacji przejść.

pozdrawiam,
Piotr
 

WiruSSS

New member
w przypadku kamery z dyskeim twardym do przechwytu wystarczy każda maszyna ..nawet jakies 486 ..bo to przecież tylko kopiowanie.

Wątków na temat późniejszej edycji i potrzebnego kompa to tutaj jest pełno ..więc chyba slabo szukałeś.
 

oolf

New member
właśnie przeglądałem wiele wątków, na wielu różnych forach, gdzie ludzie podają, że do obróbki materiału hd są potrzebne procesory 4 rdzeniowe, po 8gb ramu i terabajtowe dyski spięte w macierze.
nie wiem jednak co oni rozumieją przez pojęcie "edycji materiału hd" i zastanawiam się czy do najprostszej edycji materiału z kamery (przesuwanie, obcinanie scen, dodawanie przejść, napisów, muzyki) również potrzeba tak zaawansowanego komputera?

byłbym wdzięczny za wyjaśnienie tej kwestii, bowiem od tego zależy czy zdecyduję się na taką kamerę. aktualnie nie planuję modernizować komputera, a zdecydowanie odbiega on od specyfikacji podanej na początku posta.

pozdrawiam,
Piotr
 

WiruSSS

New member
jakakolwiek rekompresja takiego materiału wymaga bardzo szybkiego komputera ..teoretycznei można to robić na słabszym sprzęcie ..ale taka obróbka z przyjemności przeradza się w udrękę (mowa o AVCHD czyli edycji materiału z kar tpamięci i dysków twardych, edycja HDV nie wymaga aż tak mocnych, highendowych komputerów, aczkolwiek tez im szybsza maszyna tym przyjemniejsza obróbka)
 

bemx2k

New member
oolf

Jakiej odpowiedzi oczekujesz ???
Masz siano kup pozadnego kompa
CD2 Quad Q9550 szybkiego Ramu CL4 2x2GB i Dysk minimum 500GB
zadne cuda typu maciez Raid nie sa az tak przydatne .
Dodac nalezy ze nawet na takim sprzecie jak nadokladasz efektow
i powiedzmy 20 plikow o lacznej wadze 60 minut
zejdzie ci na obliczenia moze i 2 godziny .

Nie masz tyle kapuchy to poprostu uzywaj przecietnego kompa
tylko do ciecia i lonczenia klipow ,
bez zbednej Rekompresji ktora pochlania
najwiecej czasu procesora .
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
do zwyklej pracy raz na jakis czas, bo pewnie bedziesz mial malo filmow
to wystarczy Core 2 Duo 2400 MHz, 2 GB pamieci, dysk 500 GB, nic wiecej nie potrzeba, utniesz tam ujecie gdzie chcesz zrobic cos fajnego i juz, zeby nie robic calego filmu kodowania bo po co, masz np film 1 godzinke, wiesz ze zrobic jakies trzy wstawki, wycinasz tam gdzie chcesz robisz wstawki laczysz jakims programem txmuxer i juz, nie ma co czytac o jakis wypasionych maszynach, jak robisz to amatorsko i 3 filmy na rok to bedzie OK
 

Annihitek

New member
Trzeba poczekać na aplikacje CUDA korzystające z mocy obliczeniowej GF GTX260/280, wtedy wystarczy taką karte kupić i można (według teorii) liczyć na kilkunastokrotne przyspieszenie.
 
Do góry