Canon XH-A1 - masz? podziel sie uwagami

RyEk

New member
Witam.
Jestem posiadaczem zarowno Canon'a HV20 jak i XH-A1.
Zapraszam do tego watku w celu wymiany doswiadczen, spostrzerzen, powownan z innymi kamerami etc.

Zeby nie bylo ja zaczne :)

Moja pierwsza kamera HD (wczesniej mialem miniDV) jest/byl Canon HV20 wiec moge/bede porownywal do niej.

XH-A1 jest kamera "nie dla idiotow" - wymaga wiedzy "filmowej" oraz przewalkowania setki presetow by "wycisnac" z niej to co sie chce.
Pierwsze co sie rzuca w oczy zaraz po wlaczeniu to, ze obraz tak jakby mial wyblakle kolory - to sa tzw ustawienia wyjsciowe - fabryczne.
Oczywiscie mozna to zmienic - w zasadzie zmieniac mozna doslownie wszystko :D ale o tym szerzej kiedy indzej.

Po przesiadce z HV20 na XH-A1 poczatkowo bylem zdziwiony "duzo wiekszymi szumami w obrazie" jaki generuje XH-A1, nawet przy recznych nastawach GAIN.
Jest to niestety najwiekszy (-) tej kamery. Pozatym same (+)sy.
Mozna oczywiscie zastosowac odpowiedni profil ktory bedzie skuteczniej maskowal szumy ale porownujac obie kamery tj HV20 i XH-A1 przy tym samym wzmocnieniu GAIN - HV20 generuje duzo mniejszy, mniej widoczny szum. Przyczyna moze tu byc nastepujaca:
- HV20 posiada 1 przetwornik CMOS o wielkosci 1/2.7"
- XH-A1 3 przetworniki CCD o wielkosci 1/3"
Z reguly CMOS'y wiecej szumia.... ale z kolei CCD pobieraja wiecej energi.
wiecej energi = wiecej szumow
W dodatku ilosc 1x CMOS a 3x CCD - IMO nie ma bata - XH-A1 wiecej powinna szumic co sprawdza sie w praktyce.
Podejrzewam, ze gdyby Canon zastosowal 3x CMOS roznica bylaby kolosalna :)

Do szumow wroce pozniej jesli bedzie zainteresowanie tym watkiem.
Oto fragment nagrania XH-A1 z nastawem +12db gain z moim profilem maskujacym znacznie szumy + inne cechy obrazu - jest to surowy material bez obrobki, bez dzwieku.

http://s009.wyslijto.pl/index.php?file_id=13964248471826086950

Podczas filmowania w slabych warunkach staram sie nie przekraczac +12db gain + oczywiscie z odpowiednim profilem.

Poki co na razie tyle
 
Do góry