Epson EH-TW3000 + ekran (jaki?)

ramski

New member
Witam,

Wybralem juz rzutnik epson EH-TW3000 (po dlugich i ciezkich bojach).
Teraz pora na ekran, tylko jaki? Pomieszczenie w ktorym bede korzystal z dobrodziejstwa duzego ekranu to salon (jasne bezowe sciany i bialy sufit). Odleglosc rzutnika od ekranu to 4m lub 7m (dwie opcje), kanapa od ekranu 6m. Ekran najlepiej duzy myslalem o 300/169 lub 270/152, raczej rozwijany recznie (finanse, juz dolozylem do rzutnika, mial kosztowac jakies 5000pln, a bedzie 7000pln).
Prosze o pomoc, bo juz sam nie wiem w ktora strone "isc".
 

Fanek

New member
Bez reklam
300/169 lub 270/152 i przy odległości 4m to stanowczo za duże.
na 4m bierz jakieś 2m- 2.5max w podstawie. myśle z resztą że większego nie ma co brać bo jakość obrazu spada, a 250cm w podstawie to naprawde duży ekran, ja przykładowo mam 230cm i oglądam z 4m.

nie może być ekran ramowy ? zwijane sie marszczą i niszczą po czasie...
 

ramski

New member
Faktycznie moze byc mniejszy np. 240 x 135 (ponioslo mnie z rozmiarem). Musi byc rozwijany i montowany pod sufitem. Na scianie stoja meble, planuje wypuscic go troche przed sciane jakies 70-80cm i zabudowac kartongipsem (na suficie), zeby nie rzucal sie w oczy jak bedzie zwiniety. Odleglosc rzutnika od ekranu moze byc 4m ale moze tez 7m, zalezy jaki ekran mi doradzicie.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Im mniejsza odległość projektor-ekran, tym lepiej, przy większym zoomie masz większą jasność.

A jeśli chodzi o rozmiar ekranu to nastąpiło nieporozumienie, Fanek pisze o 4 m, gdy to jest minimum dla projektora, przy kanapie odległej 6 m od ekranu, ekran o podstawie 3m nie będzie raczej za duży... ;)

Problemem z 3 m szerokości jest raczej jasność obrazu, według kalkulatora z 4 m odległości będzie 17 fL, czyli dobrze, ale z czasem lampa traci znacznie na jasności...

Nie da się zmniejszyć odległości kanapa - ekran?
 

ramski

New member
Nie wiem czy ekran ma byc bialy czy szary, jakiej firmy? Troche sie juz od Was dowiedzialem z innych postow (dzieki), ale niektore sa juz stare i zalezy mi na aktualnej ofercie.
 

ramski

New member
Kanapy nie moge przestawic (no moze jakies 30cm, to nic nie da), ale moge dac ekran troche blizej nie musi byc calkiem pod sciana, juz wczesniej pisalem chce wypuscic ekran przed sciane. Pomierzylem wszystko jeszcze raz, po zmianach odlegloas kanapa ekran jakies 6 metrow. Tyle ze teraz odleglosc rzutnik ekran zmniejszy sie o 1m (3m lub 6m). Przy odleglosci rzutnik ekran 3-4m duzo latwiej bedzie mi wszystko polaczyc (rzutnik, ps3, audio)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Konkretnego typu ekranu nie doradzę, przy dużym rozmiarze lepiej żeby miał gain >= 1,0, czyli raczej biały. Z kolei jeśli ściany i sufit nie są ciemne, lepszy jest ekran szary... ;) Sam musisz wybrać... ;)

Z 3 m dostaniesz obraz o podstawie maksymalnie 2,2 m (100' przekątnej), zdecydowanie za mało dla 6 m odległości... 6 m z kolei może być za dużą odległością, ze względu na jasność...
 

ramski

New member
Okej, to moze inaczej.

Jak rozstawili byscie rzutnik i projektor biorac pod uwage tylko odleglosc kanapa - ekran 6m. Jakiej wielkosci bylby ekran (najlepiej konkretny model firma kolor itp.) i jaka odleglosc miedzy ekranem a rzutnikiem.

Moze macie uwagi do tw3000 lub inne propozycje (jeszcze nie kupilem) w tej sytuacji
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Może zapodaj obrazek pokoju z wymiarami i wyszczególnionymi ograniczeniami? Będzie łatwiej coś wymodzić...

Jedna z reguł mówi, że odległość od ekranu powinna wynosić 1,5x podstawa ekranu, z odchyłką jak ktoś woli... Czyli przy 6m odległości ekran o podstawie 3...4 metry!!! :eek: Projektor musiałby mieć sporo lumenów...

Ja po prostu dałbym bliżej kanapę, no ale to odpada...

Z kolei przysunięcie bliżej ekranu (aby mógłby być mniejszy) może rodzić problemy z rozstawieniem przednich głośników...
 

absolus12

New member
Dołączam się do pytania. Myślę nad tym od miesiąca. Odległość projektora od ekranu może być max 5m - kanapa projektor ok 4m.
Pokój idealnie zaciemniony, ściany ciemny mat

Na razie skłaniałem się ku rozmiarowi który podał kolega ramski czyli 240 x 135 (Kraftman ramowy) - projektor Optoma HD20 lub nowy Vivitek H1080 jak będzie dostepny

Pozdrawiam i dziękuję za każda radę
 

ramski

New member
Teraz to juz nic nie kumam. Myslalem, ze pokoj mam idealny do tego typu akcji, projektor tez chyba nie najgorszy.

Aktualnie mam lcd 32' i ogladam go z tej samej kanapy (tylko TV). Wiec mysle ze jak zamontuje ekran 300/169, 270/152 lub 240 x 135 to efekt bedzie i nie bede mial problemu, ze czegos nie widze lub jest za male. Do grania na ps3 wystarczy i jakis meczyk w HD da rade.

Wiem, ze nie ma idealu i czesto trzeba isc na kompromis.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
To nieco zmienia postać rzeczy, jeśli przy tych 6 metrach przesiadasz się z LCD'ka, i to 32", to nie ma problemu... :D Wystarczy tylko, żeby ekran nie był zbyt duży w stosunku do możliwości projektora (tak do 2,5...3 m szerokości)... ;) A odległość projektor ekran to już se wynajdziesz za pomocą kalkulatora P.C.

Ja w pewnym sensie "martwię" się na zapas, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia i zawsze chce się większy ekran, w granicach rozsądku oczywiście...

Projektor nie jest zły, wręcz przeciwnie, ale jeśli była mowa o ekranie szerokim na 4m to potrzeba świetlnej armaty... ;)
 

Fanek

New member
Bez reklam
ramski napisał:
Co powiecie na ekran KRAFTMANN 270x150 16/9 MattWhite za 870pln?

bedzie dobry?

duży troche... ale jak uważasz, może lepiej ten 240 x 135, mam kraftmanna ramowego i jakość super, ładnie wykończony czarną aksamitną ramką, polecam !
 

ramski

New member
Ale, ze projektor nie da rady? Czy, ze za duzy ekran do ogladania (ekran mnie przytloczy ;)

Posluchalem waszych rad, projektor ustawie w odleglosci 4,5 metra od ekranu (niby idealnie, wedlug kalkulatora).

Co Ty Fanek na to?
 

Fanek

New member
Bez reklam
ramski napisał:
Ale, ze projektor nie da rady? Czy, ze za duzy ekran do ogladania (ekran mnie przytloczy ;)

Posluchalem waszych rad, projektor ustawie w odleglosci 4,5 metra od ekranu (niby idealnie, wedlug kalkulatora).

Co Ty Fanek na to?
projektor pewnie by dał rade, z 4.5m ekran napewno za duży, z 6m ekran ok, ale wdg. mnie po co ryzykować z wielkością i możliwym spadkiem jakości/ jasności, bierz 240 x 135 kraftmanna, zapewniam Cie to jest naprawde duże.

http://picasaweb.google.pl/Fanek8/HomeTheatreGallery#
tu link do mojej galerii z tw700 i kraftmannem, nie wiem tylko czy otworzysz jeśli nie masz konta na googlach, daj znać czy otwarło sie ? :)

aha podaj link do tego ekranu, czy aby napewno o tym samym myślimy.
 
Ostatnia edycja:

ramski

New member
Ponizej link'i

uchwytyekranyprojektory.pl/ekran-do-kina-domowego-270x150cm-16x9-mattwhite-p-18.html

uchwytyekranyprojektory.pl/ekran-do-kina-domowego-230x130cm-16x9-mattwhite-p-15.html

zdjecia chodza, efekt jest!

podaj tez linka ze stronki na ktorej kupiles ekran
 
Do góry