Czemu w plazmie czarne tło świeci na szaro?

jgx

New member
Bez reklam
W zupełnie ciemnym pokoju czarne tło świeci na szaro (np. nocne sceny w filmie albo plansza końcowa z napisami) Sądziłem że piksele plazmy gasną i powinno być czarno. Natomiast małe czarne elementy na jasnym obrazie są (albo wydaje się że są) czarne jak należy, mógłby ktoś objaśnić czemu tak się dzieje?
 

digitalus

Banned
witam
zalezy co jest zrodlem sygnalu, jesli kanal nadaje z dobra jakoscia mam na mysli kanal sd to czarny bedzie czarny.nie bedzie to taka czern jak w plazmie pioneer kuro ale bardzo zblizona do doskonalosci:)
tu probka mozliwosci
http://www.sendspace.com/file/1mr0hj
gdy gasnie swiatlo to czarny jest prawie taki jak kolor obudowy telewizora.
jesli masz dvd ktore czyta mpeg2 to mozesz sprawdzic.
to fragment koncertu nagrany z karty dvb w komputerze bez konwersji czyli taka jakosc jak z tunera satelitarnego.
na ekranie lcd ten fragment nie robi specjalnego wrazenia, na plazmie jest zupelnie inaczej
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
digitalus napisał:
witam
zalezy co jest zrodlem sygnalu, jesli kanal nadaje z dobra jakoscia mam na mysli kanal sd to czarny bedzie czarny.nie bedzie to taka czern jak w plazmie pioneer kuro ale bardzo zblizona do doskonalosci:)
http://

nie jest prawdą co piszesz no chyba że na cyfrze nie ma ani jednego dobrego sygnału w sd - testowałem na wszystkich kanałach włącznie z niemieckimi fta i jest to samo więc to wynika chyba z czego innego?
 

digitalus

Banned
uzyskalem taka jakosc obrazu z tunera pioneer 1430(od c+) w trybie rgb.
z kanalu nrj hits gdy kanal nie byl jeszcze kodowany
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Fizyka. Jak w "starych dobrych crt". "Ciepły" fosfor emituje delikatną poświatę (nawet przez dłuższą chwilę od wyłączenia tv). Widoczna jest ona przy mocno zaciemnionym pomieszczeniu, bez dodatkowych źródeł światła.

Natomiast w przypadku wyświetlania dochodzi jeszcze utrzymanie pewnego poziomu ciepła plazmy (chociaż np. Samsung wyłącza "grzanie" przy całkowicie czarnych scenach - wtedy widać pewien skok w jasności) wymagany do szybkiej reakcji - oprócz tego dochodzi dynamiczny kontrast (o ile jest włączony). Poza tym należy sprawdzić poziom jasności przekazywany z urządzeń wejściowych (okrojone RGB wycina pierwszych i ostatnich 16 wartości, także "czerń idealna" przy takim sygnale jest nie do osiągnięcia).

P.S.
Rzeczywisty (a nie marketingowy) kontrast na aktualnych plazmach to jakieś 4000-5000:1 (to i tak ze 2-3 razy lepiej niż na LCD).

P.P.S.
Tutaj masz kawałek z wiki dotyczący jednego z wymienionych przeze mnie aspektów:
Plasma is often cited as having better (i.e. darker) black levels (and higher contrast ratios), although both plasma and LCD each have their own technological challenges. Each cell on a plasma display has to be precharged before it is due to be illuminated (otherwise the cell would not respond quickly enough) and this precharging means the cells cannot achieve a true black. Some manufacturers have worked hard to reduce the precharge and the associated background glow, to the point where black levels on modern plasmas are starting to rival CRT.
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
jgx,
Co prawda nie mam tv plazmowego tylko projektor, jednak wiem, że aby mówić o poziomie czerni jaką generuje dany odbiornik trzeba dokonać podstawowej kalibracji urządzenia. Nie mówię o kalibracji za pomocą składowych R, G, B tylko za pomocą suwaków jasności i kontrastu. Suwak jasności decyduje o poziomie jasności czerni a suwak kontrastu o poziomie jasności bieli. Może nie fachowo ale mniej więcej o to chodzi. Więc spróbuj suwakiem jasności zjechać w dół. Cały obraz wówczas się zaciemni a następnie rozjaśnij go suwakiem kontrastu. Najlepiej dokonać tego z płytą testową lub planszą ściąniętą gdzieś z netu. Czy uzyskasz dobry efekt to też zależy czy odbiornik ma dobrze ustawioną krzywą gamma i oczywiście od minimalnego poziomu jasności czerni jaką osiągniesz. Jak nadal będzie za jasno to lipa ;) i pewnie tak będzie hihi.

"Poza tym należy sprawdzić poziom jasności przekazywany z urządzeń wejściowych (okrojone RGB wycina pierwszych i ostatnich 16 wartości, także "czerń idealna" przy takim sygnale jest nie do osiągnięcia)."
To również ważna uwaga. W moim przypadku najlepszy efekt osiągam gdy w dvd mam ustawiony RGB nie jako szeroki tylko właśnie okrojony, z tym, że projektor jest skalibrowany by 16-sta wartość była wyświetlana jako najniższy poziom jasności mojego urządzenia. Trzeba poczytać o kalibracji.

Ja mam natomiast wyrobioną opinię o plazmach. Nie chcę wywołać burzy ale może też zwrócicie na to uwagę i powiecie jakie macie wrażenia. Otóż obraz plazmy wydaje mi się zabrudzony. Coś tu nie tak z reprodukcją odcieni szarości. Zupełnie nie do przyjęcia dla mnie. Czy to panas, samsung, lg - obraz po prostu jest brudny. :D A to tylko jedna z wielu wad plazmy. Hihi.
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Buti napisał:
Ja mam natomiast wyrobioną opinię o plazmach. Nie chcę wywołać burzy ale może też zwrócicie na to uwagę i powiecie jakie macie wrażenia. Otóż obraz plazmy wydaje mi się zabrudzony. Coś tu nie tak z reprodukcją odcieni szarości. Zupełnie nie do przyjęcia dla mnie. Czy to panas, samsung, lg - obraz po prostu jest brudny. :D A to tylko jedna z wielu wad plazmy. Hihi.
Jak dla mnie jest po prostu mniej cukierkowy niż na LCD. Poza tym - niezależnie od kąta oglądania kolory są takie same (czyli inaczej niż na LCD). No i czas reakcji - kilkadziesiąt tysięcy razy mniejszy niż na LCD...
Swego czasu chciałem kupić tv LCD, ale jak porównałem jakość obrazu w ruchu, wtedy stwierdziłem, że plazma to właściwy wybór...
 

Buti

New member
To jesteś szczęściarzem, który nie widzi zwłoki czasowej wygaszania pewnych składowych. Mi to dokucza. Co z tego, że plazmy nie smużą jak mają jeszcze gorszy efekt w postaci, którą ja mogę nazwać efektem "klejenia się obrazu". Biała linia w ruchu na czarnym tle z jednej swojej krawędzi będzie zielona a z drugiej niebieska. W przypadku wykorzystania do dynamicznych gier to porażka. Ale są szczęściarze co tego nie widzą :D
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
AAaa muszę dodać, ja w ogole nie bronię lcd. Aczkolwiek do ogladania dziennika wybrałbym LCD a do sportu... tu jest kłopot, bo nawet chcąc iść na stadion by zobaczyć mecz to można dostać w ryja od bandziora :D
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
kup sobie plazmę Pioneera , LCD Philipsa 9704 lub Toshibę SV 685 - to zobaczysz czarny - czarny.
 

1siedem

New member
jgx -widzę że szukamy podobnie.
Podobnie jak Ty myślałem o samie 650 - głównie po dobrych opiniach tu i twierdzenieu kikiego, że obraz ma identyczny jak bardzo chwalona 850-tka samsunga. Czytałem ,że odesłałeś ową 650-tkę. Czy próbowałeś wszelakich ustawień ?
Ja nie dam 8-12 tys na tv by mieć lepszą czerń :)
Skusiłbym się na jvc le700 ale ma marne kąty boczne, które niby poprawiają się po kalibracji, której on i tak wymaga (widziałem w sklepie w akcji- kolory ma ładne ale firmowo zypełnie przesunięte w stronę niebieskiego o ile dobrze pamiętam) Czarny jest dobry ale tylko od przodu, no i cena przyzwoitsza (i tanieje w przeciwieństwie do philipsa 9704).
pozdrawiam, 1siedem
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
wystarczy obrócić lekko na stoliku i nie ma kątów bocznych.
Mieści się w cenie ie jest extra.
 

jgx

New member
Bez reklam
pejotpe napisał:
Fizyka. "Ciepły" fosfor emituje delikatną poświatę (nawet przez dłuższą chwilę od wyłączenia tv). Widoczna jest ona przy mocno zaciemnionym pomieszczeniu, bez dodatkowych źródeł światła.
Natomiast w przypadku wyświetlania dochodzi jeszcze utrzymanie pewnego poziomu ciepła plazmy wymagany do szybkiej reakcji
.

myśle że kolega właściwie i trafnie wytłumaczył problem, dużo to mi wyjaśnia
dzięki i pozdro 4all
 

jgx

New member
Bez reklam
1siedem napisał:
jgx -widzę że szukamy podobnie.
Podobnie jak Ty myślałem o samie 650 - głównie po dobrych opiniach tu i twierdzenieu kikiego, że obraz ma identyczny jak bardzo chwalona 850-tka samsunga. Czytałem ,że odesłałeś ową 650-tkę. Czy próbowałeś wszelakich ustawień ?

witam, tak testowałem prawie całą noc, różne ustawienia, włącznie ze zjeżdzaniem i podnoszeniem rgb w tunerze 1430 pionka i odesłałem ( a dokładnie odwiozłem) swoją 50b650 ale nie tylko z powodu czerni - brzęczenie tv na poziomie dla mnie nie do zaakceptowania (choć na forum piszą że to przypadłość tylko bzz850 a jednak 650 też brzęczy - przynajmniej ta co miałem w domu ale moim zdaniem kazda plazma sama będzie robić bzzzzz) no i na koniec powidoki!!! Na testach miałem zjechane ustawienia a i tak powidoki zaraz się porobiły, jak mam kupić sobie tv i póżniej myśleć nad nim więcej niż oglądać - wypali czy nie wypali, o cholera tvn24 leci już 40min, trzeba szybko przełączyć - albo jestem na nocnej zmianie- ciekawe czy córka czasem nie ogląda za dużo na jakimś mini-mini - to ja mam gdzieś taki tv!!! A bajdy o docieraniu które eliminuje ten problem to moim zdaniem właśnie bajdy bo jakby tak było to ludzie by po tym okresie nie pisali o powidokach a piszą. Ale tu moge się mylić - jednoznacznie bym się wypowiedział jakbym ją używał te 200h a tak nie było).
Co do lcd to w momencie gdy odpadła plazma pozostał mi lcd - myśle i mam nadzieje że jeśli to będzie jakiś topowy model np. sony to obraz będzie nie gorszy od plazmy a jednocześnie nię będzie tych wad o których pisałem. Też mam rozterke czy iść w raczkujący led czy raczej w topowe tradycyjne podśw. Wiem jedno niestety za taki tv trzeba będzie dać więcej niż te 4 koła za 650 no ale cóż za jakość trzeba zapłacić a tv kupuje się raz na ładnych pare latek. Teraz konkretnie myśle nad sony 52Z5500 ogłądałem dość mocno w sklepie i sd bardzo ładne było, niestety nie ma opcji zwrotu i tu mam problem bo inaczej nie kupie bo coprawda w markecie obraz mi pasi ale plazma w markecie też mi się podobała a w domu już nie szczególnie :). Zastanawiam się nad prezentacją w domu u naszego mentora -handlowca i już pewnie bym zamówił ale to też nie jest idealne rozwiązanie ba taka prezentacja to miałaby sens dla mnie jakby mi przywiózł kierowca np popołudniu i mam czas jedną noc żeby w spokoju i bez pospiechu zdecydować a na szybko przy kierowcy to i tak nie zdecyduje więc tu lipa jak dla mnie. Na razie oglądam na 32" topowym kineskopowcu, rozkoszuje się referencyjnym sd (choć troche małym jak dla mnie), i kombinuje jak tu wyjść z tej opresji kupna nowego, większego tv :D :D :D
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
kiki pisze:
kup sobie plazmę Pioneera , LCD Philipsa 9704 lub Toshibę SV 685 - to zobaczysz czarny - czarny.
I ma rację. Przy PDP Pioneer dopisał bym KURO 9G.
Cekamy także na wyniki testu Z1/Z11 Panasa.
Problem czerni w płaszczakach przemija, bo nawet współczesne ledowe LCD nie rażą tym parametrem. Kąty to także pomijalny problem.

Pozostają obecnie do załatwienia dwie wielkie ułomności ekranów:
- całkowita eliminacja smużenia tak w plazmach jak i LCD
- judder 1080p/24.
 

pierwszy

Banned
jgx napisał:
(...)moim zdaniem kazda plazma sama będzie robić bzzzzz) no i na koniec powidoki!!! Na testach miałem zjechane ustawienia a i tak powidoki zaraz się porobiły, jak mam kupić sobie tv i póżniej myśleć nad nim więcej niż oglądać - wypali czy nie wypali, o cholera tvn24 leci już 40min, trzeba szybko przełączyć - albo jestem na nocnej zmianie- ciekawe czy córka czasem nie ogląda za dużo na jakimś mini-mini - to ja mam gdzieś taki tv!!!(...)
TV jak w podpisie bzyczy jak się ucho do niej przyłoży...
"Wypaliło" mi się ostatnio logo eurosportu po ok 6 godzinach oglądania nonstop. Po jakiejś godzinie powidok zniknął bez specjalnych zabiegów.
TV nie był docierany, jakieś 1000h przebiegu ma.

jgx napisał:
(...)gdy odpadła plazma pozostał mi lcd - myśle i mam nadzieje że jeśli to będzie jakiś topowy model np. sony to obraz będzie nie gorszy od plazmy a jednocześnie nię będzie tych wad o których pisałem.
powodzenia:grin: i wytrwałości z wadami lcd - imho "zamienił stryjek..."
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
Mnie odpycha kierunek w jakim idą firmy produkujące tv lcd z podświetleniem LED. Na widok tych cukierkowych kolorów z ekranu super odbijającego swiatło odechciewa się patrzeć... W ciemnych scenach można się przeglądać w ekranie. Boziu jak dobrze, żę są proje ;).
 
Do góry