Co to jest sygnał SD?

Jedras

New member
SD - Standard Definition
HD - High Definition

Sygnal SD moze byc analogowy lub cyfrowy i charakteryzuje sie tym, ze jego maksymalna rozdzielczosc to 720x576 pikseli. Taki sygnal masz najczesciej z anteny naziemnej albo zwyklej telewizji kablowej.
Sygnal HD zaczyna sie od rozdzielczosci 1280x720 w gore.
 

tatu

New member
SD - Standard Definition
HD - High Definition

Sygnal SD moze byc analogowy lub cyfrowy i charakteryzuje sie tym, ze jego maksymalna rozdzielczosc to 720x576 pikseli. Taki sygnal masz najczesciej z anteny naziemnej albo zwyklej telewizji kablowej.
Sygnal HD zaczyna sie od rozdzielczosci 1280x720 w gore.

Postanowiłem odświerzyć temat przy okazji poszukiwania TV do zakupu. Nie jestem obeznany technicznie a chyba zrozumienie tematu moze takze pomóc mi przy decyzji zakupu odpowiedniego modelu.
SD a HD to jak zrozumiałem rozdzielczosć w jakiej przesyłany jest sygnał do telewizora.

I teraz HD to raczej na obecną chwile specjalne pakiety oferowane przez cyfre+, N TV, polsat cyfrowy za któe oddzielnie sie płaci.
Czyli jesli dobrze rozumiem to pozostałe programy sa w formacie SD ?? pozostaje zatem zrozumieć kiedy są przekazywane cyfrowo a kiedy analogowo??

Przykład1 (cyfra+)
jesli kupię pakiet "kompakt" i otrzymam antene sat i dekoder HD to będę odbierał sygnał SD ale cyfrowo??

przykład2 (cyfra+)
jesli kupię pakiet "kompaktHD" i otrzymam antene sat i dekoder HD to będę odbierał sygnał SD oraz sygnał HD dla programów HD oferowanych w tym pakiecie??

Jesli jak powyżej ale zamiast dekodera HD będę miał dekoder SD to rozdzielczosci HD nie odbiore nawet jesli w pakiecie będe miał jakieś programy nadawane w tej rozdzielczosci?? i sygnał idzie analogowo??
Czy moze zawsze poprzez antene sat sygnał idzie cyfrowo a tylko poprzez zwyka siatkowa dachowa idzie analogowo?? (oczywiście zakładamy że TV jest podpięty do dekodera poprzez HDMI, bo pewnie poprzez scart też juz jest analog sygnał ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry