HTPC po HDMI do ampli - problem z dzwiekiem 5.1 - tylko stereo

Maaaaaarek

New member
Hej wszystkim,

Napotkałem na problem podczas montowania mojego zestawu HTPC + ampli + glosniki 5.0.

zestaw wyglada nastepujaco:
HTPC: win xp, ati hd 4650 (agp, hdmi)
ampli: onkyo 607

Problem polega na tym ze jak podlaczam PC do ampli po HDMI, to jestem w stanie uzyskac jedynie dzwiek stereo... za nic w swiecie nie chce dojsc PCM 5.1... Genelranie na wyswietlaczu ampli pojawia sie jedynie info PCM fs: 48khz, po wymianie driverow do karty graficznej (a dokladnie do ATI HD Audio device, na Realtek HDA HDMI Out) problem pozostal ten sam. Jedyne co sie zmienilo to na wyswietlaczu apli jest teraz info ze odbiera PCM fs: 192 khz, ale dalej jak wybieram opcje Pure Audio lub Direct (co powinno zaowocowac przepsuzczeniem dzwieku otrzymanego od urzadzenia na glosniki, graja tylko dwa).

Oczywiscie w opcjach karty dzwiekowej (Realtek HDA HDMI out) w ustawienach glosnikow ustawione jest wszystko na 5.1. w kodekach ffdshow tez pozmienialem wszystko na 5.1. Materiał jest w 5.1, próbowałem zarówno na ripach BD jak i na koncertach 5.1...

Ma ktos moze jakis pomysl czego moznaby jeszcze sprobowac...?
 

peter1024

New member
Maaaaaarek napisał:
Hej wszystkim,

Napotkałem na problem podczas montowania mojego zestawu HTPC + ampli + glosniki 5.0.

zestaw wyglada nastepujaco:
HTPC: win xp, ati hd 4650 (agp, hdmi)
ampli: onkyo 607

Problem polega na tym ze jak podlaczam PC do ampli po HDMI, to jestem w stanie uzyskac jedynie dzwiek stereo... za nic w swiecie nie chce dojsc PCM 5.1... Genelranie na wyswietlaczu ampli pojawia sie jedynie info PCM fs: 48khz, po wymianie driverow do karty graficznej (a dokladnie do ATI HD Audio device, na Realtek HDA HDMI Out) problem pozostal ten sam. Jedyne co sie zmienilo to na wyswietlaczu apli jest teraz info ze odbiera PCM fs: 192 khz, ale dalej jak wybieram opcje Pure Audio lub Direct (co powinno zaowocowac przepsuzczeniem dzwieku otrzymanego od urzadzenia na glosniki, graja tylko dwa). Najlepiej zapytaj tutaj i tutaj.

Oczywiscie w opcjach karty dzwiekowej (Realtek HDA HDMI out) w ustawienach glosnikow ustawione jest wszystko na 5.1. w kodekach ffdshow tez pozmienialem wszystko na 5.1. Materiał jest w 5.1, próbowałem zarówno na ripach BD jak i na koncertach 5.1...

Ma ktos moze jakis pomysl czego moznaby jeszcze sprobowac...?
Zapytaj producenta czy HDMI wysyła ci dźwięk przestrzenny(wielokanałowy) czy stereo. Nie każde HDMI montowane w lapkach wysyła dźwięk wielokanałowy. Nie wiem czy pytac producenta lapka czy producenta karty graficznej bo to na niej jest wyjście HDMI z tego co się orientuje.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Nie wiem, jak jest w Onkyo, ale Yamaha w Pure Direct gra TYLKO w stereo. W ampli nie ma czegoś takiego, jak "przepuszczenie dźwięku" cyfrowego na głośniki - i tak przejdzie przez układy DAC (o ile to PCM, za to nie powinno dojść do działania układów DSP).
 

Maaaaaarek

New member
peter1024 napisał:
Zapytaj producenta czy HDMI wysyła ci dźwięk przestrzenny(wielokanałowy) czy stereo. Nie każde HDMI montowane w lapkach wysyła dźwięk wielokanałowy. Nie wiem czy pytac producenta lapka czy producenta karty graficznej bo to na niej jest wyjście HDMI z tego co się orientuje.

Dzięki za odpowiedz. Generlanie w specyfikacji chipsetów z rodziny ATI 46xx jest wypisana pełna obsługa dzwięku poprzez HDMI (albo DVI z adapterem) az do 7.1 kanałów. Wiadomo, u każdego producenta jest potem inaczej wiec dla pewnosci zapytam u źródła. Zobaczymy co odpisza.

PS.
Moj HTPC to nie laptop tylko zwykły blaszak :)
 

Maaaaaarek

New member
Na początek pare nowych faktów. Okazuje się, że za każdym razem, gdy wybieram w opcjach filtrów, żeby przekazywał bistream do ampli (albo passthrough albo SPDIF w opcjach DTS lub AC3 w zależności od używanego kodeka) w głośnikach rozlega się albo cisza albo biały szum... Sam nie wiem co o tym myślec. Wygląda na to że działa tylko PCM i to w stereo. Ale nawet przy PCM na ampli nie dostaje informacji, że odbiera Multichannel a chyba nawet przy dzwięku 2.0 taka informacja powinna byc?

pejotpe napisał:
Nie wiem, jak jest w Onkyo, ale Yamaha w Pure Direct gra TYLKO w stereo. W ampli nie ma czegoś takiego, jak "przepuszczenie dźwięku" cyfrowego na głośniki - i tak przejdzie przez układy DAC (o ile to PCM, za to nie powinno dojść do działania układów DSP).

Tzn w Onkyo jest tak, że są dwa tryby, jeden to jest Pure Audio, który pewnie zachowuje sie tak jak Pure Direct w Yamaha ale jest też tryb Direct, gdzie działają jedynie układy niezbedne do prawidłowego odegrania dzwięku.
 

Maaaaaarek

New member
matias2004 napisał:
A jak wejdziesz w opcje ati to masz tv jako odbiornik czy ampli onkyo?

Kiedy wchodze do ustawien grafiki, drugi ekran jest wykrywany jako onkyo tx-sr607. Generalnie z obrazem w 720p nie ma zadnego problemu, wszystko leci przez ampli na rzutnik, wyzszych rozdzielczosci nie probowalem bo i tak projektor obsluguje mi max 720p.
 

matias2004

New member
To wlasnie dlatego pewnie masz 2.0 , bo podstawowy ekran przyjmuje tylko 2.0 i edid wymusza 2.0.Zeby bylo 5.1 musi byc onkyo jako podstawowy odbiornik.
 

Maaaaaarek

New member
matias2004 napisał:
To wlasnie dlatego pewnie masz 2.0 , bo podstawowy ekran przyjmuje tylko 2.0 i edid wymusza 2.0.Zeby bylo 5.1 musi byc onkyo jako podstawowy odbiornik.

Ooo, dzięki za bardzo ciekawą sugestię. Jak tylko dotrę do domu to przetestuje taka konfigurację. Dam znac jak poszlo.

Już po testach. Niestety efekt dokładnie ten sam. Dzwiek stereo (PCM fs: 192khz na wyswietlaczu ampli), po przełączeniu z 5.1 na SPDIF (albo HDMI w TMT3) cisza albo biały szum... Troche już nie mam pomysłu. Napisałem do gigabyte'a i czekam na odpowiedz, moze oni cos poradza.
 
Ostatnia edycja:

Maaaaaarek

New member
Horhe Ortega napisał:
Jak ta karta jest AGP to chyba i tak dobrze że w ogóle jest dźwięk ? Podaj dokładnie model karty.

A niby jaka to różnica dla dzwięku czy karta jest AGP czy PCI-express? ;)

Dokładny model to: Gigabyte Radeon HD4650 1GB DDR2 128bit AGP (GV-R465D2-1GI)
 

Maaaaaarek

New member
Wczoraj nastąpił przełom :D Po powrocie do domu postanowilem rozkrecic sprzet i wypiac druga karte dzwiekowa (SB Audigy). Przy okazji wymontowalem problematyczna karte graficzna i jeszcze raz ja usadzilem na miejscu. Po przeinstalowaniu driverow nic nie pomoglo. PCM dalej tylko stereo i buczenie w innych trybach. Zamontowalem audigy spowrotem i postanowilem sie poddac. Jednak po tym manewrze w windowsie do wyboru bylo tylko Audigy (nie znalazlem urzadzenia dzwiekowego Realtek HDMI HD OUT). Wiec odinstalowalem jeszcze raz drivery od Ati i zamnotowalem te ktore otrzymalem z plyty. Urzadzenie sie pojawilo i ku mojemu zdziwieniu, przy pierwszym lepszym materiale w 5.1 moim oczom ukazalo sie na wyswietlaczu opcja PCM Multichannel :shock: Przeczucajac dalej zobaczylem info PCM 5.1 fs: 48khz... a wiec PCM nie wiadomo z jakiej przyczyny zadzal dzialac jak nalezy. Moze byla kwestia zle docisnietej grafiki do slota agp? Moze jakis problem z driverami (ale juz wczesniej instalowalem wiele razy orginalne i realtekowe i bez efektow)? Sam nie wiem... Tak czy inaczej problem jest dalej z przepuszczaniem biststreamu. Dalej slysze w ampli tylko biały szum, za to PCM daje piekne 5.1. Pobawie sie dzisiaj jeszcze z innymi playerami bo narazie testowalem jedynie na MPHC (zostal jeszcze VLC, Sub-edit, TMT3, PowerDVD7... ;) ). Moze dojde do jakichs wnioskow bo narazie mozna powiedziec, ze "przypadkiem" zaczelo dzialac.

Horhe Ortega, a skad masz powyzsze info? Chyba nie jest ono do konca zgodnie z prawda, bo udalo sie odpalic PCM 5.1, co prawda w tych ripach ktore mam bitrate dzwieku jest nie wiekszy niz 1500 kbps, wiec nie wiem jak kwestia ograniczenai do 6mbps, ale samo multikanalowe PCM chodzi juz bez problemu.
 

matias2004

New member
We wlasciwosciach audio
masz ustawione obslugiwane formaty dts i reszte?
Jak tak i szumi to sprobuj ac3 filter i kmplayer , no i glosnosc na max w ustawieniach windowsowych.
 

Maaaaaarek

New member
Horhe Ortega napisał:

Te info czytalem, ale ono nie mowi nic konkretnego. Tyczy sie całej rodziny kart 46xx w tym głównie PCI-ex bo takie sa generalnie robione. A moja karta jest specyficzna bo jest na AGP. Poza tym w każdej implementacji GPU na karcie przez danego producenta ma podobną ale różną specyfikację. Wiec generalnie można sie spodziewac różnych ciekawostek ;)
 

Maaaaaarek

New member
matias2004 napisał:
We wlasciwosciach audio
masz ustawione obslugiwane formaty dts i reszte?
Jak tak i szumi to sprobuj ac3 filter i kmplayer , no i glosnosc na max w ustawieniach windowsowych.

Niezabardzo mam takie opcje we właściwościach audio. Gdzie one powinny byc pod windowsem xp?
 

pkomp

New member
Gwoli ścisłości - u mnie AMD HD4850(już od dawna nie ATI) po HDMI potrafi wysłać tylko 48Khz - i tylko w PCM(stereo) albo Dolby Digital, DTS lub WMA Pro Audio
 
Do góry