Dlaczego tekst wygląda źle na nowych monitorach OLED i QD-OLED
Jeśli zastanawiasz się nad jednym z nowych monitorów OLED lub QD-OLED do pracy na komputerze, wiedz, że tekst nie wygląda tak wyraźnie, jak mógłby być. Nie jest to spowodowane OLED, ale raczej strukturą pikseli.
Przez kilka dekad monitory z płaskim ekranem były synonimem paneli LCD – nadal używane w fantazyjnych modelach „miniLED” lub „QLED”. Monitory LCD wykorzystują klasyczną strukturę pikseli z paskami RGB, co oznacza, że subpiksele w kolorze czerwonym , zielonym i niebieskim są umieszczone obok siebie; trzy subpiksele na każdy piksel.
Piksele RGB doskonale nadają się do renderowania tekstu na monitorze.
Technologia WOLED firmy LG Display, stosowana w monitorach OLED firm LG Electronics, Asus, Corsair i innych, ma dodatkowy biały subpiksel, tzw. RWBG (W jak White) lub po prostu WRGB. Wyświetlacz QD-OLED firmy Samsung, który jest używany w monitorach OLED firm Samsung Electronics, Dell Alienware, MSI i innych, wykorzystuje subpiksele RGB ułożone w trójkąt, a nie w pasek.
Takie układy pikseli – nie OLED – są powodem, dla którego tekst wygląda dziwnie. Jest to dopuszczalne w przypadku korzystania z monitora OLED do gier, co jest zamierzonym celem pierwszych monitorów OLED głównego nurtu, a nawet wideo. Jednak nie jest to optymalne do renderowania tekstu w aplikacjach komputerowych.
Monitory RGB (paskowe) OLED istnieją, ale są znacznie droższe, a japońska firma produkująca panele właśnie złożyła wniosek o ochronę przed upadłością .
Przykład artefaktów z kolorowymi obwódkami spowodowanych trójkątną strukturą pikseli QD-OLED. Zdjęcie: Mark Mantel, Heise
Proponowane rozwiązanie
Funkcja ClearType systemu Windows (antyaliasing) została zaprojektowana tak, aby tekst wyglądał lepiej, gdy układ pikseli to klasyczny RGB. Cleartype nie działa jednak z RWBG w WOLED lub trójkątnym RGB w QD-OLED.Dlatego często widzisz „kolorowe obwódki” wokół krawędzi tekstu na ekranie. Wygląda gorzej z QD-OLED ze względu na trójkątną strukturę, ale nie jest również optymalny na WOLED.
Mark Rejhon z serwisu BlurBusters.com wzywa teraz Microsoft i programistów do stworzenia „ClearType 2”, aby rozwiązać ten problem, a także wziąć pod uwagę inne potencjalne przyszłe układy pikseli, a także pozwolić użytkownikom komputerów PC na zdefiniowanie oddzielnych profili ClearType dla każdego monitora w wielo- konfiguracja monitora.
- "To zdecydowanie prawdziwy problem spowodowany nierozwiązywalnymi ograniczeniami ClearType" - napisał Mark Rejhon na GitHub , gdzie wyjaśnia i ilustruje problem.
Dopóki problem nie zostanie rozwiązany lub przynajmniej złagodzony, zastanów się dwa razy przed zakupem jednego z obecnych monitorów OLED z zamiarem używania go do pracy na komputerze.
flatpanelshd