Benq W500 vs Epson TW-420

analogee

New member
Witam,
wiem że projektory wymienione w temacie (Benq W500 i Epson TW420) były już opisywane na tym forum, szczególnie ten pierwszy. Od kilku miesięcy przymierzam się do kupna projektora, który będę wykorzystywał w domu (pokój 6m x 3m) na ekranie 200cm szerokości oraz w lecie na działce, rzucając obraz na domek. Wiem zatem, że sprzęt będzie pracował nie tylko w zaciemnionym pomieszczeniu, ale również przy świetle dziennym. Jaki zatem polecilibyście projektor? W500 czy TW420? Pierwszy ma lepszy kontrast, ale mniejszą jasność, a drugi mniejszy kontrast, ale większą jasność... I bądź człowieku (laiku) mądry :) bardzo proszę o jakieś wpisy i obiecuję, że jak tylko dokonam zakupu to zrewanżuję się jakąś recenzją, fotkami itp :) Pozdrawiam
 

tomek67

New member
200cm to nie jest jakiś specjalnie duży ekran.
Każdy projektor sobie poradzi oczywiście po ciemku.
Jak chcesz używać na ogródku to może weź jeszcze pod uwagę DLP,
one lepiej znoszą kurz.
 

analogee

New member
Tyle, że ja tak dbam o sprzęt, że nie ma mowy o jakimkolwiek kurzu czy coś, a na działce jest czysto, także niekoniecznie muszę brać ten czynnik pod uwagę :) Niektórzy na forum mówili, że epson nie ma lens shiftu, ale w sumie mnie to nie jest tak potrzebne, bo projektor zawsze można przestawić, a kontrastu czy jasności się nie zmieni... Teraz pozostaje tylko pytanie, co jest ważniejsze - żeby projektor jaśniej świecił (żeby dało się oglądać w dzień), czy żeby miał lepszy kontrast? I dlaczego niektórzy na tym forum mówią, że epson jest przeznaczony głównie do gier? Czym to się charakteryzuje? Czy wyświetla inaczej obraz, czy jak?
A tak btw, to gdzie mogę znaleźć zdjęcia projekcji ze tak się wyrażę, bo szukam po necie i mało tego... chodzi mi o zdjęcia, jakie użytkownicy robią, żeby pokazać jak świeci projektor. Jest jakaś taka stronka? Pozdrawiam i dzięki :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
analogee napisał:
....ja tak dbam o sprzęt, że nie ma mowy o jakimkolwiek kurzu czy coś, a na działce jest czysto....
Co rozumiesz poprzez czysto? Chyba sobie nie zdajesz sprawy, ile zanieczyszczeń może być w powietrzu na dworze, i to wcale nie na ruchliwej ulicy... ;)

Przy takim kryterium jak Twoje to faktycznie ciężko coś znaleźć w niedużej cenie...

Ja zahaczyłbym jeszcze oko o Acer H5350 i Infocus X9. Panasonic 200 też jasno świeci, ale to już inny pułap cenowy, przynajmniej w Polsce.

A w ogóle, to w jakich godzinach ta działka, a raczej projekcje na niej? Bo chyba poniżej 3000 lumenów to nie ma co schodzić... Co innego światło w pomieszczeniu, a co innego otwarta przestrzeń, nawet przy zachmurzeniu. Pomyśl o jakimś ciemnym baldachimie nad widownią i "ekranem"... ;)

Aha! Jeszcze pytanie z pierwszego postu.

W500 jeśli domowa projekcja jest ważniejsza. Epson jeśli ważniejsza będzie "działkowa".

A co do przeznaczenia do gier, producent chyba sam tak profiluje maszynkę. W skrócie, oznacza to iż jest to taki większy TV. Czyli może działać przy jakimś oświetleniu pomieszczenia (czyli duża jasność), ale w zamian nie jest wybitny w kinie (słabe: kontrast, czerń i wierność kolorów).
 
Ostatnia edycja:

analogee

New member
Dzięki za zainteresowanie tematem, tak rzuciłem okiem na te fotki i kurcze... nie widzę różnicy między benq a tym epsonem (tak po fotkach z postu o BENQ w500 z tego forum). Jak dla mnie jeden i drugi są kozackie ;) Odnośnie działki: no to będzie w godzinach 24:00-24:00 :D czyli całą dobę możliwe :) W domu jednak częściej, bo więcej się tu spędza czasu, ale gdy zaczną się letnie wyjazdy na grilla... :) Baldachim mam, więc mogę go rozłożyć przed widownią :D A co przedmówca miał na myśli, mówiąc, że w epsonie będzie gorsza czerń itp? Spowodowane to jest kontrastem? Pozdrawiam i dziękuję:)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tylko baldachim musi być specjalny, "kinodziałkowy"... ;)

Typowe baldachimy czy namioty do garden party mają to do siebie, że wpuszczają jak najwięcej światła...

Nie sugeruj się zdjęciami z sieci oglądanymi na monitorze, to nijak się ma do jakości projekcji... Jedyny sens może dać porównanie zdjęć wykonanych w tych samych warunkach: ten sam aparat, pomieszczenie, ekran, ustawienia aparatu... Czyli jedna sesja fotograficzna, w trakcie której wymieniono projektory; a i tak jest to tylko częściowo miarodajne. Porównywanie zdjęć z różnych sesji (a już w ogóle z różnych atelier... ;) ) to strata czasu.

Gorsza czerń, to czerń mocniej świecąca, jaśniej szara niż w lepszym projektorze, gdzie jest ciemno szara (lub bardzo ciemno szara). Powiązana z kontrastem.
 

analogee

New member
Dobra, to wykluczmy na razie działkowanie :) Jeśli projektor do domu, to czy benq czy epson? Już mam powoli mętlik w głowie od wszystkich parametrów i różnic :) Niby ten Benq jest spoko, ale jest ciemniejszy :/ Czy to nie będzie mi przeszkadzać w ciemniejszych scenach ? A z drugiej Epson ma o lepszą jasność, ale gorszy kontrast :/ i bądź mądry..
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie widziałem obu na żywo, ale specyfikacja i konstrukcja jednoznacznie wskazuje na W500 jako projektor do kina domowego.

Zresztą jak pamiętam, ktoś na forum wykorzystywał (miał zamiar?) W500 na dworze, w przydomowym ogródku... Trza by poszukać... Był chyba nawet wątek z piwnym ogródkiem w tytule... ;)
 

analogee

New member
Wątek widziałem, niewiele można stamtąd wywnioskować - 3 wpisy nie wiele mówiące:) Tak czy siak, zamówiłem BENQ już i jutro powinien być, także zaraz zamieszczę gorącą recenzję i fotki :) Pozdro i dzięki za porady :)
 

maracz

New member
analogee->jestem pełen podziwu że tak szybko podjąłeś decyzję o zakupie konkretnego projektora,ja namyślałem się i zadawałem pytania na forum prawie przez miesiąc, zanim się zdecydowałem coś kupić.
Gratuluję zdecydowania.
 

analogee

New member
Nie no nie tak szybko wcale bo mój research trwał od grudnia :) A to forum zacząłem przeglądać stosunkowo niedawno, także po prostu utwierdziło mnie w typie tego, co powinienem kupić ajt :) Niedługo wrzucę reckę i takie tam i porównam tego benq w tych samych warunkach tym samym aparatem z epsonem xb6 bodajze bo taki ma sąsiad:) pzdr
 

analogee

New member
Słuchajcie, kilka dni temu kupiłem w Prono własnie Benq w500. I zastanawia mnie jedna rzecz z wyświetlaniem obrazu - przy oglądaniu niektórych DVD i DIVXów, obraz jakby lekko faluje. Nie jest to nie do zniesienia, ale zastanawiam się, czy tak powinno być, bo np. filmy zripowane z bluray śmigają świetnie. Projektor mam podłączony do laptopa przez złącze monitorowe. Przez chincha próbowałem, ale przy bardzo dynamicznych scenach obraz jakby jest taki ziarnisty w niektórych miejscach...Zastanawiam się, czy odsyłać do serwisu, a podobno (jak ktoś już pisał), to projektor odesłali z nową wadą stamtąd, nie usuwając starej :/ Spróbuję jeszcze podłączyć drugiego laptopa, zobaczymy czy będzie tak samo. Moja dziewczyna twierdzi, że żadnych falek nie widzi, ale ja je zauważam :) W szczególności w filmach 700-900MB zassanych z neta....
 
Do góry