Jaka kamera cyfrowa HD?

meefistoo

New member
Witam.
Noszę się z zakupem kamery cyfrowej. Zależy mi na tym aby zapis odbywał się na kartach HCSD lub memory stick.
Znalazłem na Allegro takie oto kamery, którymi się zainteresowałem:

1. Canon LEGRIA HF 200

2. PANASONIC HDC-SD200

3. Canon HG20

4. SONY HDR-XR200

5. CANON HV30


UWAGA: nie mogę dodawać linków, ale wszystkie wymienione kamery są dostępne na allegro.

Wiem, że rozrzut cenowy jest duży, ale wolę w ostateczności wydać więcej, niż potem żałować, że nie wydałem:).

Proszę o podpowiedź, ewentualnie jakieś linki do testów.

P.S. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość testowania kamer w "domu", ale wiem że jest to raczej niemożliwe, więc proszę o jak najwięcej Waszych opinii z użytkowania oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Pozdrawiam i czekam na opinie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
http://www.camcorderinfo.com/ratings.php# - tu masz testy i opinie
JVC_GZ-HD300_train_stillcolor.jpg
Panasonic_HDC-HS20_train_stillcolor.jpg
Canon_HF20_train_stillcolor.jpg
Sanyo_VPC-HD2000_train_stillcolor.jpg


JVC GZ-HD300 ------------ Panasonic HDC-HS20

Canon HF20 ------------- Sanyo VPC-HD2000
 
Ostatnia edycja:

meefistoo

New member
Proszę o więcej opinii

Witam ponownie.
Widzę, że mój post nie cieszy się zbytnim powodzeniem jeżeli chodzi o odpowiedzi.
Jeszcze nie kupiłem kamery, ale termin zakupu zbliża się nieubłaganie.
JESZCZE RAZ BARDZO PROSZĘ O POMOC !!!!
Ponieważ im więcej czytam tym mam większy mętlik.

Czekam na Wasze uwagi i podpowiedzi.
Pozdrawiam
Meefistoo
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
meefistoo jaki masz sprzęt do odtwarzania nagranych filmów? Jak to widzisz, jakim komputerem dysponujesz?

Tak przy okazji proponuję poczytać to
http://www.forum.filmowiec.pl/viewtopic.php?t=13756

Wymieniłeś różne kamery tzn. HDV i AVCHD, różnią się sposobem zapisu i nośnikiem.... co wiąże się z różnym podejściem do montażu zapisanego materiału.

Odpowiedz na moje wcześniejsze pytania i wtedy coś poradzimy...
 
Ostatnia edycja:

meefistoo

New member
Sprzet

Witam.
Posiadam zestaw kina domowego MARANTZ seria 4000, DVD jest w stanie przesłać sygnał 1080i po HDMI, TV LCD Samsung full HD, komp jest już paroletni, procek 1,6 giga, ram 2 GB, dysk 120 GB, system XP. Z kompem nie ma problemu bo mam dostęp do lepszego dwu rdzeniowy 2,2 giga, ram 4, dysk 320 GB, jednak system zainstalowany to vista.

Trochę poczytałem na temat różnic w zapisie itd., trochę testów wybranych przeze mnie kamer.
Zastanawia mnie jedno, np. kamera sony HDR-XR200VE nagrywa film w rozdzielczości HD 1920x1080 natomiast efektywna liczba pikseli w formacie 16:9 wynosi tylko 1.49 mln pikseli, a z prostej matematyki rozdzielczość powinna wynosić 2.073.600 pikseli. Gdzie się podziało 583.600 pikseli ?
Więc obraz jest chyba zapisywany w formacie 1490x1000 lub podobnym.
Nie pamiętam jak to wygląda w innych kamerach, ale sprawdzę to.

Proszę o pomoc MARCINIOZO.

PS. Długo nie odpowiadałem bo nie miałem czasu wejść na forum.

Pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Co do brakujących pikseli to było to już gdzieś poruszane. Nie pamiętam dokładnie jak to tam było, ale powiem Ci tak tym się nie przejmuj. Kupujesz amatorską kamerę do amatorskich zastosowań. Przy zakupie porządnej kamery - oczywiście z segmentu cenowego w którym się poruszamy - jakoś obrazu będzie bardzo dobra. Różnicy pomiędzy 1440x1080 a 1920x1080 i tak nie zobaczysz no chyba, że na naprawdę dużym ekranie...
Wiadomym jest, że producenci amatorskich kamer chwalą je pod niebiosa i naciągają nas :D klientów.... dobry marketing to podstawa.

Ale wróćmy do tematu.

Ważne przy zakupie kamery parametry to :

Rozmiar matrycy - im większy tym lepiej ja mam - 1/3,2" i nie narzekam
Rodzaj stabilizatora obrazu - optyczny
Zoom optyczny

Dobrze aby kamera miała trzy przetworniki.... choć i z jednym obraz jest bardzo dobry.

Co do Twojego kina domowego, to, że DVD ma wyjście HDMI i skaluje sygnał do 1080i to nic....niestety nie daje. Polepsza to obraz z DVD, ale materiału HD nie odtworzysz.
Do tego musisz mieć odtwarzacz Blu-Ray, konsole PS3, lub podłączyć kamerę bezpośrednio do TV.

Co do obróbki materiału HD - Twoja maszyna za słaba, na tej drugiej o której piszesz to już coś zdziałasz.

Teraz co do konkretnych modeli :
1. Canon LEGRIA HF 200

2. PANASONIC HDC-SD200

3. Canon HG20

4. SONY HDR-XR200

5. CANON HV30

Canon HV30 - bardzo dobra kamera - ba chyba najlepsza w swojej klasie, ale materiał zapisuje na taśmie. Nie jest to wada, ale pisałeś, że chcesz mieć zapis na karcie pamięci.

Zapis na karcie pamięci SDHC daje nam AVCHD - materiał trudniejszy przy obróbce - wymaga mocnego komputera....

Ja osobiście też myślałem o HV30.... w końcu kupiłem Canona HF100 i jestem bardzo zadowolony.....
 

meefistoo

New member
Dzięki za odpowiedź.

Ja na początku skłaniałem się ku Panasonicowi, ponieważ ma potrójną matrycę 3MOS 3x1,4'', ale natknąłem się na test kamer i tam z panasem wygrała sony. Poniżej link: [FONT=&quot]nie mogę edytować linków, link mogę przesłać na maila.

[/FONT] Dlatego zainteresowałem się Sony, z tym że ma on wadę w postaci szumów przy słabym oświetleniu. Sprawdzałem to w sklepie gdzie było w miarę dobre światło, a szumy były bardzo widoczne w wizjerze, a co dopiero na TV.
Nie pamiętam czy miałem w ręku działającą kamerę Panasonica serii 200, na pewno miałem 20 i tam takich "rewelacji" nie było.
A wiadomo, że nie tylko na świeżym powietrzu i przy pełnym słońcu będę "majstrował" filmy. Na pewno zdarzy się sytuacja filmowania w domu lub podczas pochmurnej pogody.
Ja wiem, że żadna kamera nie jest w stanie nagrać dobrego jakościowo filmu w pomieszczeniach bez dodatkowego źródła światła. Jadnak Panas nie posiada sań do lampy. Co nie jest jakąś dużą wadą, bo można przykręcić przedłużkę z sankami na lampę do otworu na statyw. Mam takie ustrojstwo do aparatu fot i doświetlam drugą lampą drugi plan. Zdjęcia wychodzą rewelacyjnie.
A wracając do tematu kamer to nigdzie nie mogę znaleźć sklepu, w którym mógłbym się "pobawić" kamerami Canon :???:, o których pisałem.

Co do optyki to chyba wszystkie wymienione przeze mnie kamery mają ją przyzwoitą.
Stabilizacja obrazu tylko optyczna, dlatego wybrałem właśnie te kamery.
Jeśli chodzi o zoom to w zupełności wystarczy mi na poziomie 10-12x. Przecież to nie jest luneta ;).
Zdjęć nie będę robił wcale i nie zależy mi na dobrej rozdzielczości wykonywanych zdjęć.

Jeśli chodzi o rodzaj zapisu to zdecydowałem się na SDHC tylko z tego powodu, że zużycie energii jest mniejsze niż zapis na HDD, taśmie i płycie. Jest mniej ruchomych części więc jest mnie do popsucia. Jedynym wyjątkiem jest sony, który ma HDD i możliwość zapisu na kartach memory stick, ale zauważyłem, że na kartach nie uzyskam takiej jakości jak zapis na HDD. Nie sprawdzałem jaka jest różnica w jakości zapisu, więc nie mam na ten temat zdania.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie: jakie programy do obróbki filmów są dostarczane z kamerami ?
Czy są na tyle łatwe w obsłudze, żeby bez konieczności czytania opasłych instrukcji dało się zmontować film, czy lepiej kupić jakiś inny program dedykowany do konkretnego modelu ?

MARCINIOZO zobacz wyniki testu i powiedz co o tym sądzisz.

Pozdrawiam
 

meefistoo

New member
Witam

Kupiłem już kamerę. Wybór padł na Panasonica HDC-TM 300.
Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Już zmontowałem parę filmów i efekt jest bardzo dobry.
Teraz mam problem techniczny z kręceniem filmu podczas ruchu.
Rozglądam się za statywem naramiennym.

Jak bardziej ją obadam to podzielę się refleksjami.

Pozdrawiam
:)
 

Shinzon

New member
@meefistoo

Koniecznie daj na forum jakieś nagrania z tej kamery. Nie wiem czy był wątek na temat tej kamery. Jeżeli chcesz to możesz założyć. Nagrania najlepiej prosto z kamery, bez żadnej konwersji. Możesz coś wrzucić na serwis np. speedyshare (http://www.speedyshare.com/). Plik do 30MB można za darmo wczytać. Nie jest to wiele, ale zawsze coś. Bardzo jestem ciekawy nagrań z Panasonica bo niewiele widziałem, a w necie jest sporo sprzecznych informacji na temat tej kamery, od ocen że to najlepsza kamera do ocen przeciętnych.
 
Ostatnia edycja:

meefistoo

New member
Panasonic HDC-TM 300

Shinzon napisał:
@meefistoo

Koniecznie daj na forum jakieś nagrania z tej kamery. Nie wiem czy był wątek na temat tej kamery. Jeżeli chcesz to możesz założyć. Nagrania najlepiej prosto z kamery, bez żadnej konwersji. Możesz coś wrzucić na serwis np. speedyshare Plik do 30MB można za darmo wczytać. Nie jest to wiele, ale zawsze coś. Bardzo jestem ciekawy nagrań z Panasonica bo niewiele widziałem, a w necie jest sporo sprzecznych informacji na temat tej kamery, od ocen że to najlepsza kamera do ocen przeciętnych.
Witam.
Wiesz też się ciężko nad nią zastanawiałem.
Wg. mnie jest lepsza od Sony'ego HDR-XR200 jeśli chodzi o szumy przy słabym oświetleniu.
Co do filmu to nagram coś w plenerze i wrzucę na forum.
A i czytałem dziś że ta kamera uzyskała nagrodę w konkursie EISA, dziś na wp lub interii o tym piszą.

Pozdrawiam
 

Shinzon

New member
Panasonic HDC-TM300 od SONY XR200 oczywiście, że jest lepsza. Moim zdaniem kamerę Panasonic należy raczej porównywać z SONY XR500/XR520. Cena SONY XR200 zaczyna się od jakiś 3.000 zł a cena Panasonic HDC-TM300 zaczyna się od 4.700 zł. Stąd to zupełnie inna waga na ringu ;)
 

meefistoo

New member
Shinzon napisał:
Panasonic HDC-TM300 od SONY XR200 oczywiście, że jest lepsza. Moim zdaniem kamerę Panasonic należy raczej porównywać z SONY XR500/XR520. Cena SONY XR200 zaczyna się od jakiś 3.000 zł a cena Panasonic HDC-TM300 zaczyna się od 4.700 zł. Stąd to zupełnie inna waga na ringu ;)

Sonego XR 200 widziałem po 4700 ( w MM lub Saturnie ),a nie po 3000. Najtaniej na allegro to one lecą po 3300.
Natomiast 500/520 nie miałem w ręce, ale opinie słyszałem dobre.
Mnie zależało na zapisie na kartach SD.
 

Shinzon

New member
meefistoo napisał:
Sonego XR 200 widziałem po 4700 ( w MM lub Saturnie ),a nie po 3000. Najtaniej na allegro to one lecą po 3300.
Natomiast 500/520 nie miałem w ręce, ale opinie słyszałem dobre.
Mnie zależało na zapisie na kartach SD.

He he no ja w Saturnie SONY XR500 widziałem za 6.500 zł :D :D :D i to nie XR520 tylko XR500

Nie zależnie od cen każdy producent ma kamery z tak zwanej najwyższej półki i z niższych półek. XR200 to zdecydowanie niższa półka. Panasonic TM300 powinno się porównywać z SONY XR500/XR520, gdyż są to kamery z najwyższej półki Panasonica i SONY, oczywiście mowa o kamerach amatorskich.
 

gio

New member
jaką kamerkę wybrać?

Witam,

Potrzebuję pomocy przy wyborze kamery HD, po przeczytaniu wielu postów na oku jest Canon albo Panasonic. Chciałbym się zmieścić w 3tys. Jestem amatorem, który chciałby uwiecznić wakacje, rodzinę, itp. Posiadam PS3 i TV FullHD, może to pomoże przy wyborze. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Pozdrawiam!
 

meefistoo

New member
Re. Jaka kamera HD?

Witam.
Nie wiem jaką kamerę ci polecić bo to jest sprawa indywidualna. Ja też się długo rozglądałem, czytałem, "testowałem" i wyszło, że kupiłem dużo droższą kamerę niż zakładałem, wyższy model itd. Mnie wyszło drożej o jakieś 20 %.
Tak jak jest napisane w tym wątku odpowiedz sobie do czego potrzebujesz kamerę, jaki zapis. Tutaj prawie wszyscy są amatorami. Ja też swoją kupiłem żeby ponagrywać potomka, wyjazdy na narty, wakacje. Wg. mnie najlepszą drogą do wyboru sprzętu jest zabawa w sklepie kamerą, nagrać coś odtworzyć na TV wtedy zobaczysz różnice poszczególnych kamer. Obróbka filmów to już inna bajka, ale wszystkie programy do obróbki filmów HD wymagają mocnego kompa i czasu. Co do sprzętu jaki posiadasz to na PS3 nie odtworzysz materiału full HD. Będzie konieczność zakupu odtwarzacza blueray, tylko że na chwilę obecną nie można nagrać takiego materiału na blueray, Nie widziałem czystych płyt i nagrywarek. Jak na razie trzeba materiał HD magazynować i czekać.
Ja osobiście polecam kamery, które zapisują materiał na SD.
Pozdrawiam.
 
D

djrobus

Guest
meefistoo napisał:
Co do sprzętu jaki posiadasz to na PS3 nie odtworzysz materiału full HD. Będzie konieczność zakupu odtwarzacza blueray, tylko że na chwilę obecną nie można nagrać takiego materiału na blueray, Nie widziałem czystych płyt i nagrywarek. Jak na razie trzeba materiał HD magazynować i czekać.
Ja osobiście polecam kamery, które zapisują materiał na SD.
Pozdrawiam.

A co to za rewelacje????:hmm:

1. PS3 to jednocześnie odtwarzacz Blu-Ray!
2. Czyste płyty BD są na rynku!
3. Analogicznie jak nagrywarki!

Kolega pisał to z przekonaniem, czy żartował?
 

jackpe

New member
Musi żartował albo coś spalił wcześniej :) Specjalnie pod XR500VE kupiłem PS3 bo daje mi możliwości większe od każdego odtwarzacza BR w tej cenie. A pliki m2ts i tak dodatkowo trzymam na zewn. HDD bo przy tych cenach dysków to już żaden problem.
I nie ubliżając nikomu porównywanie kamer w sklepie to nie jest dobry pomysł. Chyba, że ktoś podobnymi warunkami dysponuje potem w domu. Chodzi mi o oświetlenie oczywiście. W/g mnie to co pisze na forum jest wystarczające do podjęcia decyzji a testów sprzętu jest coraz więcej, np. Shinzona XR500VE i dodatki. W sklepie możemy ostatecznie już tylko wybrać tą która nam się bardziej wizualnie podoba i lepiej leży w dłoni. Tu moim faworytem pozostaje Panasonic HDC-TM300 :)
 

Shinzon

New member
djrobus napisał:
A co to za rewelacje????:hmm:

1. PS3 to jednocześnie odtwarzacz Blu-Ray!
2. Czyste płyty BD są na rynku!
3. Analogicznie jak nagrywarki!

Kolega pisał to z przekonaniem, czy żartował?

PS3 oczywiście odtwarza płyty Blu-Ray. Sam osobiście mam w komputerze nagrywarkę Blu-Ray i kupiłem sobie płytę Blu-Ray wielokrotnego zapisu to testów. Na chwilę obecną płyty oczywiście są dostępne lecz są dość drogie. Już parę razy przygotowałem sobie Blu-Ray na płycie wielokrotnego zapisu zarówno z programu dostarczonego z kamerą (Picture Motion Browser) jak i z Video Studio X2. Płyta Blu-Ray (jednowarstwowa) ma pojemność 25GB i można na nim nagrać około 3 godziny filmu Full-HD (z kamery SONY XR500 przy najwyższym bitrate). Jak dwuwarstwowe płyty Blu-Ray staną się powszechnie dostępne to będzie 50GB i 6 godzin filmu.

Jako alternatywę do drogich płyt Blu-Ray na chwilę obecną stosuję płyty DVD dwuwarstwowe (8,5 GB) i nagrywam je w formacie AVCHD (FullHD), co daje mi około godziny filmu Full-HD do odtwarzania w stacjonarnym odtwarzaczu Blu-Ray. Telewizor mam Full-HD, monitor w komputerze również. Stąd dla mnie standard SD już nie istnieje. Przesiadłem się całkowicie na FullHD.

Dla informacji podam, że nagrywarki Blu-Ray (do komputera) są np. dostępne w Komputroniku, jak również czyste płyty Blu-Ray. Oczywiście szperając w internecie można wyszukać tańsze oferty niż ma Komputronik.

http://www.komputronik.pl/index.php/category/1056/Blu-ray_&_HD-DVD.html

http://www.komputronik.pl/index.php/category/3419/Blu-Ray.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry