Jak położyć kable audio do stref?

bojan76

New member
W przyszłym tygodniu zaczynam pracę wykończeniowe w mieszkaniu. Wybrałem sobie kable Melodika MDC2250 do strefy 2 i strefy 3 na Marantzu sr7007 i zastanawiam się jak je położyć. Odległość po podłogach i ścianach to 15m i 20m. Zastanawiam się czy kable idące w danym kierunku do jednego pokoju (do dwóch głośników) powinny być w jakiejś odległości od siebie? w jakieś odległości od innych kabli (elektryka)? tym bardziej, że ten model kabli nie posiada chyba ekranowania.

Pozdrawiam, bojan76.
 

bojan76

New member
W przyszłym tygodniu zaczynam pracę wykończeniowe w mieszkaniu. Wybrałem sobie kable Melodika MDC2250 do strefy 2 i strefy 3 na Marantzu sr7007 i zastanawiam się jak je położyć. Odległość po podłogach i ścianach to 15m i 20m. Zastanawiam się czy kable idące w danym kierunku do jednego pokoju (do dwóch głośników) powinny być w jakiejś odległości od siebie? w jakieś odległości od innych kabli (elektryka)? tym bardziej, że ten model kabli nie posiada chyba ekranowania.

Pozdrawiam, bojan76.

No nima żadnego mądrali co by pomógł? :)
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Nikt się nie kwapi, więc może ja się wypowiem. Na początek małe założenie. Zakładam że nie mówimy o audiofilskich zboczeniach, tylko o dobrej klasie sprzętu audio dla "normalnych" ludzi. ;)
1. Jakość kabli - te już wybrałeś. Moim zdaniem trafnie. Melodika MDC2250 to bardzo dobre przewody.
2. Odległość między kablami głośnikowymi. Tu jestem skłonny zakładać przy tego typu długościach (15-20m) odległość rzędu kilku centymetrów (5 cm według mnie w zupełności wystarczy). Dla spokoju sumienia i jeśli masz możliwości, możesz tą odległość zwiększyć do 10 cm czy więcej, ale nie widzę w tym sensu.
3. Odległość między kablami głośnikowymi a napięciowymi 230V. Tu powinno być 30cm między kablami biegnącymi równolegle. Możliwe są krzyżówki pod kątem 90 stopni.
4. Długość kabli dla kanału lewego i prawego - te powinny być równe aby zachować identyczną impedancję falową. Wiem że to trudne, ale końcówki nie powinny być zwijane w pętlę.
 

bojan76

New member
...odległość rzędu kilku centymetrów (5 cm według mnie w zupełności wystarczy)...

Dzięki za odpowiedź PeteShadow ale ciągnę dalej za język. A czy nie można tych kabli metodą "chałupniczą" jakąś spleść ze sobą? Skoro dwie żyły w kablu są wzajemnie skręcone to dlaczego nie skręcić dwóch kabli razem tworząc tym samym kabel czterożyłowy? Problem z ciągnięciem kabli w pewnej odległości jest taki, że trzeba wykuć dwie równoległe bruzdy.
 
Do góry