Jak dbać o OLEDa LG 65" - co włączyć, jak użytkować

Bull Byk

New member
Witam,

po analizie za i przeciw raczej zdecydowałem się na zakup OLEDa LG 65C35LA pomimo moich wątpliwości - jasne południowo-zachodnie pomieszczenie 18m2, będzie głównie używany do TV z kablówki w tym dużą ilość czasu na programy informacyjne. Ale od czasu do czasu na pewno wjedzie jakiś film czy serial z Netflix (ale to doslownie 2% czasu).

Natomiast chce się nienagannym obrazem cieszyć jak najdłużej dlatego chciałbym podpytać jak wygląda kwestia skonfigurowania Tv pod przedłużenie żywotności matrycy. Głównie powidoki i wypalenia.
W moim obecnym LG 55NANO883PB najczesciej i tak korzystam z profilu standard ciemne pomieszczenie - jasne pomieszczenie jest zbyt jaskrawe i o ile w dzień to jeszcze przejdzie to w nocy jest już za jasno (szczególnie drażniło to co dziwne - moja niedowidząca mamę). Wiec jasność matrycy na pewno nie musi być na maksimum.
Natomiast nigdzie nie doszukałem się informacji jak wygląda proces odświeżania - z tego co czytałem jest co 4 h automatycznie - ale jak to działa - TV się wyłącza i zaczyna jakiś proces (ściśle nieokreślony) czy jak się ogląda nie robi nic i dopiero po wyłączeniu TV? Jak wyłączę TV a po 2 minutach stwierdzę ze przecież mecz się zaczyna i muszę go włączyć to czy to jakoś zaburzy cały proces?
Z góry dziękuję za informacje

 

Alt0S

Member
Funkcja o której wspominasz,działa przy włączonym TV.Można to dostrzec na szarym tle.Ja to dostrzegłem,gdy włączyłem konsole do gier i widać taki szary pasek który przelatuje pionowo z lewej strony i wraca na prawo (i tak cały czas). Istnieje,też opcja czyszczenia ekranu,ale tą opcję włącza się,gdy są powidoki. Telewizor też włącza opcje po wyłączeniu na standby i dlatego nie można oled'a wyłączać z prądu.
 
Ostatnia edycja:

Bull Byk

New member
Rozumiem ze w normalnym użytkowaniu działanie tych funkcji jest praktycznie niezauważalne? Widze ze masz C3 - co poustawiales aby Matryca posluzyla jak najdluzej?
 

Alt0S

Member
Normalnie przy oglądaniu i graniu nie widać "tej czynności-funkcji". Czasami widać na szarym tle lub przy przełączaniu się z TV na konsole pasek o którym wspomniałem. Mam włączoną opcje Ruch ekranu (tzw. przesuw piksela) i Dostosuj jasność logo (wysoka). Opcja Czyszczenie pikseli ,tą opcje włączasz gdy zauważysz wypalone logo lub problemy z matrycą (nie powinno się tej opcji włączać na tak zwane "widzi mi się"). OLED mam od 4 miesięcy i nie mam z nim problemów..Gram i oglądam normalnie.Nie jestem aż tak przewrażliwiony na tym punkcie (wypalania).Moi rodzice mają oled Sony 5 lat i zero problemów. Jeśli dobrze korzystasz to bym się nie martwił
 

Bull Byk

New member
Normalnie przy oglądaniu i graniu nie widać "tej czynności-funkcji". Czasami widać na szarym tle lub przy przełączaniu się z TV na konsole pasek o którym wspomniałem. Mam włączoną opcje Ruch ekranu (tzw. przesuw piksela) i Dostosuj jasność logo (wysoka). Opcja Czyszczenie pikseli ,tą opcje włączasz gdy zauważysz wypalone logo lub problemy z matrycą (nie powinno się tej opcji włączać na tak zwane "widzi mi się"). OLED mam od 4 miesięcy i nie mam z nim problemów..Gram i oglądam normalnie. Moi rodzice mają oled Sony 5 lat i zero problemów. Jeśli dobrze korzystasz to bym się nie martwił
No pytanie czy ogladanie po kilka h dziennie u Twoich rodzicow programow informacyjynch ma miejsce ;)
Opcja czyszczenia pikseli rozumiem jest tylko w 1 wersji - wymuszona. Nie ma tak ze mozna recznie uruchomic, a oprocz tego i tak te cykle np 4h TV sam wykonuje?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Głównie powidoki i wypalenia.
Powidoków nie unikniesz.
Taka "uroda" tej technologii.Na szczęście powidoki dość szybko i samoistnie znikają ,więc większość posiadaczy podczas normalnego użytkowania nawet ich nie zauważa.
Wypalenie to zupełnie inna bajka i jeśli matryca to załapie to już nic nie pomoże .Ślad na trwale zostaje na matrycy.
Generalnie unikaj wyświetlania statycznych obrazów ,np. pasków w programach informacyjnych lub programów z kolorowym logo.
Resztę zostaw telewizorowi.Poradzi sobie.

A tak wygląda niespełna dwuletni ekran oleda od LG.
Żona kolegi "namiętnie" ogląda TVN24
Dodam ,że to żaden powidok tylko trwałe wypalenie na które poradziła tylko wymiana matrycy.
image000000003.jpg
 

Alt0S

Member
No pytanie czy ogladanie po kilka h dziennie u Twoich rodzicow programow informacyjynch ma miejsce ;)
Opcja czyszczenia pikseli rozumiem jest tylko w 1 wersji - wymuszona. Nie ma tak ze mozna recznie uruchomic, a oprocz tego i tak te cykle np 4h TV sam wykonuje?
Jak odwiedzam rodziców,to oczywiście leci np: TVP Info ale nie jest to oglądanie kilkugodzinne jednego programu. Ja również staram się nie oglądać jednego kanału kilka godzin. Ręcznie możesz uruchomić Czyszczenie pikseli,ale tak jak napisałem raz na jakiś czas i gdy widzisz problemy.
:)
 

Bull Byk

New member
Powidoków nie unikniesz.
Taka "uroda" tej technologii.Na szczęście powidoki dość szybko i samoistnie znikają ,więc większość posiadaczy podczas normalnego użytkowania nawet ich nie zauważa.
Wypalenie to zupełnie inna bajka i jeśli matryca to załapie to już nic nie pomoże .Ślad na trwale zostaje na matrycy.
Generalnie unikaj wyświetlania statycznych obrazów ,np. pasków w programach informacyjnych lub programów z kolorowym logo.
Resztę zostaw telewizorowi.Poradzi sobie.

A tak wygląda niespełna dwuletni ekran oleda od LG.
Żona kolegi "namiętnie" ogląda TVN24
Dodam ,że to żaden powidok tylko trwałe wypalenie na które poradziła tylko wymiana matrycy.
View attachment 26065
Troche to martwiące bo obawiam się iż może mieć u mnie miejsce :/

Jak odwiedzam rodziców,to oczywiście leci np: TVP Info ale nie jest to oglądanie kilkugodzinne jednego programu. Ja również staram się nie oglądać jednego kanału kilka godzin. Ręcznie możesz uruchomić Czyszczenie pikseli,ale tak jak napisałem raz na jakiś czas i gdy widzisz problemy.
:)
No u mnie niestety to roznie jest nie mowie ze leci tylko caly czas jeden program informacyjny ale no jednak jest. Swoja droga czesto tez bedzie pewnie wyswietlany pasek z dekodera ktory w UPC (albo Play) jest niebieski jak pasek na TVN24 :) przy kazdej zmianie kanalu.
 

Alt0S

Member
Troche to martwiące bo obawiam się iż może mieć u mnie miejsce :/


No u mnie niestety to roznie jest nie mowie ze leci tylko caly czas jeden program informacyjny ale no jednak jest. Swoja droga czesto tez bedzie pewnie wyswietlany pasek z dekodera ktory w UPC (albo Play) jest niebieski jak pasek na TVN24 :) przy kazdej zmianie kanalu.
Ja też czasami włącze TVN24,albo inny program,ale sporadycznie...najczęściej oglądam Netflix,Max,Disney +.Jeśli chodzi o programy,to Eurosport1,2 Polsat Sport Premium2, HBO,Canal+ z filmami... :) Nie zauważyłem problemów...gram czasami w COD'a i inne gry,ale nie cały dzień. Posiadam też plazme Panasonica (prawie 15 lat ma) i zero problemów.Mam delikatnie wypalone logo (w plazmie) od kanału Red Bull TV ale minimalnie. Plazma stoi w sypialni i nadal działa.
 
Ostatnia edycja:

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Troche to martwiące bo obawiam się iż może mieć u mnie miejsce :/
Powidokami ,chociaż się pojawiają ,raczej się nie przejmuj. Raczej po krótszym niż po dłuższym czasie same znikają.
Wiesz...nikt nie mówi ,że nie można oglądać TVN 24 ,tylko kluczowe są dwa słowa ,w tym co napisał @Alt0S
Ja też czasami włącze TVN24,albo inny program,ale sporadycznie
czesto tez bedzie pewnie wyswietlany pasek z dekodera ktory w UPC (albo Play) jest niebieski jak pasek na TVN24 :) przy kazdej zmianie kanalu.
Ale ten pasek zmiany kanału po kilku sekundach znika.Raczej nie powinien spowodować wypalenia czy nawet powidoku.
 

Bull Byk

New member
Powidokami ,chociaż się pojawiają ,raczej się nie przejmuj. Raczej po krótszym niż po dłuższym czasie same znikają.
Wiesz...nikt nie mówi ,że nie można oglądać TVN 24 ,tylko kluczowe są dwa słowa ,w tym co napisał @Alt0S


Ale ten pasek zmiany kanału po kilku sekundach znika.Raczej nie powinien spowodować wypalenia czy nawet powidoku.
No wlasnie czasami i sporadycznie to raczej nie bedzie, raczej czesto :/ co stawia pytanie czy moze lepiej jakis MiniLED chociaz one sa nawet drozsze obecnie z LG niz OLEDy :/
 

Alt0S

Member
Jak masz jasny pokój,dużo słońca,to MiniLED byłby dobry.Ale czerni nie uzyskasz takiej jak na Oled'zie. MiniLed to nadal panel LCD...
 

Bull Byk

New member
Jak masz jasny pokój,dużo słońca,to MiniLED byłby dobry.Ale czerni nie uzyskasz takiej jak na Oled'zie. MiniLed to nadal panel LCD...
Tak wiem, u mojej dziewczyny tydzień temu w domu pojawił sie Samsung 55s90c no i obraz jest bajka. Tylko moim zdaniem Tizen to zlo.....

Nie jest źle - zapraszam na pokazy najlepiej.
Tak, dobry mini led też ma swoja cenę .
No właśnie pokaż mini LED czy OLED? ;)

Jeden Youtuber co używa jako monitora LG CX ma nalatane już 11h i delikatnie widać u niego pasek start, którego nie chowa,na dole na białym no ale po tylu latach....
 

Alt0S

Member
Tak wiem, u mojej dziewczyny tydzień temu w domu pojawił sie Samsung 55s90c no i obraz jest bajka. Tylko moim zdaniem Tizen to zlo.....


No właśnie pokaż mini LED czy OLED? ;)

Jeden Youtuber co używa jako monitora LG CX ma nalatane już 11h i delikatnie widać u niego pasek start, którego nie chowa,na dole na białym no ale po tylu latach....
Oled
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Twoim przypadku, Oled nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Co do Tizena, to wystarczy dokupić dobrą przystawkę i zapomnieć o jakimkolwiek systemie na TV.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Tylko moim zdaniem Tizen to zlo.....
.... bo ?
No właśnie pokaż mini LED czy OLED? ;)
Wybór telewizora (czytaj użytej w nim technologii) powinien być podyktowany tym co ,jak, kiedy i w jakich warunkach będziemy oglądać.
A takie porównania?
Hmmm...nie od dzisiaj wiadomo ,że w skali bezwzględnej oled jakościowo jest najlepszy(chociaż widziałem test w którym oled dostał po dupie od minileda).Co nie oznacza,że oled jest wolny od wad.Ani ,że w każdych warunkach sprawdzi się najlepiej.
 

Bull Byk

New member
Po pierwsze jak sie bawilem co mnie denerwowalo to pilot - maksymalny minimalizm, z jednej strony to dobrze a drugiej zle - przycisk do ustawien jest bardzo ogolny i wyswietla sie na wstepie to uproszczone menu ustawien dekodera, aby sie dokopac do tych zaawansowanych trzeba sie naszukac. Strasznie to niewygodne.
  • drugie - telewizor pozwala sterowac dekoderem no ale wlasnie przez pilota nie mozna wpisac numeru kanalu, sam system nie pozwala wybrac zadnego podrecznego menu wyboru kanalu itp. No nie jest to fajne
  • trzecie- po wlaczeniu tv wyswietla sie menu TV w zasadzie multimedialne menu zamiast mi wlaczyc na wstepie HDMI1 (czyli ostatnie co ogladalem) trzeba poczekac az sam wybierze ostatni wybor albo nacisnac ok na pilocie z TV (co jest niwygodne, skoro pilotem od TV nie moge obslugiac dekodera to musze uzywac pilota od dekodera ktorym obslużę TV w wystarczajacym zakresie)
  • czwarte - nie wszystko jest intuicyjne moim zdaniem.
Android TV jest jeszcze gorszy ale WebOS zdecydowanie jest lepszy moim zdaniem
Wybór telewizora (czytaj użytej w nim technologii) powinien być podyktowany tym co ,jak, kiedy i w jakich warunkach będziemy oglądać.
A takie porównania?
Hmmm...nie od dzisiaj wiadomo ,że w skali bezwzględnej oled jakościowo jest najlepszy(chociaż widziałem test w którym oled dostał po dupie od minileda).Co nie oznacza,że oled jest wolny od wad.Ani ,że w każdych warunkach sprawdzi się najlepiej.

No wlasnie sam juz nie wiem, w zasadzie ja chce korzystac z telewizora w tradycyjny sposob - ogladanie TV. Ale tradycyjne mam wrazenie to juz jest jakas przeszlosc bo widze ze wszyscy nie ogladaja TV tylko streaming, gry itp. (troche mi to przypomina komorke - komorka sluzy do dzwonienia i co najwyzej smsowania jako glowny cel, chociaz w zasadzie teraz kazdy uzywa jej bardziej jako komunikatora i aparatu fotograficznego albo wlasnie narzedzia do ogladania streamingu anizeli telefonu - i tutaj jestem jak wiekszosc, ale w zakresie TV jednak tradycyjnie ogladanie TV)
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Po pierwsze jak sie bawilem co mnie denerwowalo to pilot - maksymalny minimalizm, z jednej strony to dobrze a drugiej zle - przycisk do ustawien jest bardzo ogolny i wyswietla sie na wstepie to uproszczone menu ustawien dekodera, aby sie dokopac do tych zaawansowanych trzeba sie naszukac. Strasznie to niewygodne.
  • drugie - telewizor pozwala sterowac dekoderem no ale wlasnie przez pilota nie mozna wpisac numeru kanalu, sam system nie pozwala wybrac zadnego podrecznego menu wyboru kanalu itp. No nie jest to fajne
  • trzecie- po wlaczeniu tv wyswietla sie menu TV w zasadzie multimedialne menu zamiast mi wlaczyc na wstepie HDMI1 (czyli ostatnie co ogladalem) trzeba poczekac az sam wybierze ostatni wybor albo nacisnac ok na pilocie z TV (co jest niwygodne, skoro pilotem od TV nie moge obslugiac dekodera to musze uzywac pilota od dekodera ktorym obslużę TV w wystarczajacym zakresie)
  • czwarte - nie wszystko jest intuicyjne moim zdaniem.
Byłem ciekawy Twoich odczuć odnośnie Tizena. Mam Samsunga oraz kablówkę od UPC i Tizen jakoś specjalnie mi nie przeszkadza.Po prostu trzeba się przestawić i przyzwyczaić.Ale OK.Nie lubisz,masz prawo.Bynajmniej nie namawiam na Tizena.
głównie używany do TV z kablówki w tym dużą ilość czasu na programy informacyjne.
Jeśli wśród tych oglądanych programów są takie z paskami informacyjnymi lub mające kolorowe logo stacji to lepiej odpuść sobie oleda.
 
Do góry