Dawno dawno temu, za górami za lasami wymyślono standard dźwięku przestrzennego Dolby Digital. Mały krok dla człowieka, wielki krok dla entuzjastów kina domowego. Od tego czasu zarówno laboratorium Dolby jak i konkurencja pomimo odświeżania koncepcji wielokanałowego dźwięku nie wprowadziła żadnych zaawansowanych zmian. Tak, dodano dodatkowe tylne kanały z 5.1 do 6.1, a następnie do 7.1. Tak, poprawnie zamontowane oraz zestrojone dodatkowe kanały wprowadzają szerszą scenę oraz poprawiają ogólny odbiór ścieżki dźwiękowej nawet w małych pomieszczeniach. Tak, wprowadzono formaty HD, które poprawiają jakość dźwięku, jednak sama zasada nie została zmieniona. Tak, czas na coś nowego, czas na Atmos.
Co jest potrzebne do odtworzenia dźwięku w systemie Dolby Atmos?
Dolby Atmos to nowy format, który zamierza podbić serca kinomaniaków. Aby móc z niego skorzystać potrzebne będą pewne zmiany sprzętowe. Jeśli nie zmienialiście/kupowaliście ostatnio amplitunera kina domowego, to aby cieszyć się nowym standardem będziecie musieli to zrobić. Jeśli natomiast posiadacie model z 2014 roku, jest szansa iż wystarczy aktualizacja oprogramowania, aby móc w pełni korzystać z Dolby Atmos. Czy to aby możliwe, iż nowy standard wymaga jedynie aktualizacji? Czy to wszystko co jest potrzebne aby cieszyć się nowym standardem?
Nie do końca. O ile większość dotychczasowego zestawu poza amplitunerem może pozostać niezmieniona, tak sam zestaw wymagać będzie uzupełnienia. Nie jest istotne czy wyjściowym systemem będzie 5.1 czy 7.1, Dolby Atmos wkracza w zupełnie inną przestrzeń, w przestrzeń ponad słuchaczem. System Atmos ma za zadanie "zaatakować" słuchacza od góry, uzupełnić dotychczasowe puste pole dźwiękiem, którego do tej pory nie było.
Najlepszą drogą do osiągnięcia pełni Atmos'a jest zainstalowanie głośników sufitowych. Przy bardziej zaawansowanych amplitunerach mamy możliwość wykorzystania czterech kanałów tworzących wspomnianą "górną" scenę. Słabsze jednostki zapewnią nam 2 "kanały sufitowe". Dedykowane głośniki pozwalają na najdokładniejsze wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem, poszerzenie sceny i możliwość lokalizacji np. przelatujących obiektów.
Aby móc skorzystać z drugiej z dróg, pomieszczenie w którym chcemy skorzystać z technologii Dolby Atmos musi posiadać płaski sufit i nie może być bardzo wysokie. Należy zadbać aby kąt odbicia dźwięku od sufitu był tak dobrany by odbita fala dźwiękowa trafiła w miejsce, w którym siedzi słuchacz. Tworząc taki zestaw można skorzystać z posiadanych kolumn i dokupić specjalne głośniki, które stawiamy na kolumny lub będzie można wymienić posiadane kolumny na odpowiednie modele z wbudowanymi głośnikami górnymi.
Czy warto?
Ciągle pozostaje odwieczne pytanie czy warto? Czy efekt będzie zadowalający? System Dolby Atmos, podobnie jak poprzednie systemy jak Dolby Digital pochodzi z kina. Już ponad 200 dla kin zostało zrealizowanych w systemie Dolby Atmos i to właśnie w kinie powinniśmy sprawdzić czy jest to system dla nas. Istnieje jednak pewien problem. W Polsce tylko jedno kino zdecydowało się na zainstalowanie odpowiedniej aparatury. Dlatego system Atmos będziemy musieli przetestować w domowych warunkach.
Naszym zdaniem na pewno warto posłuchać. Nie ważne, w której konfiguracji czy to z 2 głośnikami odbijającymi dźwięk od sufitu, czy z 4 sufitowymi. Przy dobrej ścieżce dźwiękowej czuć uzupełniające dźwięki dodatkowych głośników. Co prawda do tej pory mogliśmy przesłuchać systemu domowego jedynie z materiałami demo oraz jednym filmem, to efekt nam się podobał. Padający deszcz niemal można było poczuć na własnej głowie. Wiejący wiatr okalał całe pomieszczenie a latające pojazdy nad głową dawały u niektórych powodowały ciarki.
Udało nam się także porównać dedykowane głośniki sufitowe z głośnikami stawianymi na kolumnach. Różnica oczywiście istnieje, jednak dla szukających głośnych efektów przy sprzyjających warunkach system można tak zestroić aby dawał dobre efekty zarówno w jednej jak i drugiej wersji. Zdecydowanie zachęcamy do odsłuchu.
AVCUSTOM.COM
Ostatnia edycja: