Canon HF100 opinie

arok

New member
Witam!!!
Jestem zupwlnie nowy na forum a jednoczesnie chce zaznaczyc, ze jestem amatorem w kamerach. Przymierzam sie do zakupu kamery Canon HF100, a jednoczesnie rozwarzam zakup HF10. Obie kamery sa nowe i oferuja FullHD. Czy moze mi ktos powiedziec jak wyglada sprawa robienia filmow, a pozniej zrzucania ich na kompa. Przeanalizowalem kilka kamer. Na poczatku zdecydowany bylem na gz hd7, pozniej hg10 ale podobno sa problemy programowe do pozniejszej obrobki. Dlatego teraz skupilem sie na hf100, ale do konca nie wiem czy film bedzie sie ciął. Czy to ze HF100 nie ma wbudowanej pamieci ma jakis wplyw na koncowy efekt. Czy wystepuja jakies ciecia i w jki sposob tego mozna uniknąc? Z gory serdecznie dziekuje za wszelkie informacje :)
 

viValdi

New member
Bez reklam
Po pierwsze kamery z dyskiem i kamery na kartę zapisują w tym samym formacie AVCHD (oprócz JVC które zapisują w zupełnie innym formacie TOD).
Zatem skupiając się na kamerach AVCHD trudność obróbki jest dokłanie taka sama dla dysku jaki i dla karty.

Problemy z obróbką materiału TOD są innej natury niż dla materiału AVCHD.

Jeśli w obszarze HD chcesz mieć najmniejsze problemy z obróbką filmu (od strony technicznej) to radzę zrefokusować się (ładne słówko :mrgreen: w kierunku kamer na taśmę miniDV.
 

emigrant

Member
Ja też kupuję HF10 albo HF100. Takie jest ryzyko HF10, że ma wbudowane 16GB flasha i jak ten flash padnie to czy to nie wpłynie na poprawne działanie kamery albo w ogóle uniemożliwienie kamerowania. W HF100 masz tylko slot na SD karty, więc jak nawet padnie karta to wyjmujesz i wkładasz nową dobrą.
Mnie kusi nadal HF10 bo nie lubię kamer sreberkowych a wręcz nie cierpię i dlatego wolę czarnego HF10. To chyba jedyny argument dlaczego chcę HF10 a nie HF100 bo praktycznie te oba modele są identyczne poza tymi 3 różnicami czyli HF10 ma wbudowane 16GB i także można włożyć kartę 16GB i mamy do dyspozycji w kamerze 32GB, w HF10 można robić zdjęcia podczas nagrywania video czego nie potrafi HF100 i kolory obudowy obu kamer. Na końcowy efekt przy nagrywaniu brak pamięci tej 16GB w HF100 nic nie ma wpływu. Po prostu z wersji HF100 zrobili wersję bardziej rozbudowaną(HF10) i dodali dodatkowo flasha 16GB, żeby nie bawić się w karty SD jak ktoś nie chce. Tylko nie wiem czy tu jest sens przepłacać 200 dolarów za wersje HF10. Za 200 dolarów to możesz se nakupić kilka kart SDHC 16GB :). Ja raczej przepłacę dla czarnego koloru, ale ja to ja :p

Co do obróbki to musisz wziąć pod uwagę, że to kamery AVCHD, czyli enkoder dość*wymagający co do konfiguracji sprzętowej komputera bo wymaga dość dużych mocy obliczeniowych, żeby to w miarę szybko obrobić.

Nie wiem co masz na myśli, że będzie się*ciął film? Nie jesteś pewien czy Twoja konfiguracja sprzętowa komputera poradzi se z materiałem w 1080p h.264/AVC? No niestety tu troszkę trzeba mieć lepszy sprzęt nawet do samego odtwarzania nagrania. Napisz co masz za komputer. Poza tym możesz ściągnąć jakiś film w 1080p w AVC i zobaczyć czy się nie "tnie". Jak będzie odtwarzać płynnie to i z kamery materiał będzie szedł płynnie.

Co do kwestii programowej to programów jest bardzo dużo na Windowsa. Jednym z bardziej popularnych to chyba Sony Vegas nowy. Na Mac OS X to Final Cut Express albo Final Cut Pro lub iMovie 08.

I standardowo:
-The AVCHD format is an extremely highly-compressed mpeg format. You need a really powerful computer to do anything with the files. :)

pozdrawiam

EDIT:

Tak jak tu kolega napisał wyżej, jeżeli chcesz w miarę szybko, łatwo i sprawnie to rzeczywiście kamerka na kasetki DV ,będzie lepszym rozwiązaniem np. Canon DV30 albo DV20 . Tylko poczytaj trochę o wadach kasetek bo to też nie takie super. :)
 
Ostatnia edycja:

arok

New member
Dzieki serdeczne za doradzenie:)
Podobnie chcialbym kupic hf10 ze wzgledu na kolor i rowniez do kompletu dla EOS 400d... Byliby jak maz i zona... Ale nie wiem czy chce przeplacac takie pieniadze... Zobaczymy... Narazie obserwuje 2 na ebayu. Co do kamer DV, to wlasnie chcialem kupic cos naprawde nowoczesnego, zeby miec nadluzej pozatym jezdze na rowerze i chcialbym miec kamere mala, bo aparat mam juz wielki:( A komputer... aj z tym wlasnie moze byc problem delikatny... intel core duo T2300 1.66GH do tego Radeon X1400 512mb i 2GB ddr2... Czy on sobie w jakis sposob z tym poradzi?
 

emigrant

Member
arok napisał:
Dzieki serdeczne za doradzenie:)
Podobnie chcialbym kupic hf10 ze wzgledu na kolor i rowniez do kompletu dla EOS 400d... Byliby jak maz i zona... Ale nie wiem czy chce przeplacac takie pieniadze... Zobaczymy... Narazie obserwuje 2 na ebayu. Co do kamer DV, to wlasnie chcialem kupic cos naprawde nowoczesnego, zeby miec nadluzej pozatym jezdze na rowerze i chcialbym miec kamere mala, bo aparat mam juz wielki:( A komputer... aj z tym wlasnie moze byc problem delikatny... intel core duo T2300 1.66GH do tego Radeon X1400 512mb i 2GB ddr2... Czy on sobie w jakis sposob z tym poradzi?

Powinien se poradzić z odtwarzaniem, ale jak mówiłem sprawdź sam, po prostu ściągnij jakiś sample w 1080p. Jeżeli chodzi o obróbkę AVCHD na tym kompie to może być nie ciekawie. Zależy co będziesz z tym chciał zrobić jaki uzyskać efekt końcowy.
 

bankrootghost

New member
emigrant napisał:
Mnie kusi nadal HF10 bo nie lubię kamer sreberkowych a wręcz nie cierpię i dlatego wolę czarnego HF10. To chyba jedyny argument dlaczego chcę HF10 a nie HF100 bo praktycznie te oba modele są identyczne poza tymi 3 różnicami czyli HF10 ma wbudowane 16GB i także można włożyć kartę 16GB i mamy do dyspozycji w kamerze 32GB, w HF10 można robić zdjęcia podczas nagrywania video czego nie potrafi HF100 i kolory obudowy obu kamer.

HF100 nie jest srebrna tylko grafitowa i jest to przynajmniej dla mnie b. ładny kolor (wolę niż czarny). W ogóle jakość obudowy (materiały i spasowanie) jest jak dla mnie wzorcowa.

Co do różnic to proponuję przeczytać test na camcorderinfo, gdzie piszą, że pomimo tego samego obiektywu i elektroniki HF100 daje mniej szczegółowy obraz na krawędziach, zwłaszcza przy gorszym świetle.

cytuję:

Strangely, there was a small but noticeable difference in image quality between this and the Canon HF10. Even though they share the same imaging set, the HF100 lacked as much fine detail in towards the edges of the shot. In the middle, the sharpness looked the same, but the blacks were noisier and not as even as they were on the HF10. There was a hint of this in bright light, but it became more pronounced when the lights dropped.

Jak dla mnie jest to niemożliwe i zależy od konkretnego egzemplarza a nie modelu.
Mam HF100, ale nie wypowiem się na temat jakości obrazu, bo jestem świeżo po urlopie i nawet nie zdążyłem obejrzeć nagranego materiału.
Kamera jest mała i b. lekka i przez to należy zadbać o dobre trzymanie (nie trząść łapą), OIS nie do końca dobrze sobie radzi z tym zjawiskiem (mam prawie 50-kę więc z natury łapka już trochę chodzi).
obsługa kamery jest intuicyjna i b. prosta, szybko "ostrzy".
Więcej na temat obrazu za jakiś czas (muszę złożyć odpowiedniego PC-ta :()
 
Ostatnia edycja:

arok

New member
Masz rację. Jest grafitowa, co daje napewno lepszy efekt niz srebrna. A co do tych roznic to nawetna samej stronie Canona mozna odnalezc jedynie wbudowana pamiec i mozliwosc robienia zdjec w czasie filmowania... Ja chyba raczej jestem za HF100... A komputer co jakis czas sie zmienia, moj mam 2 lata wiec niedlugo bede musial pomyslec nad innym, oczywiscie lepszym... Dzieki za wszelkie informacje i pozdrawiam

Nie cytujemy poprzednika
 

emigrant

Member
bankrootghost napisał:
HF100 nie jest srebrna tylko grafitowa i jest to przynajmniej dla mnie b. ładny kolor (wolę niż czarny). W ogóle jakość obudowy (materiały i spasowanie) jest jak dla mnie wzorcowa.

Co do różnic to proponuję przeczytać test na camcorderinfo, gdzie piszą, że pomimo tego samego obiektywu i elektroniki HF100 daje mniej szczegółowy obraz na krawędziach, zwłaszcza przy gorszym świetle.

cytuję:

Strangely, there was a small but noticeable difference in image quality between this and the Canon HF10. Even though they share the same imaging set, the HF100 lacked as much fine detail in towards the edges of the shot. In the middle, the sharpness looked the same, but the blacks were noisier and not as even as they were on the HF10. There was a hint of this in bright light, but it became more pronounced when the lights dropped.

Jak dla mnie jest to niemożliwe i zależy od konkretnego egzemplarza a nie modelu.
Mam HF100, ale nie wypowiem się na temat jakości obrazu, bo jestem świeżo po urlopie i nawet nie zdążyłem obejrzeć nagranego materiału.
Kamera jest mała i b. lekka i przez to należy zadbać o dobre trzymanie (nie trząść łapą), OIS nie do końca dobrze sobie radzi z tym zjawiskiem (mam prawie 50-kę więc z natury łapka już trochę chodzi).
obsługa kamery jest intuicyjna i b. prosta, szybko "ostrzy".
Więcej na temat obrazu za jakiś czas (muszę złożyć odpowiedniego PC-ta :()

Dlaczego wybrałeś HF100? Ze względu na cenę czy kolor? Bo chyba na tym kończą się argumenty.
BTW ile Ci realnie wytrzymuje bateria? wg. tego co czytałem to max 40-50min.

Czyli ten stabilizator za bardzo dobrze nie działa? skoro kamera wyłapuje trzęsienie się ręki, hmmm.
 

bankrootghost

New member
wybrałem H100 ze względu na cenę (jakby HF100 była czarna też byłoby OK)
za różnice w cenie kupiłem 2 karty 16 GB i akumulator o powiększonej pojemności.
fabryczne BP 809 wytrzymuje ok. godziny
BP 819 grubo ponad 2 godziny

ja z ręki muszę b. uważać, w miarę możliwości używam monopoda (może inni nie mają trzęsących się łap). Ze starego JVC-a miniDV jednak nie miałem takich problemów
 

arok

New member
bankrootghost napisal
za różnice w cenie kupiłem 2 karty 16 GB i akumulator o powiększonej pojemności.
fabryczne BP 809 wytrzymuje ok. godziny
BP 819 grubo ponad 2 godziny​



A gdzie kupiles karty i baterie i oczywiscie za ile jesli moge wiedziec??
 
Ostatnia edycja:

arok

New member
bankrootghost napisał:
karty na Allegro (360 zł) bateria w sklepie razem z kamerą (ok. 270 zł)

Wlasnie kupilem ta kamere, teraz czekam na przesylke wiec jak juz ja mial to napewno przeleje swoje pierwsze doznania :) Chcialbym dowiedziec ile miesci sie filmu w najwyzszej rozdzielczsci na karcie 16 gb i czy powinna ona byc sformatowana w NTFS???
 

bankrootghost

New member
arok napisał:
Wlasnie kupilem ta kamere, teraz czekam na przesylke wiec jak juz ja mial to napewno przeleje swoje pierwsze doznania :) Chcialbym dowiedziec ile miesci sie filmu w najwyzszej rozdzielczsci na karcie 16 gb i czy powinna ona byc sformatowana w NTFS???

na karcie 16 GB (nie gramobitów) mieści się nieco ponad 2 godzin nagrania FullHD.
Ponieważ kodek pracuje w VBR, czas ten zależy od treści nagrywanego obrazu (im więcej ruchu tym krótszy czas).
Kartę formatujesz (inicjalizujesz) za pomocą kamery i szczerze mówiąc nie powinno mieć to dla Ciebie znaczenia, jaki jest system plików.
Jest to FAT32
 

pchola

New member
Jako zupełny laik mam jedno pytanie.
Przymierzam się do kupna kamery full HD i to własnie HF100 lub ewentualnie SD9, głównie ze względu na to że mam taki TV i chciałbym popostu miec pamiątki w dobrej jakości.
Mam raczej słabego kompa (Athlon 64 3200+, Radeon X800GT 256MB, 2GB RAM) więc zabawa w obróbkę będzie raczej trudna, w związku z czym interesuje mnie najprostsza obsługa filmów tj. zrzut na płytę, ewentualnie podział na krótsze części (16MB na 1 płytę raczej sie nie zmieści ;) )
Czy do takiej "obróbki" też trzeba mie mocnego kompa, czy moje pudełko wystarczy?
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
to zależy co chcesz konkretnie zrobić.

Kamery z dyskiem lub kartą pamięci zapisują każde ujęcie w osobnym zbiorze. Podczas typowego użytkowania kamery jedno ujęcie to max kilka minut. Zatem na dysku zbiera się bardzo dużo małych zbiorów.

Te zbiory elegancko może sobie zapisać na dowolnym nośniku w celach archiwalnych i każdy komputer się nada do tego zadania.

Zupełnie czym innym jest nagranie tych samych klipów na dysk tak, aby można było ten dysk wsadzić do odtwarzacza i obejżeć film. W tym wypadku moc jest niezbędna.
 

T_G

New member
moze ktos powiesic gdzies w necie do sciagniecia jakies probki ? przy dobrze oswietlonym materiale i przy kiepskim swietle w najwyzszej rozdzielczosci
 

pchola

New member
viValdi napisał:
to zależy co chcesz konkretnie zrobić.

Kamery z dyskiem lub kartą pamięci zapisują każde ujęcie w osobnym zbiorze. Podczas typowego użytkowania kamery jedno ujęcie to max kilka minut. Zatem na dysku zbiera się bardzo dużo małych zbiorów.

Te zbiory elegancko może sobie zapisać na dowolnym nośniku w celach archiwalnych i każdy komputer się nada do tego zadania.

Zupełnie czym innym jest nagranie tych samych klipów na dysk tak, aby można było ten dysk wsadzić do odtwarzacza i obejżeć film. W tym wypadku moc jest niezbędna.


No właśnie chodzi mi o zgranie tego na krążek i odtwarzaniu w DVD :(
Domyślam sie że moje pudełko do tego nie wystarczy.
Co ewentualnie musiałbym wynmienić aby można było stworzyć taki krążek czytany przez DVD?
(przypominam mam: Athlona 64 3200+, Radeon X800GT 256MB, 2GB RAM)
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie żeby odrazu twój komputer się nie nadawał.

Proponuję przeprowadzić próby. I tak i tak musisz wybrać jakiś edytor video który akceptuje AVCHD. Może można ściągnąć demo, załadować do niego konkretne twoje klipy i przekonwertować do DVD - krótki kawałek, kilkanaście minut. Zobaczysz wtedy czy zadziała (moim zdaniem zadziała) i jak szybko/wolno to idzie. Ja obrabiam HDV na laptopie z mojego podpisu i przekonwertowanie 1h HD do SD zajmuje mi całą noc - no ale mi się nigdzie nie śpieszy.
 

T_G

New member
to odzywac sie kto ma tego canona , ja pojade do mediamarkt poszukac, jak znajde to na pewno cos nagram i potestuje
 
Do góry