Idealna kamera rodzinna - czy taka istnieje?

L

lpawlo

Guest
Witajcie,

jestem zaawansowanym fotografem-amatorem, jednak na kamerach wideo znam sie slabo. Od dluzszego czasu przeszukuje internet oraz niniejsze forum szukajac porady co kupic. Temat niby oklepany ale jednak trudny, biorac pod uwage moje specyficzne kryteria:

- jak najmniejszy rozmiar i waga
- glowne zastosowanie: filmowanie rodzinne (dzieci)
- latwa obsluga

Oczywiscie zachowujac przyzwoite parametry obrazu. Dysku twardego nie potrzebuje bo nagrywac bede krotkie filmiki a do tego pamiec flash z powodzeniem wystarczy.

Przyznam, ze zastanawialem sie nad Sony TG-3 oraz Sanyo Xacti HD 1010. Wydaje sie, ze ta druga jest znacznie lepsza (szczegolnie optyka) niz Sony, chociaz troche tez wieksza. Niestety, trudno o nia w Polsce a tym samym zapewne serwis bedzie lichy. O TG-3 czytalem sporo na jednym z watkow natomiast o Sanyo Xacti HD 1010 nic nie znalazlem. Czy ktos moze sie podzielic doswiadczeniami zwiazanymi z ta kamerka?

Przyznam tez, ze mam problem z dziwnym formatem AVCHD. Zalezy mi bowiem aby pliki wynikowe z kamery dalo sie odtworzyc na kazdym kompie (u kumpla, u rodzicow itd), nie tylko tym co mam w domu (mac mini) gdzie moge zainstalowac wszystkie programy dostarczone przez producenta. Rozumiem, ze format AVCHD wymaga kazdorazowo przekodowywania z uzyciem okreslonego softwaru. A co np z formatem MPEG-4, ktory stosuje Sanyo w Xacti? Rozumiem, ze te pliki dadza sie odtworzyc w kazdym Windows MP?


Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki. Pozdrawiam, LPAWLO
 

mobor

Banned
HDR-TG3 ma swoje technologiczne ograniczenia wynikające głównie z jej rozmiaru. Czyli- coś za coś
Do filmowania rodzinnego nadaje się natomiast znakomicie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt ze kamera ta jest na karty MemorySTick co może komplikować swobodne odczytywanie AVCHD przez np odtwarzacz BluRay Panasonic który jest wyposarzony w slot kart SD
Niestety- format AVCHD z założenia jest formatem którego nie odtworzysz na każdym komputerze. Ma on dosć spore wymagania sprzętowe oraz programowe. Najlepszym sposobem archwizacji AVCHD są obecnie płyty DVD zapisywane jako AVCHD disc. Taką płytę bez problemu odtworzy każdy sensowny odtwarzacz BluRay i raczej w tym kierunku powinieneś kierować swoją uwagę

Jeśli chodzi o jakosć obrazu - niestety, TG3 ustępuje Canonowskim HF10/100 i podobnym. Obraz nie ma tej szczegółowości, jest jakby delikatnie rozmyty. Takie wrażenie pojawia się jesli porównujesz bezposrednio materiały z obu kamer. Nie ma się jednak czemu dziwiśc wziąwszy pod uwagę choćby konstrukcję obiektywu i sam przetwornik...Po prostu- w tym rozmiarze lepiej się jjuż nie da /przynajmniej dziś/
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
lpawlo napisał:
Witajcie,

jestem zaawansowanym fotografem-amatorem, jednak na kamerach wideo znam sie slabo. Od dluzszego czasu przeszukuje internet oraz niniejsze forum szukajac porady co kupic. Temat niby oklepany ale jednak trudny, biorac pod uwage moje specyficzne kryteria:

- jak najmniejszy rozmiar i waga
- glowne zastosowanie: filmowanie rodzinne (dzieci)
- latwa obsluga

Oczywiscie zachowujac przyzwoite parametry obrazu. Dysku twardego nie potrzebuje bo nagrywac bede krotkie filmiki a do tego pamiec flash z powodzeniem wystarczy.

Przyznam, ze zastanawialem sie nad Sony TG-3 oraz Sanyo Xacti HD 1010. Wydaje sie, ze ta druga jest znacznie lepsza (szczegolnie optyka) niz Sony, chociaz troche tez wieksza. Niestety, trudno o nia w Polsce a tym samym zapewne serwis bedzie lichy. O TG-3 czytalem sporo na jednym z watkow natomiast o Sanyo Xacti HD 1010 nic nie znalazlem. Czy ktos moze sie podzielic doswiadczeniami zwiazanymi z ta kamerka?

Przyznam tez, ze mam problem z dziwnym formatem AVCHD. Zalezy mi bowiem aby pliki wynikowe z kamery dalo sie odtworzyc na kazdym kompie (u kumpla, u rodzicow itd), nie tylko tym co mam w domu (mac mini) gdzie moge zainstalowac wszystkie programy dostarczone przez producenta. Rozumiem, ze format AVCHD wymaga kazdorazowo przekodowywania z uzyciem okreslonego softwaru. A co np z formatem MPEG-4, ktory stosuje Sanyo w Xacti? Rozumiem, ze te pliki dadza sie odtworzyc w kazdym Windows MP?


Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki. Pozdrawiam, LPAWLO

Piszesz, ze jesteś foto - amatorem. Z doświadczenia wiem, że jak wciągniesz się w videofilmowanie, nawet krótkich filmów pamiątkowych z dziećmi, to wcześniej czy później staniesz przed dylematem jak je archiwizować. W chwili obecnej najbardziej powszechny jest oczywiście format DVD, ale jak na pewno czytasz to Forum, wiesz, że format AVCHD to już teraźniejszość, a na pewno rozwinie się jeszcze bardziej w niedalekiej przyszłości. To że chcesz nagrywać "krótkie filmy" nie znaczy, że muszą być nagrywane na kartach pamięci. Równie dobrze można nagrywać na twardym dysku i archiwizować w kompie (narazie nie obrabiając). W momencie potanienia całej branży związanej z obróbką i zapisem full HD można będziem z powodzeniem je zarchiwizować. I jeszcze jedno. Nawet po ściągnięciu filmu do kompa istnieje później możliwość spowrotem zapisania go na dysk kamery i odtworzenia na TV. Osobiście polecam Sony serii hdr w szczególności hdr-sr11 lub 12e.
 

mobor

Banned
Swiat odchodzi od WSZELKICH form zapisu magnetycznego. Pierwsza polegnie kaseta, nstepnie twardy dysk - przyszlosc nalezy do kart pamięci. Tak bedzie wyglądać jutro - ale widać tą tendencje już dzis
Przesylanie filmu z kamery do kompa i z powrotem - po to by go obejrzec - jest mało komfortowe i uciążliwe /do tego zabiera niepotrezbnie czas/. Ciągłe podłaczanie kamery do TV bardzo szybko spowoduje zdezelowanie się portu HDMI w kamerze /bardzo delikatnego zresztą.../

Karta pamięci daje natomiast ten komfort, że brakujące GB można każdej chwili sobie dokupić w każdym sklepie czy niemal kiosku. Mało tego - spadajace ceny kart - już wkrótce pozwolą na archiwizację materiałów na samych kartach pamieci - bez konieczności ich przegrywania...

Co się zaś tyczy kamer HDR-11/12
Wystarczy jeden rzut oka na bryłę kamery by stwierdzic ze sprzet ten wymaga dedykowanej, sporej torby do przenoszenia. Kamerę TG3 można zmiescić w kieszeni marynarki czy shortów. Nie potrzeba wiec taszczyć ze sobą niewygodnego ekwipunku... Po zkupie kamery, w okresie zafascynowania nowym zakupem - nosi się ją wszędzie pod byle jakim pretekstem. Pozniej przychodzi znudzenie i odzywa się wygodnictwo /a nie chce mi się jej brać.../
Z TG3 i jej podobnym tego problemu nie ma ponieważ są małe i wygodne
 
Ostatnia edycja:
L

lpawlo

Guest
Dzieki za sugestie.

Jesli chodzi o archiwizacje, to ja preferuje zewnetrzne dyski twarde - tak robie z cala bilibioteka fotograficzna. Okrersowo robie tez dodatkowy backup na drugim dysku i mysle, ze jest to duzo lepsza forma przechodywania materialow niz DVD (na pewno jest trwalsza).

Format AVCHD, tak bardzo promowany przez Sony i Panasonica, budzi moje obawy ze wzgledu na wymagania sprzetowe. Ja bym chcial tutaj miec wieksza swobode. Dlatego format MPEG-4 wydaje sie lepszy.

Wybor kamery. Zalety i wady TG-1 rozumiem. A co mozecie powiedziec nt Sanyo Xacti HD1010? W Polsce ta marka nie jest popularna ale na Zachodzie i w Azji ma bardzo wyrobiona pozycje. Robia tez super projektory a wiec nie jest prawda, ze na obrazie sie nie znaja. HD 1010 nie jest duzo wieksza od TG-1 a wyglada na to, ze trzyma calkiem dobra jakosc. Jest tez latwa w uzyciu i nie trzeba sie meczyc z podlaczaniem tysiaca kabelkow aby zrzucic material do kompa. Bawilem sie niedawno ktoryms z Panasonicow i do szalu mnie doprowadzalo, ze aby podlaczyc kamere przez USB musialem odlaczyc baterie, podlaczyc kabel oraz dodatkowy zasilac. Wcale nie jest to wygodne.
 

mobor

Banned
Mówisz archiwizacja na HDD...
A ja sie pytam- co z oglądaniem ?

Aby obejrzeć film w jakiś rozsądny sposób, materiał MUSI być zpaisany na dysku DVD albo na karcie pamieci. Nie zgodzę się z tym że nosniki optyczne sa nie trwałe. Są juz dostepne w sprzedazy płyty gdzie warstwa informacyjna jest wykonana ze szczerego złota. Koszt płyty - 8 zł...Trwałość gwarantowana - 100 lat

I jeszcze jedna uwaga - AVCHD to MPEG4 - w najczystszej postaci
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Możesz też z Panasonica wyjąć kartę pamięci SD i włożyć do czytnika:), a to już jest bardzo wygodne.

Tak jak pisał Mobor, karty pamięci to już niedaleka przyszłość. Trwałość dysków do komputera odpowiada mniej więcej trwałości płyt DVD, a ich awaryjność wbrew pozorom jest spora. Fakt, że co jakiś czas robisz kopię bezpieczeństwa pozwala Ci uniknąć utraty danych.
Nie kupowałbym kamery mało popularnej na rynku, po prostu za mało informacji można uzyskać na jej temat, są kłopoty z ewentualną naprawą.
Nie wiem dlaczego się boisz formatu AVCHD? NIe jest on dziwny jak piszesz, robi się popularny. Do obrabiania materiału faktycznie potrzebny jest mocny sprzęt, ale już prostej edycji (łączenie scen, stworzenie menu) wystarczy już zwykły komputer. Widzę, że napaliłeś się na to Sanyo. Nie znam tej kamerki, ale nie napawa mnie jakimś szczególnym entuzjazmem. To, że robią projektory to o niczym nie świadczy. Bo to, że ktoś robi dobre opony nie znaczy, że będzie produkował świetne auta.
Ja na Twoim miejscu kupiłbym małą i poręczną kamerkę wyłącznie na karty. Małą, niedrogą kamerką jest Panasonic SD9. Da Ci obraz dobrej jakości. Jest do niej dołączony świetny program HD Writer. Umożliwi Ci on archiwizację filmów na dysku HDD i na płytach DVD. Pozwala na tworzenie własnych menu do filmu i dowolne łączenie nagranych scen. Dodatkowo jest to błyskawiczne. BŁyskawicznie nagra Ci też film na płytę DVD w formacie AVCHD. Płytę taką bez trudu odtworzysz w większości odtwarzaczy BD, przez PS3 oraz na komputerze (musisz to zrobić niestety przez jakiś softwarowy odtwarzacz, jeżeli użyjesz tego z HD Writera to film wtedy tnie).
Możesz też kupić Canona HV20 na taśmy. Zapis jest w formacie w chwili obecnej dobrze "odtwarzalny" praktycznie przez każdy komputer, łatwym do obrabiania. Dostajesz doskonałą jakość obrazu. Taśmy są bardzo tanim nośnikiem, a do tego bardzo trwałym - trwałość przewyższa wielokrotnie dysk HDD i DVD. Przeczekasz parę lat i kupisz coś nowego.
Tyle ode mnie.
 
L

lpawlo

Guest
Pooh1968,

przyznaje ci racje, dostepnosc sprzetu i serwisu jest wazna a kamery Sanyo to rzadkosc. Zaczynam naprawde myslec o tym panasonicu sd9 ale caly czas nie do konca kumam jak to jest z tymi plikami AVCHD.

Czy przy pomocy oprogramowania dodawanego do kamery jest mozliwosc nagrac normalna plyte DVD, ktora odtworzy kazdy komputer lub odtwarzac/nagrywarka DVD? Ja nie planuje ani zakupu SPS3 ani odtwarzacza blue-ray.

Czy po wgraniu najnowszego zestawu kodekow mozna taki plik odtworzyc na domowym kompie w zwyklym playerze (allplayer, WMP lub quick time)?

Czy takie pliki widzi iTunes?

Pozdrawiam,
Lukasz
 

Lothrain

New member
Miałem podobny problem co ty z wyborem sprzętu. I właśnie dlatego nie zdecydowałem się na AVCHD - format coraz popularniejszy, ale wymagający dobrego sprzętu i przede wszystkim odtwarzany z SP3 albo przez jakikolwiek blu-ray. Nie mam 3000, żeby władować w komputer i nie planuję przesiadać się na blu-raya, więc zostawiam AVCHD entuzjastom sprzętu. Eksperci twierdzą, że AVCHD jest przejściowy i za kilka lat go nie będzie... A obraz z kamer AVCHD wciąż nie dorównuje kamerom HDV nagrywających na miniDV. Oczywiście kasetki mają swoje minusy, ale i zwolenników - ja postanowiłem spróbować. Normalna płyta DVD nie nagra w jakości HD, więc po co ci taki sprzęt. Ja kasetki będę musiał każdorazowo puszczać z kamery, chyba że zgram do zwykłego formatu DV, ale wtedy po co kupować kamerę z HD? HD odtworzysz na kompie... o ile posiadasz blu-raya :) I tak kółko się zamyka. Ja wybrałem kasetki i mpeg-2 - może odchodzi do lamusa, ale wciąż ma lepszą jakość. A że przesiadam się z fotografii i lustrzanek, to brak wizjera w kamerze (a większość modeli zapisujących na kartach ma tę przypadłość) po prostu mi nie odpowiada. Canon HF-10, mimo naprawdę dobrych rozwiązań odpadł właśnie ze względu na to. Chyba, że tobie nie przeszkadza i kochasz miniaturyzację :)
 
L

lpawlo

Guest
Ja po prostu jestem skolowany. Normalnie szybko podejmuje decyzje ale wybor kamery po prostu mnie przerasta.

Potrzebuje czegos co bedzie male i pozwoli mi filmowac rozwoj mojej 6-miesiecznej coreczki, zarowno na dworze ale rowniez i w domu. Filmikami chce sie dzielic z rodzina i przyjaciolmi, czasami wrzucac na Picase albo DVD. A kamera musi byc po prostu poreczna - na tyle, zeby mozna ja bylo miec zawsze przy sobie i gotowa do uzycia.

Zaczale sie zastanawaic nad Panasonikiem SD9, ale moze jedna Canon HF100? Myslem o Sony TG1 oraz Sanyo Xacti 1010 itd itp. Albo odejsc od HD i wziac cos SD, malego, raczej na pamiec flash... Im wiecec czytam i sie zastanawiam, tym trudniej mi dokonac wyboru.

Czy ktos jest w stanie pomoc mi sie w tym odnalezc?
 

mobor

Banned
SD9 z matrycami 1/6 cala to pomyłka. Bedziesz mógł tym filmowac tylko w słoneczny dzien. No i jest to także najczystsze AVCHD...
Jesli priorytetem jest jakosc - masz do wyboru całą gamę REWELACYJNYCH kamer Canona. Najlepszą jest oczywiscie HV30 /mozna nagrywac zarówno HD jak i SD/
TG3 nagrywa zarówno w mpeg4 /HD/ jak i MPEG2 /SD/ wiec jesli nie potrezbujesz HD /na razie/ mozna nagrywac w standardowej rozdziałce

Co się tyczy AVCHD który ma być- rzekomo- formatem przejściowym to informuję że AVCHD jest obecnie niemal wyłacznie stosowany do zapisu obrazu na płytach BluRay i w zasadzie całkowicie wyparł VC-1... Na pewno nie zniknie za rok czy dwa gdyż jest to póki co JEDYNY format zapisu w kamerach HD na karty pamięci, HDD, DVD /pomijam egzotyczne rozwiązania made by JVC/ - poza tym, jest wspierany w zasadzie przez wszystkich liczących się producentów kamer
Pomijam już fakt że Polscy nadawcy za 2 lata rozpoczną regularne transmisje TV w MPEG4
A w dalszej perspektywie ? To normalna kolej rzeczy - KAŻDY format z czasem zastępowany jest przez nowszy i doskonalszy więc twierdzenie o "przejściowości" to raczej manipulacja faktami niż rzeczowy argument

Jeśli zainteresowany nie planuje zakupu PS3 oraz BluRay- myślę że sam zakup kamery HD wydaje się niecelowy...Tym bardziej ze filmiki mają być udostępniane wyłącznie przez internet czy na płytach DVD
Tyle że z perspektywy czasu taka decyzja na pewno będzie nie trafna bo raptem okaże się że na pieknym TV 46" /za kilka lat/ najcenniejsze wspomnienia wyglądają gorzej niż źle- nawet w porównaniu do kablówki /nadawanej wówczas w HD/ .



PS Nagranie płyty DVD z karty pamięci AVCHD zabiera mi 3 minuty...i nie potrzevuje do tego zadnego extra softu
 
Ostatnia edycja:
L

lpawlo

Guest
Dzieki. Zastanawialem sie nad roznicami miecy sensorami Cmos (sony, canon) a ccd (panasonic). Rozumiem, ze to ostatnie rozwiazanie raczej przechodzi do lamusa ze wzgledu na ograniczona rozdzielczoc i filmowanie w slabym swietle (w domu najczesciej tak jest).

HV30 - to jest kamerka na tasmy a nie na pamiec flash, prawda?

A jesli priorytetem jest wielkosc i porecznosc to jakie kamery polecasz?

jeszcze jedno - rozumiem, ze pamiec flash i wybor HD wymuszaja format AVCHD (notabene w domu mam telewizor HD). Rozumiem juz, ze nagranie DVD z AVCHD jest szybkie i proste. Ale co z konwersja AVCHD do zwyklego pliku (.avi lub mpeg) ktory bylby rozpoznawalny przez kazdy standardowy player i ktory mozna by rzucic na siec?

Pozdrawiam, lpawlo
 

mobor

Banned
HV30 to rzeczywiscie taśma i jest to najwieksza i chyba jedyna wada tej kamery. Ma ona jednak ten olbrzmymi plus że potrafi w locie konwertować materiał HD do SD przy zgrywaniu do komputera co w Twoim przypadku wydaje się cenne gdyz mozna pozniej /łatwo i szbko/ robic z tego rozne avi czy mpg'i

Jesli chodzi o porecznosc to ideałem była HV10 o kieszonkowych - jak na kasetę- rozmiarach. Mam osobiscie w sumie 3 kamery HD /HV10, HF10 i TG3/
Każda ma swoje wady i zalety- stad też mam ich kilka :)
HV10 ma najlepszą jakość, TG3 ma świetne gabaryty, HF10 to połączenie wysokiej jakosci zapisu z komfortem zapisu na kartach pamięci.
Jeśli chcę później edytować materiał - wybieram HV10 do filmowania, jesli nie będę chciał się bawić w montaż tylko w miare łatwo przenieść film na płytę kompatybilną z BluRay- wtedy wybieram HF10 /jesli priorytetem jest jakość/ lub TG3 /jeśli priorytetem jest możliwie mała wielkosć kamery/
Tak to wygląda u mnie :)

Nie istnieje kamera idealna - to co dla jednego jest plusem, dla innego będzie wadą i na odwrót...
 
Ostatnia edycja:
L

lpawlo

Guest
Czy to oznacza, ze mpegow albo plikow avi nie za bardzo da sie zrobic z AVCHD (a tym samym kamery na pamiec flash odpadaja)?

Daj znac, jak w praktyce (w normalnych zastosowaniach domowych) sprawdza sie TG3, w szczegolnosci czy wystarcza jej swiatla oraz czy chwyt kamery nie jest nazbyt niewygodny.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
mobor napisał:
Aby obejrzeć film w jakiś rozsądny sposób, materiał MUSI być zpaisany na dysku DVD albo na karcie pamieci.

To już nie jest prawdą. Niedawno ukazała się aktualizacja firmware'u do PS3 (2.50) która umożliwia oglądanie plików video - w tym AVCHD - z dysku USB bez konieczności uruchamiania każdego pliku z osobna. Wystarczy wejść do odpowiedniego folderu, włączyć pierwszy plik i jazda;) Oczywiście jest tu jeszcze parę rzeczy do poprawienia, ale już da się w miarę normalnie oglądać.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lothrain napisał:
Miałem podobny problem co ty z wyborem sprzętu......

Sorki, ale czy Ty napewno wiesz o czym piszesz?


lpawlo napisał:
Pooh1968,

Czy przy pomocy oprogramowania dodawanego do kamery jest mozliwosc nagrac normalna plyte DVD, ktora odtworzy kazdy komputer lub odtwarzac/nagrywarka DVD? Ja nie planuje ani zakupu SPS3 ani odtwarzacza blue-ray.

Czy po wgraniu najnowszego zestawu kodekow mozna taki plik odtworzyc na domowym kompie w zwyklym playerze (allplayer, WMP lub quick time)?

Tak, można ale trochę to trwa - konieczność przekodowania, z drugiej strony, myślę, że mimo wszystko kiedyś kupisz odtwarzacz HD - są coraz tańsze.

Ipawlo, przemyśl wypowiedź Mobora bo jest bardzo sensowna.
Odnośnie kamery SD9, na zewnątrz (niezależnie od pogody) robi super filmy, ale faktycznie w ciemnych pomieszczeniach szumi (podobnie jak wszystkie amatorskie kamery łączenie z HV30:) ). Canon sprawia się w takich warunkach lepiej. Z drugiej strony wystarczy doświetlić pomieszczenie dodatkową lampą i jest oki.
 
L

lpawlo

Guest
Probujac dosc do sedna sprawy zapytam, jak w praktyce wyglada zgrywanie na kompa materialu nagranego kamera HD na miniDV - ile trwa taka operacja (10min nagrania = 10 min zgrywania)?

Rozumiem, ze tasma zostaje jak archiwum a przy zgrywaniu mozna konwertowac zarowno na HD jak i format SD?

I jeszcze jedno - jesli bym zgrzeszyl :) i zamiast HD chcial kupic kamere SD, to w swietle moich potrzeb co byscie polecali?
 
Ostatnia edycja:
Do góry