Grubość przewodów do kolumn.

RiedelS

New member
Przede mną zakup okablowania. Chciałbym zapytać o radę.
Łączyć będę TX-NR515 z JBL Loft 5.1
Proszę o radę odnośnie grubości przewodów do poszczególnych kolumn (fronty, central, monitory, Sub)
Czy w takim subie kabel koncentryczny ? Jeśli ktoś się może wiedzą na ten temat podzielić, będę wdzięczny.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Odnośnie kabla do subwoofera - w zdecydowanej większości są to kable koncentryczne choć są też symetryczne ,ważne żeby kabel był ekranowany .Są kable pojedyńcze a także typu Y (czyli dwie wtyczki z jednej strony) .Koszt dobrej klasy 2 metrowego kabla np.Tara Labs to ok.150zł

Odnośnie kabli kolumnowych - przekrój kabla nie jest wyznacznikiem jego jakości ,jednak przy większych mocach lub przy większych odcinkach zalecane są grubsze przewody żeby moc szła do kolumn a nie "do wygrzewania kabli" w warunkach domowych swobodnie wystarczy 2,5mm na kolumny frontowe i 1,5mm dla głośników surround
 

RiedelS

New member
Dzięki za odpowiedź. Rozumiem iż nijak się ma przekrój do jakości, ale trzeba zacząć od jakieś wartości (grubości). Teraz wiem ze dla frontów 2,5 a dla monitorów 1,5 a producent.. no cóż zobaczę jak sobie poradzą standardowe kable głośnikowe.
Nie wiem natomiast jak wygląda sub JBL Lofta z tyłu i jakie ma wejście sygnałowe.
Terminologia kabla koncentrycznego zawsze mi się kojarzy z doprowadzeniem sygnału antenowego.
Czy ma to jakąś własną terminologię jeśli chodzi o podłączenie suba?
Czy po prostu kable koncentryczny antenowy pasuje i do tego i do tego.
 
Do góry