Brak basu

kamien87

New member
Mało basu

Witam wszystkich ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum.

Po kilku dniach poszukiwań zakupiłem zestaw Yamaha rx-v473 z Monitor Audio BX2. W salonie przy dość głośnym odsłuchu wszystko pięknie grało więc zestaw pojechał ze mną do domu i tu rozczarowanie... O ile przy oglądaniu filmów potrafi przyjemnie zagrać, o tyle przy słuchaniu muzyki basu jest za mało!
Proszę o radę, czy jak najszybciej pozbyć się amplitunera i kupić coś w rodzaju Denona 1912 lub Marantza 1602, czy po prostu dokupić suba i jeśli tak to jakiego w cenie najlepiej do 600-700zł.
Z góry dziękuję za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
po :
1.sprawdź czy na pewno dobrze podłączyłeś kolumny ( zła polaryzacja jednej z nich spowoduje całkowity brak basu )
2.to najprostszy model Yamahy kiepsko grający w stereo
3.Denon w stereo zagra lepiej ( Marantza nie słuchałem , ale jego zasilacz 220W s stosunku do Denona 460W , jakoś mnie nie przekonuje )
4.suba do muzyki stereo unikaj , no chyba że chcesz na niego wydać 2.000zł , on przyda się bardzo w kinie
5.czy podkręcałeś bas w amplitunerze ?
6.kolumny powinno się trochę wygrzać i po jakimś czasie ( np20h ) i w miarę głośnym słuchaniu zagrać powinny zdecydowanie lepiej
7.winą może też być zła akustyka pokoju
8.to też nie są duże kolumny więc i basem nie powalą ( jaki masz duży pokój ?)
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
sprawdź to co Ci podpowiada mors111, bo zna się na tym i wie co mówi, a ja dodam tylko o tym wygrzaniu kolumn, u mnie po wygrzaniu moje MR6 zagrały basem elegancko na początku było głucho i młotkowato ale z czasem bas się normował i poprawiał teraz jest już jak należy, no i ampli też musi się trochę wygrzać, a tym bardziej Yamaha :)
 

kamien87

New member
Dzięki za odpowiedzi

A więc tak:
1. kolumny są połączone prawidłowo
2. tego można się było spodziewać, ale przekonała mnie jego multimedialność
3. pytanie tylko jak duża to będzie różnica...
4. tak dużego wydatku nie przewiduję. miałem nadzieję, że któryś z tańszych modeli również poprawi głębię
5. tak, bas jest podkręcony ma maksa
6. kolumny grają od kilku dni niezbyt intensywnie, więc jest jeszcze nadzieja, że coś się poprawi.
7-8. problem może tkwić też właśnie w aspekcie metrażu jak i akustyki, ponieważ pokój ma 24m z przejściem o szerokości około 2m do kuchni.

wczoraj znalazłem jakiś hip-hopowy kawałek z potężnym basem i zagrało całkiem przyjemnie. Problem w tym, że ja słucham rocka i niestety brakuje mi tzw pie**olnięcia. Pytanie tylko jak najmniejszym kosztem to zmienić?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sprobuj jak radzą koledzy. Jednak jesli chodzi o rx2, to moze i monitory i mi osobiscie niepodobalo sie brmienie rxow, jednak to kawal glosnika. Yamaha slabiutka, ale wymiana na nieco mocniejszy (moze i na papierze sporo, ale w praktyce tez kiepsko) ampli niewiele pomoze, jednak stanowczo bralbym Marantza. Ina sprawa, ze jesli zakupisz budzetowy wzmak stereo Maranzt 6004 to nagle dostaniesz bas, gwarantuje ;) wtedy RXy dostaną skrzydeł. Sprawdź
 

kamien87

New member
Problem w tym, że wzmacniacz, o którym piszesz również mało nie kosztuje... Poza tym nie do końca wiem jak to wszystko miałoby grać. Muzyki słucham głównie z usb - flac. Filmy oglądam z PS3 a do tego jeszcze N TV. Mam nadzieję, że po wygrzaniu będzie się tego słuchać przyjemniej.
Może ma ktoś jeszcze pomysł jak po taniości poprawić dźwięk w stereo?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Sluchaj nie nastawiaj sie ze po wygrzaniu sprzet zacznie grac o wiele lepiej, to sa minimalne zmiany zazwyczaj ciezko je zauwazyc. Tak jak mowia koledzy to najtanszy amplituner kina domowego ktory z zalozenia w stereo gra kiepsko. Mialem kiedys Yamahe wlasnie taka podstawowa i gralo to tak jak opisujesz.. Wmiare ladne stereo zaczyna sie w amplitunerach kolo 2000 czyli denon 1912, hk 265 marantz 1602 itd.

Nie wiem jakie funkcje ma twoja yamaszka ale np u mnie denon tez na swiezo gra kiepsko dopiero po wlaczeniu Dynamic EQ brzmienie staje sie dynamiczne z ladnym miekkim basem i soczysta gora. Poszukaj u siebie moze masz jakies systemy sterujace dzwiekiem, nie mowie o symulacji 5.1 ze stereo typu dts music czy jakis rock concert, jazz club itd
 

kamien87

New member
Domyślam się, że po wygrzaniu nie zacznie nagle "masować wątroby" bo i też nie o to mi chodzi. Proszę o podpowiedź jak rozwiązać problem? Czy lepszy efekt będzie lepszy jeśli dokupię suba, czy lepiej kupić powiedzmy wymieniony Denon 1912? Nie chciałbym wymieniać całego "zestawu" ponieważ mnie na to nie stać, ale jak widać stosowanie półśrodków (yamaha) nie jest opłacalne.
Jeśli chodzi o funkcje to wydaje mi się, że wykorzystałem już wszystkie możliwości, aczkolwiek nie wykluczam, że mogło mi coś umknąć. Najlepiej gra na 2ch stereo przy włączonej funkcji Enhancer.
 
Ostatnia edycja:

copperman

New member
O kupnie taniego suba nawet nie myśl.Zamiast basu będzie buczenie.Przerabiałem to,mam Bag End amerykańskiej firmy/już nie istniejącej/ i tu dopiero czuje się szybkość i punktowość basu bez rozlewania się.Pozdrawiam.
 

kamien87

New member
W takim razie doradźcie mi proszę jaki amplituner i kolumny powinienem kupić w cenie do 3000 żeby dobrze zagrały w stereo. Zależy mi na tym żeby był to amplituner stereo ponieważ planuję w przyszłości rozbudować zestaw. Czytam dużo tego forum (niestety już po zakupie) i wiem, że kolega Blackninja potrafi zaproponować bardzo konkurencyjne ceny, więc może udałoby mi się pozbyć tego co mam i kupić coś innego pod warunkiem, że zagra to zauważalnie mocniej, bo tej Yamahy naprawdę przykro się słucha w stereo... O dziwo w kinie jest dużo lepiej. Muszę jeszcze dodać, że kolumny nie mogą być zbyt duże niestety, max około 100cm wysokości.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Tutaj wymiana amplitunera na lepszy nic nie da, podobnie jak kupno dobrego wzmacniacza przy takim rozwiązaniu osiągniesz rezultat odwrotny do zamierzonego .Klocki Yamahy i tak są łaskawe w tym względzie i wcale nie jest to ich wada po prostu umiejętnie maskują pewne braki w głośnikach

Z BX 2 MA nie wyciśniesz głębokiego basu gdyż konstruktorom nie o to chodziło pomimo że głośniki te mają dobrą dynamikę to bas jest słabo rozciągnięty,przed zakupem czegokolwiek zastanów się osiem razy ,przede wszystkim zanim kupisz cokolwiek POSŁUCHAJ TEGO
 

sebol81

New member
Od siebie dodam też 2 grosze... Tak jak koledzy powyżej zauważyli masz bardzo kiepski amplituner. Generalnie darowałbym sobie amplitunery Yamahy. Obecne modele są zbyt drogie do tego co sobą reprezentują. Mówię to na bazie swoich namacalnych doświadczeń, a nie opinii przeczytanych gdzieś tam. W zeszłym roku "testowałem" model 2067 (odpowiednik dzisiejszych 2010 i bodajże 2020). Dałem za niego wtedy (nówka ze sklepu) 3500. A teraz widzę, że 2010 stoją po około 4700. A jest to praktycznie to samo plus kilka jakichś dodatków. LOL... Tamtej Yamahy pozbyłem się w ciągu miesiąca. Widzę, że tutaj ktoś też "chętnie" pozbył się modelu 3067 :) Z tym wygrzewaniem to nie spodziewaj się cudów - jeśli w ogóle jakieś zmiany w brzmieniu usłyszysz... Do takiego metrażu jak Twój brałbym tylko podłogówki - i to najlepiej z otworami bass-reflex z przodu. Takie kolumny łatwiej jest wpasować w pomieszczenie aniżeli kolumny które te otwory mają np z tyłu (wspomniane wcześniej MA BX6). Tak się składa, że mam akurat te BX6 w kinie (na frontach i tyłach) i w każdej musiałem zatkać otwór BR na tylnej ściance bo dudniło mi w cholere... Jeżeli piszesz że chcesz zestawu używać w 50% do kina, to do Twojego zestawu (składającego się z nieważne jakich kolumn frontowych) proponowałbym Ci zakup suba w przyszłości. I też to piszę na bazie swoich doświadczeń - to co u mnie potrafi wytworzyć subwoofer, BX6 nigdy nie byłyby w stanie...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie ma co się Panowie spierać czego to może być wina:) Prawda jest taka że na to pewnie składa się wiele czynników. 1. Słaby ampli. Ogólnie niskie modele Yamahy nie zioną basem. 2. MA BX2 - monitory z których bas nie będzie głęboki i mocny, 1 x 16,5 mm głośnik. Niektórzy mają je jako kolumny efektowe. 3. Akustyka pomieszczenia też swoje robi. Trochę się dziwię autorowi że do takiego modelu Yamahy kupił RX2, bo to tak jak by do Fiata 126p wstawić skórzane siedzenia:) Jeżeli nie ma się zbyt dużo kasy to kupuje się budżetowy zestaw oparty na podłogówkach, a jeżeli chce sie mieć kolumny MA BX to trzeba do nich dobrać podobnej klasy amplituner no i kolumny frontowe czy central. Teraz to ciężko coś doradzić, bo można by było kupić lepszy ampli i zainwestować w podłogówki np. BX6. Wymiary tych kolumn też nie przekraczają 100cm, ale tą są nie małe dodatkowe koszty. Można też sprzedać całe kino i już z głową kupić lepiej grający zestaw. Ogólnie jest tak że amplitunery KD kiepsko grają w stereo a jak już są marki co jako tako sobie radzą, to też trzeba wydać ok 3k. Nigdy ampli nie zagra ci tak w stereo jak wzmak. Jeszcze jedna rada, zmniejsz bas na ampli i nie podgłaszaj bardzo mocno bo możesz popalić głośniki. Przy podkręconym basie i dużej głośności słabego mocowo ampli już czuję jakie są przesterowania.
 
Ostatnia edycja:

kamien87

New member
Pisząc na tym forum o swoim błędzie jakim był zakup Yamahy liczyłem na pomoc. Większość Waszych wypowiedzi to słowa krytyki w stylu jak ja mogłem kupić taką yamahe... Kupiłem, żałuję, chcę zobić coś, żeby grało to ciekawiej, ale jak do tej pory żadnych konkretów. Wszystkim, którzy próbowali mi pomóc dziękuję. Na razie będę słuchał tego, co mam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No bo co można Ci kolego konkretnego doradzić? Nie ma złotego środka typu "Zrób tak i będzie dobrze". Jak masz kasę to możesz sprzedać Yamahe i kupić lepszy ampli, na tył dać BX 2 a na przód dokupić BX 6 i central. Ale jak pisałem to są już nie małe koszta. Druga opcja to dla poprawy muzyki można kupić wzmacniacz stereo i dzielnik napięcia ( nie masz pre out w ampli). Dźwięk na pewno się poprawi i bas też ale czy będzie wystarczający z tych kolumn...., czyli może się okazać że zakup podłogówek będzie nieunikniony. Nikt nie wie co rozumiesz przez brak basu. Jednym wystarczają monitory na 20 mkw a inni na 16 mkw wstawiają kolumny pokroju Klipsch RF 82. Trzecia opcja to dokupienie suba w konstrukcji zamknietej który nadąży za basem w muzyce np. Rel T5, ale to także koszt ok 2k. Więc jak by nie było wszystko rozchodzi się o ilość pieniędzy jakie będziesz chciał przeznaczyć. Jeszcze jest opcja sprzedania wszystkiego i kupno tańszego zestawu opartego na kolumnach MA MR, Roth, KEF lub JBL, jeśli nie masz tyle kasy żeby kupić fronty BX 6.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Kolego nie unos sie ale tak jak mowi Krzysiek ciezko teraz cokolwiek ci doradzic bo mleko juz jest rozlane. Widac ze jestes swiezy w tematyce kina domowego i stereo i zapewne kupiles zestaw ktory wydawal sie super a byl w jeszcze lepszych pieniadzach. Niestety dobre granie w domu jesli chcesz polaczyc i kino i muzyke to amplituner min za 2000 taki ktory ma wiekszy zapas mocy i do tego jakis zestaw wmiare dobrych kolumn bez suba (5.0) to tez wydatek od 2000 do 2500 tak zeby byly 2 kolumny podlogowe ktore graja pelnym pasem od basu do samej gory i do tego jakies satelitki efektowe do kina.
Innej opcji nie ma, tanie zestawy graja tak jak sam widzisz.
Na slabe brzmienie twojego zestawu skladaja sie 2 rzeczy, mianowicie podstawowy model amplitunera ale generalnie to BX2 wydaje mi sie psuja efekt bo to male glosniki, raczej do kina jako efektowe a nie do sluchania muzyki.
Mowisz ze chcesz to sprzedac, mysle ze mozesz miec maly klopot ze sprzedaza chyba ze puscisz to za pol ceny to teraz pomysl czy jest sens bo w plecy bedziesz troche..
Ty masz tylko pare tych BX2 bez centrum i tylnych? Moze w tej sytuacji kup jakies 2 podlogowe kolumny na stereo np JBL E80 sa tanie i graja ladnie, dynamicznie duzo basu i gory no i sa wmiare skuteczne. Ja mam i jestesm zadowolony.
 
Ostatnia edycja:

kamien87

New member
A gdybym chciał zostać tylko przy stereo, to istnieje mozliwość podłączenia ps3 i "enki" do wzmacniacza stereo np? Dźwięk jak się domyślam będzie dużo lepszy, więc wymieniłbym aplituner na taki właśnie wzmacniacz i na jakić czas został przy bx2.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nic to nie da, przeczytaj moj post, male glosniki takie jak bx2 nie nadaja sie do stereo, to sa glosniki bardziej do efektow.
 
Do góry