Co kupić ? Zestaw Stereo czy Kino Domowe z Virtual Surround ?

Kejmoski

New member
Witam. Piszę do was bo mam problem z kupnem sprzętu audio do mojego pokoju. Słyszałem że tu mogę znaleźć pomoc.
Zanim rozpocznę moją historię to napiszę jaki mam sprzęt.
Mam telewizor LCD HD 37 cali. Mam PlayStation 3 do Blu-Ray i czasami do gier, mam też odtwarzacz multimedialny i stary odtwarzacz DVD, który trzymam bo dobrze działa i go używam czasami do płyt CD z muzyką.
Brakuje mi do tego sprzętu audio. Mam starą mini wieżę Sony RX50, ale się zestarzała. Dźwięk z filmów można na niej słuchać, ale to nie to samo co amplituner i kolumny podłogowe. I tutaj mam problemy bo zawsze marzyłem o kinie domowym, ale mój pokój który ma 230 cm wysokości, 216 cm szerokości i 436 cm długości, szybko zweryfikował moje marzenia o kinie domowym. Bo w moim pokoju nie ma miejsca na głośniki surround, na subwoofer i na głośnik centralny. Głośnik centralny można by postawić przed telewizor, ale wtedy będzie trochę zasłaniał obraz więc odpada. Chyba że, kupię taki głośnik centralny na który można spokojnie postawić telewizor ? Ale nie wiem czy to dobry pomysł ? Na pewno mam miejsce na dwa głośniki frontowe stereo. Ale tu pojawił się kolejny problem ? Nie wiem czy kupić do tych dwóch głośników, wzmacniacz stereo czy amplituner do kina domowego ? W pismach o tematyce audio-video wyczytałem że najlepszy jest do dwóch głośników wzmacniacz stereo ? Ale mam wątpliwości ? Bo 80% nagrań jakie odtwarzam to filmy, seriale, teledyski, koncerty na Blu-Ray, DVD i z twardego dysku. A 20% nagrań jakie odtwarzam to muzyka z płyt CD. Gdyby większość nagrań jakie mam i odtwarzam stanowiły płyty CD z muzyką to bez wahania kupiłbym do dwóch głośników wzmacniacz stereo. Ale tak nie jest bo większość nagrań jakie odtwarzam to są filmy, seriale, teledyski i koncerty. Także nie wiem czy do tych nagrań pasuje wzmacniacz stereo ? Wydaje mi się że lepiej pasowałby amplituner do kina domowego. Ale znowu się zastanawiam czy to ma sens bo do amplitunera kina domowego można podłączyć zestawy głośników 5.1, 7.1, a ja podłącze tylko dwa głośniki. A reszta będzie nieużywana. Ale chyba nie ma to znaczenia. Także nie wiem co by było lepsze do dwóch głośników ? I co byłoby lepsze do filmów, seriali, teledysków, koncertów i muzyki ? Mam problem i dylemat ? I myślę jak to rozwiązać ?
Jeżeli chodzi o amplituner do kina domowego to myślę że do filmów byłoby to lepsze rozwiązanie, bo amplitunery do kina domowego mają funkcję "Virtual Surround", która kryje się pod różnymi nazwami?

A wygląda to tak:
- Yamaha ma Virtual Cinema DSP
- Onkyo ma Theater Dimensional
- Harman/Kardon ma Harman Virtual Speaker
- Marantz ma Virtual
- Denon też ma Virtual
- Anthem ma Dolby Virtual Speaker
- W innych amplitunerach do kina domowego, nie znalazłem funkcji Virtual Surround.
Ciekawy jestem który amplituner ma najlepsze Virtual Surround ? Na innym forum znalazłem podobny temat, tam zrobili test i porównali Yamaha Virtual Cinema DSP z Onkyo Theater Dimensional. I ocena była taka, "Yamaha Virtual Cinema DSP brzmi trochę jak echo w studni, Onkyo Theater Dimensional brzmi lepiej i to słychać wyraźnie no i jest efekt kina". Ciekawe ? Co do Yamahy to amplituner z tej firmy brałbym w ciemno bo w magazynach Audio, Hi-Fi i Muzyka, Audio Video naczytałem się dużo dobrego o amplitunerach z Yamahy. Co do amplitunerów Onkyo to trudno mi coś o nich powiedzieć bo w magazynach Audio, Hi-Fi i Muzyka, Audio Video, brakuje testów Onkyo ? Ale są testy Onkyo w magazynie Hi-Fi Choice, które jakoś mnie nie przekonują ? Mój kolega powiedział mi że Amplitunery Kina Domowego z firm Yamaha, Marantz, Denon, Harman/Kardon mogę brać w ciemno, a Onkyo mam omijać z daleka bo według mojego kolegi, Amplitunery Kina Domowego Onkyo fajnie wyglądają, ale mają za dużo bajerów i są kiepskie jakościowo. Moim zdaniem mój kolega się myli. Ale jak szukałem w internecie opinii Amplitunerów Kina Domowego Onkyo to zauważyłem że Onkyo ma połowę opinii złych, a połowę dobrych. Amplitunery innych firm mają więcej dobrych opinii, a mniej złych. Ciekawe. Myślałem też o kupnie SoundBara, ale moim zdaniem SoundBar nigdy nie zastąpi Amplitunera, Wzmacniacza i głośników w drewnianych obudowach. Moim zdaniem Amplituner Kina Domowego i dwie Kolumny Podłogowe to dobre rozwiązanie bo funkcję Virtual Surround używałbym do filmów i seriali, a do teledysków, koncertów i muzyki używałbym funkcji Stereo lub Pure Direct lub Pure Audio. Dzięki temu pogodziłbym każde nagranie Audio-Video.

Także jak myślicie, co byłoby dobre do dwóch głośników w moim przypadku, wzmacniacz stereo czy amplituner do kina domowego ? Mój budżet na sprzęt audio to 5000 złotych. Wiem że o prawdziwym dźwięku kina domowego mogę zapomnieć w moim pokoju, ale marzy mi się dźwięk kinowy. I marzy mi się porządny, konkretny sprzęt audio na lata.

Jeżeli możecie to doradźcie mi coś. Bo nie chcę źle kupić i nie chcę popełnić głupiego błędu. Może wy mnie do czegoś przekonacie ? Liczę na was.

Z góry dziękuję i dziękuję że przeczytaliście moją historię.

Pozdrawiam.
 

collider

New member
Bez reklam
Po pierwsze nie obiecuj sobie cudów po tym Virtual Surround czy jak go tam zwał. Po drugie soundbar to nie jest złe rozwiązanie w twoich warunkach lokalowych a potrafi zapewnić naprawdę fajny kinowy dźwięk. Po trzecie dlaczego nie bierzesz pod uwagę czegoś z małymi głośnikami np. Harman Kardon BDS-770.
 

Kejmoski

New member
Masz też rację. Ten zestaw Harman Kardon BDS 770 to dobra propozycja, ale ten sprzęt ma wbudowany Blu-Ray. A ja już mam odtwarzacz Blu-Ray, więc drugi odtwarzacz Blu-Ray mi się nie przyda. No i ma 5 głośników i Subwoofer, a ja nie mam miejsca na głośniki Surround. Co do małych głośników to są w porządku, ale w moim pokoju bez problemu zmieszczą się dwie podłogowe kolumny Stereo. Co do SoundBara może to jest dobre rozwiązanie, ale jaki najlepiej kupić ? Bo czytałem że niektóre SoundBary fajnie wyglądają, a efekt dźwięku kinowego . . . zerowy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ze sprzętami audio jest trochę jak z klubami piłkarskimi - każda firma ma swoich "fanboyów" którzy smarują konkurencję ,nie wszystkie opinie zamieszczone w necie są też szczere ,jeżeli jakiś klocek jest dobry, to przecież nie zmieni się jego dźwięk po opublikowaniu kilkunastu szkalujących wypowiedziach .Proponuję bardziej wierzyć własnym uszom niż wypowiedziom "internetowych guru" - więcej wiary w siebie
Oprócz kompletu dekoderów w amplitunerach są układy DSP wykorzystywane do symulacji pól dźwiękowych charakterystycznych dla określonych lokalizacji - nazwy są różne, ale zasada działania podobna .Jednym z pionierów w tej dziedzinie jest Yamaha,która badania rozpoczęła w połowie lat 80-tych - oczywiście nie można z tego wyciągać wniosku, że Virtual Cinema DSP Yamahy jest najlepsza

Kup jakiś amplituner z dobrym torem audio spełnisz swoje marzenie o kinie domowym ,a przy okazji posłuchasz płyt CD z dobrą jakością
 
Ostatnia edycja:

Kejmoski

New member
Masz rację i myślę podobnie. Co do Amplitunerów Kina Domowego to każdy jest fajny i ciężko się na coś zdecydować bo brzmią podobnie.

Kup jakiś amplituner z dobrym torem audio spełnisz swoje marzenie o kinie domowym ,a przy okazji posłuchasz płyt CD z dobrą jakością


A jaki Amplituner Kina Domowego ma dobry tor audio ? Bo w kwocie do 3000 złotych do wyboru mam następujące Amplitunery Kina Domowego:

Yamaha RX-V 775
Onkyo TX-NR 717
Marantz 5007
Denon AVR 2313
Denon AVR X2000
Harman/Kardon AVR 370

Mnie najbardziej ciągnie Yamaha RX-V 775 i Onkyo TX-NR 717. Ale co lepsze ? Trudno powiedzieć.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kumell

New member
Niestety:
Kino domowe do kina a do stereo wzmak + 2 kolumny.
Jeśli nie masz zbyt wygórowanych zapotrzebowań to zapoznaj się z wątkiem wcześniej mojego autorstwa :).

Aha: i tak najważniejsza jest jakość źródła :).
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
nie obiecywalbym sobie duzo po virtual surround.
tego typu dsp raz dzialaja w miare dobrze a innym razem nie pozostaje nic tylko je wylaczyc.

przy takich ograniczeniach kupilbym ampli marantza, fronty i suba.
 

collider

New member
Bez reklam
Masz też rację. Ten zestaw Harman Kardon BDS 770 to dobra propozycja, ale ten sprzęt ma wbudowany Blu-Ray. A ja już mam odtwarzacz Blu-Ray, więc drugi odtwarzacz Blu-Ray mi się nie przyda. No i ma 5 głośników i Subwoofer, a ja nie mam miejsca na głośniki Surround. Co do małych głośników to są w porzą ku, ale w moim pokoju bez problemu zmieszczą się dwie podłogowe kolumny Stereo. Co do SoundBara może to jest dobre rozwiązanie, ale jaki najlepiej kupić ? Bo czytałem że niektóre SoundBary fajnie wyglądają, a efekt dźwięku kinowego . . . zerowy.

To sprzedaj swojego bluraya i po klopocie. Male glosniki mozesz jak najbardziej zainstalowac w twoim pokoju i bedziesz przynajmniej mial prawdziwe kino a nie jakis cyfrowy substytut. A jesli upierasz sie przy swoim BD to dokup amplituner i nadal bede cie przekonywal do pchelek. Jedne z najmniejszych a swietnie grajacych to Boston Accoustics SoundWare 5.1. Za 3 tys. masz tez swietny soundbar Philips Fidelio 9100. Ja wiem ze ampek fajnie wyglada i robi wrazenie ale pomysl czego faktycznie oczekujesz i zapamietaj zestaw ktory zlozysz w tym budzecie w stereo tylka nie urwie.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jaki Amplituner Kina Domowego ma dobry tor audio ? Bo w kwocie do 3000 złotych do wyboru mam następujące Amplitunery Kina Domowego:

Yamaha RX-V 775
Onkyo TX-NR 717
Marantz 5007
Denon AVR 2313
Denon AVR X2000
Harman/Kardon AVR 370

Mnie najbardziej ciągnie Yamaha RX-V 775 i Onkyo TX-NR 717. Ale co lepsze ? Trudno powiedzieć.

Dopisz do listy Marantza 6007. Jest do wyrwania za 3200zł.
 

dominlesne

New member
Może Harman Kardon SB 30 skoro masz już blu ray. Głośniki pewnie podobne tylko, że rozmieszczone w poziomie. Klipch też robi podobne sounbary różnej wielkości. Z 2.1 Bose CineMate.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pamiętaj tylko, że jeśli soundbar to tylko w zestawie z subem. Bez, to tylko zwykła listwa grająca, szczególnie te minimalistyczne i cienkie.
 

Kejmoski

New member
Niestety:
Kino domowe do kina a do stereo wzmak + 2 kolumny.
Jeśli nie masz zbyt wygórowanych zapotrzebowań to zapoznaj się z wątkiem wcześniej mojego autorstwa :).

Aha: i tak najważniejsza jest jakość źródła :).

To też jest prawda. Ale dzisiejsze odtwarzacze Blu-Ray z niższej półki nie mają analogowego wyjścia Stereo. Przeważnie mają wyjście HDMI i wyjście cyfrowe koncentryczne lub optyczne. I jak tu podłączyć odtwarzacz Blu-Ray do Wzmacniacza Stereo ? Można zastosować przejściówki, konwertery, ale nie mam zamiaru się bawić z przejściówkami. Dlatego wolałbym Amplituner Kina Domowego bo nie trzeba stosować przejściówek. No cyfrowe wejścia audio mogą się przydać.

nie obiecywalbym sobie duzo po virtual surround.
tego typu dsp raz dzialaja w miare dobrze a innym razem nie pozostaje nic tylko je wylaczyc.

przy takich ograniczeniach kupilbym ampli marantza, fronty i suba.

Dlatego pytam was. Bo macie Amplitunery Kina Domowego z funkcjami Virtual Surround i możecie sprawdzić jak w takim Amplitunerze brzmi film z funkcją Virtual Surround. Bo do teledysków, koncertów i muzyki wystarczą funkcje Stereo lub Pure Direct lub Pure Audio.

A dlaczego polecasz Amplituner Kina Domowego Marantz, głośniki frontowe i subwoofer ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Kejmoski

New member
To sprzedaj swojego bluraya i po klopocie. Male glosniki mozesz jak najbardziej zainstalowac w twoim pokoju i bedziesz przynajmniej mial prawdziwe kino a nie jakis cyfrowy substytut. A jesli upierasz sie przy swoim BD to dokup amplituner i nadal bede cie przekonywal do pchelek. Jedne z najmniejszych a swietnie grajacych to Boston Accoustics SoundWare 5.1. Za 3 tys. masz tez swietny soundbar Philips Fidelio 9100. Ja wiem ze ampek fajnie wyglada i robi wrazenie ale pomysl czego faktycznie oczekujesz i zapamietaj zestaw ktory zlozysz w tym budzecie w stereo tylka nie urwie.

Mojego odtwarzacza Blu-Ray nie sprzedam bo za odtwarzacz Blu-Ray służy mi PlayStation 3, ale ostatnio mało używam PlayStation 3 do filmów Blu-Ray. Bo skopiowałem filmy na zewnętrzny twardy dysk i teraz oglądam filmy przez odtwarzacz multimedialny. A co do tych małych głośników to fajne one są, ale na głośniki tylne Surround nie mam miejsca, ale z tego zestawu głośników, bez problemu mam miejsce na centralny, fronty i subwoofer. Głośniki Surround najwyżej zostawię w pudełku. A co do SoundBara, kiedyś słyszałem SoundBar i jego brzmienie mnie nie przekonało.
A czego oczekuję od sprzętu audio ? Oczekuję dobrego dźwięku z filmów, ale takiego żeby był jakiś efekt kina ? Dlatego pomyślałem o dwóch głośnikach frontowych i Amplitunerze Kina Domowego z Funkcją Virtual Surround. Myślałem też o konfiguracji głośników 3.1 czyli głośniki frontowe, centralny i subwoofer, ale pod warunkiem że głośnik centralny będzie mały lub taki który wytrzyma ciężar telewizora ? I do tego mały subwoofer. Taką konfigurację głośników 3.1 jeszcze zmieszczę w moim pokoju. A co do dźwięku Stereo to tyłka nie musi urywać, wystarczy jak dźwięk Stereo będzie dobrze brzmiał w teledyskach, koncertach i muzyce.

Ty chyba nie zdajesz sobie sprawy jak brzmi muzyka w pure direct na KD.

To czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to muzyka w trybach Pure Direct i Pure Audio brzmi źle i kiepsko ?
 

Kejmoski

New member
Wczoraj rozmawiałem z innym kolegą i powiedział mi że zestaw do kina i muzyki wymyśliłem sobie dobry czyli Amplituner Kina Domowego i głośniki frontowe, ewentualnie konfiguracja głośników 3.1
Ale co do Amplitunera Kina Domowego to kolega powiedział mi żebym omijał Amplitunery Kina Domowego z Yamahy i Onkyo bo są to Amplitunery głównie do Kina. Jeżeli chcę pogodzić Kino i Muzykę to mam wybrać wśród Amplitunerów Kina Domowego z firm Marantz, Harman/Kardon i Denon. Kolega mi mówił że tylko te Amplitunery nadają się do dźwięku z filmów i do muzyki. Trzeba się mocno zastanowić ?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To i tak niezła cena. Zanim wszedł nowszy model 6007 stały ponad 4000zł. ja mam niższy model (5007) i jestem zadowolony. Po kalibracji i po własnych korektach amplituner dobrze radzi sobie w stereo. Oczywiście jak amplituner kd. Modelu 6007 nie odsłuchiwałem, ale z opinij wynika, że jest jeszcze lepszy. (ma lepszy przedwzmacniacz).
 

hans2

Banned
Dlatego pytam was. Bo macie Amplitunery Kina Domowego z funkcjami Virtual Surround i możecie sprawdzić jak w takim Amplitunerze brzmi film z funkcją Virtual Surround. Bo do teledysków, koncertów i muzyki wystarczą funkcje Stereo lub Pure Direct lub Pure Audio.

A dlaczego polecasz Amplituner Kina Domowego Marantz, głośniki frontowe i subwoofer ?

pisales ze sprzet przede wszystkim do kina wiec ampli bo chcesz miec dekodery dsp itd.
marantz bo muzykalny i ma preouty (mozliwosc rozbudowy jesli zachce ci sie wzmaka).
sub do kina jednak powinien byc.
 

Kejmoski

New member
To i tak niezła cena. Zanim wszedł nowszy model 6007 stały ponad 4000zł. ja mam niższy model (5007) i jestem zadowolony. Po kalibracji i po własnych korektach amplituner dobrze radzi sobie w stereo. Oczywiście jak amplituner kd. Modelu 6007 nie odsłuchiwałem, ale z opinij wynika, że jest jeszcze lepszy. (ma lepszy przedwzmacniacz).

Na Amplituner Kina Domowego Marantz SR 6007 mnie stać. Jakby co to mogę zwiększyć mój budżet na sprzęt audio do 6000 złotych.

Zauważyłem że masz Amplituner Kina Domowego Marantz. To wiesz może jak sprawuje się w nim funkcja "Virtual" w filmach ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry