HD-HDready

rafaello

New member
Lech, radzę zweryfikować swoją wiedzę na temat telewizji naziemnej DVB-T. Jak najbardziej za darmo sygnał tv i radiowy (DAB) dostarczają nadajniki z PKiN. Stacje TV 1,2,3.

Kiom,
logo HD Ready zostało utworzone przez organizację EICTA (http://www.eicta.org/), określono przy tym minimalne wymagania do odbioru sygnału wysokiej rozdzielczości.
Oczywiście brak loga na urządzeniu nie oznacza, że nie umożliwia ono wyświetlania sygnału wysokiej rozdzielczości.

pzdr,
 

maszek

New member
Bez reklam
Rozdzielczość cyfrowego obrazu telewizyjnego HDTV wynosi co najmniej 1280 x 720 pikseli (full HD - 1920 x 1080).
Telewizory plazmowe i LCD oznaczone oficjalnym logo "HD Ready" powinny spełniać minimalne wymagania np.:
- ekran 16:9 o rozdzielczości minimum 1280 x 720 pikseli,
- analogowe złącze komponentowe
- cyfrowe złącze DVI/HDMI (z obsługą kodowania HDCP).
Niestety, w sklepach mozna spotkać telewizory oznaczone jako HD Ready o niższej rozdzielczości (np. 852 x 480). Odbiorniki takie w wielu przypadkach są w stanie wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości, ale musza go przeskalować do swojej rozdzielczosci natywnej, co w efekcie daje nam "gorszy" obraz.
Dla porównania - standardowy sygnał analogowy PAL nadawany jest w rozdzielczości 720 x 576.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
rafaello napisał:
Lech, radzę zweryfikować swoją wiedzę na temat telewizji naziemnej DVB-T. Jak najbardziej za darmo sygnał tv i radiowy (DAB) dostarczają nadajniki z PKiN. Stacje TV 1,2,3.

pzdr,

Nie przeczytałeś uważnie. Lech napisł o sygnale HD z nadajników naziemnych, a o ile mi wiadomo z PKiN nadają DVB-T ale SD a nie HD.
 

TaSZaR

New member
Cześć

Mam mętlik już w głowie z tymi HD, HDReady, HDTV, ale spokojnie analizując forum doszedłem do wniosków i proszę je ocenić czy dobrze rozumuje :)

Zacznę od przykładu telewizora CRT LG29FS2RN8 (slim).

Specyfikacja HD-Ready to:
1. Odbiornik musi posiadać minimum 720 linii w poziomie
2. musi posiadać min 1 wejście komponent i 1 cyfrowe w postaci albo dvi albo hdmi (wejścia muszą umieć przetworzyć sygnał HD)
3. musi przetwarzać 720p przy 50 i 60 Hz i 1080i przy 50 i 60 Hz
4. Wejście cyfrowe musi być kompatybilne z protokołem HDCP (zabezpieczenie przed "piratowaniem")

gdzie, jak doczytałem na forum, brak oznaczenia HDReady nie przeszkadza aby telewizor wyświetlił sygnał wysokiej rozdzielczości.

Ekran tego telewizora to oczywiście 4:3, brak wejścia HDMI lub DVI, ale posiada wejście component 2x, przy których jest opis :
-COMPONENT1 (480i/480p/576i/576p/1080i(60HZ))
-COMPONENT2 (480p/576p/1080i(60HZ))

i pytanka:
1) czy ten telewizor jest w stanie odebrać sygnał wysokiej rozdzielczości ?
2) czy to oznacza, że wystarczy złącze component do odbioru sygnału wysokiej rozdzielczości ?
3) czy jeżeli odbiera, to oznacza że np. sygnał HDFull musi być przeskalowany? i "wciśnięty" w kineskop 4:3, czy zostanie obcięty gdziekolwiek ?
4) czy jeżeli odbiera, to jaki jest sens przesyłania sygnału wysokiej rozdzielczości (rozumiem cyfrowego) przez analogowe złącze component ?
5) czy jestem w stanie gołym okiem zauważyć różnice w odbiorze sygnału HD na telewizorze/plaźmie/LCD przesyłanego przez złącze component, a złącze HDMI ?
6) czy jeżeli posiadam np LCD o rozdzielczości panelu 1366/768 to sygnał SD zostanie "rozciągnięty" do tej rozdzielczości ?, a sygnał HD (1920/1080) zostanie "wciśnięty" do tej rozdzielczości ?

Inne pytanie
7) przy odtwarzaniu filmu z odtwarzacza DVD (z wyjściem HDMI), na jaką rozdzielczość przełączy się panel LCD, bądź w jakiej rozdzielczości jest wysyłany sygnał ?

Ufff... troszkę tych pytań jest, ale to te najbardziej zagmatwane :)
Z góry ślicznie dziękuję za pomoc.
 

skorupa

New member
TaSZaR napisał:
i pytanka:
1) czy ten telewizor jest w stanie odebrać sygnał wysokiej rozdzielczości ?
2) czy to oznacza, że wystarczy złącze component do odbioru sygnału wysokiej rozdzielczości ?
3) czy jeżeli odbiera, to oznacza że np. sygnał HDFull musi być przeskalowany? i "wciśnięty" w kineskop 4:3, czy zostanie obcięty gdziekolwiek ?
4) czy jeżeli odbiera, to jaki jest sens przesyłania sygnału wysokiej rozdzielczości (rozumiem cyfrowego) przez analogowe złącze component ?
5) czy jestem w stanie gołym okiem zauważyć różnice w odbiorze sygnału HD na telewizorze/plaźmie/LCD przesyłanego przez złącze component, a złącze HDMI ?
6) czy jeżeli posiadam np LCD o rozdzielczości panelu 1366/768 to sygnał SD zostanie "rozciągnięty" do tej rozdzielczości ?, a sygnał HD (1920/1080) zostanie "wciśnięty" do tej rozdzielczości ?

Inne pytanie
7) przy odtwarzaniu filmu z odtwarzacza DVD (z wyjściem HDMI), na jaką rozdzielczość przełączy się panel LCD, bądź w jakiej rozdzielczości jest wysyłany sygnał ?

Ufff... troszkę tych pytań jest, ale to te najbardziej zagmatwane :)
Z góry ślicznie dziękuję za pomoc.

Witaj

Odpowiedzi:
1) Odebrać tak, bo tak ma napisane tylko może tego nie wyświetlić.
2) Tak.
3) Jeśli by wyświetlał, skoro ma napisane że przyjmuje Full Hd to nic skalować. nie musi, tylko od góry i od dołu będą czarne pasy.
4)Component też nie jest złym złączem.
5)Raczej nie, lecz przy sygnale SD component jest leepszy.
6) Tak.
7)Z taką jak ustawisz na dvd. Może być bez skalowania (576p/i) lub po skalowaniu (720p lub 1080i)


Pozdr,
Skorupa
 

TaSZaR

New member
Ślicznie dziękuję. Oto mi chodziło.:D
Gdyby nie to, że najprawdopodobniej jesteś chłopem, to bym Ci buziaka posłał :p
 
Do góry