Czy zna ktoś Philipsa 42PF5411?

Krzysiekj

New member
Witam, pytanie jak w temacie.
Interesuje mnie ten telewizor z uwagi na rozdzielczość 1024 x 1080. Jest ona wyższa niż innych plazm (w przedziale 4-5 kPLN) i zakładam (jako laik), że daje lepszy efekt wizualny (przy dobrym źródle sygnału oczywiście). Z drugiej strony zastanawia mnie mała popularność takiej matrycy (2-3 modele Philipsa i chyba jeszcze Hitachi), jak również brak komentarzy, w necie (głównie na tym forum).
Przez kilka tygodni zapychałem sobie mózgownicę postami o Panasach PV60 (37 - o którym początkowo myślalem i 42 po doczytaniu forumowiczowskich parametrów odległość vs przekątna), ale jeżeli efekt wizualny na phipipsowej matrycy jest lepszy niż 1024 x 768 Panasa, to do mnie to przemawia (przy porównywalnych pozostałych parametrach, wyposażeniu i cenie).
Aha, zamierzam korzystać z DVD Samsung HR720 bez upscalingu po componencie (do czasu aż HD / Blue Ray zejdą do akceptowalnego poziomu cen) oraz z nowego philipsowego dekodera do Cyfry, którego wydzierżawię, jak pojawi się kilka pozytywnych opinii o nim (po HDMI). Mam nadzieję, że telewizor obsługuje protokół HDCP.
Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane.
Na temat tej plazmy chyba nic się nie pisało na forum. Był wątek o niższym modelu 5331 z kontrastem 3000:1 (a 5411 ma 7000:1), ale szybko umarł, a wątki o wyższych modelach mogą być troch nieadekwatne (2 x wyższa cena, ambilight, itp)
 

RNAcid

New member
Krzysiekj napisał:
Witam, pytanie jak w temacie.
Interesuje mnie ten telewizor z uwagi na rozdzielczość 1024 x 1080. Jest ona wyższa niż innych plazm (w przedziale 4-5 kPLN) i zakładam (jako laik), że daje lepszy efekt wizualny (przy dobrym źródle sygnału oczywiście). Z drugiej strony zastanawia mnie mała popularność takiej matrycy (2-3 modele Philipsa i chyba jeszcze Hitachi), jak również brak komentarzy, w necie (głównie na tym forum). [...]
Witam!

Nie dalej jak dwa dni temu przeszedłem się (z przyzwyczajenia głównie) pogapić się w pobliskim sklepie Avans czy mają coś ciekawego w ofercie.
Sprzedawca zaprezentował mi właśnie wymieniony przez Ciebie model Fila (notabene uszkodzony - u góry ekranu biegło "nieaktywny" pas pixeli a telewizor miał być spakowany i odesłany do serwisu), na którym wyświetlany był jakiś koncert Bon Jovi z DVD ;P

Pierwsze, co rzuca się w oczy to przy oglądaniu z około 2/3/4 metrów widać bardzo wyraźnie zniekształcenia obrazu powodowane skalowaniem do 1080 linii poziomych - jak dla mnie totalna dyskwalifikacja. Matryca ma rozdzielczość całkowicie odmienną od rozdzielczości sygnału, nie trzyma nawet jego proporcji i pixele przez to są prostokątne ale nie wydłużone w poziomie tylko w pionie 'Oo
Przez to właśnie obraz wygląda conajmniej dziwnie - widać efekt podobny do skalowania jpg, choć telewizor desperacko stara się utrzymać klatki obrazu w zadanych proporcjach, to powstające zniekształcenia dla mnie są bardzo widoczne i wyeliminowały ten sprzęt z obszaru moich zainteresowań definitywnie.
Efekt jaki się uzyskuje przy wyświetlaniu obrazu SD na takim telewizorze jest znacznie, znacznie gorszy niż na telewizorach o rozdzielczości 1024*768 w podobnym przedziale cenowym. Materiału HD nie miałem sposobności przetestować.
Mi się po prostu, najzwyczajniej w świecie nie podoba, bo jak może być dobrze wyświetlona ramka formatu 4:3 czy 16:9 na matrycy w proporcji 1:1,05? Dodatkowo cena samego telewizora sugeruje, że zastosowane w nim układy skalujące nie należą do najdroższych więc...

Musiałbyś sam ocenić ale ja nigdy bym się na takie rozwiązanie nie zdecydował. Rozumiem, a raczej domyślam się, że w zamyśle konstruktorów telewizor miał służyć głównie do wyświetlania obrazu w formacie 1080i - stąd zwiększona ilość linii poziomych - ale przy zastosowaniu zaledwie 1024 punktów w pionie, moim skromnym zdaniem, producent sam postrzelił się w stopę :>

Ja odradzam - Ty obejrzyj i oceń sam.
 

Krzysiekj

New member
Dzięki za tak rzetelny opis. Mnie też nurtował temat jak wygląda proporcja 16:9 na matrycy "prawie" kwadratowej (biorac pod uwage proporcje pikseli). Widzialem w dzialaniu plazme Hitachi z taka proporcja i bylo ok. To chzba bzlobz na tzle, w temacie mojego zainteresowania ta plazma.
Pzdr
 

RNAcid

New member
Krzysiekj napisał:
Dzięki za tak rzetelny opis. Mnie też nurtował temat jak wygląda proporcja 16:9 na matrycy "prawie" kwadratowej (biorac pod uwage proporcje pikseli). Widzialem w dzialaniu plazme Hitachi z taka proporcja i bylo ok. To chzba bzlobz na tzle, w temacie mojego zainteresowania ta plazma.
Pzdr

Należy się mały "edit" ze względu na to, że pisząc powyżej, przed poranną kawą walnąłem bzdurę po prostu. Oczywiście kształt piksela w tym telewizorze nie nie będzie wydłużony w pionie ale - ponieważ z ilości pikseli wynika, że matryca winna być niemal kwadratowa a sam telewizor jest panoramiczny - de facto są to extremalnie wydłużone poziomo prostokąty, do tego "cieniutkie" :>

Poszedłem nawet raz jeszcze obejrzeć coś na tym telewizorze i tym razem trafiłem na materiał SD z telewizji - dość powiedzieć, że taki widok ostatecznie eliminuje ten sprzęt, jakość jest przerażająco zła przy "zwykłym" sygnale. Widocznie grające tam wcześniej DVD jakoś dawało sobie radę z podawaniem sygnału a podanie go po koncentryku może spowodować wypalenie oczu oglądającego. Ilość powstających zniekształceń jest porażająca i prawdę mówiąc zastanawiam się po co w ogóle było produkować taki telewizor :/ Być może istnieją dla niego jakieś zastosowania ale ... ja ich nie znalazłem niestety.
 
Do góry