Czerń w serii S20 Panasonica (konkretnie TX-P50S20)

ekot

New member
Czytając watki na tym forum, różne testy i opinii napaliłem się na Panasonic'a TX-P50S20. Dzisiaj wpadłem do Saturna żeby go obejrzeć (nie kupić bo ceny tam maja z... kosmosu) i muszę powiedzieć że jestem bardzo zawiedziony. Telewizorek ten wisiał obok kilku mniejszy z serii "G" "V" i oczywiście należało się spodziewać różnic niemniej jednak o ile w modelach "G" i "V" czerń była prawie idealna to w P50S20 była po prostu szara. Co więcej jakość czerni w P50S20 była najgorsza chyba ze wszystkich widzianych przeze mnie dzisiaj modeli - gdybym poszedł tam nie wiedząc, że ten model jest polecany pomyślałbym, że to jakiś beznadziejny shit (kolory też były jakieś takie wyblakłe). Generalnie chciałem się upewnić co do zakupu a teraz to wydaje mi się, że mógłby to być duży błąd.

Stąd też moje pytanko brzmi: czy faktycznie jest aż taka różnica pomiędzy seriami G20 i S20 (bo dotychczas sądziłem, że to tylko kwestia wyposażenia a ekran jest niemal identyczny) !? Czy mogła być to kwestia złego ustawienia parametrów obrazu, oświetlenia, czy też "wypalenia się" tej konkretnej plazmy w Saturnie?

Poniżej 2 fotki (trzeba obrócić), TX-P50S20 prawy-dół. Wyświetlane było akurat jakieś miasto nocą, żeby pokazać tą "super-czerń"...
 

ekot

New member
Światy światami ale G20 prezentuje się w sklepie całkiem spoko a S20 bardzo przeciętnie - z tego co czytałem nie powinno być pomiędzy nimi aż takiej różnicy. Jeśli faktycznie tak jest to serii S20 chyba nikt by nie kupił na miejscu w sklepie a chyba jeszcze jednak większość osób w ten sposób kupuje.
 

marfer

New member
Miałem kiedyś okazję porównać S20 i G20 i niestety różnica dla mnie była na tyle duża, że zrezygnowałem z zakupu S20. Dodam, że ustawienia były takie same (dostałem pilota do ręki i mogłem się trochę pobawić). W S20 nie udało mi się uzyskać poziomu czerni nawet zbliżonego do G20.
Pewnie w S20 czerń w warunkach domowych będzie lepsza niż w sklepie, ale w G i V również. Według mnie warto poczekać i dołożyć tego tysiaka (w przypadku 50"), bo tv kupuje się na kilka ładnych lat.
 

ekot

New member
Na tej stronie: Panasonic TX-P50S20B/TX-P42S20B/TX-P42S20/TX-P50S20 Review jest ciekawa recenzja P50S20. Po odpowiedniej kalibracji jakość czerni w tym modelu oceniana jest bardzo wysoko: "As a result, the TX-P50S20B does not buck the trend of Panasonic PDPs producing some of the deepest blacks currently on the market.". Czy ktoś z Was miał okazję "bawić się" w kalibrację serii S20 !? Czy można proces kalibracji przeprowadzić we własnym zakresie (po odpowiednim rozeznaniu w temacie)? Czy traci się przez to gwarancję?

Oni używają do tego oprogramowania "Calman Professional" CalMAN home theater video calibration software , dostęp do wymaganych ustawień telewizora tylko przez menu serwisowe.
 

cactusek

New member
Bez reklam
Mierniki twierdzą co innego.
Goście z zachodniego forum mierzyli serie S w stosunku do G i poziom czerni wyszedł prawie taki sam u obu wiec nie wiem jak to jest z waszymi odczuciami. Może to wina filtra którego brakuje w eSkach i w sklepie matryca sprawia wrażenie szarej. Czerń należy oceniać w ciemnym pomieszczeniu a nie jasnym sklepie.
 

ekot

New member
(...) wiec nie wiem jak to jest z waszymi odczuciami.
Dlatego właśnie wkleiłem linki do fotek, tu nie chodzi o odczucia tylko o zaistniały fakt.
Fajnie gdyby się wypowiedział jakiś posiadacz "S20", jak to jest w warunkach domowych z tą czernią... Czy przy oświetleniu/świetle dziennym faktycznie wypada tak fatalnie !? Przecież nie mogę założyć, że zawsze wszystko będę oglądał w nocy...
 
Ehhhh to trochę koledzy mnie zasmuciliście, bo już się przymierzałem do zamawiania S-ki w 50" a dodatkowe 1200 PLN do serii G jednak piechotą nie chodzi. Szkoda, że nie pojawił się jeszcze polski gruby test P50S20 na hdtv.com.pl, który pokazałby co i jak. Dobrze by jacyś użytkownicy się zaktywizowali i wrzucili kilka fotek jak to wygląda w domowych warunkach. Jak znajdę chwilę to też ruszę do sklepu dla idiotów by postawili mi coś obok siebie dla porównania i może trzasnę jakieś foto lustereczkiem. Żal by było, gdyby plazma była szara niczym elcedek:???:
 

babus

Member
Witam.
Użytkuję 50" S20E od dwóch miesięcy. Może w dzień czerń nie powala ze względu na jasną matrycę, za to w zaciemnionym pomieszczeniu nie ma się do czego doczepić. Wcześniej miałem 37 calową serię PV8. Różnica jest spora na korzyść S20. Wykonałem dziś fotki, jedna bez sygnału, ze świecącą tylko matrycą. Zdjęcia robione z ręki więc lekko poruszone, ale czerń można ocenić.W całkowicie ciemnym pomieszczeniu ekran ledwo widoczny.
 

Attachments

  • S20E.JPG
    S20E.JPG
    140,8 KB · Wyś: 284
  • S20E 1.JPG
    S20E 1.JPG
    30,7 KB · Wyś: 2197
  • S20E 2.JPG
    S20E 2.JPG
    129 KB · Wyś: 218
Witam.
Użytkuję 50" S20E od dwóch miesięcy. Może w dzień czerń nie powala ze względu na jasną matrycę, za to w zaciemnionym pomieszczeniu nie ma się do czego doczepić. Wcześniej miałem 37 calową serię PV8. Różnica jest spora na korzyść S20. Wykonałem dziś fotki, jedna bez sygnału, ze świecącą tylko matrycą. Zdjęcia robione z ręki więc lekko poruszone, ale czerń można ocenić.W całkowicie ciemnym pomieszczeniu ekran ledwo widoczny.

Jak dla mnie jest całkiem nieźle, zważywszy na fakt, iż będąc człowiekiem pracy oglądanie TV przypada raczej na porę wieczorną. Jakkolwiek jeśli ktoś wrzuciłby fotki z warunków domowych za dnia też byłoby miło :)
 

babus

Member
Fotki w dzień. Żaluzje w oknach otwarte, widoczne odbicia okna na ekranie. Nie przeszkadza w oglądaniu. Zdjęcia z ciemnymi elementami, aby można było ocenić czerń. Na jasnych scenach odbić praktycznie nie widać.
 

Attachments

  • Obraz 004.jpg
    Obraz 004.jpg
    96,5 KB · Wyś: 172
  • Obraz 006.jpg
    Obraz 006.jpg
    128,3 KB · Wyś: 180
  • Obraz 008.jpg
    Obraz 008.jpg
    66,4 KB · Wyś: 155
  • Obraz 010.jpg
    Obraz 010.jpg
    143,7 KB · Wyś: 172
Ostatnia edycja:
Do góry