Input lag w świecie telewizorów plazmowych.

boby7

Member
Czołem!
Właśnie noszę się z zamiarem wymiany mojego Panasonica 42S10 na nowy telewizor.
Po krótkim rekonesansie na celowniku zostały dwa: Panasonic TX-P50ST50 oraz Samsung PS51E6500ES. Panasonic w testach wypada lepiej, a na forach gorzej.
Niedawno kupiłem PS3 i przy wyborze telewizora w dużej mierze skupiłem się na kwestii tzw. input laga. I tu jest problem. Nie dość, że nowe modele Panasonica prawie wszędzie wypadają w tej kwestii blado w porównaniu do modeli 2010/2011, to i o E6500 różnie się pisze. Co gorsza o PS51E6500 nie ma żadnych informacji.
Pomyślałem nawet, a co mi tam? Kupię Philipsa 4007 (malutenki input lag), tani i "się nada". Poszedłem go zobaczyć w sklepie. Akurat stał w rządku z kilkoma innymi telewizorami prezentującymi jakieś promo HD, chyba Sharpa. Między innymi stał tam także E6500. Szybko mi pomysł zakupu Philipsa wyparował z łepetyny. Oj, bardzo szybko :)

Wiadomo, że metody testowania input laga są różne i wyniki testów też są różne. Jak bardzo? Oto kilka liczb wyciągniętych z testów:

Panasonic ST50

hdtv.com.pl: model TX-P65ST50E, test relatywny, tryb gra - 50ms
hdtvtest.co.uk: TX-P42ST50B, test relatywny, tryb gra - 16ms
hdtvtest.co.uk: TX-P50ST50B, test relatywny, tryb gra - 16ms
digitalversus.com: TX-P50ST50B, test relatywny, tryb ? - 66ms
avforums.com: TX-P55ST50B, Leo Bodnar tester, tryb gra - 47,3ms
avforums.com: TX-P65ST50B, Leo Bodnar tester, tryb gra - 47,9ms
Tu mi wycina nazwę polskiego portalu z testami HDTV:mrgreen:.com TX-P50ST50E, test relatywny, tryb gra - 40ms, choć na fotce widać, że 50ms. Wydaje się, że testują z vsync on :/

Samsung E6500

hdtvtest.co.uk: PS60E6500, test relatywny, zmiana nazwy HDMI na "PC" (źródło 60Hz) - 16ms
avforums.com: PS60E6500, Leo Bodnar tester, tryb gra - 38,3ms (brak różnicy związnej ze zmianą nazwy HDMI na "PC")

Jako dodatek Samsung E8000
hdtv.com.pl: PS64E8000GS, test relatywny, tryb gra - 50ms
hdtvtest.co.uk: PS64E8000, test relatywny, tryb gra / zmiana nazwy HDMI na "PC" - 31ms
avforums.com: PS64E8000, Leo Bodnar tester, tryb gra - 40,5ms (brak różnicy związanej ze zmianą nazwy HDMI na "PC")

I co? I nic. Oczywiście problem wiarygodności tych testów przekłada się także na recenzje telewizorów lcd. Normalny burdel. Przyznać trzeba, że testy na hdtv.com.pl (Master Kiki) trzymają się urządzenia Leo Bodnara całkiem nieźle. Przynajmniej te zacytowane.
Wracając do mojego wyboru... Teoretycznie E6500 powinien być w tej kwestii lepszy, ale czy na pewno? Hdtv.co.uk radzi zmienić nazwę HDMI na "PC", bo jest mniejszy input lag i dostają 16ms (tyle też ma u nich ST50, lol)! Avforums.com nie zauważa różnicy przy zmianie nazwy i wychodzi im na urządzeniu LB 38ms. Różnica ms mnie nie dziwi, bo inna metoda, ale jak to możliwe, ze jeden telewizor reaguje na zmianę nazwy HDMI, a drugi nie? :/ Firmware?
Podkreślę, że o PS51E6500 w kwestii input laga i tak nie znalazłem nawet wzmianki na necie.
Mam cichą nadzieję, że upowszechnienie się metod związanych z użyciem testera Leo Bodnara pomoże rozwiewać wątpliwości co do faktycznej wartości input laga dla konkretnych modeli telewizorów. Póki co pozostaje wierzyć, że to jedno, jedyne urządzenie Bodnara jest dokładne i powtarzalne.

PS: Powyższy wywód nie ma na celu udowadniania czegokolwiek, tudzież budzenia upiorów, które przez sen wykrzykują: "mój najmojszy TV nie ma żadnego input laga!". To tylko wynik refleksji po przeczytaniu kilkudziesięciu recenzji telewizorów.
 
Ostatnia edycja:
Do góry