Działanie LCD i plazmy

Karister

New member
Witam,

W sumie chciałem się zapytać o jakość obrazu niskiej rozdzielczość na telewizorach HD ready i full HD. Znalazłem jednak taki wątek i opinie nie były jednoznacze z kilku powodów. Dlatego postanowiłem zadać kilka dokładniejszych pytań:

1) Pisząc ten post siedzę na monitorze CRT 19". Zmieniając rozdzielczość z 1600x1200 na 800x600 efekt jest dość oczywisty. Wszystko jest większe i mniej dokładne. Z tej samej bliskiej odległości obraz można określić jako gorszy. I to jest dla mnie jasne. Wiem, co, jak i dlaczego. Natomiast nie bardzo wiem, co się dzieje w telewizorze LCD. Powiedzmy, że ma on natywną rozdzielczość 1980x1080. Co się dzieje po zapodaniu zwykłego sygnału PAL? Czy taki ekran też potrafi pracować w innej rozdzielczości (inna ilośc pikseli o innej wielkości), czy może komputer dodaje brakujące piksele i ustala ich kolor na podstawie pikseli sąsiednich? Czy może coś jeszcze innego?

2) Dokładnie to samo pytanie ale o technologię plazmową.

3) Co mi daje 100Hz w LCD? Teoretycznie obraz ma być bardziej płynny. Ale dlaczego? W CRT z tytułu szybszego odświeżania linii obraz mniej drga i jest płynniejszy. Co się dzieje tutaj?

4) Pomownie to samo, ale o plazmę.

5) Pytanie 3 wynika z niewiedzy na temat działania paneli LCD. Jak to wyświetla? CRT robi to piksel po pikselu liniami. A tutaj? Linia po linii, obraz po obrazie czy jeszcze inaczej?

6) Chyba wiadomo. :p Powyższe o plazmę.

Pozdrawiam.
 

lukilodz123

New member
narazie tyle

Tak na moje myślenie i obserwacje wynika, że TV (czy to lcd czy plazma) w FullHD poradzą sobie z obrazem PAL. Tak jak mamy opcje w nowszych odtwarzaczach DVD zwaną upscalingiem (trochę spolszczone) to też jest , prostsza, opcja downscalingu czyli redukcji rozdzielczosci. Wiadomo, że jakość obrazu pogarsza się ze zmiejszaniem rozdzielczości. Jeżeli mamy TV 1980x1080 a damy sygnał np: 990x540 to dwa pixele sąsiednie będą wyświetlać to samo. Nowe technologie i procesory graficzne ulepszają to parowwanie dzięki temu obraz jest ładniejszy i gładszy niż by wyglądał na TV 990x540. Nie wiem czy napisałem to zrozumiale ale łatwiej było by to zobrazować niż opisać.
2. z plazmą jest podobnie , różnice polegają na sposobie działania (co jest opisane a forum) i różni producenci róznie to robią (przeskalowanie). Chodzi o "wyciągnięcie" jak najwięcej z marnego sygnału PAL.
 

amadeo

New member
Karister napisał:
3) Co mi daje 100Hz w LCD? Teoretycznie obraz ma być bardziej płynny. Ale dlaczego?
Głównym powodem stosowania podwojenia częstotliwości wyświetlania klatek obrazu w LCD jest zwiększenie rozdzielczości obrazów ruchomych. Można to też powiedzieć inaczej - chodzi o zmniejszenie rozmycia ruchu (motion blur reduction). Przy okazji poprawia się płynność przez zastosowanie układu ME/MC (wykrywanie ruchu i tworzenie nowych klatek).
 
Do góry