głośniki 5.1 Logitech Z-5500 podłączenie i konfiguracja do gier

Jakuda

New member
Hej,
Zastanawiam się, czy do dobrego działu wrzucam:)
Mam od jakiegoś czasu głośniki Logitech Z-5500. Obecnie podłączone mam do zintegrowanej karty na płycie przez kabel optyczny.
Wydawało mi się, że samo to definiuje już połączenie cyfrowe i z automatu wszystko będzie dekodowane przez glośniki- gdyż one mają swój dekoder Dolby DTS. Okazuje się, że standardowo sygnał jest dekodowany w karcie zintegrowanej i już skompresowany PCM wysyła przez SPDIF (czyli stratny materiał wysyła bezstratnie...bez sensu).
Dopiero ręcznie mozolne ustawianie w kodekach k-lite, ff coś tam, a potem oddzielne w każdym odtwarzaczu muzyki, powodują, że na wyświetlaczu pisze mi Dolby DTS (nie da sie tego odgórnie zrobić, żeby wysyłalo nieskompresowany sygnał przez SPDIF- niezależnie od kodeków w komputerze i odtwarzaczy?).


Pojawił się kolejny problem- jak to wygląda w grach? Tam już takiej konfiguracji nie mam. Więc kompletnie nie wiadomo jaki to jest sygnał, czy to wogóle 5.1 czy co...
Czy ktoś z Was wykorzystywał te głośniki- albo jakieś inne połączone przez SPDIF w grach?
Kiedy trafia do głośników sygnał już przetworzony, mam do wyboru tryby: kinowy, music, stereo i 2x stereo- tylko ciekawe jaki byłby do gier.

Czy może do gier konieczna by była jakaś karta Creativa? która wspierała by przestrzenny dźwięk w grach? EAX? Nie wiem jak sie ma jakość dekodera D/A w karcie muzycznej do tego zastosowanego w tych głośnikach logitecha- ale nie do końca ufam marketingowym bełkotom Creativa...i bez sensu, żeby marnował się dekoder w glośnikach a wszystko było obrabiane przez zwykłą kartę.

Pomożecie?
 
Do góry