Crossover czyli ustawienia częstotliwości głośników

Rybaczenkow

New member
Cześć! Znalazłem sobie kolejny problem, a mianowicie jak ustawić częstotliwości na kolumnach :) Nie było by pewnie żadnego problemu gdybym sobie skalibrował system poprzez dołączony do amplituner mikrofon, lecz niestety działa on tylko gdy mam podłączony zestaw 5.1, a póki co mam
tylko 3.1 bez surround ów. I teraz nie wiem jak ma to być wszystko ustawione bo czytając fora wiem jedno, czytając instrukcje całkiem co innego. Mianowicie w ustawieniach ampli (AVR-255) przy crossover każdego z głośników mam opcje: Large, 20Hz, 40, 60, 80, 100 itp. Ustawiając na
Large dodatkowo w Sub Mode mam do wyboru LFE lub L-R + LFE. Gdy ustawię jakąkolwiek częstotliwość na kolumnach Sub Mode zamienia się na "Sub" i nie ma możliwości edycji. I teraz w zależności od opinii mamy 3 opcje do wyboru:

1. Ustawiamy wszystkie 5 głośników na 80Hz, i wtedy głośniki będą grać wszystko powyżej 80Hz a subwoofer wszystko poniżej. Tylko teraz po co co nam duże kolumny (Klipsch RF-62) skoro nie wykorzystujemy ich pełnego pasma? Czy tylko po to że będą one używane w przypadku gdy nie mamy subwoofera?

2. Opcja ta jest zbliżona do pierwszej z ta różnicą że patrzymy ma specyfikację kolumn i w zależności od pasma jakim potrafią zagrać ustawiamy poszczególne odcięcia. tj z moim przypadku fronty 38Hz-20kHz, wiec ustawiam na 40Hz, central (Klipsch RC-61 ll) 57Hz-20kHz ustawiam na 60 Hz.

3. Opcja to taka że w przypadku dużych kolumn nie jakichś plastików ustawiamy wszystkie na Large czyli pozwalamy im grac pełnym pasmem, przy czym sub ustawiony jest na LFE i wg niektórych gra on tylko te dzięki które reżyser chciał żeby były odtwarzane przez sub a nie jak w opcji nr 1 wszystkie niskie częstotliwości.

Szukałem, czytałem, lecz nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Może przydałaby się jakieś kilkuminutowe nagranie testowe i mógłbym przetestować każdą z opcji?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Fronty na LARGE, central odetnij w/g specyfikacji lub też large, w koncu to kawął głośnika, suba na LFE, tak sprawdza się u mnie :)
 
Do góry