Czy telewizory 4K to wielka

rad2005

New member
Czy telewizory 4K to wielka ściema ?

Od kilku dni mam ochotę kupic nowe TV, w związku z tym spędziłem kilka godzinek na poszukiwaniu i oglądaniu ich w saturnie, media markt itp.

Pooglądałem chyba wszystkie topowe tv panasonica, sony, samsunga, lg. Topowe modele z tego roku stoją wyeksponowane, te o model słabsze trochę bardziej schowane. (porównywałem tylko modele topowe z tymi o model niższymi i tańszymi ale z tego roku, domyślam się co by był gdybym porównał z zeszłorocznymi)

Wnioski (moje odczucia tylko w normalnym używaniu w domu np. tv naziemna , nc+):

1. Filmy demo naprawdę powalają najlepszy obraz chyba samsung z seri js, ale jeżeli kazałem włączyć na tych modelach innych niż topowe np. sony x9005c ,a sony x8505c i samsung js 9500 do js 9000 do js 8500, panasonic ax900 do ax800 i cx800, lg uf950 (każde o model niżej).

Moja opinia: nie warto przepłacać kilka tysięcy zł (różnica dla stojącego 2 m od tv niezauważalna, trzeba tylko je poustawiać na takie same tryby np. kino-kino)

2. Ten punkt chyba nawet ważniejszy od poprzedniego. O ile zdecydowałby się wydać te kilka tysięcy więcej, żeby mieć model flagowy np. js 9500 czy js900 zamiast js8500 i tak dalej to po wyłączeniu filmów demo , a włączeniu NC+ CZAR CAŁKOWICIE PRYSŁ. (tv 24 i canal sport)

Moja opinia: 4K żadnej różnicy na żadnym modelu, różnice jak dla mnie laika niezauważalne (moje subiektywne odczucia) chyba tylko js9000 grał najlepiej.

3. Ale tu uwaga niespodzianka w salonach stał też uwaga lg ec930v oled i tu w przypadku porównania go z innymi tv na nc+ różnica była zauważalna, nawet bardzo zauważalna w jakości obrazu (moja żona oczarowana)

Moja opinia: jak zmienię mojego panasonica tx 55wt50e to tylko na ten model na inny się za bardzo nie opłaca, chyba 4k byłby to kaprys.

4. Zamiast 4k jakiegoś modelu 65 cali (chciałem zmienić bo mam 55 cali i tv już 4 latka) wybrał bym poza oledem jeszcze 75 calowe ful hd (jak szaleć to szaleć, ale w rozsądnej cenie) sony kdl-75w855c to miało by większy sens niż 4k 65 cali.

Moja opinia: na nc+ 75 cali sony full hd czy 4k róznica jest również nie zauważalne jedyna różnica w czerni. (na sony czarny był taki jakiś nie czarny w porównaniu z 4k) chyba, że to jeszcze kwestia ustawień.

Ze względu na powyższe żona wybiera oleda tym bardziej, że cena lg ec930v będzie spadać ze względu na premierę nowych modeli. Opłaca się też jechać do niemiec cena 1899 euro, a w saturnie 9999 zł, chyba, że na allegro też 8 z kawałkiem.
Ja wybrałbym sony 75 cali już sobie wyobrażem mecz na tym tv.
 

collider

New member
Bez reklam
Oled moze i tak, ale kiedys gdy uporaja sie z martwymi pikselami i powidokami jak w plazmie. Wybor pomiedzy 4K a FHD oczywisty, jak dla mnie. Oczywiscie mozna tu teraz zrobic watek okulistyczny na ilu calach wiadac roznice czy nie a wojen tu na tym forum juz kilka bylo to i tak w tej chwili kupno tv 4K jest lepszym rozwiazaniem.
 

rad2005

New member
Wybór jest oczywisty ? ale chyba wybrać za te same pieniądze (jeżeli ktoś ma) 4k 65 cali czy full hd 75 czy oled full hd ?

Pierwsze dwa obraz na nc+ taki sam dla laika, ale ekran większy. 3 to szok ale w tej cenie to tylko 55 cali i też full hd ( a niszczy nawet samsunga js 9500, a to tylko oled full hd), gdyby było 65 to nawet bym nie spojrzał na 4k

Ja wybieram z tych 2 ostatnich, ale to mój wybór.
 

vectra1

Member
Bez reklam
Też wybrałbym większą przekątną i lepszy model Full HD
4K chwilowo dla mnie to taki bajer, trochę jak 3D - obejrzysz kilka razy po zakupie a później okulary do szafki.
Większość filmów to Blu-Ray w Full HD, lub telewizja która osiąga max HD, a niektórym kanałom daleko do HD.
Fajnie by było jakby telewizja wskoczyła w Full HD, obawiam się, że zanim 4K stanie się standardem będzie już 8K, 16K, 48K
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kieruj się rozsądkiem i własnymi odczuciami.
Ja w pierwszej kolejności brałbym przekątną, następnie 65" 4K, a na końcu Oleda 55".
Oleda brałbym w pierwszej kolejności, ale taka przekątna mnie nie zadawala i wybór staje się prosty.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Moja opinia:
Ja wybrałbym sony 75 cali już sobie wyobrażem mecz na tym tv.[/QUOTE]

Witam moim zdaniem każdy dobry 75" jest dobrym wyborem,ALE wyobrażasz sobie clouding czy DSE na takim TV. Czar szybko pryśnie-dlatego musi być dokładny wybór a to jest trudne,łatwiej czwórkę czy piątkę trafić w Lotto ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co prawda trafiłem kiedyś piątkę w lotto (autentyk), więc może dlatego bez większych ekscesów mój tv nie ma żadnych problemów, a cloudingu faktycznie bym nie zdzierżył. Drażni mnie bez znaczenia na przekątną.
 

RHJG

New member
Bez reklam
To gratuluje! mam na co dzień styczność z TV i to jest loteria....jak nie banding to clouding,a najczęściej jedno i drugie.faktycznie drażni obojętnie na jakiej przekątnej tylko przy 75" to wkurza na maxa....Jeszcze dopiszę żeby nie było,że odradzam koledze te 75".Kolega pisze o meczach a tu widać wszelkie mankamenty."Ratunkiem" jest oglądanie przy włączonym jakimś oświetleniu,dlatego w sklepach tych defektów tak nie widać?
 
Ostatnia edycja:

alsander

New member
A co z "podkręcaniem" [upscalingiem ?] wyświetlanego materiału przez telewizory 4k do rozdzielczości 4k ?
Z tego co czytałem niektóre modele posiadają taką funkcję i podobno daje to całkiem zadowalający efekt. Podobno przy takim "podkręcaniu" widać różnice pomiędzy Full HD a 4k. Nie jest to oczywiście jakość taka jakbyśmy oglądali materiał nakręcony w 4k, ale podobno różnica jest widoczna.

Co o tym sądzicie ?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Przy tym wyborze proponuję, przeczytać uważnie przed zakupem warunki gwarancji i instrukcje obsługi.
Wydając kilkanaście tzł, warto wiedzieć jakie kwiatki przygotowały nam firmy. Polecam zwłaszcza lekturę gwarancji Sony.
Bardzo interesująca.
 

rad2005

New member
A co z "podkręcaniem" [upscalingiem ?] wyświetlanego materiału przez telewizory 4k do rozdzielczości 4k ?
Z tego co czytałem niektóre modele posiadają taką funkcję i podobno daje to całkiem zadowalający efekt. Podobno przy takim "podkręcaniu" widać różnice pomiędzy Full HD a 4k. Nie jest to oczywiście jakość taka jakbyśmy oglądali materiał nakręcony w 4k, ale podobno różnica jest widoczna.

Co o tym sądzicie ?


Liczyłem na to i dlatego chciałem kupić TV 4K, ale nic takiego przy oglądaniu nc+ nie występuje. Nie ma różnicy, przynajmniej bardzo widocznej wartej tych pieniędzy.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
A co z "podkręcaniem" [upscalingiem ?] wyświetlanego materiału przez telewizory 4k do rozdzielczości 4k ?
Z tego co czytałem niektóre modele posiadają taką funkcję i podobno daje to całkiem zadowalający efekt. Podobno przy takim "podkręcaniu" widać różnice pomiędzy Full HD a 4k. Nie jest to oczywiście jakość taka jakbyśmy oglądali materiał nakręcony w 4k, ale podobno różnica jest widoczna.

Co o tym sądzicie ?
Ja sadze, ze albo czytales nieuwaznie, albo wyciagnales zle wnioski, ze zle zredagowanegp tekstu.
WSZYSTKIE dostepne telewizory 4k, moga upscalowac do 4k i tak robia, jesli nie wymusisz trybu w ktorym wyswietla oryginalny obraz, czyli 1/4 wielkosci ekranu. Tylko kto by tak chcial ogladac?

Dla autora tego watku mam zas rade.
Nie pokazuj szanownej mazonce OLEDa 4k. Potem moze byc trudno znalezc argument, po co wogole cos kupowac skoro to nie bedzie OLED 4k.
 

rad2005

New member
Nie zrozumcie mnie źle tv 4k są super, ale dla kogoś kto ostatni tv kupił wiele lat temu, albo mu się tv popsuł. Ja mam Panasonica tx 55 wt50e i aż tak wielkiej różnicy w obrazie przy oglądaniu nc+ nie zauważam. Chciałem po prostu kupić nowy tv 50 rat 0% to tak 200-250 zł na miesiąc, ale nie widzę sensu wymieniać na 4k żeby mieć obraz prawie taki sam oglądam tylko nc+ i filmy z netu.
Sens zauważyłem tylko w oled i większym prawie 2 razy od mojego sony.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Wiesz moze zabrzmialo to z przekasem, ale ja naprawde nie widze wogole sensu. Jesli 55" jest dla Ciebie za male, zeby ogladac bylejaka telweizje, to najprosciej przysunac kanape do przodu albo telewizor ;)
 

alsander

New member
Ja sadze, ze albo czytales nieuwaznie, albo wyciagnales zle wnioski, ze zle zredagowanegp tekstu.
WSZYSTKIE dostepne telewizory 4k, moga upscalowac do 4k i tak robia, jesli nie wymusisz trybu w ktorym wyswietla oryginalny obraz, czyli 1/4 wielkosci ekranu. Tylko kto by tak chcial ogladac?

No tak. Masz rację. Źle się wyraziłem.
Rozumiem, że obraz jest skalowany do wielkości 4K. Bardziej mi chodziło o to czy jakość tego skalowanego obrazu jest rzeczywiście tak wyraźnie lepsza od Full HD.
Np. jeśli będę wyświetlał film z Blue Ray'a - czyli 1920x1080 px - to czy jak sprzęt przeskaluje to do 4K to rzeczywiście będzie to efekt wart wyższej ceny telewizora ?
Jeśli np. mogę kupić tv Full HD Philips 50PFH6550/88 za ok. 3 500 zł a tv 4k Philips 55PUS7600/12 za ok. 7000, to czy płacąc dwa razy tyle dostanę efekt obrazu wart dwukrotnie wyższej ceny ???
To mnie mocno frapuje w tej chwili, bo właśnie się waham pomiędzy tymi dwoma modelami. :niewiem:
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Aleksander.
Nie zrozum mnie prosze zle, nie jest moja intencja kpic z cudzych przekonan.
Kupno telewizora 4k, do tego aby upskalowac BD i wydac na ten cel extra 3.5k, abstrahujac od odleglosci w jakiej bedziesz siedzial, to najbardziej nieprzekonywujacy, zeby nie napisac absurdalny argument.
Jwzeli nie zamierzasz na telewizorze ogladac filmow, telewizji, czy wogole jakichkolwiek materialow w 4k, to po co ci on?
Kup sobie model FHD, a zaoszczedzona kase wydaj na projektor. Nie jest to wprawdzie koniec wydatkow, bo zakup, czy wykonanie ekranu, bedzie wymagalo dodatkowych nakladow finansowych ( chyba ze po prostu pomalujesz sciane), ale frajda, a przede wszystkim sens ogladania filmow z Bluray wiekszy niz na 55" ekranie. A wrazenia kinowe.
Jesli nie jestes pozeraczem filmow, to odpusc sobie ten "klopot", kase zainwestuj, a za 2-3 lata kup wiekszy telewizor UHD, technologicznie rozwiniety i przystosowany do pracy w przyszlosci.
 
Ostatnia edycja:

rad2005

New member
No tak. Masz rację. Źle się wyraziłem.
Rozumiem, że obraz jest skalowany do wielkości 4K. Bardziej mi chodziło o to czy jakość tego skalowanego obrazu jest rzeczywiście tak wyraźnie lepsza od Full HD.
Np. jeśli będę wyświetlał film z Blue Ray'a - czyli 1920x1080 px - to czy jak sprzęt przeskaluje to do 4K to rzeczywiście będzie to efekt wart wyższej ceny telewizora ?
Jeśli np. mogę kupić tv Full HD Philips 50PFH6550/88 za ok. 3 500 zł a tv 4k Philips 55PUS7600/12 za ok. 7000, to czy płacąc dwa razy tyle dostanę efekt obrazu wart dwukrotnie wyższej ceny ???
To mnie mocno frapuje w tej chwili, bo właśnie się waham pomiędzy tymi dwoma modelami. :niewiem:

O to właśni mi chodziło w tym temacie! Lepiej bym tego nie ujął !

Kolejne pytanie kiedy w Polsce na nc+ czy też polsacie będą dostępne kanały 4k ? (takie sensowne w ilości porównywalnej do tej jakie dziś oferują w HD, o ile jest to HD)

Kiedy nastanie ten czas warto będzie kupić tv 4K.
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Wiele osób bije się z podobnymi myślami ?!
Dzwoniąc na info linie do NC+ nikt nie potrafił odpowiedzieć sensownie na to pytanie 😔 kiedy będzie 4K
Obiecali oddzwonić ale jakoś słabo im idzie z ta odpowiedzią ?!
Na razie czekamy i oglądamy materiał 4K z Netu 😀
 

bluray

Banned
[1]
wybrałbym matrycę 4k, zdecydowanie !
Ale nie w nadziei na jakieś filmy 4k, bo filmów nie ma i długo nie będzie. O okresie 2 lat liczę na 4-6 tytułów. Tymczasem sporo materiałów 4K na YT. Fajne filmy relaksacyjne nawet po 4 godziny. Z pewnością pojawią się reedycje upsamplowane w profesjonalnych, studyjnych warunkach.


[2]
Każdy TV 4K skaluje do 4K sygnał FHD i SD. Materiału VHS nic nie uratuje.


[3]
Temat jaki poruszasz to jakie korzyści płyną z samej matrycy 4k. A tu nikt tego tematu nie podejmuje.
Na początek podpowiem:
- fotki 4k - szczegółowość nieosiągalna na FHD,
- programy CAD z PC,
- wygładzani schodkowości linii ...
Ktoś coś doda więcej ?


I jeszcze jedno: ceny TV 4k są zrównane z FHD.
Dałeś fatalne porównanie Philipsów - model 2014 z 2015.
To rocznik jest przyczyną różnicy cenowej.
Wyprzedały się już tanie i dobre Philipsy 4K 2014. Taki 50" PUS6809 kosztuje w EURO 2 690 zł.
Albo 55" Philips 55PUS7909 za 4 990 zł. Model 2014.

[4]
Nasz forumowicz @ambra kupił wczoraj 55" 4K OLED 9609 za 10 500 zł w DE.
Takie mają tam promocje.
Poczytaj wątek
http://www.hdtv.com.pl/forum/lg/120744-oled-559609-nowe-oceny-seria-eg96.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry