Dylemat kupna Samsunga PS42A451

CNQ

New member
Witam,

Kupując mieszkanie dostałem ofertę kupna telewizora Samsung PS42A451 (wraz z uchwytem, który nie ma możliwości skręcania na boki, za 600 zł). Będąc kompletnym laikiem w sprawach telewizorów zwracam się do Was o pomoc.
Nurtują mnie następujące pytania:
1. Czy 600 zł za ten telewizor to rozsądna cena? (wiadomo zależy od egzemplarza ale zakładając, że jest w dobrym stanie)
2. Czy dysponując budżetem ok 2000 zł kupię coś lepszego? (swoje oczekiwania napisałem poniżej, zwłaszcza punkt 3)
3. Szukając informacji w internecie o tym samsungu znalazłem, że konsumpcja mocy wynosi 380W. Zważywszy, że średnio telewizor będzie działał ok 5-6h dziennie czy przy takim zużyciu oznacza to, że puści mnie z torbami? Nie ukrywam, że jest to kwestia która martwi mnie najbardziej.
4. W jaki sposób powinienem sprawdzić zużycie telewizora? Jak najlepiej sprawdzić czy nie ma wypalonych elementów (loga itd.), czy można sprawdzić ile godzin przepracował, na co zwrócić generalnie uwagę?


Poniżej moje oczekiwania odnośnie telewizora (pozwoliłem sobie zaczerpnąć punkty z innego topicu):

1. Odległość od ekranu: ok. 2,5-3,5m
2. Jak słońce świeci w pokoju: okno balkonowe z południa (z boku
telewizora) oraz okno o wystawie wschodniej (odległość od planowanego
odbiornika około 4m). Słońce może padać bezpośrednio na telewizor ale
nie ma problemu, żeby zaciągnąć rolety.
3. Jak duży jest pokój: 19 m2
4. Preferowana technologia: LCD ewentualnie z podświetleniem LED
5. Jaki masz obecnie telewizor: używam CRT Sony Vega KV32CS70K
6. Jakie programy najczęściej oglądasz: telewizja + czasem film na DVD
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: popołudnia i wieczory
8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez: preferuje lekkie światło
9. Wolisz obraz ostry czy łagodny: naturalny
10. Matryca błyszcząca czy matowa: raczej matowa
11. Preferowana wielkość telewizora: 40-42
12. Preferowana marka: bez preferencji - byle dobry
13. Czego nie lubisz w telewizorach: za mało ich użytkowałem aby
wyrobić sobie preferencje, ale jeżeli już miałbym coś wybrać to: długiego przełączania kanałów, smużenia.
14. Jakie urządzenia będą podłączone: dekoder cyfrowy, okazjonalnie konsola
15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń: 90% telewizja, 10% konsola
16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych: w
głównej mierze na wprost
17. Czy ważne jest wifi: nie
18. Czy będziesz korzystać z widgetów: nie
19. Czy chcesz serfować w internecie poziomu telewizora: nie koniecznie
20. Czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen -VOD: tak
21. Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami: tak
22. Ma mieć 3D: nie
23. Ma mieć slot na karty SD: nie
24. Ma mieć tuner DVB-S: nawet nie wiem co to
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć: USB - dysk twardy,
pendrive, HDMI-konsola
26. Jaki masz sygnał: będzie cyfrowy
27. Ile programów HD: jeszcze nie wiem
28. Ma stać czy wisieć: będzie zawieszony
29. Rozdzielczość: raczej Full HD
30. Dvb-t: tak
31. Na czym najbardziej Ci zależy: płynny obraz, dobra jakość, dobre kąty
32. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: ok. 5-6h na tygodniu, w
weekendy chodzi nawet w granicach 8-10h
33. Sugerowana cena: ok 2000 zł

Jeżeli ktokolwiek przebrnie przez moje wypociny powyżej będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie opinie.

Pozdrawiam
 

pierwszyy

Member
ad1. 600 zł to dobra cena za 3~4 letni tv ale zawsze możesz spróbować jeszcze zbić cenę do np. 500zł :D
ad2. oczywiście można kupić coś lepszego (z gw, multimedialnym usb, nowszy lepszy panel i może większy itp)

np. SAMSUNG PS43E450 < LG 42PT353 < LG 50PT353 < Panasonic 42S30E

od najtańszego 43e450 (~1600zł) do najdroższego 42s30 ten jest fullhd (~2100zł) - ps42a451 jest hdready.
wszystkie te tv to plazmy, żaden z nich nie ma matowego panela, najbardziej multimedialny chyba jest jednak ten najtańszy (mkv+dts po usb).
ad 3. konsumpcja max 380W przy oglądaniu całkowicie białego obrazu z włączonymi wszystkimi polepszaczami obrazu.
Przy normalnym oglądaniu tv pobór raczej nie powinien przekroczyć 200W i wahać się pomiędzy 100~150W, także tragedii nie będzie.
ad 4. wypalenia, powidoki najlepiej widoczne są na całkowicie białym lub czarnym ekranie i należy to sprawdzić.

http://www.hdtv.com.pl/forum/t/46077/008_P1060495.JPG to chya od używania tv jako monitora komputerowego
http://obrazki.elektroda.net/83_1228747918.jpg to od stałego oglądania obrazu 4:3 z pasami po bokach (należy tego unikać bądź rozciągać obraz na całą powierzchnię ekranu)
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachments/plazmy/5754d1294942096-powidoki-w-plazmach-img_0711.jpg za dużo tvn24 :fool:

Powidoki są nie groźne - powinny same zniknąć podczas oglądania tv (ruchomy obraz na całej powierzchni ekranu)
Trzeba zwrócić uwagę na hałas wydobywający się z włączonego tv (czy występuje i czy nie będzie przeszkadzał podczas oglądania).
Pobór można sprawdzać miernikiem poboru energii np taki AG82 WATOMIERZ MIERNIK LICZNIK MOCY ENERGII 3680W (2305388140) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
ile godzin przepacował tv można sprawdzić w menu serwisowym (na pilocie INFO > MENU > MUTE > POWER)
więcej info znajdziesz w wątku o tym tv http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/24758-samsung-ps42a451-i-pokrewne.html

edit: osobiście raczej bym wziął tego samsunga za te 600~500zł jeśli jego stan jest w porządku.
Łatwiej go później ewentualnie odsprzedać za podobne pieniądze. Kupując nowy tv i chcąc go odsprzedać musimy już grubo opuścić z ceny... bo wiadomo, że kupując nowy tv za rok-dwa on już jest stary/przestarzały, bo ciągle idzie nowe, większe, lepsze technologie (oledy itp nadchodzą)
 
Ostatnia edycja:

maxan

New member
Bez reklam
do 2tys.. można kupić bardzo fajny i tani lcd FULL HD w rozmiarze co najmniej 42 cale(te juz od 1400zł) a nawet 46 cali (samsung le46d550 - 1999zł w media expert)
 
Do góry