d-sub czy dvi w replikatorze portów...?

nuveeo

New member
Witam serdecznie,

Zakupiłem niedawno telewzior lcd full hd i chciałbym to choć w małym stopniu wykorzystać podłączając lapsa. Problem jest taki że mam w nim tylko wyjście d-sub które z tego co słyszałem nie jest zbyt ciekawe.

Znalazłem uniwersalny replikator portów na usb dla Toshiby (Dynadock) w którym jest wyjście dvi: "Wersja z portem DVI (UXGA - 1600x1200 piksele)".

I teraz moje pytanko: Czy jakość obrazu na tym replikatorze dvi poprawi się w stosunku do d-sub'a czy nadal będzie kiszka?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
 

bulek

New member
Zależnie od tego jaki masz laptop zakup replikatora z DVI może znacząco polepszyć obraz jaki zobaczysz na ekranie. D-sub bardzo często przekazuje najwyżej 1366x768. Twój laptop ma rozdzielczość 1600x1200 (właściwie matryca twojego laptopa), natomiast jego karta graficzna być może umie podać na zeznętrzny port rozdzielczość większą, czyli 1920x1080 - to co cię interesuje przy wyświetlaniu na TV full-hd. Do niej właśnie potrzebujesz złącza DVI i przejściówki DVI-HDMI.
 

klolik

New member
Nie do końca jest tak jak piszesz.
Owszem port DVI poprawi sytuację jeżeli chodzi o podłączenie laptopa/kompa do TV ale z innych powodów.
Przez wyjście VGA można wysłać rozdziałkę nawet i 2048×1536. Chodzi o to, że producenci TV (większość) ograniczają możliwości odbioru sygnału po analogu właśnie do 1360x768. Wszystko przez koszty przetworników A/D, gdzieś trzeba koszty redukować bo księgowi patrzą. Poza tym sygnał cyfrowy jest mniej podatny na zakłócenia i to już jest bardziej rzeczowy argument za stosowaniem tego rodzaju połączenia wobec analogu po VGA.
Rozdziałka wysyłana zależy tu od karty - czy uciągnie tyle.

Kolega nuveeo wspomniał, że znalazł replikator portów gdzie opisano, że może wysłać 1600x1200 przez DVI a nie, że jego matryca w lapku ma tyle. Te dane z replikatorów mają właśnie podawane tylko rozdzielczości 4:3, ale i wyższe powinny pójść bez problemu (ale lepiej przez zakupem to sprawdzić) bo rozdziałka zależy od karty grafiki.

Odpowiadając na pytanie - jakość przy DVI poprawi się w stosunku do DSUB, bo mniejsza wrażliwość na zakłócenia i wyższa rozdzielczość. Więc zakup replikatora+kabel DVI/HDMI wprowadzi Cię w świat HD z kompa na ekranie tv.

Pozdrawiam
 
Do góry