Dali ikon 2 MkII

tdoman

New member
Cześć,

Kolumny Dali ikon 2 MkII są sprzedawane jako możliwe do ustawienia na standach lub na półce - szukam dobrych kolumn do ustawienia na regale, ale jak się to ma do otworu bass-reflexu z tyłu tych kolumn? Zagrają sensownie stojąc na regale? Mogę je też postawić na standach minimalnie odsunięte od ściany (10-15 cm max), ale we wnęce w regale bibliotecznym - projektuję go od zera więc jest możliwość manewru. Sam pokój niestety jest mały więc nie ma możliwości ustawienia ich daleko od ściany.

Przy okazji dodam że rozważam je alternatywnie do niskobudżetowego zestawu 5.0, ale ponieważ słucham stereo i oglądam mniej więcej w proporcjach 50/50 to wydaje się pomysłem godnym rozważenia.

td
 

tdoman

New member
No ale rozwijając myśl - jak będą te kolumny na standach, odsunięte tyłem od ściany na około 10cm, wsunięte między regały ale z przodami trochę wystającymi przed linię regału to mają szansę zagrać czy nie? Wnęki mogą mieć około 30 cm szerokości, więc kolumny o szerokości 19 cm można by nawet trochę skierować w stronę miejsca odsłuchu
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hm, ja tez nie jestem zwolennikiem upychania kolumn we wnekach, itp. Niestety kazda kolumna zagra lepiej, kiedy wokół neij będzie tylko powietrze ;) 10 cm i 5 cm po bokach to trochę mało ;) Zaprojektuj tak, by mialyduzp woecej przestrzeni. Poszukaj chociaż kolumn z BR przednim.

Zacznijmy od tego, ile metrow i jaka elektronika?
 

tdoman

New member
Pokój ma 17m2 ale obszar odsłuchu to mniej więcej kwadrat 3 X 3 m. Na ścianie będzie regał z książkami a w nim duże okno na tv oraz wnęki na kolumny. Mogę je zrobić dowolnie, w granicach rozsądku, szerokie, bo meble są w fazie projektowania, ale możliwości znacznego odsunięcia kolumn od ściany nie ma. Też szukałem kolumn z bass reflexem z przodu, o te Dali pytam, bo trafiła się spora okazja. Elektroniki jeszcze nie ma - zaczynam od kolumn.

Będę próbował umawiać się na odsłuch - jakich kolumn posłuchać do takiej powierzchni pokoju i raczej łagodnej muzyki - rock, jazz, trochę klasyki? Docelowo ma to być zestaw 5.0 bo dzieciaki lubią filmy, i chciałbym się zmieścić z kolumnami w 2 tyś.

Z góry dziękuję za porady
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Szkoda, już pisalem, kolumna w wnece to nic dobrego, dlatego tym bardziej nie rozumumiem, ze skoro projektujesz, to dlaczego by nie zaprojektować nie tylko zgodnie z wyglądem, użytkowaniem, ale również z akustyką? To tez bardzo wazny element.
Ikony to dobre potrzebują mocnej elektroniki i jak pisal kolega wyżej, na regale to raczej się nie sprawdzi. Każdy producent będzie wciskal takie slogany, ale prawda jest taka, ze albo standy, albo jeszcze ujdą uchwyty scienne (albo podlogowki ;) ). Może inaczej, lepiej będą brzmiały na standach, jak kazde monitory ;)
Do jazzu OK, do klasyki jeszcze OK, ale do rocka to im trochę kopa brakuje. Nie neguje, bo mam i uwielbiam, ale najpierw odsłuch.
No i na 17 m to atakowałbym podlogowki, pomimo kwadratu 3x3.
Ogolnie ten pomysl sprawdzi się stylistycznie, użytkowo, ale nie akustycznie, a jesteś w super sytuacji czyli faza projektu. Szkoda byłoby to zmarnować. Wielu pisze jak ulokować kolumny i pokazuje fotki po umeblowaniu i placze, że teraz za pozno, bo mogli zaprojektować inczej. Pomysl o tym.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

tdoman

New member
Jak każdy nie-singiel i w dodatku nie posiadający osobnego pomieszczenia kinowo-muzycznego musiałem przeprowadzić optymalizację rozkładu wszelkich klocków na dostępnej powierzchni. Niestety wynika z niej że muszę mieć kolumny jak najbardziej dosunięte tyłem do ściany, pokój jest wąski więc każdy centymetr ma znaczenie. Tym niemniej uzyskałem poradę na której mi zależało - nie powinienem kombinować z tymi Dali, bo nie zapewnię im optymalnych warunków. Zawsze to jakiś krok do przodu, wracam do przeszukiwania podłogówek. Ma to swój plus - w cenie frontów Dali kupię dobry komplet 5.0. Dzięki

td
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja tez mam rodzinke i projektowałem na podobnej powierzchni, wszystko weszlo, ale mniejsza z tym.
Szukaj w takim razie chociaż z przednim BR. A pojecie "dobry" jest względne ;)
 

tdoman

New member
Ja tez mam rodzinke i projektowałem na podobnej powierzchni, wszystko weszlo, ale mniejsza z tym.
Szukaj w takim razie chociaż z przednim BR. A pojecie "dobry" jest względne ;)

Ale czemu mniejsza z tym? Rozważam wszystkie możliwości, to będzie zakup na lata. Jeżeli mam jakieś pole manewru, aby spróbować zapewnić tym Dali godne warunki pracy to chętnie spróbuję. Jednak ograniczenia niewielkiego jedynie odsunięcia od ściany nie przekroczę - do ich głębokości, czyli o ile pamiętam ok. 30 cm mogę dołożyć max. 15 cm odsunięcia. Co do przestrzeni dookoła - mogę powiększyć dwokrotnie te 30 cm wnęki - czy 60 cm przestrzeni da im wystarczający oddech? No i czy 15 cm z tyłu będzie wystarczeć aby bas się rozszedł? Nota bene osoba która zaproponowała mi zakup tych monitorków twierdzi, że tym odsunięciem od ściany mogę sobie bas regulować, a to że tam będzie drewniany regał z książkami to dla dźwięku tylko lepiej, a bass reflex skierowany w przód może na takiej małej powierzchni dudnić - nie komentuję, nie znam się, podaję tylko argumentację.

A co do samego pomysłu na zestaw 5.0 - od tego wyszedłem planując modernizację i stąd moje ciągłe porównania bardzo dobrego 2.0 do "w miarę dobrego" 5.0 - ale nie jestem mocno przywiązany do tego pomysłu, mam sporo płyt CD więc jeżeli skompletuję fajne audio oparte na bardzo dobrych frontach stereo, które również dobrze zagra przy filmie, to może nawet będę bardziej zadowolony niż z kina, a nikt się nie walnie głową w satelitę siadając z rozmachem na sofie.

Zresztą teraz słucham muzyki i filmów na mini zestawie stereo Denona i też jest OK, a podobno może być tylko lepiej...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Chodzilo mi oto, ze nie chciałem się spierać i naciskac na przeprojektowanie ;)
60 cm to już na pewno lepiej, czyli wychodzi po ok. 15-20 cm z każdego boku. Na pewno lepiej, ale nie jestem w stanie przewidzieć końcowego efektu. Przyjmuje się, ze 1 metr od każdego boku wystarcza. W warunkach domowych bardzo rzadko można pozwolić sobie na taki komfort, dlatego po 50 cm od scian tez nie jest źle. Ja mam Ikon 6 odsunięte o ok. 30 cm od każdej ze scian, ale nie mam wnek i jest miodzio. Nie wiem jak zagrają Ikon 2 w mniejszej wnęce. A możesz wkleic jakies schematy pomysłow? Może wspólnie znajdze się zloty srodek?
Z ta regulacją basu to nie do końca tak jest. Jeśli już ktoś zaszalał i ma kolumny z tylnym BR to trzeba sobie jakos radzic, ale to nigdy nie będzie to samo co swobodny przepływ, jak zaplanowali inzynierowie. Nie jestem zwolennikiem sztucznego modulowania basu przysuwaniem czy oddalaniem, zatykaniem otworu BR. Bas wtedy nigdy nie brzmi tak jak powinien.
Jeśli zdecydowales się na IKon 2 to po pierwsze, do 17 m nie będą za duże, czyli basu nie będzie zbyt dużo (na ta powierzchnie szukalbym Ikon 5, nawet 6).
Kolejna rzecz, to Ikony nie grzeszą basem, potrzebuja mocnej elektroniki by ten bas wydobyc, najlepiej w postaci wzmacniacza stereo, ale nie liczyłbym na wielkie wrazenia w przypadku dosuniecia ich do sciany.
Może po prostu zaplanuj możliwie największe wneki, a po zabudowie pożycz kilka kolumn do domu i zobacz, posłuchaj jak sprawują się w Twoich warunkach. Wybierzesz te najlepisze. W salonie sklepowym zawsze będą zbyt idealne warunki.
 
Ostatnia edycja:
Do góry