Ile płacicie za prąd

TheArt

New member
Hej.

Przechodzą mnie ciarki gdyż otrzymałem prognozę Vatenfalla i musicie mnie uspokoić ;).

Może wymienimy się, ku pokrzepieniu serc, swoimi rachunkami za energię, kto chce może też podać więcej szczegółów (taryfa, dostawca).

Mój dostawca to Vattenfall i prognoza na 2011 rok to jedyne 3800kWh a cena miesięczna to 160zł. Moim zdaniem przesadzili, szczególnie że wymieniłem wszystko co można było wymienić, na urządzenia energooszczędne (lodówka AA+, pralka AA, żarówki energooszczędne). Używam plazmy, kuchenki mikrofalowej, piecyka, duuużo frytownicy, tostery, lokówki, pralka, lodówka, komputer, laptop, kino domowe.

To co wymienicie się swoimi rachunkami, tylko bez zmyślania, powiedzmy sobie kto ile płaci za energię.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
lodowka,pralka,plazma,projektor,kino domowe,suszarka do wlosow,zelazko ,mikrofalowka, 3 laptopy, frytkownica, piekarnik itp.
50 pound miesiecznie
 

slawko_23

New member
Bez reklam
ok 110 (licznik przedpłatowy) na miesiąc, tv 32'', pralka lodówka, zmywarka, czajnik elektryczny, laptop, piec gazowy dwu funkcyjny z pompą wody elektryczną. @2 os dorosłe + dziecko. Dostawca Tauron-Enion.
 

BruenorBH

Member
335,5 kWh ~ 350,- (mieszkanie 2 pokoje, a to wskazanie za domek!?) sprawdziłem licznik i... nie pokazywał całkowitej ilości pobranej energii. Sprawdziłem na stronie operatora i... od roku automatyczne szacowanie... Zgłosiłem do operatora żeby inkasent odczytał licznik. Pan stwierdził że licznik jest uszkodzony i nie ma możliwości odczytu. Wymiana licznika na koszt operatora i uwaga 250 kWh/mieś (~ 250,-). Na stronie operatora mogę sam podawać odczyt raz w mieś. dzięki czemu prognozy będą bardziej realne, a ja mam pewność że licznik działa. niestety nadpłaconej kasy nie odzyskam bo im nic nie udowodnię... Plazma 50" + KD (ok. 8h dziennie, sob - ndz. ~ 12h) żarówki standardowe (nie podoba mi się światło jarzeniówek i twierdze że nie mają nic wspólnego z ekologią)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ciekawy temat, pasuje bardziej do forum Muratora ;)
TheArt, nie jest najgorzej.
Zobacz jak jest u wiljasza lub BruenoraBH

85 PLN wg prognozy na pol roku (786 kWh) (i 430 zl wyrownania) Tauron-Enion, taryfa calodobowa. 65 groszy brutto ze wszystkimi dodatkami kosztuje 1kW.
Kupilem kilka dni temu urzadzenie do pomiaru energi, pomierzylem wszystko co sie dalo i teraz dzieki temu wiem jakie urzadzenie ile mnie kosztuje, ile pobiera energii za np. jedno użycie, za godznie, za dobe , za m-c czy rok. Fajna sprawa.
Sam kociol (sterowanie, podajnik, nadmuch, pompy, ) kosztuje mnie ok.38 zl miesiecznie. reszta to tak jak wszyscy, lodowka aa, pralka aa 1-2 razy dzennie (male dziecko), jakies tam odkurzacze, 2x laptop (2x 70 W, 2x telewizor (2x 60W), niestety uruchomienie kina domowego, PS3, dekodera podnosi koszty oglodania TV 4 krotnie. Żelazko c dwa dni. kuchenka indukcyjna i gazowa, wykorzystanie 70% indukcja, 30% gaz, Niestety nie jestem w stanie wyliczyc zurzycia kuchenki, nie ktorzy jednak twierdzą, ze jest oszczedniejsza niz gotowanie na gazie (gaz od zwyklej elektrycznej tanszy jest na pewno, ale moze od indukcji nie koniecznie (?)). Piekarnik elektryczny, co najmniej raz w tygodniu, Komputery i telewizory ok. 5 godz. dziennie (jednak rzadko wszytkie na raz, prawie wcale). Reszta to pierdoly kliku-kilkunastowatowe typu videodomofon, zegarki, radyjka, ruter za kilkanascie zlotych zurzycia pradu rocznie). Wszystkie zarowki energo 23W, u dziecka cała noc 5W. Telewizory LCD (jeden z silnych powodów mojej niechęci do plazm jest rowniez ich prądozernosć).
Tak wiec chyba nie jest zle. Licznik i instalacja nowiutkie (rok po generalnym remoncie). Moze dlatego rachunki niewysokie.
Mysle jednak, ze w przyszlorocznym rozliczeniu sięgne 100 zl prognozy. Moje oszczedzanie pradu polega wylacznie na gaszeniu swiatel w pomieszczeniach gdzie nikogo nie ma i generalnie na nie używaniu urządzen gdzie i kiedy ich nie potrzeba. Inwestuje tez w urzadzenia typu aa, a+, choc nie wiem kiedy zwroci sie kilka stowek wiecej wydane na urzadzenie klasy oszczednej (np. pralke, ktorej 1 pranie kosztuje mnie 20 groszy za prąd) niz na jego mniej ekonomiczny odpowiednik. Czytam ostatnio wiele o instalacjach w domu. Ostatnio obserwuje sie mniejsza tendencje do kupowania drozszych, ale oszczedniejszych urzadzen. Chodzi o to, ze czesto nadplata za taki sprzet zwraca sie za kilka - kilkanascie lat, a wiec wtedy kiedy i tak trzeba, kupic nowe. Np .zarowki energooszczedne są kilka - kikanascie razy drozsze o zwyklych, zuzywaja kilkakrotnie mniej energi, ale nie są tak trwale. Zarowki takie wymieniam co 1-3 lata, a zwykle jak pamietam wymienialo sie minimum co 5 lat, a swiatlo z tych oszczednych tez takie nijakie, jak napisal kolega wyzej.
Inny przyklad kolektory sloneczne. Podczas remontu zaplanowalem takowe i zrobilem odpowiednia instalacje, teraz wystarczy mi kupic jedynie kolektory i zestaw pompowy, bojler juz mam 300 l. Jednak dobre kolektory nie koszt]uja 5 (jak twierdzą niektorzy) a 12-15 tys. Gdy policzylem ile wydaję za podgrznie wody z pieca weglowego (prąd i zurzycie wegla na ogrzanie bojlera) to montaz kolektorow zwroci mi sie moze za 15 lat, a w tym czasie pewnie bede musial je wymienic. Niestety w Polsce nadal jest głupie porzekonanie rynku ze co oszczedne i ekologiczne to musi byc dużo drozsze, a prawda jest taka, ze oszczedzą moze jedynie Ci, ktorzy placa duze rachunki. Ja chyba takich nie place. Nie kradnę prądu bo nie mam takiej mozliwsci, ale nawet gdyby to nie place duzo, a wole miec przespane, spokojne noce, choc u mnie na ulicy kradnie chyba co druga osoba :)

W bloku placilem 50 zl, ale wtedy nie było dzieciaka ;).

Dla porownania tesciowie gdy grzeja pokoj dla dziecka grzejnikiem olejowym lub dogrzewaja bojler elektrycznie (grzejnik i grzalka kazde po 2000W za godzine) telewizory są stare i chodzą nonstop nawet gdy ich nie ma, wyrownaie 1000 zl, prognoza 350 zl miesiecznie. Instalacja ma co najmniej 40 lat.
 
Ostatnia edycja:

Sansei6

Member
Bez reklam
płacę 96 zł, w bloku (gdzie ogólnie taniej niż w jednorodzinnym) ogólnie to plazma 42 cale, ctr 21, 2x dvd, dekoder cyfrowy... wieża.. no i oczywiście lodówka, kuchenka, pralka taki standard jak wszędzie, sprżety z przed 5 lat wiec całkiem energooszczędne już... żarówki w głównie energooszczędne.... no i 2 małych dzieci, wiec chocby na pranie, prasowanie i częstsze odkurzanie jakoś idzie....
 
D

Deleted member 121090

Guest
Dom około 180mkw.Ostatnia faktura 120zł a później wystawili zaliczkowe na 180zł na miesiąc. Nie wiem dlaczego. Mam nadzieję że po odczycie będzie zwrot. Ale w domu dwa małe łobuzy które mają całą noc w pokojach włączone światło. Na szczęście od niedawna ledowe więc może trochę rachunki spadną.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
HQ150
120zl jak ten metraz to chyba tez przyzwoicie
u mnie ok.165 m2
Jak to jest z tymi ledami, ile zaplaciles i jaką to pobiera ilosc energi, no i oczywiscie z jaką moca swieci?
 

Forest89

Active member
Bez reklam
U mnie rachunek to ostatnio 1800 zł za 2 mieszki. :D Dlaczego tak dużo? Bo mam mieszkanie z ogrzewaniem elektrycznym, do tego LCD, pralka, piekarnik od czasu do czasu, światło, komp średnio 12h dziennie, PS3 i inne duperele AGD prądożerne.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wow, no to mamy nowego rekordzistę, ale skoro ogrzewanie prądem to tak bywa.

Widzisz TheArt, czy Twoje serce zostało pokrzepione? :)
 

TheArt

New member
Wiesz szczerze to wierzyłem w Was a Wy mi tu TAKIE kwoty, myślałem że ja coś dużo zużywam i dzięki zmianom oszczędze a widzę że Wy to dopiero zanieczyszczacie środowisko :D. Co niektórzy mają jednak niższe rachunki a widzę że używają podobnego sprzętu, dziwne.

Co to za miernik zużycia energii i czy można to zrobić zwykłym miernikiem z sondami.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jesli wiesz jak wygląda gniazdko czasowe z programatorem to taki miernik jest podobnej wielkosci. Wklada się go gniazdka, ale i on sam posiada gniazdo, do ktorego wladasz dane urządzenie. Posiada wyswietlacz LCD ktory jest zailany bateryjkami (w tym przypadku podobnymi do zegarkowych).

U mnie sa trzy przyciski. Wprowadzasz koszt za i kW, datę i gdzine. Reszte robi sam:

- Pokazuje aktualne napiecie (czyli ok. 230V)
- częstotliwosć (czyli ok. 50 Hz)
- Jaki jest amperaz danego gniazdka
- jaka byla wartosc maxmalna zuzycia watow do tej pory (mozna kasowac, wiec wiem ile maxymalnie pobiera dane urzadzenie pracujące w zmiennym trybie, u mnie kociol, od 50 do 350 W)

a teraz najlepsze:

- ile watow pobiera dane urządzenie w danym czasie
- lub np. pokazuje sume zurzytych Watow po jakims czasie, np. zostawiasz podlaczony tv na godzine i wiesz ile zużyl

- Jesli wprowadziles wczesniej koszty to sam policzy ile to kosztuje
- pamiec ma tygodniowa, tzn. pokazuje prosty wykres zuzycia w kazdym dniu tygodnia, stare dane z przed 7 dni zostaja nadpisane nowymi wskazaniami.

Kosztowal mnie 49,90 zl. Poszukaj w budowlanych marketach typu Castorama, Leroy, Praktiker lub w mniejszych sklepach elektrycznych.
 
Ostatnia edycja:

hugo9252

Member
Operator RWE.240zl na dwa miechy.To co w podpisie +pralka,lodówka,kuchenka itp.2 osoby.Musze zerknąć na koty może coś pobierają z gniazdek:-?:-?:-?.Aha 2 pokoje.:bober:
 
Do góry