Dyskusja jest sztuką! Szczypta dobrego wychowania i chęci.

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Witam!

Postanowiłem napisać parę słów o problemie, który według mnie jest bardzo ważny, który spotykamy codziennie na forum, a mianowicie o dobrym stylu (a właściwie jego braku) wypowiedzi użytkowników.

Nie chodzi mi tu o poprawną polszczyznę, składnie, czy gramatykę oraz górnolotny styl poetycki. Mam na myśli brak poszanowania, chamstwo, bezczelność obecne w wielu wypowiedziach. Codziennie powstają nowe wątki, setki, tysiące postów, których celem (w rozumieniu założycieli owego forum) ma być przepływ informacji, dyskusje na wybrane tematy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, szukanie najlepszych rozwiązań.

Wszystkich negatywnych forumowiczów-śmieciarzy mógłbym podzielić na 3 grupy:

Awanturnicy

Spójrzcie, jak wygląda nasze forum (i wiele innych). Wszechobecne kłótnie, wyzwiska, poniżanie, zarozumiałość. Na pewno spotkaliście się z wieloma wątkami, gdzie po kilku wypowiedziach dwa koguty obrażają się wzajemnie, publicznie (a później poprzez prywatne wiadomości), czekając który odpuści (mnie uczono, że głupszemu się ustępuje), by jego było „na górze”, a taki wątek nie nadaje się już do niczego. Nie wiem jak u Was, drodzy forumowicze, ale u mnie szukając informacji w takim temacie rolka myszki jest gorąca, bo jak najszybciej chcę ominąć kompromitujące dla kłótników strony i znaleźć to czego szukam. Rozumię, że można się nie zgadzać z jakąś wypowiedzią, ale żeby od razu obrzucać takiego delikwenta szlamem, wyzywać od idiotów, itp.? Drodzy doświadczeni użytkownicy; apeluję do Was o wyrozumiałość dla początkujących czy nie zaznajomionych w temacie, powściągliwość do obraźliwych odpowiedzi. Nie traktujcie kogoś pretensjonalnie i z góry, tylko dlatego że macie sporą wiedzę w temacie i poruszacie się w nim jak ryba w wodzie. Taki użytkownik oczekuje od Was pomocy, a nie ironicznego wyśmiewania. Jeśli chcecie komuś nabluzgać, czy nie lepiej rzucić talerzem o ścianę by się wyżyć i dać upust adrenalinie? Jeśli natomiast to nie pomoże, po prostu zostawcie temat bez odpowiedzi. Po co się denerwować i zaśmiecać forum? Nie dajcie się sprowokować. Zamiast tego obejrzyjcie jakiś film w HD. Pamiętajcie, że Wy tez kiedyś zaczynaliście i kiedyś też byliście początkujący z zerową wiedzą. Czy chcielibyście zostać tak potraktowani? Wprawieni użytkownicy doskonale zdają sobie sprawę, że można kogoś zbrukać dyplomatycznie, zamiast używać zwierzęcych zachowań. Pamiętajcie, że zostaniecie bardziej docenieni poprzez sztukę dyskusji niż jawne, prostackie obrażanie kogoś.

Leniwce

Oczywiście jest też druga strona medalu. Wielu nowych użytkowników potrafi zadawać tak irytujące pytania, że tylko żal ogarnia. Nie czytają regulaminu, nie czytają całego tematu tylko bum, od razu nowy wątek, bo tak wygodniej i szybciej, a nawet instrukcji przeczytać się nie chciało. Ciekawe, co zajmuje mniej czasu? Przeczytanie kilkunastu–kilkudziesięciu stron instrukcji czy napisanie nowego niepotrzebnego wątku i oczekiwanie na odpowiedź? Wielu nie zważa na regulamin, bo pewnie wyznają zasadę, że zasady są po to by je łamać, więc nagminnie cytują całe wypowiedzi poprzedników lub umieszczają wiele swoich wypowiedzi jedna pod drugą przeplatające się z upomnieniami administratorów. Zadajcie sobie trochę trudu. Jeżeli już nie chce już czytać instrukcji, to może chociaż poszukajcie samemu informacji w Internecie.

Pseudomoderatorzy

Czy zdarzyło się Wam odwiedzać wątek, gdzie pełno było wypowiedzi w stylu:
„O tym już było”,
„Nie czytało się instrukcji”,
„Poczytaj gdzieindziej” ,itp.?
Na pewno zauważyliście, że tacy „poprawiacze” mają po kilka tysięcy wypowiedzi na swoim koncie, z czego łatwo można wywnioskować, że spora ich część jest właśnie tą zupełnie bezwartościową. Może dostaną piątkę lub różyczkę do zeszytu za ilościowy wkład w forum (szkoda, że nie jakościowy)? Regulamin mówi również o tym, by nie umieszczać wypowiedzi nic nie wnoszących do tematu. Wypowiedzi tego typu właśnie takimi są. Jeżeli już koniecznie chcecie poczuć się ważni i zaznaczyć swoje obycie na forum czy nie lepiej odpowiedzieć i ewentualnie na koniec dorzucić docinki, np.
„Tak 40 cali wystarczy, ale o tym już było tu i tu”,
„Można takim i takim kablem, o czym mowa na 35 str. instrukcji”,
„ Zdecydowanie nie. Więcej na ten temat poczytasz na www.pl”
Wtedy Wasze wypowiedzi będą znacznie cenniejsze, a i „wilk syty i owca cała”.

Mi samemu (wstyd się przyznać) zdarzyło się popełnić wszystkie powyższe przypadki. Pamiętajcie, ze regulamin to nie wszystko. Nikt przecież nie lubi służbistów, ale zachowajcie trochę człowieczeństwa i zdrowego rozsądku, pamiętając o tzw. netykiecie

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów
 
Ostatnia edycja:

arosek22

New member
Ciekawy apel i spostrzeżenia, pod którymi mógłbym się podpisać rękami i nogami.
Problem jest jednak w naturze człowieka i w tym jak zachowuje się jednostka będąca w pewnej grupie społecznej.
zawsze znajdzie się lider, szuja, prześmiewca, dobra dusza, czarna owca, nieudacznik, ignorant ...
Gdyby udało się zrealizować i wdrożyć Twoje prośby w życie i wszyscy by respektowali powyższe założenia, to równie dobrze można by zaprzestać wojen na świecie, terroryzmu, łamania praw itd.
Ludzie to zwierzęta tylko w przeciwieństwie do całej reszty stworzeń, za dużo wie o sobie i swoich mozliwościach :cool:
Podsumowując - apel :eek:k:, gorzej może być z realizacją :(
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Popieram i będę się starał stosować. Zgadzam się z postawionymi tezami, zasadniczo.
W moim odczuciu argumenty w grupie "Leniwce" odrobinę kłócą się z tymi z grupy "Pseudomoderatorzy", ale pewnie ciężko byłoby znaleźć tu złoty środek.
krzysztofradio napisał:
Regulamin mówi również o tym, by nie umieszczać wypowiedzi nic nie wnoszących do tematu.
Nobo ;) nie dziwię się, że niektórym niekiedy ciężko przejść obok obojętnie. A nawet jeśli pozostanie się obojętnym na pytanie zadane któryś raz, nierzadko z rzędu, to i tak "Leniwiec" może pójść w kierunku "Awanturnika" i dodać do wątku kolejny post typu "Podgrzewam wątek", "Podbijam na liście wyników, bo nikt nie odpisał", "Odpisze ktoś?", "Nikt nie wie?". Czyż nie zdarza się tak?
Może zatem, aby nie być w opozycji do regulaminu i nie umieszczać wypowiedzi nic nie wnoszących do tematu, należałoby zacząć korzystać z przycisku "Raportuj zły post"?...

Pozdrowienia!
 

darkmajin

Member
Bez reklam
Pseudomoderatorzy

a co kazdy ktory sie zarejestruje moze zakładac watek o tej samej nazwie tym samym problemie i trzeba mu odpowiadac ?

niewiem kogo bronisz leniwych ludzi ktorzy zamiast ruszyc D i przeczytac instrukcje/sciagnac wola walnac posta na forum ?

zeby odpowiedziec duzo ludzi sciaga instrukcje czyta i puzniej tlumaczy sie tym ktorym sie nie chcialo ...

najpierw szukac samemu a na samym koncu poscic ..

takze moze jakies rozwiazanie ..nie odpowiadac im ?..nie zagladac wogole w topic ?

a moze odpowiadac kazdemu zgodnie z regulaminem na pol strony oszczedzac innym roboty.. zeby nie daj boze ktos zgłosił posta lub przyczepil plakietke "pseudomoderator"

takze słaby ten twoj podział..
 

timbot

New member
Bez reklam
o ile leniwców odrobine mógłbym jeszcze bronić (sam się wkurzam na 1000 post o tym samym i nie odpisuję), to reszta obserwacji jest 100-procentową prawdą :)
sam fakt, że taki wątek powstał świadczy trochę o poziomie dyskusji na naszym forum i o tym, że jest grupa ludzi, któzy się przejmują poziomem dyskusji.
Natomiast chcę zwrócić uwgę, że na naszym forum to jest prawdziwy Wersal
czytam trochę forów o innej tematyce i muszę powiedzieć, że gdzie indziej bywa różnie, a jedno z forów na które ostatnio trafiłem (nie warto podawać nazwy) z naprawdę ogromną liczbą członków okazało się prawdziwym bagnem, pełnym Awanturników-zarozumialców (u nas nie warto takiego gatunku wyróżniać, bo nie jest zbyt powszechny). Na mojego długiego posta zawierającego argumenty i uzasadnienie z dziedziny w której jestm mega fachowcem w ciągu jednego dnia dostałem 5 krótkich odpowiedzi od zupełnych laików (ale wielkich pseudofachowców) w którym zarzucano mi że się mylę (to był ten delikatny)/że się nie znam/ nie potrafie czytać (chyba sloganów marketingowych)/ żeby mnie nie słuchać, bo to nie ja ale autor kontr-postu ma racje (bo ma i tyle)....
Dlatego to przyjemność korzystać z Naszego Forum :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Co do leniwców, to jest także druga strona medalu...

Taki na przykład temat o Benq W500 z najbliższego mi działu, ma w tej chwili 129 stron. Powodzenia w czytaniu całości, jeśli jest się kompletnie zielonym i trzeba wynaleźć jakąś informację. ;-)

Forumowa opcja szukaj też nie jest takim panaceum, a o google to już nie wspominam. Ja u siebie jak wpiszę w google np Denon DVD 1940, to mam najpierw całe multum odnośników do sklepów, Skąpców, Ceneo, Alledrogo, PriceRoboterów, a dopiero gdzies daleko, na szarym końcu, strona producenta. Ghrrrr!!!! To dzięki takiemu profilowaniu gugli ustawiłem sobie wyświetlanie 100 wyników na stronie...

W końcu forum jest po to, aby się wymieniać informacjami...
 

arosek22

New member
I tak i nie:
- pytania nie powinny pozostać bez odpowiedzi pod warunkiem, że wynikają z potrzeby dowiedzenia się czegoś od użytkowników danego sprzętu bądź specjalistów od np. podłączania tego sprzętu (przykładów może być mnóstwo)
- pytania powinny zostać bez odpowiedzi i być ignorowane gdy np. ktoś kupił nowy tv ale nie ma ochoty otworzyć instrukcji i zakłada 101 wątek o byle pierdołę (nie wydaje mi się by forum miało służyć wyręczaniu leniwych użytkowników w ich braku chęci do czegokolwiek ...)
 

norbiATV

New member
krzysztofradio bardzo fajny temat poruszyłeś,tu na forum HDTV.
Ja od jakiegoś już czasu,jestem moderatorem na forum www.atvpolska.pl i powiem Wam,że jest dokładnie tak jak opisał to Krzysztof.
A więc są "leniwce" - zazwyczaj ktoś zupełnie zielony rejestruje sie na forum i od razu pytanie " czy nie wiecie jak..." - u nas na forum od razu trafia to do kosza :D
Awanturnicy - wiadomo - swoje problemy osobiste przenoszą na forum (takie odreagowanie), hmm... raczej osobiste, lub też taki charakter :niewiem:
pseudo - mody - heh pamiętam u nas na forum był swego czasu problem z takim jednym gościem - w każdym temacie - tak,tak.. to już było na forum,opcja "szukaj" się kłania i oczywiście zgłoszenie posta do kontroli moderatorskiej - moja skrzynka mailowa była non-stop przepełniona tymi zgłoszeniami. A gosc skończył tak...:banned:

A wiecie co jest najlepsze - jak w jednym temacie zbierze się cała ta smietanka :D więc posta zakłada leniwiec,opiepsza go awanturnik a do tego swoje 3 grosze dorzuca pseudo-mod :D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Cieszę się, że jest tak spora grupa użytkowników, którzy myslą podobnie. Posłuze sie cytatem, fragmentem mojej prywatnej wiadomości do jednego z uzytkowników biąracych udział w owej dyskusji:
"Moje zamierzenie było takie, że jesli choć jedna osoba dzięki temu tekstowi pomyśli, zanim palnie coś głupiego, to uznam to za sukces".
Pozdrawiam
PS. norbiATV - Dzięki
 
Ostatnia edycja:

norbiATV

New member
Hmm...
tak myślę kogo by jeszcze dopisać do grupy forumowych zaśmiecaczy?!
Co myślicie o dzieciakach neo?
Czyli 13'sto latek , korzystający z usług neostrady , któremu ktoś coś powie i ten od razu łapie zajawkę na to.
Przykład z forum (atvpolska):
Okolice kwietnia/maja - więc wiadomo - pierwsze komunie święte i co obserwujemy - dosłownie wysyp tego rodzaju postów: powiedzcie mi czy kupię firmowego quada z 1500zł, który będzie miał 70km.
Lub:
kolega mi mówił że jego kolega ma zarejestrowanego quada o pojemności 200cm, jako motorower (50cm.)
Hmm.. to są tylko przykłady i do tego napisane poprawnie gramatycznie i spójnie - ale jest to na pewno problem i myślę że na HDTV ,również można się z tym spotkać ;)

ps. również proponuję przykleić ten temat,gdyż zniknie on w gąszczu bzdetnych tematów. A ten jest akurat jednym z ciekawszych jakie przeczytałem na HDTV :eek:k:
 

arosek22

New member
Taka refleksja mi przyszla w tym momencie:

Nie potrafie zliczyc ile razy miałem zamiar odpisac coś na (w moim mniemaniu) bezsensowną wypowiedź - po napisaniu posta dałem opcję "podgląd wiadomości", przeczytałem raz jeszcze, zastanowiłem sie jak może być to odebrane i co tym osiągnę, po czym zrezygnowałem z opcji "zatwierdz odpowiedź"

Polecam wszystkim :D
 

darkmajin

Member
Bez reklam
nie zawsze sie udaje co kolego ...

arosek22 napisał:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:eek:k::eek:k::eek:k::eek:k::eek:k::eek:k::eek:k::eek:k::eek:k:Sorry ale nie mogłem sie powstrzymać - trochę kiepsko słychac rozmówcę ale ... inne funkcje ma spoko ;)
Ciekawy jestem ile jest osób, które cenią sobie w telefonie jego prostote i podstawowe funkcje takie jak dobre połączenie z rozmówcą :D

refleksja w tym temacie powinna byc taka .. kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamien :)
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
To oczywiste, że wielu z nas ma czepialski charakter. Jego poziom zdecydowanie jest subiektywny i może być różny u konkretnych użytkowników. Każdy z nas może czasem "nie wytrzymać" ale moim zdaniem arosek22 ma rację w tym, że w wielu przypadkach dobrze jest się zastanowić czy zatwierdzić dany post. Kiedyś odpowiedziałem humorystycznie, moim zdaniem, na jeden wątek. Chciałem być zabawny a tymczasem adwersarz pozwolił sobie na osobiste wycieczki w kierunku mojej inteligencji i nie zgadniecie czego jeszcze... preferencji seksualnych. Dla mnie tamten użytkownik zszedł poniżej pewnego poziomu, poniżej którego nie powinno się schodzić, ale... sam sobie byłem winny.
Dobrze arosek22 prawi.

Pozdrowienia!
 

darkmajin

Member
Bez reklam
moze i mam taki charakter :)

tylko tak kazdy sie wypowiada mowi jak ma byc a na sumieniu zawsze cos tam jest..

oczywiscie bez obrazy arosek22 :)
 

arosek22

New member
Trudno mnie obrazić - a już na pewno przez słowo pisane na internetowym forum :p

I skończcie z tymi biblijnymi tekstami :D
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No, darkmajin, trzeba było jeszcze zapodać link, bo sam cytat z aroska22 jest IMHO całkiem niewinny... ;)

W końcu (jak się domyślam) w telefonie POWINNO się dobrze słyszeć rozmówcę, dobrze też gdy "inne funkcje ma spoko"... ;)

A co do "leniwców", tak łatwo ich nie potępiam (pomijając ewidentnie ciężkie przypadki), mimo iż sam parę razy odpowiadając dopisałem "że było na forum". Ale do tego zawsze dopisuję średnik i zamknięcie okrągłego nawiasu. A jeśli przy takiej okazji się wnerwię lub chociażby nieco tylko zirytuję, to trzymam dla siebie.

Polecam małą refleksję: jak ktoś jest całkiem zielony, to niby jak i skąd ma wiedzieć gdzie i czego szukać? Instrukcja obsługi? Czasem pomaga, ale zazwyczaj to wolne żarty... Czytać forum? Ale który dział, który wątek? Przeczytać wszystko? Zrobić fakultet z E.S.P.U.?

Pojawia się wtedy pytanie, dla kogo jest to forum? Dla wszystkich? Dla wtajemniczonych? Dla członków klubu posiadających legitymację?

Jeśli to pierwsze, to zawsze będzie problem lamerskich pytań, jest to dobrodziejstwo inwentarza. Nieco do zrobienia ma administracja, przyklejone wątki, tematy dla "zielonych", ale to też nie jest panaceum.
 

arosek22

New member
Wiatrak - dobry przykład podałeś - niech będzie przykładem jak postępowac się nie powinno :cool:

A tak poważnie - jak miałbym się zaklasyfikować do jakiejś grupy to stworzyłbym całkiem nową - tępiciel absurdów (patrz np. post z telefonem komórkowym)
 
Do góry