Ile nitów, jaka jasność, odległość projektora od ekranu

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Witam!
Mam problem z wyborem projektora. Nie wiem jak jest zależność nitów od wygodnego oglądania. Wiem, że im projektor dalej od ekranu tym jasność obrazu spada, ale żeby nie przegiąć. Projektor FullHD, Ekran 220x124 cm, Matt Grey, gain 0.8, odległość oglądania 3.0-3.5 m, maksymalna odległość projektora od ekranu to 4 m. Pokój zaciemniony, ale jasne i otwarte ściany świecące jak cholera. Do moich warunków wybrałem z pomocą kalkulatorów projekcyjnych modele:

Optoma HD20, , odległość 3,60 m, 75 nitów
Optoma HD200X, odległość 3,60 m, 66 nitów,
Mitsubishi HC3800, odległość 3,64 m, 53 nity,

Wszystkie z tymi odległościami mieszczą się na zielonym optymalnym obszarze kalkulatora, ale mają różna liczbę nitów. Generalnie zauważyłem, że dopiero poniżej 75 nitów zaczyna się zielony obszar (dla tych warunków) oraz, że im projektor dalej od ekranu i ekran wiekszy tym suwaki kalkulatora przemieszczają się bardziej do zielonego obszaru, czyli rozumie, że lepiej, ale wtedy spada ilość nitów.

1) Czy to oznacza, że w moim przypadku im mniej nitów tym lepiej?
2) Czy lepiej przy ustaleniu odpowiedniego przymocowania projektora zmieniać jego odległość od ekranu czy używać zoom? (odpowiednia wielkość obrazu a odległość projektora lub zoom)

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Teoretyczne zalecenia mówią o jasności obrazu na poziomie 16 fL (minimum 12 fL), gdzieniegdzie nawet zalecają do 22 fL. 12 fL to 41 nitów, 22 fL to 75 nitów. Z kolei, niektórzy twierdzą iż wystarcza nawet 8 fL (27 nitów).

Jeśli mieścisz się w zielonym zakresie, to lepiej w jego górnych granicach, lub nawet nieco ponad (czerwone pole). Jasność obrazu w kalkulatorze zazwyczaj jest obliczana na podstawie danych katalogowych, które to niekoniecznie odpowiadają rzeczywistości; poza tym, filmy najczęściej oglądamy w trybie LOW (Normal) lampy i przy ustawieniach optymalnych dla jakości obrazu, a kalkulator jasność obrazu wyznacza raczej z maksymalnej jasności projektora, gdzie tracimy na jakości obrazu. W praktyce, kalkulator może służyć do stwierdzenia, czy w danym zestawie nie będziemy mieli zbyt niskiej jasności; określenie górnej jej granicy może być obarczone wcześniej wspomnianymi błędami.

Jeśli chcesz obliczyć rzeczywistą jasność obrazu, to najlepiej wziąć pod uwagę jasność projektora zmierzoną w jakimś teście, dla ustawień optymalnych dla kina; fL=gain ekranu*jasność projektora [ANSI lumen]/powierzchnia [stopy kwadratowe].

Ogólnie, lumenów i fL (nitów) nigdy za wiele, poza jednym przypadkiem, gdy jasność obrazu jest na tyle za duża, że pogarsza możliwy do uzyskania poziom czerni. Ale tu już wchodzimy na teren indywidualnych upodobań i możliwości projektora i pomieszczenia (zaciemnienie). Mniejsza jasność poprawia poziom czerni, ale jednocześnie osłabia dynamikę obrazu.

A jeśli chodzi o zależność jasności od nastawy zoomu i odległości, to łatwo możesz to wywnioskować bawiąc się suwakami w kalkulatorze. Dla 220 cm szerokości ekranu 16:9 o gain=0,8, dla Mitsubishi HC-3800 otrzymasz 13 fL lub 17 fL.
_
hc 3800 zoom max.JPG
hc 3800 zoom min.JPG
_
Ja mając Twój problem, kupiłbym Mitsu i zamontował je jak najbliżej ekranu.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dzięki za szczegółowa i wyczerpującą odpowiedź.
A możesz jeszcze wyjaśnić, tak na przyszłosć, co lepiej stosować, jak sie ma to do optyki, obrazu, itp,

stosować zoom, czy oddalać projektor

Wiadomo, ze im dalej od ekranu projektor tym obraz ciemniejszy

a zoom?

Na co jeszcze ma to wpływ poza jasnością obrazu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zoom może wpływać na wartość kontrastu, ale są to zmiany raczej mierzalne niż zauważalne. W niektórych modelach (egzemplarzach) skrajne położenia zoomu mogą także uwypuklać zniekształcenia wprowadzane przez optykę.

Oddalać czy zoomować? A to już zależy czy chcesz mieć więcej fL (nitów) czy mniej, jak na obrazkach powyżej...
 

zasit

New member
ja sam mam projektor infocus lp840 i uzyskuje okolo z okolo 4 m na ekranie o szerokosci okolo 2m jasnosc rzedu 250 nitów co jest wedlug mnie dobre do ogladania przy jasnym oswietleniu, w przyszlosci bede to stosowac jako wyznacznik bo nizej nie chce, mam tez infocusa lp 850 z soczewka do dalekiej projekcji i z 15 metrow wychodzi mniej niz 100 co jest dosyc slabym wynikiem
 
Do góry